23.10.2020 | Svátek má Teodor, Theodor


ZDRAVOTNICTVÍ: Počká virus na razítko?

16.11.2009

Stomatolog a podnikatel Roman Šmucler se u Jana Krause v ČT uvolnil myšlenkou, že české zdravotnictví spíše než nedostatkem peněz trpí nedostatkem organizace, systému, stanovení a dodržení priorit. Vypadá to, že uhodil hřebíček na hlavičku.

Dosud se bez výběrového řízení nakupovalo pro stát a jeho firmy všechno možné: auta, počítače, rady a porady, ale taky třeba granátomety a transportéry, protože příslušníci vojenských misí v zahraničí byli v přímém ohrožení života. Dnes se ale „pod palbou“ ocitáme všichni tady doma a výjimku nikdo neuplatnil. První případy nové chřipky, co se jí z důvodů politické korektnosti nesmí říkat ani prasečí ani mexická, se objevily na jaře a o pár týdnů později vykročila do světa. Na Ruzyň dorazil její předvoj již 25. května. Pořád to ale vypadalo tak hezky, spousta času a k nám si holka plošně netroufne. Pro jistotu jsme, pravda, začali chystat podmínky výběrového řízení na dodavatele vakcín. V klídku, dle všech předpisů a s trojím ověřením ouředního postupu. Pandemie si musí počkat na razítko, žádné výjimky.

Potvora nepočkala a je tady. Nemáme ovšem ani milión, ani půl miliónu, ba ani ne 70 tisíc vakcín. Prý se čeká, až je zabalí a dovezou. Asi je to zkreslená představa, ale pár tisíc ampulek se snad vejde do dodávky, nebo že by byla potřeba Avie? Dokonce už i pojišťovny stihly prozkoumat karty pacientů a najít takové, kteří jsou dle státní metodiky rizikoví. Lékaři sice dostali jejich seznamy, ovšem těm ohroženým teď říkají: „Zavolejte koncem listopadu, snad už budeme něco vědět.“

Mezitím ale umírají první lidé, zavírají se školy a nemocnice, pomalu dojde na další kroky. V médiích se střídají lékaři a úředníci. Úředníci říkají: klid, je čas, vše je pod kontrolou. Lékaři poznamenávají, že už je spíše pozdě. Od vlastního očkování do získání imunity je prý třeba 35 dnů – ovšem v infekceprostém prostředí. A to je, pěkně prosím, kde? I laici vědí, že očkovat proti obyčejné chřipce nelze, máte-li byť jen sebemenší příznaky infekce. Teď víme, že se nesmíte ani ocitnou v ohrožení infekcí. Možná by měl ministerským úředníkům taky někdo sdělit, že chronicky nemocní s dýchacími problémy trpí sezónními potížemi, tudíž jsou už měsíc z očkování vyloučeni. Jejich zařazení na seznam je tedy čistě formální.

Ono to vůbec vypadá, že prevenci odpovědní neodpustitelně a definitivně propásli. Mělo by se proto rychle místo o očkování začít mluvit o léčbě. A hlavně ji zajistit. Jak jsme na tom s antivirotiky, s kapacitami na infekčních odděleních, s osvětou, s hygienickými pomůckami a jak je zabezpečena zvýšená péče – o zdravotníky, o skupiny nezbytné pro chod státu i o prosté občany? Už i Julie Tymošenková se nechala natočit u dodávky antivirotika. Doufejme, že u nás se alespoň připravuje výběrové řízení.

Katastrofickým aspektem práce zdravotních a hygienických úředníků je komunikace. Mediální obraz situace a přípravy na epidemii nové chřipky je tolerantně řečeno chaotický. Není společného hodnocení stavu, pravidelných informací o postupu šíření nákazy, očekávání a přijatých opatření. Nikdo neprezentoval ucelený plán, jímž se bude společnost řídit. Snad existuje štáb na ministerstvu zdravotnictví, u hlavního hygienika, snad se na jeho práci podílí vnitro, ČEZ, plynaři, kraje, vodárny a všichni, kdo budou do akcí zapojeni a budou plán realizovat. Jsme totiž na kraji krize a to je čas na krizový management a krizovou komunikaci. Jinak hrozí velké problémy, nejen zdravotní a hospodářské, ale i sociální.

Velký anglicko-český slovník Unikum (Osička, Poldauf) ve vydání z roku 1948 uvádí překlad slova „patient“ na prvním místě jako „trpělivý, vytrvalý“, až na posledním místě jako „pacient“. Je ovšem překvapující, že stejný výklad vládne dnes i na ministerstvu zdravotnictví.

Nemusíte být fandy dr. Šmuclera, abyste mu dali zapravdu: tenhle problém určitě není o penězích. On není ani o medicíně. Je to jen manažerské a lidské selhání. Česky šlendrián. Asi nezbude než si koupit svíčku a dle konfese se odebrat do svatostánku na modlitbu. Převažující ateisté si mohou zapálit svíci doma a meditovat. Topit ovšem nemusíte – pokud vás nebude hřát horečka, pak jistě vědomí, že - pandemie nebo ne - ministerstvo zdravotnictví dodrželo postup. Nikde neudělalo chybu a neporušilo předpisy.

Autor pracuje v oblasti komunikaceHledáte zdravou svačinku? Sáhněte po kapsičce od Sunaru, která je komplet BIO včetně obalu
Hledáte zdravou svačinku? Sáhněte po kapsičce od Sunaru, která je komplet BIO včetně obalu

Když se řekne Sunar, co se vám jako první vybaví? Chutné sušené mléko? Není se čemu divit. Sunar a jeho kojenecká výživa tu je pro naše miminka už...


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.