1.10.2023 | Svátek má Igor


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
starší lékař 26.3.2008 20:53

Šedivá je teorie, zelený je strom života

Autor to nejspíš myslí dobře, jenže si trošku plete příčinu a důsledek. Snaží se řešit neřešitelné. Věčný kolotoč: kvalita, dostupnost, cena.

Mimochodem, autor považuje za nesmyslné, aby se fasovaly flastry, živočišné uhlí, atd. Realita však předbíhá fantazii. V Agelu budou noví pacienti fasovat 100,- Kč, za které si mohou v místní lékárně nakoupit nejrůznější životabudiče. Šedivá je teorie...

PP2 26.3.2008 21:44

Re: Šedivá je teorie, zelený je strom života

Rád bych věděl proč je tolik zdravotních pojišťoven. Myslím, že je to obrovský tunel před tváří národa. Když VZP chybí 10md na účtě musíme je doplatit z daní. Ostatní pojišťovny ani nešpitnou. Věřím, že mají chybějící peníze na svých účtech a výnosy vhodně rozdělují aby mohly fungovat dál.

MUDr Jiří Kilian 26.3.2008 21:55

Re: Re: Šedivá je teorie, zelený je strom života

Je úplně jedno, kolik je zdravotních pojišťoven, pokud jim stát přiděluje procento z vybrané částky na režii. Zprvu to byly tuším4, %, nyní tuším něco kolem 2,5 %.  Principiálně ale s Vámi souhlasím  dokud ZP plní pouze roli přerozdělovače peněz, pak bystačila jedna a při dnešních programech počítačových by stačilo i jen pár úředníků.  Ale kdoví, třeba mají plno práce....

ocelin 26.3.2008 16:31

To bych fakt rád věděl,

jak by autor diferencovaně léčil pandemiii cholery nebo TBC.

MUDr Jiří Kilian 26.3.2008 18:04

Re: To bych fakt rád věděl,

Systém zdravotní péče a jejího financování nemůže být postaven na zajištění všeho - včetně mimořádných situací. Mimořádné situace vyžadují mimořádná řešení. 

Diferencovaná péče není fantasmagorie, ale skutečná potřeba. Stát, který si společšnost postavila a obsazuje posty v něm svobodnými volbami, musí říci, co je jím garantovaná zdravotní péče a její časová, prostorová a ekonomická dostupnost. A tuto péči musí nějak zaplatit, řekněme třeba i způsobem povinného zdravotního pojištění. Co je více, nechť je zajištěno na principech trhu, nebídky, poptávky, zájmu, možností.

Je spousta zdravotní péče, kterou lidé zdánlivě nespotřebovávají. Mnohdy se tu dočtu, že kdosi péči nečerpá a platí, Není tomu tak. Každý nějak čerpá zdravotní péči. Už tím, že jsou skoro všechny děti proočkovány proti poíliomyelitidě a TBC je služba i těm, kteří zrovna v danou chvíli očkováni nejsou, neboť tato proočkovanost brání cirkulaci choroboplodných zárodků v populaci.  Tako to, že na ulicích neumírají nezaopatření lidé na salmonellovou či shigellovou infekci  je ochranou těch, kteří ji dosud nemají. A je řada dalších příékladů. Společnost má zájem, aby lidé nezmnírali na ulicích bez péče a její stát by to měl zajistit.

Protože nabídky zdravbotní péče jsou dnes takové, že překračují možnosti financovat je každému,  je namístě říci, na koliik společnost má, aby ty nabídky mohla nechat užívat pro všechny a na kolik už nemá a jejich využití záleží na možnostech úhrady samotným spotřebitelem.  Znamená to povinnost státu definovat zdravotní péči a zdravotní péči, hrazenou z povinného zdravotního pojištění -. tedy kvazi, daně.  toto stát doposud neudělal.

ocelin 27.3.2008 9:25

Ano, pane doktore,

ale vysvětlit lidem že je veřejné zdraví a jejich osobní zdraví a jak to spolu souvisí ajak se to musí platit nebude jednoduché.

janoryna 26.3.2008 15:02

sociální spravedlnost je levičáckej výmysl.

je třeba vybudovat moderní soukromé kliniky pro úspěšné a potlačit obecní nemocnice pro důchodce a socky. peníze vložené do zdravotnictví musí přinést zisk soukromým osobám a ne je utrácet za důchodce a socky. tím také snížíme mandatorní výdaje státního rozpočtu, protože jejich dřívějším úmrtím ušetříme za penze a LDNky.

