29.9.2023 | Svátek má Michal


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Věra 8.12.2008 23:39

Jako za socialismu :-)

Historie se opakuje a autor článku to přesně popisuje. Taky jsem rodila v roce 1973, Motol by tehdy v rekonstrukci, proto nastala stejná situace jako teď. V poradně nám říkali, abychom si zavolaly sanitku, ta že nás někam odveze a možná to bude i mimo Prahu (Beroun, Kladno, Rakovník, Kolín). A to jsem nechtěla riskovat (adaptace v Motole skončila až 7. 11. 73), proto jsem si vyjednala přijetí do porodnice na Štvanici (díky protekci - naše bývalá třídní ze zdrávky tam chodila se žákyněmi na praxi).

Všechno dobře dopadlo, což ovšem nebylo vždycky pravidlem. Byly i případy jako ten nedávno v Neratovicích - stejně dopadla moje známá před 30 lety na Bulovce - na matku se vykašlali, dítě trpělo nedostatkem kyslíku a narodilo se s poškozeným mozkem (ale přežilo). Jak uvádí jeden z diskutujících, je fakt lepší dorazit do porodnice vlastním autem než sanitkou, odpadá handrkování se záchrannou službou a když je tam matka registrovaná, není co řešit. Prostě my, co jsme se narodili těsně po válce, jsme pak měli děti, zvané "Husákovy" a tak to jde pořád dál - teď mají problémy naše dcery a snachy. Mimochodem - vzpomínám si, že moje máma vyprávěla, jak byla na jaře 1947 přecpaná porodnice v Londýnské, maminky ležely i na chodbách a sestry děsně nadávaly, že mají moc práce (to jsem se narodila já). Bodeť - bylo jaro a po válce a všichni chtěli děti. Prostě nic nového pod sluncem - a to v roce 1947 ještě nebyl socialismus. Kdoví, jak to bude vypadat za 30 let.;-D:-P

Fafa 8.12.2008 16:36

Alesi,

My pojištěnci bychom neměli nic takového ani slyšet, protože řádně platíme a je tedy za co to má fungovat.

To je bohuzel povera. Ano, pojistenci radne plati, ale ani zdaleka neni pravdou, ze vyse zaplaceneho pojisteni odpovida sluzbam, ktere by pojistenci radi pozadovali. A system je nastaveny tak, ze mezi sluzbami a pojistenim je minimalni korelace. Sluzby se MUSI poskytovat lege artis, jinak zdravotnici skonci pred soudem. A treba pristi rok se da kvuli propadu zamestnanosti ocekavat snizeni vybraneho pojisteni. Stane se tim lege artis pece levnejsi nebo ji bude potreba mene? Asi tezko.    

MGM 8.12.2008 13:26

Tak tenhle článek je opravdu lepší

než ten minulý o nepřizpůsobivých.

doktor 8.12.2008 10:05

Moudrý článek,

zejména celý poslední odstavec, na jehož vyznění se už statně podílí současná vláda a její ministerstvo sociálních věcí (Nečas). Nevím, kolik je v Praze porodních oddělení v nemocnicích, přímo zřizovaných vládou, číli ministerstvem zdravotnictví - předpokládám, že hodně (všechny fakultní, a některé další). Za jejich fungování odpovídá ministerstvo zdravotnictví přes ředitele, které v posledních letech udatně vyměňovalo (kdo měl jen trochu odlišný názor, šel, a to bez udání důvodů). Jako obvykle, mluvčí Cikrt lže a vyhrožuje. Tým MZ je nejprolhanější a nejarogantnější tým v Topolánkově vládě.

Pavel 8.12.2008 10:14

Re: Moudrý článek,

Není mě známo (a NOVA by se toho ráda chytla), že některý porod proběhl na ulici protože rodičku ve špitále odmítli. Tedy se jedná jako vždy o politicky motivovaná nařčení a věštění budoucnosti typu ředitele Madety (máslo bude za víc jak 30) nebo soudruha Veleby (nebudou brambory, obilí, mléko... další doplňte podle vlastního vkusu).

gerontusinza 8.12.2008 16:42

Jen ty rodičky na to nějak nemají nervy......Re: Moudrý článek,

já chápu že to člověku jako vy (předpokládám zcela bezpohlavnímu) nevadí.... mě vždycky nebezpečíž eny a jejího dítěte zvedne ze židle....... hlavně, že vy skutečně patříte mezi tu duševní modrou elitu....:-/:-/ Chlape, kdyby se skutečně prokázalo že to někoho stálo život, asi bych vítal ty lucerny po Praze..... a pro záchrnku bych je nepotřeboval:-/

Robin 8.12.2008 18:30

Re: Moudrý článek,

Tak to jste asi neviděl minulý týden Navlastní oči? Tam vozili paní od čerta k ďáblu, až skončila v Neratovicích. Od tamtud ji poslali domů a když se po dalším týdnu vrátila (přenášela už 14 dní) tak jí poskytli takovou péči, že se dítě narodilo císařským řezem s 95% poškozením mozku a po několika dnech zemřelo. V porodnici nebyl vůbec lékař a císaře dělal chirurg, který původně asistoval při soukromé operaci  v pronajatém sále nemocnice. A manažerka nemocnice ing. Regnerová (ano jo to TA Regnerová)? Podle ní bylo vše v úplném pořádku. Tak tohle jsou konce reformy zdravotnictví, netvrdím že jen Julínkovy reformy.

