18.4.2024 | Svátek má Valérie


Diskuse k článku

ZDRAVOTNICTVÍ: Máte „svého“ lékaře?

Před několika lety zaznělo ze strany lékařské komory varování, že přijde doba, kdy sehnat lékaře bude problém. Realita ono varování ještě předčila.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
A. Alda 3.7.2017 16:11

Doktore Vodvářko, nechte to trhu.

U nás se ročně tisíce studentů hlásí na medicinu. Díky Bohu a jím darovanému rozumu examinátorů se jich tam spousta, snad většina, nedostaně. Ti, co se dostanou, ne vždy dostudují. A ti, co dostudují, mohou léčit. Proč na tu medicinu šli? Aby léčili. Jestli tam šli kvůli představě velkých peněz a společenského prestiže, ať raději neléčí.

T. Vodvářka 3.7.2017 18:38

Re: Doktore Vodvářko, nechte to trhu.

Ano, pane Aldo, chápu, že pro některé je ideálem ten vesnický lékař, který chodí v dřevákách, je šťastný za vajíčka či česnekačku, kterou mu uvaří vyléčený pacient.

Doba se tak trochu mění. Jen spokojený a odpočinutý lékař je zárukou, že se bude svým nemocným věnovat. Navíc - nejsem si jist, jestli by zrovna otrhaný a neoholený felčar byl ten, ke kterému byste šel s nějakým závažným problémem.

Ale podstata článku je jinde. jestli chcete prudit, tak prosím.

J. Kanioková 3.7.2017 18:46

Já nepochopím jedno -

jak je možné toto - "Zhruba pětina absolventů lékařských fakult každoročně odchází IHNED po promoci do zahraničí,"

Oni si své studium kompletně financují sami ?

P. Boublíková 3.7.2017 18:51

Re: Já nepochopím jedno -

Jak byste chtěla zamezit odchodu čerstvých absolventů do zahraničí? Netýká se to jen mladých lékařů.

J. Kanioková 3.7.2017 18:59

To netuším,

ovšem nepřipadá mi fér, jestliže mají studia alespoň částečně hrazená státem, že to pak alespoň chvíli "nesplácí" svou odvedenou prací pro tuto zem. Vůbec o této sféře dnes nevím nic, tudíž se "nedurdím" jaksi odborně. ale jako ekonom to nepokládám za spravedlivé..

P. Boublíková 3.7.2017 19:09

Re: To netuším,

Komukoliv bránit opustit republiku a nutit ho zde pracovat je protiústavní...

A placené školství by patrně taky nepomohlo - to nijak nemotivuje odejít po škole za lepším platem, naopak by to usnadnilo splácení půjček na studium.

Jediné řešení v kvalifikovaných profesích jsou skutečně vysoké platy.

J. Kanioková 3.7.2017 19:10

Moje sestra i švagr byli lékaři, už umřeli,

proto o dnešním studijním systému už nevím vůbec nic. Ale dobře si pamatuji, jak jsme jako rodina na její studia docela dopláceli. Tedy hlavně já, moje přání šla naprosto stranou, vždycky s odkazem na to, že sestra přece... musíš to chápat.. atd..

Samozřejmě, bylo to za totáče. A oni museli po ukončení studií na pár let podepsat umístěnku. Což nikomu nepřeji, přesto si myslím, že jestliže někomu něco financuji, mám právo od něj pak něco žádat. Třeba aspoň to, že musí zde nějaký čas odpracovat.

J. Kanioková 3.7.2017 19:12

No tak já to za "protiústavní" rozhodně nepovažuji..

P. Boublíková 3.7.2017 19:17

Re: No tak já to za "protiústavní" rozhodně nepovažuji..

Stát platí vzdělání skoro všem, všelijaké soukromé školy jdou marginální (kromě toho i do nich jdou příspěvky od státu).

Aby stát určil, kdo může odjet pracovat do zahraničí a kdo musí zařezávat doma, aby splatil svůj dluh za vzdělání, to prostě není možné.