Xury 26.3.2008 15:48

Re: sociální spravedlnost je levičáckej výmysl.

Jen pro vaši informaci, zhruba 2/3 zdravotnických zařízení jsou soukromá.

Hawk 26.3.2008 17:08

Re: Re: sociální spravedlnost je levičáckej výmysl.

Ale financována jsou převážně ze zdravotné daně

Bianca 29.3.2008 13:13

Re: Re: sociální spravedlnost je levičáckej výmysl.

Mohl byste, prosim, tu "soukromost" blize definovat? Jaky je vztah teto "soukromosti" k nezavislosti, svobode techto zarizeni? Jakou maji tato zarizeni moznost stanovovat si cenu sve prace - vzhledem ke svym nakladum, poptavce po jejich sluzbach i  k tvorbe zisku?

H.K. 26.3.2008 12:00

Sociální spravedlnost ?

Třetí linie vychází z ideologického zbožštění jednoty a rovnosti (ekvity) jako domnělých atributů sociální spravedlnosti. Výraz sociální spravedlnost je často používaný. Myslím, že ti, kteří tento výraz používají, by ho měli taky definovat. Mám obavu, že “naši” sociální inženýři, pouze přesouvají další zodpovědnot na stát a dávají mu tak do rukou novou moc. Pokaždé, když svěřujeme nějakou další zodpovědnost státu, odebíráme ji člověku. Sociální stát přímo zasahuje, potřebuje větší byrokratický aparát a důsledkem toho je nesmírné zvyšování výdajů.

Výraz sociální spravedlnost je často používaný. Myslím, že ti, kteří tento výraz používají, by ho měli taky definovat. Mám obavu, že “naši” sociální inženýři, pouze přesouvají další zodpovědnot na stát a dávají mu tak do rukou novou moc. Pokaždé, když svěřujeme nějakou další zodpovědnost státu, odebíráme ji člověku. Sociální stát přímo zasahuje, potřebuje větší byrokratický aparát a důsledkem toho je nesmírné zvyšování výdajů. Cílem reformy by měla být garance sociální dostupnosti zdravotní péče. Pod sociálního státu a sociální spravedlnosti by by se neměl zrácet svobodný občan a jeho odpovědnost za svoje zdraví.

jozka 26.3.2008 11:31

pripojisteni za soucasneho stavu je nesmysl

Neboli jeden musi platit povine 3 tisice mesicne a ma standart - druhy plati tisic mesicne,  a priplati si 500 KC za nadstandart??? 

Neboli solidarita, tak jak je dneska, neni zadna solidarita.  Melo by to fungovat jako v Americe, kdo chce at se pojisti, kdo nechce, at se nepojisti, ale at se pak nedivi...

Bianca 26.3.2008 14:39

Re: pripojisteni za soucasneho stavu je nesmysl

A tych nepoistenech budeme na uliciach prekracovat ako volakde v Indii?

BOMBON 26.3.2008 16:32

Re: Re: pripojisteni za soucasneho stavu je nesmysl

ne, zaplati si ze sveho a  az nebudou mit, na "zakladni peci" dostanou ze spolecneho.

nebo jim taky muzou pomoci jejich pribuzni, sousede, nadace, soucitni lidi...

Hawk 26.3.2008 17:06

Re: Re: Re: pripojisteni za soucasneho stavu je nesmysl

co si představujete pod termínem "základní péče"?

