23.9.2023 | Svátek má Berta


ZDRAVOTNICTVÍ: Kraje soukromníkům

2.8.2023

Celkem 25 milionů korun vyhradil letos Středočeský kraj na dotacích pro privátní a městské nemocnice. Jedná se o zařízení v Čáslavi, Mělníku, Nymburku, Rakovníku a ve Slaném. Na jeden projekt je vyčleněna maximální částka dva miliony korun.

Tohle je záležitost, která se některým lidem nezdá. A na sociálních sítích a webech se už objevily námitky ve stylu, proč by měly kraje dotovat soukromé subjekty? To je samozřejmě legitimní otázka, za normálních okolností by to bylo špatné, aby se z veřejných peněz dotovali soukromníci. V případě zdravotnictví je to však jinak.

Uvedu příklad, restaurace si může určit, že za pivo bude chtít padesát korun a za guláš sto padesát korun, v jiné zase budou čepovat pivo za sedmdesát korun a prodávat guláš za dvě stovky, V pohostinství a též v mnoha jiných oblastech to tak běžně funguje – zkrátka volná tvorba cen.

Jenomže ve zdravotnictví to tak neplatí. I privátní nemocnice mívají smlouvy se zdravotními pojišťovnami, které určují ceny za výkony. Takže si jedna nemocnice nemůže říci, že by za operaci slepého střeva chtěla padesát tisíc korun a jiná třeba sto tisíc korun. To pravidla nedovolují. Pojišťovny mají za lékařské zákroky stanovené fixní sumy, které mohou obdržet nestátní zařízení stejně jako státní či jiné nemocnice zřízené veřejným subjektem.

Navíc ve Středočeském kraji je to historicky dáno tak, že některé nemocnice jsou krajské, v Kladně, Mladé Boleslavi, Příbrami, Kolíně, Kutné Hoře a Benešově, a ty zbývající privátní a městské. Všechna ale zajišťují základní zdravotní péči pro svá spádová území. Ty středočeské nekrajské pro zhruba 50 procent tedy cca 650 000 obyvatel Středočeského kraje. Jenom krajské nemocnice nejsou schopny garantovat kvalitní zdravotní péči pro všechny Středočechy. Městské a privátní je doplňují, proto si i ony zaslouží i příspěvek z krajských peněz. Navíc tyto finance jsou určené na konkrétní projekty, například na nákup potřebných přístrojů. Třeba v Rakovníku tuto pomoc využili na novou magnetickou rezonanci. Nemůže se tedy stát, že by si z této dotace management vyplatil nějaké luxusní odměny. To není možné.

Středočeši také nejsou jediní, kteří dávají tento příspěvek. Privátním a městským nemocnicím poskytují dotace i Plzeňský a Karlovarský kraj. Myslím si tedy, že v takových případech se jedná o rozumné využití veřejných peněz.