J. Kanioková 3.7.2017 19:25

Tak to nepovažuji za ekonomické, natož férové..

M. Prokop 3.7.2017 18:58

Re: Já nepochopím jedno -

Nějaké to placené školství zde máme, ale ne lékařské fakulty.

P. Boublíková 3.7.2017 19:11

Re: Já nepochopím jedno -

Viz výše - placené školství znamená, že stát sice peníze úplně nevyhodí oknem, ale nakonec ty potřebné specialisty taky nezíská.

J. Rechnovský 3.7.2017 12:52

Pane vodvárko , misto mudrovani pojmenuje a vysvetlete hlavni problémy českého zdravotnictví. Jsou jimy korupce a nehospodárnost.

T. Vodvářka 3.7.2017 13:31

Re:

Pane Rechnovský, už jste je pojmenoval Vy.

Vysvětlení je úplně stejné, jako v ostatních oborech lidské činnosti. S oběma souhlasím.

Článek je však o něčem jiném.

J. Rechnovský 3.7.2017 17:04

Re:

Tak.

A teď k Vašemu článku. Lékařů je málo, protože zdravotnická zařízení nemají možnost nabírat lékaře z jiných zemí, kteří by k nám chtěli. A myslím, že se tomu v pozadí brání sami lékaři.

Zdravotnická zařízení se nijak nesnaží přilákat ke studiu studenty. A opět. Protože lékaři se ve skutečnosti brání zvyšování konkurece.Lékaři odchází do zahraničí, protože na ně nejsou prachy. Ty mizí v nesmyslných nákupech zbytečných přístrojů, tunách zbytečně předepsaných léků nebo paralelních vyšetřeních. Na změně není zájem, protože právě z nich má spousta lékařů královské provize...

Účinnou zbraní proti neutěšenému stavu je eHealth neboli elektronizace zdravotnictví. Té se ovšem většina lékařů, včetně Vás, vehementně brání pohádkami o nezvládnutí nemocničních informačních systémů zdravotníky.

Takže. Pokud Vám na změně stavu zdravotnictví opravdu záleží (což si nemyslím), začněte spolupracovat na eHealth. V této věci nás totiž předběhlo už i Slovensko...

T. Vodvářka 3.7.2017 18:54

Re:

Ale mají možnost pane Rechnovský, jenže cizinec si rozmyslí, jestli bude pracovat v cizím Česku neno cizím Německu, kde jsou přeci jen jiné platové podmínky.

Mohu Vás ubezpečit, že lékaři v zařízeních nemají žádnou možnost ovlivnit počty svých kolegů, existují tabulková místa, která nejsou vesměs naplněna. Lékaři odcházejí pryč z důvodů, které jsem uvedl v článku, nikoli ze strachu z konkurence. Ta je - pro Vaši informaci mnohem větší právě tam, kam jdou. Obstát v Anglii je těžší než v ČR. Jste vedle. Na přístroje a jejich cenu má lékař vliv úplně stejný, jako Vy na existenci macaráta jeskynního v Punkvě. Lékovou politiku lékaři nedělají, navíc jsou za velkou preskripci naopak pokutováni. Takže zase vedle.

Jsem v praxi 30let a nějaké provize z léků či paralelních vyšetření? Zkuste jiné pohádky, tyhle jsou už provařené.

Elektronizace zdravotnictví u nás samozřejmě je, avšak pokud bude převažovat. tak si s doktorem moc nepokecáte, protože budete mít jen nějaké čárové kódy a papíry, v kterých se nevyznáte. A slovenské zdravotnictví bych jako příklad nedával. Proč by jinak Slováci jezdili na vyšetření a léčbu k nám?

M. Prokop 3.7.2017 14:34

Re:

Kvalitu zajistí pouze konkurence a ještě ne vždy.

Ovšem ve zdravotnictví je to s konkurencí i pro libertariány trochu problematické.

