28.3.2024 | Svátek má Soňa


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Jaňour 15.8.2010 20:22

Re: "lékaři"

A které pak to jsou?

O. Mayer 13.8.2010 22:42

Re: Systémově špatné

abych citoval pana správce ze Saturnina "... sanitní vůz je určený pro přepravu pacientů, kde hrozí nebezpečí z prodlení.... " System sanitní dopravy (nezamněňovat s rychlou zachranou službou) je jedna z věcí kam podle mého názoru vyhazujeme  peníze lopatou a provozujeme jakousi taxislužbu tzv. zdarma (bez jakéhokoliv náznaku regulace a definice, kdo vlastně má na sanitku nárok). Váš konkrétní problem je že ač jste si v podobě pojištění či daní za cestu zaplatila (a řekl bych že dost pořádně), nemůžete vlastně ani určit kam to auto nakonec pojede čili nejrozumnější by bylo tohle kompletně zrušit. Tuhle službu všude na světe zajištujou taxíky (a koneckonců umím si představit i pojištění které něco takového pokrývá a bude třeba finálně proplácet) a nakonec i RZP je např. v USA z velké části pokrýváno hasiči, policií a paramediky.

   

O. Mayer 13.8.2010 22:17

Re: "lékaři"

.. a jak si to uzdravení představujete u celoživotních (tj. nevyléčitelných) chorob (a těch je, představte si, většina). Uzdravování je domena "léčitelů" a těm se pokud vím už platí.  

O. Mayer 13.8.2010 22:12

Re: stálý růst nákladů na zdravotní péči

Pro vaši informaci, léky soustavně a dost prudce zlevňují (pro představu preparáty na snížení cholesterolu statiny stáli v roce 1995 cca 1200-1400/měsíc, dnes tytéž 150-200 Kč /měsíc) To co roste jsou celkové lékové náklady a důvodem je, že nové skupiny léčiv jsou  vždy řadově dražší a užívaní těch středně drahých a levnejších je daleko extenzivnější (tzn. léky které před lety užívali jenom ti nejkomplikovanější pacienti, dnes užívají i ti méně). Takže máme dvě možnosti: buď nebudeme vůbec používat nové skupiny léčiv (jako blahé poměti za bolševika) a nebo reservovat i ty středně drahé jenom pro těch pár tzv. nejpotřebnějších. Obojí není z hlediska zdraví  populace a kvality našeho zdravotnictví přiliš zádoucí ( a okud by k tomu mělo dojít, klesneme na úroveň rozvojové země. Či-li jediné co můžeme omezit je tzv zbytná péče a to nelze jinak než pomocí spolúúčasti.

J. Jaňour 13.8.2010 20:24

"lékaři"

Dokud budou "lékaři" placeni za "léčení" a ne uzdravování, není sebenepatrnější naděje na změnu.

L. Ott 13.8.2010 15:41

100% souhlasím,

teď ještě najít sílu k prosazení reformy zdravotnictví.  Prvním krokem by měl být zákaz vyslovení větného spojení bezplatné zdravotnictví, už by i ČSSD měla občanům říct, že lékaři chtějí brát mzdu, v nemocnicích se topí a svítí tam světlo, pro pacienty se vaří a léky, zdravotnický materiál a přístroje, to všechno stojí peníze, které musí platit stát, nebo stát a pacient, nebo jen pacient a po dvaceti letech by už bylo dobré stanovit, kdo, kolik a za co bude platit.

Z. Rychlý 13.8.2010 12:32

Excelentní rozbor situace

Takhle to u nás je. I naznačená východiska jsou velmi dobrá. Jenže skeptik ve mně ví, že tato východiska neprojdou u politiků, těm vyhovuje více "nejasno a kalné vody". Parlamentem v této oblasti většinou nic kloudného neprojde

Svého času byla reforma zdravotnictví na dobré cestě. Tehdy byl ministrem zdravotnictví ing.Stráský a autorem reformy byl MUDr. Macek. Podle mne byly návrhy reformy dobré a mohlo se k něčemu dojít. Jenže nezískali podporu premiéra, který se zhlédl v tzv. osobních účtech. A jelikož bez politické podpory dělat reformu nejde - byla tudíž odpískána. Dosud to považuji za jednu z největších chyb VK.

