28.1.2022 | Svátek má Otýlie


ZDRAVOTNICTVÍ: O Engela se teď jistě poperou

21.2.2011

V Německu, Rakousku, Skandinávii…

Martin Engel podal výpověď ze svého zaměstnání, zaměstnavatel ji přijal a na jeho místo zajistil náhradu. Nechápu, co je na tom komu nejasného. Když se podívám zpět na jeho veřejné postoje a vyjádření, nezbývá mi než poblahopřát mu k dotáhnutí jeho postojů a přesvědčení do konce.

Rozhovor pro idnes.cz dne 15.května 2010
Lékaři by podle Engela našli uplatnění v zahraničí. "Zatím se tam všichni bez problémů uplatnili, na rozdíl od jiných profesí, často přeplácených."

Pořad Fakta Barbory Tachecí dne 28. srpna 2010
Barbora Tachecí Moderátorka:
"Rozumím tomu, ale pro kolik českých lékařů si myslíte, že v˙Evropě je uplatnění?"
Martin Engel, předseda Lékařského odborového klubu:
"Já si myslím, že je momentálně je to ideální situace po stránce exodů, protože evropské nemocnice shánění vehementně lékaře, já teď tady nechci spekulovat, ale jsem přesvědčen, že několik tisíc by Evropa bez problémů absorbovala."

Rozhovor pro Český rozhlas dne 6. září 2010
Štěpánka ČECHOVÁ, moderátorka:
"A jste také ochoten odejít do zahraničí?"
Martin ENGEL, předseda Lékařského odborového klubu:
"Já nevím, jestli do zahraničí, ale asi odejít z toho zdravotnictví určitě."

Rozhovor pro Novinky.cz dne 15.září 2010
"Lékaři, kteří odejdou z nemocnic, bez problému najdou v práci zahraničí, zejména v Německu, Skandinávii a Velké Británii. Jazyková bariéra nehrozí."

Rozhovor pro Deník dne 12. listopadu 2010
"Férově říkám, že ne všichni odejdou do zahraničí, i když by jich evropský pracovní trh bez problémů pojmul několik tisíc. Kromě Německa by dostali práci ve Skandinávii nebo v Británii."

V rozhovoru pro Parlamentní listy dne 31.12.2010
Sám Engel jako lékař dal také výpověď. "Podal ji i syn a manželka," informoval. Dodal nicméně, že na rozdíl od syna, který je mladý a zřejmě odejde do zahraničí, on sám se do ciziny nechystá. "Mám osmdesátiletou maminku a nemůžu ji zde nechat samotnou. Nějaké místo, v nějaké profesi si určitě najdu," řekl Právu Engel.


Pane Engele, jako odborář jste bezesporu uspěl. Dokonce bych řekl, že kvůli slabosti vlády, které by v zájmu České republiky a daňových poplatníků v takových případech postupy Ronalda Reagana nebo Margaret Thatcherové prospěly více, jste nejúspěšnější odborář od roku 1989. Jako člověk a lékař jste měl ovšem na svou rodinu myslet dříve. Váš zaměstnavatel se vaší výzvy zhostil a já vám ze srdce přeji, abyste našel uplatnění buď v zahraničí (za ty peníze tam se vyplatí si vzít rodinu včetně maminky jistě sebou, vždyť i lékařská péče tam bude bezesporu kvalitnější, když lékaři jsou přece odpočatější a na rodinu mají více času, přestože mají vyšší platy než u nás), nebo abyste si, jak jste řekl, "nějaké místo v nějaké profesi určitě našel".

Ostatně odborům, zejména těm lékařským, je solidarita z cizích peněz vlastní. Když se na vás složí všech cca 3.500 lékařů a každý Vám ze svých nových tisíců dá blbou padesátikorunu každý měsíc jako odměnu za dosažení jejich cílů, nemusíte už být lékařem vůbec a můžete zůstat jen odborářem. Myslím, že si takových 175 000 Kč od lékařů každý měsíc právem zasloužíte. Nedivte se však, že si za vás zaměstnavatel našel po podání výpovědi náhradu. To je totiž úplně normální a netřeba za tím hledat nic složitého.

No a jedna rada vládě České republiky na závěr. Jestliže nyní kvůli oprávněné ztrátě zaměstnání Martina Engela, který, proboha, sám podal výpověď a není mu pět let, vyzývají odboráři opět k tomu, aby výpovědi nikdo nestahoval, vyhovte jim. Vyzvěte zaměstnavatele, aby návrhy na odvolání výpovědi lékařů nepřijímali, a vraťte vše zpět k plánu B, který vám umožní významnou redukci luxusní sítě zdravotnických zařízení. V opačném případě si na řadu dalších jednání vlády připravte hodně velkou zásobu toaletního papíru, protože ustoupíte-li, pak ostatní miliony státních zaměstnanců se na náš státní rozpočet vrhnou jak vosy na med.

Autor je zakládající člen Strany svobodných občanů

Převzato z FrantisekMatejka.cz se souhlasem autora
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.