Standa 8.12.2008 9:20

Snížení

kapacit porodnic je známý problém a rodičky dnes nemají nárok na odvoz sanitkou do porodnice. Takže honění rodících žen po cestách a necestách je dnes běžné díky Julínkovi. Porody v autech budou přibývat a manželé si to budou užívat jen proto, že porodnice nepříjímají a cestou než rodička porodí urazíte i více než 100km. To je dnes běžná věc. Ženy si musí dopředu zamlouvat místo v porodnici a to  není také jisté, stačí jen rodit mimo předpokládaný čas. Když volové vedou ministerstva, nedivme se.

 

dulcibelka 8.12.2008 9:29

Re: Snížení

Uklidněte se, prosím. Pokud přijede rodička s rozběhnutým porodem soukromým vozem, musí ji přijmout každá porodnice, u jejíchž vrat zastaví. U sanitek je problém, že jsou vázány dispečinkem - ten jim nadiriguje, kam mají jet. Stačí prostě nechat sanitku sanitkou (ani v případě úrazu vás neodvezou, kam si vy zamanete) a vzít vlastní auto nebo taxík - ten se ovšem musí, na rozdíl od sanitky, platit!

Rod 8.12.2008 12:19

Re: Snížení

Asi jste nepospíchala soukromým autem do nemocnice v době dopravní špičky (prakticky trvá po celý den). Já jsem to zažil, a už bych to neriskoval, ani nikomu nedoporučoval. Sanitka má naopak tu výhodu, že si může pustit maják a může si cestu urychlit.

dulcibelka 8.12.2008 13:04

Re: Snížení

No, víte, snad i podle zákona můžete řídit s nějakým tím alkoholem - pokud jde o záchranu života! Čili v případě ohrožení můžete porušit pár předpisů...třeba jízdou po kolejích, a cestu si též urychlit;-) Snad ani naši čactí policajti by vás v takovém případě neobtěžovali.

A víte o tom, že většina porodů trvá více hodin? To byste dojel docela daleko, i v té špičce - jen to chce včas vyrazit, a nenechávat odjezd až na poslední chvíli.

honzak 8.12.2008 7:00

to jsou následky

oporvrhování demografií. Na její místo nastoupila politika a sbírání populistických bodů - jak u sosanů, tak u modroptáků. Čest Julínkovi, který se dost snaží. Na rozdíl od těch sosanských tetek a dnešního krajského protektora Dratha.

Doktor 8.12.2008 7:34

Re: to jsou následky

Rathů v zákon o veřejných nemocnicích počítal s tím, že kapacitry budou určovány m.j. podle demografické situace v tom kterém regionu.  Julínek se snaží led o to jak si nasatit kapsu. jeho neschopnost řešit jakýkoliv skutečný problém je zjevná.

H.K. 8.12.2008 8:41

Re: to jsou následky

V popisu práce ministra zdraavotnictví je řešit počty míst v porodnicích  v Praze nebo ve všech nemocnicích v ČR? Na co jsou  ředitelé nemocnic a primáři oddělení?

jirka.s 8.12.2008 10:17

Re: to jsou následky

No, on  "doktor" se sice s námahou naučil znát písmenka, ale smysl jejich sestavení mu neustále uniká! Pokud by tomu tak nebylo, jistě by mu došlo, o čemže to pan doktor Kalvach vlastně píše.

"Občan by si měl především ujasnit, kdo má či by měl mít jaké kompetence v našem zdravotnictví. Koho činit zač zodpovědným, na koho se obracet, na koho občansky tlačit. Míra této ujasněnosti mnohdy rozhoduje, zda půjde o impotentní „nadávání na poměry“, o zneužití neznalých lidí k politickým či osobním manipulacím, nebo o úporné občanské vymáhání žádoucí změny. "

V tomto odstavci pan doktor Kalvach přesně popisuje duševní rozpoložení našeho soudruha "doktora" !

H.K. 8.12.2008 10:22

Re: to jsou následky

Ředitele nemocnic a primáře porodnických oddělení,  měli okamžitě vyhodit. Já bych takového podřízeného, který neřídí vyhodil asi z okna.