BOMBON 26.3.2008 17:59

Re: Re: Re: Re: pripojisteni za soucasneho stavu je nesmysl

uz jsem to psal v obdobne diskusi o vikendu...

pro me osobne by meritkem mohly byt napriklad nakazlive nemoci - to by se melo osetrit onou "zakladni peci"  v kazdem pripade (snad nemusim rozepisovat duvody). ja ale asi nebudu meritkem... takze to bych skoro nechal rozhodnout obcany. nalehave bych ovsem dopoprucoval, aby se do takovehoto "fondu solidarity", ze ktereho se budou platit zakladni zivotni potreby zcela nemajetnych, prispivalo zvlastni castkou, kterou by videli vsichni na svych vyplatnich paskach... napriklad by se vzdy hradila castka, utracena na tyto veci za minuly rok...

a skoro bych pledoval za to, aby do takovehoto fondu prispival kazdy obcan stejnou castkou... ;-)

Hawk 26.3.2008 19:14

Re: Re: Re: Re: Re: pripojisteni za soucasneho stavu je nesmysl

Hmm, tak nakažlivé choroby bych viděl jako něco co prostě stát hradit MUSÍ, čistě ze sebezáchovného důvodu.

Mne by spíš zajímalo, co byste Vy, podle Vašeho rozhodnutí, bez referenda občanů, navrhoval do té základní péče zařadit (třeba slepák, či otevřenou zlomeninu nemajetného......)

Pokud by se tahle "daň" měla řídit výdaji za minulý rok, tak ji inflace velmi rychle dožene k částce naprosto marginální. Viz pan ministr Nečas a jeho nevalorizování soc. dávek. Dábelsky rafinované.....

BOMBON 26.3.2008 19:26

Re: Re: Re: Re: Re: Re: pripojisteni za soucasneho stavu je nesmysl

no vzdyt jsem psal, ze to je minimum... takze na tom se shodneme..

ja osobne bych u toho i zustal. verim, ze spolecnost (ne stat) by nikoho se slepakem ci s otevrenou zlomeninou na ulici nenechala... verim na mezilidske vztahy, verim, ze lide jsou soucitni.

napsal jsem to ponekud neobratne... minuly rok byl myslen jako "vzdy predesly rok"... aby kazdy videl, kolik (a klidne i na koho - v tomto podle me neplati ochrana osobnosti) se zaplatilo a za co. 

Hawk 26.3.2008 20:16

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: pripojisteni za soucasneho stavu je nesmysl

Hmm, takže slepák a otevřená zlomenina ještě ano, a co už ne ? Chudáka s infarktem už nechat ležet na ulici? Kde vidíte tu hranici co ještě ano a co už ne? Vy osobně, ne účastníci referenda

No, tak na soucitnou společnost bych nesadil ani pětník, zejména pokud by měli  lidé soucítit  s nemajetnou "sockou"....

No a představa, že se bude zveřejňovat jmenovitě kolik a komu je už z rodu naprosto absurdních. To, že je někdo chudý znamená, že pro něj neplatí zákony?Na Vašem webu je zřejmé, že byste docela plédoval pro jiná občanská práva pro plátce daní a ty ostatní...

BOMBON 26.3.2008 21:18

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: pripojisteni za soucasneho stavu je nesmysl

nene, slepak a otevrena zlomenina ne... asi to pise nejak nesrozumitelne... tak znovu: ja osobne bych zustal u tech nemoci... verim, ze spolecnost (tedy ja, vy, pan kilian apod.) by se o nekoho se zlomenou nohou postarali... nikoliv stat a povinne dojeni obcana, ale mezilidska solidarita..

presne to, co rikate, ze byste nevsadil na soucitnou spolecnost ani na petnik, charakterizuje vsechny ty, tkeri maji pocit, ze na lidi musi byt karabac (a idealne ten "jejich"). nejak jenom neni jasne, proc v nesoucitne spolecnosti ma byt soucitny stat (neboli opet nesoucitny urednik a politik)... to je skoro protimluv..

vite, kdyz davam penize na charitu (davam), hodne me zajima, kam ty penize jdou. vzhledem k tomu, ze nase diskuse je o tom, co by melo byt, nema smysl argumentovat zakony, kere jsou nyni.

Hawk 26.3.2008 22:14

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: pripojisteni za soucasneho stavu je nesmysl

BONBONE, máte představu, kolik se na charitatu vybere? Akce KUŘE za rok asi 14 mil. A to je asi největší. Kolik by bylo třeba na léčbu nemajetných? Myslíte, že by částky v podobném a menším řádu stačily? Nemám nic proti charitě, přispívám taky, ale beru ji jako nadstavbu nad péčí zajišťovanou z jiných zdrojů.