K. Janyška 13.8.2010 11:00

Re: Zdraví je nejcennějším soukromým majetkem, který dostáváme

Není to tak jednoduché ! To povinné vybírání zdravotní daně je problémem !  To není trh a stejná pravidla zde neplatí ! Dzp.

K. Janyška 13.8.2010 10:59

Re: stálý růst nákladů na zdravotní péči

A také bezuzdné rozkrádání všemi ! Cestičky lze nalézt v tomto systému kdekoliv ! Dzp.

J. Kulheim 13.8.2010 10:58

Zdraví je nejcennějším soukromým majetkem, který dostáváme

. Je na každém z nás,  jak s ním hospodaříme. Každý z nás má odpovědnost  za svoje zdraví . Předpokládá se, že zdravotnictví se podílí na zdravotním stavu populace asi 8-10%, způsob života a výživa asi 50%, životní prostředí 20% a genetika 10-15%. Z toho plyne, že téměř každý z nás má zásadní vliv na svůj zdravotní stav. Součástí reformy zdravotního systému by měl být jakýsi impuls pro uživatele zdravotní péče.

V levičáckém myšlení je stále přítomen názor, že občan není zodpovědný sám za sebe, ale za všechno je zodpovědný stát. Toto myšlení je odvozeno od paradigmatu komunistického režimu, ve kterém jednotlivec nemohl svůj osud ovlivnit a musel spoléhat pouze na stát.Stručně řečeno pacient si neváží často doktora a ten si neváží pacienta. Ono je to totiž velmi pohodlné za nic neodpovídat, nevyvíjet žádnou nadbytečnou soukromou iniciativu a jen remcat, že je všechno špatné.

 Reforma zdravotnictví je pro každého politika strašák. Nikdo není spokojený, ale všem to vyhovuje. . Konzument péče není nijak zainteresován na četnosti využívání systému diagnostiky, léčby a prevence. Ani opakovaná vyšetření, která si často ordinuje sám, se jej finančně nedotýkají. Neplatí léky, přepravu do léčebných zařízení ani hotelové služby v nemocniční zařízení. Poskytovatel péče má na různých úrovních různé podmínky. Lékař v první línii má kapitační platbu.  Jsou lékaři pracující ve stejném oboru ve státní službě a mají také soukromou praxi. Není vůbec žádná konkurence.

Bez přímé finanční účasti konzumenta péče nelze zjistit v jaká péče a v jakém rozsahu bude požadována. Není možné, aby si pacient zavolat odvoz do zdravotnického zařízení, kdy se mu zlíbí.. Zdravotnictví je služba tak jako každá jiná. Platí zde stejná ekonomická pravidla t.j. nemůže se spotřebovat víc peněz než lidé odvedou na zdravotní dani. Pokud se spotřebuje víc peněz, tak je otázka kdo chybějící peníze poskytne.

J. Klepal 13.8.2010 10:41

stálý růst nákladů na zdravotní péči

Problémem je stálý růst nákladů na zdravotní péči, asi o 9 % ročně rostou náklady zdravotních pojišťoven a o 11 % náklady domácností. Je proto zřejmé, že vymýšlení dalších různých poplatků, doplatků, spoluúčastí, standardů apod. má jen dočasný efekt, pokud se neodstraní příčiny takového růstu, mezi něž patři například soustavné zdražování léků.

J. Kočí 13.8.2010 9:57

Určitě na tom něco je

ale já jako laik bych rád slyšel něco pozitivního. Co by se mělo převzít či napodobit. Je německý systém lepší? Nebo je horší? A v čem? A co americký? Lidé tam umírají houfně před nemocnicí a přitom je údajně nejlepší. Atd.

M. Franková 13.8.2010 8:50

Re: Kajan

No jo,ale povídej to v pátek volovi,když jde v sobotu na porážku!

K. Janyška 13.8.2010 8:46

Kajan

Poplatky v socialistickém  zdravotnictví jsou k ničemu !!! Dzp.

