ZDRAVOTNICTVÍ: Korespondeční kursy medicíny
Suplovat dvou a více semestrovou výuku „korespondenčním kursem“ je skutečně převratný objev. Domnívám se, že pan Kubek značně přeceňuje pedagogické možnosti komorních tiskovin. Kromě neúcty k pedagogům lékařských fakult projevuje také neúctu ke vzdělání členů své vlastní komory. Možná jim toto znevažování úrovně jejich znalostí nevadí.
Ale mně ano. Vadí mi i opakované urážky na adresu lékárníků. Vadí mi styl a způsoby, kterými pánové Kubek a Rath staví lékárníka na úroveň podavače krabiček. Pane Kubku, pro vaši informaci uvádím, že mám 6 státních zkoušek. Mimo jiné z Farmakologie, Farmaceutické chemie a Kontroly léčiv.
Ano, vybírám za léky peníze. Ale jsou to částky, které mi určuje ministerstvo financí ve spolupráci s ministerstvem zdravotnictví. Ale nejsem prodavač. Kdybych byl, klidně bych včera prodal té paní na teplotu ASPIRIN+C, který chtěla. Maximálně bych pomyslel na vliv večerní televizní reklamy. Jenže jsem lékárník a kromě aspirinu vidím i močovou infekci léčenou biseptolem a warfarinizaci v anamnéze. Kromě ohrožení zdraví vidím v horším případě i ohrožení života. Ale možná, že to zvládne i obsluha čerpací stanice až budou léky hned vedle osvěžovačů interiéru. Korespondenční kurs farmakologie se stane biblí benzinek a drogerií.
Nesouhlasím s vedením lékařské komory, že lékaři neznají vzájemné interakce léčiv. Oni je znají a mnohdy velmi dobře. Jenom nevědí, které léky předepsal jiný lékař jejich pacientovi. Jenže to je jiná kapitola. Kapitola lékových záznamů pacienta, pokud možno on-line. A ta se (ex)prezidentům lékařské komory ani politice ministerstva zdravotnictví moc nehodí.