Diskuse
ZDRAVOTNICTVÍ: Lékaři v ČR stárnou a absolventi mizí neznámo kam?
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
J76i38ř93í 19J78e29d41l13i29č55k29a
Ty samé řeči o zdravotnictví se opakují nejméně 20 let, zdravotnictví se ale řítí nezadržitelně do zdi a nikde ani náznak možného bodu obratu. Místo vymýšlení nějakých českých třetích cest by to chtělo rychlé převzetí nějakého funkčního systému. V každém případě to bude ale zatraceně drahé. Prošvihlo se toho už opravdu hodně.
O78t34a97k58a66r 98S37e66l31i81g51e79r
Kam mizí? K lékařům bez hranic.
V48á27c36l67a51v 46N23ě69m92e59c
Za studia tvrdě platit. Vzdělání je prostě dobrá investice. Stát ať půjčky studentům silně zvýhodňuje odkladem splátek, nízkými úroky, prospěchovými stipendii, bonusy při působení v ČR apod.
Absolvent jakékoliv fakulty ať kráčí do praxe s povinností vše splatit (i ze zahraničí). To by těch soukromých švindl univerzit se zbytečnými absolventy (Nerudová, Afroevropanka...) rapidně ubylo.
A i mnoho užitečných absolventů by raději zůstalo v naši krásné vlasti.
J24a33n19a 50K84a58r10v65a32i24o33v29á
Syn promoval loni a při promoci bylo cca 1/4 studentů cizinci (beru za cizince i slováky). To není moc dobré. Ale chápu, že VŠ za tu almužnu nevyžije, tak si přilepšuje platícími studenty.
Jenže tady je průser i s jinými profesemi - pedagogové, psychologové, zdravotní sestry, nemedicínští (fyzioterapeuti, apod.)... Kam to mizí nebo jen nejsou lidi?
V34l57a55s91t51a 61M89o65k16r85ý
Kocián 12:51
Ale to je i o krajských, okresních politicích,
kterým chybí obvodní lékaři, zubaři.
O35. 29M70.
Jestli správně počítám, tak z těch dat vyplývá, že na fakultách studuje v cizím jazyce cca 1/4 studentů, a že z českojazyčných studentů jich dál nepokračuje 1 - 2 %. Nemyslím si, že kvůli té 1/4 cizinců je potřeba zavádět na ně školám kvóty, a ta mizivá procenta nemá smysl řešit už vůbec. Problém bude spíš o krok dále - studenti dál pokračují, graduují na mudra a až teprv pak odcházejí za lepším.
Jestli by pomohly další fakulty, nedokážu říci, protože nevím, jaký je převis na přijímačkách.
Z48v64i59r59e40t77n47i94k 11L65a24p18i85l
Úspěšnost přijetí je necelá třetina: https://med.scholastik.cz/2023/04/15/sance-na-prij.../
J81a92r45o57s47l77a35v43a 34K44r60e56j54č36o93v30á
No a není náhodou příliš mnoho pacientů, že lékaři nestíhají. Skokově se do našeho zdravotnictví navalilo půl milionu Ukrajinců. To musí být někde znát. A je jich asi ještě více, žijí na Ukrajině a k nám si zajedou na lékařský zákrok.
Z44v37i96r88e79t46n92i50k 15L91a46p85i34l
Ten problém je mnohem starší.
Jistá obvoďačka si stěžovala, že jí průběžně přibývá práce tím způsobem, že přibývají nová a nová povinné vyšetření.
M32a90r40t82i65n 78K96r30č57m48á57ř
Zkrátka nasměrovat peníze do těch oborů, které potřebujeme. Zbytek se školným, soukromým universitám ani krejcar.
P41e49t19r 11K52u30b72á87č
Problémem zdravotnictví, je, že pod rouškou Hippokratovy přísahy provozoval bolševik a následující režimy (Klaus) - zotročování doktorů, kteří si to dneska již nechtějí nechat líbit.
Příklad - byla zrušena PASONELA - tedy směna od PÁtku 6.00 přes celou SObotu, NEěli, Až do POndělí 16.00
Na takovou směnu potřebujete dnes 4 doktory v režimu 24 hodinové pohotovosti a i to je na štíru s přesčasovou prací dle zákoníku práce. Zcela legální je až režim 12 hodinových směn, na který je třeba 7 doktorů.
Rešení však existuje Pokud by se zrušily 4 fakultní nemocnice (abychom měli 3 - jako medicínsky vyspělejší Rakousko) + horší polovina bývalých okresních nemocnic - doktorů by bylo dost a navíc by se systému velice velice velice finančně ulevilo.
J56i95r98i 85M88a49c95h52o32t71k51a
Můj obor to úplně není, ale slyšel jsem od člověka, který se v něm docela pohybuje, že ředitelé nemocnic a možná i primáři jsou nejsilnější hráči v systému, se kterými ani kontroly ze strany politiků (ministerstvo, kraje) nebo pojišťoven moc nezmohou. A opravdu to není o jednom Ludvíkovi z Motola a Arenbergerovi z Vinohrad.
Problém je, že se jedná o vysoce odborné pozice, na kterých není možné člověka nahradit lusknutím prstu, a navíc je celý systém nastaven spíše tak, aby takovéto chování spíše podporoval, než mu bránil.
Ostatně, stačí se podívat na průměrnou dobu služby ministrů: https://cs.wikipedia.org/wiki/Seznam_ministr%C5%AF...
Vyhledávání
TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA
Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.
ondrejneff@gmail.comRubriku Zvířetník vede Lika.
zviretnik.lika@gmail.comHYENA
Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.
https://www.hyena.cz