J. Schwarz 3.7.2017 15:39

Re:

Chudší země se vždy potýkají s tím problémem že pokud chtějí držet krok v "progresivnosti" s bohatými, musí zajistit bezplatné školství a vychované odborníky pak přeplatí bohatší země. Mohou si to dovolit už jen proto, že je výchova nestála ani EURo či Libru. Konečně stejný nápad měli američané už dávno, přetahovali mozky z celého světa a pěkně to fungovalo dokud se nedostala k vládě neomarxistická levice která namísto odborníků začala pod heslem lidských práv dovážet chudinu. Ta nebyla pro stát žádným přínosem, naopak ji bylo třeba živit a vychovávat její děti bylo mnohem nákladnější než výchova dětí domácího obyvatelstva. Jenom bohatí a "celebrity" získali levný personál a levicové partaje voliče.

J. Kanioková 3.7.2017 19:30

:))))))))

M. Pivoda 3.7.2017 11:22

Neviditelná ruka trhu evidentně problém nevyřešila

Vodvářka: "... pro lidi ročníku narození 1945 není moderní IT něco, s čím by byli tak bytostně spjati, jako jsou dnešní třicátníci."

Problémem není ani tak počítačová negramotnost lidí narozených v roce 1945 (což je také můj případ), ale neschopnost současných IT specialistů vyprodukovat uživatelsky přátelské rozhraní (user-friendly interface!) pro navrhovaný informační systém. Systémové inženýrství znamená, že systémový inženýr navrhuje životaschopný systém nejen po stránce technické, ale i uživatelské.

Osobní poznánka: Jako systémový analytik u počítače IBM 370 jsem začínal v roce 1973. Jeden z mých prvních článků v časopise MAA byl právě ohledně uživatelkého rozhraní. Když dnes sleduji zápolení mojí manželky (zubní lékařky) se softwarem PC Doktor, tak jsem z toho docela znechucen.

T. Vodvářka 3.7.2017 11:34

Re: Neviditelná ruka trhu evidentně problém nevyřešila

Souhlasím, máte pravdu.

M. Prokop 3.7.2017 14:35

Re: Neviditelná ruka trhu evidentně problém nevyřešila

Neviditelná ruka trhu vůbec nedostala příležitost něco ve zdravotnictví řešit.

A. Alda 3.7.2017 10:41

Možná by stálo za to

zrušit na jeden rok zdravotní pojištění.

Aby to chvíli bylo jako dříve - jen za hotové.

Troufám si tvrdit, že ti, co by nad tím plakali, by nebyli řadové občané, ale lékaři.

T. Vodvářka 3.7.2017 11:33

Re: Možná by stálo za to

Možná by to nebylo špatné - pacienti by byli udiveni, kolik peněz by je stály "zbytečné" návštěvy lékařů /občas jde kolem a tak se staví.../. Zjistili by, kolik stojí třeba požadované provedení magnetické resonance.

Lékaři: bez nutnosti zdůvodňovat pojišťovnám kdejaký ukazatel, za jehož překročení jsou finančně kráceni. Peníze ihned na dřevo a ne až při vyúčtování za cca 2 měsíce a někdy i za rok.

jako lékař bych pane Aldo rozhodně neplakal. Věřte mi....

P. Harabaska 3.7.2017 9:28

Zavedení poplatků vyřeší co?

Že snad se lékařům z poplatků na jídlo zvýší plat? Nebo starý penzista, který je rád, že s penězi vyjde k příští výplatě penze, prostě usoudí, že k lékaři potažmo do nemocnice kvůli poplatkům nepůjde, dojde u něj ke kritickému zhoršení stavu a tím, že zemře, sníží se tlak na zdravotní systém? Je to tedy otázka peněz? Nedávno se jeden skvělý kandidát na presidenta zmínil o svém ročním příjmu z hazardu v miliardách. Hazard je prasečina, proto si jím stát nechce špinit ruce? Raději nechá ty miliardy v soukromých rukách? Ale vždyť stát by ty miliardy z hazardu, když už někdo mocí mermo musí za sázky utrácet, mohl věnovat právě do zdravotnictví. Ale stát si nechce špinit ruce hazardem, podnikáním a řadou dalších věcí. Jak vysoce morální! Miliardy jsou v rukách šíbrů a stát má nahý zadek. Nemá ani na to zdravotnictví. Tak musí odírat daňové poplatníky.