F. Pavlis 13.8.2010 8:27

Nejsem

zdravotník, ale  jen občasný pacient. Někdy zapomenu na poplatek a lékař ho ani nechce. Jinde už mezi dveřmi ordinace musím třímat potvrzení o platbě. To všechno zvládnu. Ovšem potíž mám s politiky, kteří na poplatkové "psychologii" vybudovali a budují svůj politický post, aby moc s ním spojenou věnovali úplně jiným prioritám než řešení potřeb a hledání východiska napříč politickými směry. Tvorba každé definice je obtížná. V našem prostředí dvojnásob. Není vůle a i inteligentní možnosti jsou tak bez šance. Obávám se, že tento stav potrvá ještě dlouho.

M. Franková 13.8.2010 8:07

Re: Systémově špatné

No a pak se nedivme,když takto postižený poplatník spílá Bohu,státu,vládě,lékařům, a je lhosteno v jakém pořadí. A peníze dál odtékají čert ví kam.

J. Síbek 13.8.2010 7:55

Re: Systémově špatné

alespoň vás někam odvezli i když to bylo k ničemu.Jsou místa,kde pohotovost nevyjíždí vůbec,dokonce to mají napsané na dveřích.V podobné situaci, u které jsem osobně asistoval  lékařka z pohotovosti (telefonicky)poradila ať si  postižený vezme Ibalgin a opatrně klekne vedle postele.

J. Síbek 13.8.2010 7:43

Každé řešení

bude mít své zastánce a odpůrce.Já vidím jeden zásadní problém,který  v posledních létech narůstá a to je délka pracovní doby lékařů.Na straně jedné přesčasy v nemocnicích,na straně druhé ordinační hodiny,které často nepřesáhnou 20 hodin týdně a také chybějící ne pouze standard,ale základní povinnost lékaře určité úkony povinně provádět.Jako příklad bych zmínil povinnou kontrolu důchodců-řidičů každé dva roky.Kolik řidičů ví,co má lékař kontrolovat,kolik lékařů to skutečně dělá a kdo to kontroluje?

M. Franková 13.8.2010 7:40

Systémově špatné

je naše zdravotnictví,a tam nepomůže žádný,jakkoli nazývaný poplatek.Pokud se bude stávat taková zhůvadilost jako se stala nedávno mně......mám léta potíže s páteří,mrcha se mi opětovně zablokovala, a to tak neštastně,že jakýkoli pohyb byl téměř nemožný.Ačkoli byla neděle ráno...před šestou,jsem si dovolila...poprvé v životě,zavolat na lékařskou pohotovost.To jsem si ale naběhla!!!Přestože jsem operátorce vysvětlovala,že mám blok na páteři a potřebuji nutně ortopeda,či neurologa,zřejmě mě nikdo nebral vážně.Sanitní vůz přijel,odvezl mě do 15 km vzdálené nemocnice,kde mi bylo službukonající sestrou i lékařem sděleno,.....nač vás sem proboha vezou??Příslušný odborník zde není,nemá službu a injekci od bolesti Vám mohli píchnout na místě!Zaplatila jsem s úsměvem požadovaných 90peněz a se slovy...já jsem o tu cestu sem sestři nestála,jsem se jala telefonovat,by mě někdo z blízkých odvezl domů.Podotýkám,že nemocnice s požadovanými odborníky jest na opačné straně okresu,ale tam mě sanita zavézt dle jakéhosi nesmyslného nařízení nesměla!Takže jsem se tam vydala s přítelkyní za šoféra sama.Teprve tam mě ošetřili...skvěle!Nad systémem zalomili rukama, a že s tím nic dělat nemohou, i když tenhle Kocourkov vadí jak jim...lékařům,tak pacientům.O tom,kolik to stojí peněz,si snad netroufnu ani spekulovat.Nemluvě o tom,že sanita,která mě naprosto nesmyslně vezla kamsi,kde posádka věděla,že mi stejně nepomohou,mohla být nutně třeba jinde,kde šlo skutečně o život!!Jsem dostatečně poučena,bych už nikdy lékařskou pohotovost za tímto účelem volala!Bože spas nás od blbosti mocných!!!