Fafa 26.3.2008 21:27

Hawku,

U toho akutniho infarktu nejde o to, nechavat lezet na ulici. Otazkou ale je, jak pokracovat v nemocnici. Akutni koronarografie a stent pro kazdeho? Nebo konzervativni lecba pro kazdeho a koronarografie pro nekoho?   Kde presne lezi hranice toho, co dnesni cesky zdravotnicky system muze zaplatit pro vsechny a kolik toho lezi nad touto hranici?

Treba u lecby makularni degenerace nebyly jeste nedavno placene z pojistky monoklonalni protilatky. Takze bez pripojisteni nebo prime platby se uzival konzervativni postup.

  

BOMBON 26.3.2008 21:40

Re: Hawku,

no, sokolik se ptal na muj osobni nazor... tak jsem mu rekl, ze infarkt ostatni neohrozuje, takze zalezi na kazdem z nas, zda chce takto postizenym lidem pomoci...

to ale asi nebude pro spoustu lidi prijatelne... urcite bude hodne zajimave, kde se ten kompromis bude hledat a hlavne - jak..8-o

BOMBON 26.3.2008 21:46

Re: Re: Hawku,

jinak samozrejme... valet bych ho nenechal... odtahnout nekam do prikopu....;-)

Hawk 26.3.2008 22:02

Re: Hawku,

Samozřejmě souhlasím, že u infarktu a.j. jsou meze zaplatitelnosti . Jenže on je taky druhý pohled. Pacient, který dostane stent, je po poměrně krátkém čase schopen se vrátit normálně do práce (jenoho kolegu to postihlo asi před rokem a je zřejmě v pořádku) a odvádět zase daně....  A přidám pohled třetí- pokud by došlo z důvodů finanční nedosažitelnosti k omezení určitých výkonů, tak se zmenší počet lékařů, kteří podobný zásah umí, nebo ho nebudou dělat s takovou jistotou (proč se rušily porodnice, které měly malý počet porodů? m.j. prý i z těchto důvodů).

MUDr Jiří Kilian 26.3.2008 8:17

Solidarita

Vícekrát jsem to tu psal, ale znovu : je třeba mít jasno v pojmech - nikoli z nějakých formálních důvodů, ale proto, že řeč slouží k dorozumění. Solidarita a subsidiarita jsou docela rozličné věci a systém zdravotnictví by měl být postaven přčedevším na subsidiaritě, solidaritu lze vítat, ale nikoli nařídit,.

petrph 26.3.2008 8:49

Re: Solidarita

Pane doktore, to je o tom, jak tu subsidiaritu a  solidaritu chápete. První varianta  je - ani to, ani to - čili lidé by si sami platili veškeré zdravotní výlohy.  Hodně milionářů u nás není, takže předpokládám že druhý- třetí těžší léčební úkon by většinu rodin přivedl na mizinu. Takže solidarita - což odpovídá současnému zdravotnímu pojištění. Platím pořád, ale dneska to potřebuje někdo jiný, nakonec já moc nemarodím, čili to vypotřebuje někdo potřebnější.  A jak vidíte, nařídit jí lze lehce, neboť pojištění je povinné. A protože to stejně nestačí,  přecházíme k  subsidiaritě, že stát, ze své moci určuje způsob financování zdravotnictví.  Vzhledem k tomu, že oněch "více zdrojů financování"  z článků mnoho není (jenom 3 :  zdravotní pojištění +  státní rozpočet z našich daní + připlácení pacienta) , tak se stejně motáme ve stejném kruhu....