Ales 8.12.2008 6:49

Tržní prostředí

Tady je vidět, že regulace je příliš. Správně by lékaři měli být rádi za další pacienty - jsou to přece peníze od pojišťoven. Šéfové by měli přemýšlet o ekonomické výhodnosti navýšení kapacit. My pojištěnci bychom neměli nic takového ani slyšet, protože řádně platíme a je tedy za co to má fungovat.

Problém je v netržním prostředí a nikde jinde!

Doktor 8.12.2008 7:32

Re: Tržní prostředí

Je vidět, že nemáte ani páru o principech financování zdravotnictví. Zvýšení kapacity nevede k zvýšení platby od pojišťovny.

Vpuštění volného trhu do tohoto systému by zcela spolehlivě vedlo k totální destrukci.

Ales 8.12.2008 10:44

Re: Tržní prostředí

Ale mám páru jak funguje pojištění jinde. Ve zdravotnictví vše funguje jako u daní - direktivně tj. mizerně, těžkopádně a draho.

Každý druhý řve kvůli 30+30Kč, ale za údržbu a opravy pejsánka nebo autíčka dá řádově více a nekřičí.

Chci vidět už ten důkaz destrukce, ke které by došlo zavedením skutečného pojištění.

JoJo 8.12.2008 11:20

Re: Tržní prostředí

Ale za autíčko či za pejsánka mne stát nenutí platit zdravotní pojištění

dulcibelka 8.12.2008 13:08

Re: Tržní prostředí

To je ale hnusný stát! Místo co by vám liberálně nechal možnost zaplatit si cash například pár dní na ARO, až vás vzteky raní mrtvice...;-P

Jura Jurax 8.12.2008 22:21

Re: Tržní prostředí

No, ono za mnohé je platí stát, a hodně nízké. A i tak - neplatíme pojištění (podle rizik), ale daň - podle výše (přiznaného) příjmu. A za autíčko musíte povinně povinné ručení. Havarijní můžete a nemusíte. Co myslíte, co by se stalo, kdyby se zdravotní mohlo platit taky tak - kdo chce, může, kdo nechce, zaplatí in cash nebo holt se spolehne na tuhý kořínek a svépomoc?

Didi 8.12.2008 8:51

Re: Tržní prostředí

Je to smutné, ale je to tak a dokud u nás nezačne fungovat zdravotní pojištění, tak to lepší nebude.

V situaci, kdy stát určuje, kolik musí občan (a jeho zaměstnavatel) zaplatit na zdravotní dani a stejně tak stát určuje, kolik dostane zdravotnické zařízení zaplaceno za ten který výkon, jsou takzvané "pojišťovny" pouze účetními agenturami bez jkékoliv možnosti aktivně zasahovat do struktury poptávky a nabídky zdravotnických služeb.

Paul Sulc 8.12.2008 6:30

Nedivte se

zae lide voli komundiry. To zdravotnictvi jakz takz fungovalo. Slava to nebyla, ale rodicku jiste z nemocnice nevyhodili.

Pavel 8.12.2008 10:16

Re: Nedivte se

Znáte jediný konkrétní případ "vyhozené" rodičky? Zdravotnictví za komunistů jsem si užil většinu svého života. Děkuji nechci.

RomanL 8.12.2008 10:52

Re: Nedivte se

Jasně, a každý měl práci a rohlík stál 20 halířů... [blicí smajlík]

OMar 8.12.2008 15:24

Re: Nedivte se

To zdravotnictví za komy bylo opravdu skvělý, no například lidi leželi na madraci pod vodovodem,  infarkty se léčili dobrým slovem , léky pašovali tiraci z rajchu a průměrná doba života byla o 12 let kratší než teď.

Jura Jurax 8.12.2008 22:35

Re: Nedivte se

No právě - jakž takž. A léky se pašovaly z prohnilého Západu a ve špitále se dávalo všimné. Zažil jsem prvních čtyřicet let svého žití socialistické zdravotnictví a zkušenosti mám rozporné - byl jsem arciť víceméně zdráv, takže limity - o nichž se nepsalo a nevědělo - mne nepostihly.

ranbow 8.12.2008 6:13

Nic nového pod sluncem?

Proboha - už rok tady probíhá zdravotní reforma, lidé platí regulační poplatky, a když nastávající rodičku odmítají vzít v nemocnici, tak má přemýšlet, jestli si má jít stěžovat k řediteli nemocnice, na magistrát, na pojištovnu, na ministerstvo a nebo k ombudsmanovi? K čemu tedy byla celá ta reforma? Opravdu šlo o to vytahat z lidí jen další peníze, které někde zmizí aniž se něco změní???

Doktor 8.12.2008 7:35

Re: Nic nového pod sluncem?

žádná reforma přeci neproběhla a neprobíhá.