J. Schwarz 3.7.2017 15:41

Re: Zavedení poplatků vyřeší co?

Než budete pokračovat ve svých žvástech přečtěte si někde, jak snadno se dostanete k lékaři třeba ve vychvalovaném Švédsku - jestli tam s každým nachlazením vyrazíte k doktorovi který vám bude zadarmo kdykoli k dispozici.

P. Harabaska 3.7.2017 18:45

Re: Zavedení poplatků vyřeší co?

Pane Schwarzi, možná podle jména škarohlíde, já bydlím v Česku, celý život jsem platil pojištění a daně v Česku, tak vám na vaše Švédsko kálím. Když to těm Švédům vyhovuje, tak já nemám v úmyslu jim to nějak měnit. Jděte do pryč. Všecko stálo za bolševika, jak se dnes všude píše, za howno, tak dneska to přece musí být jenom lepší, protože už máme, co jsme chtěli. K doktorovi s každým nachlazením nechodím, chodil jsem do školy taky do 24, byť se jednalo o obor technický. A podobně jako lékař má povědomí o karburátoru, já mám povědomí o mikrobech a jiných takových věcech. Ale potřebuji-li lékařkou péči speciální, obracím se na specialistu.

P. Harabaska 3.7.2017 9:11

Situace je kritická už teď.

Řízením osudu musím navštěvovat urologickou kliniku v jedné FN, která pokrývá svojí působností hned dva kraje. Všechna urologická pracoviště přesahující svým výkonem úroveň běžného specialisty urologa v ordinaci např. na poliklinice byla v obou krajích zrušena, takže pacienti dojíždějí na urologii do této FN i z míst vzdálenějších než 130 km. Při své poslední návštěvě jsem se podivil nad tím, že jedno ze dvou lůžkových oddělení urologie se zavírá. "Nemáme lékaře a především sestry. Ale nesmíme o tom mluvit", říká mi významná pracovnice na oddělení. Populace stárne a s tím přirozeně stoupá i počet osob, které péči urologa potřebují. V čekárně ambulance jste dosud běžně čekali i 5 hodin. Čekání se tedy ještě prodlouží. Čekání na operace také. Tohle má s elektronickými recepty jen málo společného. Je ale moderní a "efektní" mluvit o elektronických médiích, tak se předstírá, že k řešení kritické situace ve zdravotnictví pomohou.

P. Rudolf 3.7.2017 7:15

Neustále omílaná argumentace

že dříve narození neumí pracovat s moderní technikou je nesmyslný mýtus. Jistě, jsou pomalejší, do složitějších akcí na PC se většinou nepouští, ale to, co potřebují, zvládají bez větších problémů. A vždy se v jejich rodině nachází někdo daleko mladší, kdo jim rád poradí.

Odpor lékařů k elektronickým receptům má zcela jiný, velmi pragmatický důvod a divil bych se, kdyby ho autor neznal. Navíc představa, že jedna z nejvzdělanějších skupin národa (kterou lékaři bezpochyby jsou), která při své práci musí denně ovládat bezpočet různých vysoce sofistikovaných přístrojů, by nezvládala z dnešního pohledu téměř primitivní práci s počítačem při vystavování elektronických receptů, je spíš úsměvná.

T. Vodvářka 3.7.2017 7:57

Re: Neustále omílaná argumentace

Většinou zde na tomto fóru nediskutuji, ale docela bych pane Rudolfe znal onen pragmatický důvod odporu lékařů k e-receptům. /i když jde jen o marginálii k obsahu mého článku/.

Děkuji předem.