BOMBON 26.3.2008 9:30

Re: Re: Solidarita

zase jsem ten uvod moc nepochopil... zkuste to, prosim psat tak, aby byla stanoviska jednoznacna...

soucasne si dovolim pochybovat o tom, ze dnesni zdravotni pojisteni je solidarni. naridi-li stat, ze kazdy da nejakou cast sveho prijmu a vytvori se tak "neomezeny zdroj cerpani zdravotni pece pro vsechny", prekvapive (obdobne jako s vysokymi skolami zdarma) na nejlepsi zdravotni servis dosahnou ti bohatsi ci ti s lepsimi znamostmi...

naridit muze stat ledacos... jde o to, zda je to smysluplne a zda k tomu ma opravneni. to, ze si ho "pridelil" pod zaminkou "prani vetsiny", pro me neni argument...

milionaru je u nas prekvapive dost... napriklad moje babicka je vlastnikem bytu v praze a chaty pobliz prahy, dohromady majetek za bratru pet melounu. ze ji na duchod i zdravotni peci "solidarne" prispiva nekdo, kdo v bruntale maka za 14 hrubeho, mi pripada vyrazne na hlavu...

petrph 26.3.2008 10:30

Re: Re: Re: Solidarita

Našel jsem hezkou definici solidarity - "vzájemná zodpovědnost mezi dvěma a více osobami", což vcelku odpovídá. Ať už to chápete dobrovolně a nebo dobrovolně povinně. Chápejte to jako pojištění - taky platíte pojistné za dům, za auto, atd, i když se Vám právě nic neděje, a ty peníze dostane někdo jinej.

A že by bylo zdravotní pojištění "neomezeny zdroj cerpani zdravotni pece pro vsechny" , to se taky říct nedá - pořád se léčí jen za tolik kolik se vybere, nikdo Vás nepošle na léčení na americkou kliniku, ani nepozve specialistu ze Švýcar - ošetří Vás léčí místní nemocnice s těmi prostředky a schopnostmi jaké má, a obvoďák Vám předepíše jen ty léky které mu určí bodově pojištovna, zbytek si doplatíte ze svého. Nebo ne?

Bohužel stát má oprávnění ke všemu - již ve středověké Anglii se říkalo, že když zasedá parlament nikdo si není jistý ani majetkem ani životem :(

No jinak, asi jste se včera nedíval na Milionáře na Primě - tam definovali "milionáře" poměrně přesně.

BOMBON 26.3.2008 11:03

Re: Re: Re: Re: Solidarita

solidarita - kdyz mne se to zda porad vsechno straslive obecne... vzajemna odpovednost... za co odpovidam? a za koho? .... pojistne na auto a dum (ani jedno nemam) platim v pripade, ze chci (/krome povinneho ruceni, tam mi to zase prikazuje stat). kdyz mam pocit, ze by me pripadny karambol mohl ohrozit... a na druhou stranu nemam narok na to, aby me nekdo pojistil... to ma do naseho zdravotniho "pojisteni" hodne daleko... nase zdravotni "pojisteni" je regulerni dan, ze ktere se stat snazi platit "standardni" peci (to je to "kolik se vybere" deleno poctem statistickych ukonu...).

nemuzu rict, ze by me nekdo posilal na americkou kliniku ci pozval nekoho ze svycarska, lec pan lux se v americe lecil a rakousky chirurg pizlal exprezidenta havla. za vase i moje penize. nebo tedy aspon nikdo neprinesl zpravu, ze by si pan havel (nic proti nemu nemam) hradil vyrazne nadstandardni zdravotni peci ze svych stovek milionu... ani to vas nepresvedci, ze ta deklarovana "solidarita" vlastne neexistuje? urednici z vas/me vydoji 13,5%, nacpou si z toho bricha a zaplati kancelar, zbytek velmi opatrne rozdeli (casto dle znamosti, chaoticky). vy a ja si potom snazime urvat co nejvetsi kousek z toho, "co si poctive platime".... proto lidi chodili k lekari, aby jim predepsal paralen, ktery stoji asi deset korun nebo kolik... nebo ne?

no, ja se snazim dokazat, ze stat (politik a urednik, nikdo jiny stat neni) zdaleka ke vsemu opravneni nema... tedy, samozrejme, muze nas zcela znasilnit, ale ja mluvim o "moralnim opravneni", o "autorite.... moc pekne o tom, co ma  a nema stat delat, psal uz pred 150 lety (!!) bastiat (www.bastiat.kvalitne.cz) ve svem pojednani o soukromych a verejnych sluzbach - mrknete jenom ke konci, je to zdlouhavejsi...

nee, na milionare se nedivam, nemam na to cas... statisticky uz za par desitek let umru...;-)