23.4.2021 | Svátek má Vojtěch


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
studený čumák 14.10.2007 17:39

Horácko Prahu brzy trumfne!

Tož si to tolik neberte, až bude muset třebíčský špitál zaplatit odškodné za ta vyměněná díťata, budou mít nejdražší průměrné náklady na pacienta v Třebíči.

MUDr Jiří Kilian 14.10.2007 21:55

Re: Horácko Prahu brzy trumfne!

Ale tak to snad nebude hradit zdravotní pojištění

Lída 15.10.2007 9:21

Re: Re: Horácko Prahu brzy trumfne!

A z čeho jiného? Ona má nemocnice nějaké jiné příjmy?

baci 14.10.2007 15:18

ad huhu et al.

vzhledem k tomu,ze je na Valachoch zdraveji,tak by bylo spravne ,kdzbz se platilo nizsi pojistne ne ?

Fafa, 14.10.2007 16:46

Re: ad huhu et al.

to uz se prece plati. Pojistne se dosud plati percentualnim podilem z nezastropovane mzdy a prumerne mzdy jsou v Praze vyssi nez ve Zline. ;-D

MUDr Jiří Kilian 14.10.2007 21:55

Re: Re: ad huhu et al.

Zlín ale není Valašsko :-))))))))))))))))))))))))))))))))

Fafa 14.10.2007 23:43

Omluva,

nejak jsem prehledl, ze nepisu Bacimu.

Michal Běhávka 14.10.2007 10:21

Nesrovnalost

Chci  poukázat  na to, že  ve  Zlínském  kraji   nežijí  jen  a  pouze  Valaši !!!;-O

Kvetla 14.10.2007 0:44

Autorovi doporučím zkusmo cestovat pražskou MHD

v dobách chřipek a různých nachlazení zvláště.Jednou rukou visíte na tyči,v druhé rozumtašku,čím hledat kapesník?Nu a důchodci nám už také neumírají tak časně a není to stárnutí zadarmo.Navíc se nám namnožily různé alergie a bronchitidy reagující na smog z autodopravy díky neexistenci mostů a obchvatů.Kolony popojíždějících kamionů dlouhé 5 a více km jsou už dnes všední denodenní skutečností.

Inu statistika,.Když se blbě zeptáš,blbě dopadneš.Vhodná otázka ti dá odpověď jakou žádáš.:-D:-D:-D

MKUDr Jiří Kilian 14.10.2007 8:13

Re: Autorovi doporučím zkusmo cestovat pražskou MHD

Alergických onemocnění je na Valašsku více než v Praze. Smog a onemocnění dýchacích cest spolu jistě souvisejí, ale třeba ve Valmezu je vzduch někdy tak cítit sírou, že byste utekla do Prahy :-))Ani u nás důchodci neumírají časně a nemají to stárnutí zdarma. Metro nebo obchody, to vyjde na stejno, pro děcka je škola jako škola a aut je tu někdy stejně jako na Václaváku. Chřipka byla v Praze naposledy kdy ?

Tato statistika ukazuje akorát, že cena péče, poskytnuté Pražanům, jhe vyšší. Cena lůžkové péče bezpochyby také. Jestlipoak víte, kolik ZP platí za jeden ošetřovací den standardní péče univeritní klinice a kolik tzv. okresní nemocnici. Kolik tak zaplatí např. za léčbu pacienta se zápalem plic tam a onde, nebo na kolik jí vyjde prostá operace žlučníku či appendectomie. A to nemluvím o financování universitních nemocnic navíc státem.

Ale Pražan za to nemůže a ani mu to nikdo nevytýká.  Možná reforma přinese to, že universitní kliniky omezí péči a Pražané budou ve věci standardní péče odkázáni na nemocnice středočeského kraje. Nemyslím si, že by to bylo správné, ale trh je trh, to víte a pecunia non olet.

Kvetla 14.10.2007 15:32

Re: Re: Autorovi doporučím zkusmo cestovat pražskou MHD

Nakousl jste nemocnice.Všichni ví,že by stačil Motol,kdyby byl v pořádku a Vinohrady na druhé straně řeky.IKEMu vrátit experimenty,specializace a doškolování pro celé Čechy,Bulovku nechat infekcím a tropickým nemocem.Z Na Františku specielní úrazovku první pomoci,Homolku  Gamanoži .Ostatní ať se specializují,nebo zaniknou.No jo,ale víte,co by zaniklo primariátů??

A muselo by se vskutku dělat i na směny

Fafa, 14.10.2007 16:49

Kvetlo,

to je sice pravda, ale v tomhle modelu by se rusil Karlak a prodavali pozemky v uhrnne cene nekolika miliard. Dovede si predstavit tu rvacku?

Kvetla 14.10.2007 20:54

Re: Kvetlo,

Proč hned prodávat něco,co slouží zdravoitnictví.Z Karláku by mohly být výborně umístěné LDN , aby se ulevilo právě těm nemocnicím,navíc i domy s Centrem soc.služeb, i s garzonkami pro postižené ap.Proč hned stavět nové,někde na vidrholci,když tady by to mohlo být i se sadovou úpravou.Jen chtít a mít odvahu to prosadit.Tedy neprodávat,dát do dlouhodobého pronájmu s pevně stanoveným vynutitelným cílem.;-)

Fafa 14.10.2007 23:47

Kvetlo,

tp je samozrejme pravda. Ale jedna se o pozemky za radove miliardy az desitky miliard (Karlak, Albertov, Katerinky, Karlov). Pri zalozeni LDN by se penize neotocily, pri prodeji developerum budou provize.  ;-)

MUDr Jiří Kilian 14.10.2007 21:54

Re: Re: Re: Autorovi doporučím zkusmo cestovat pražskou MHD

jako že při dělání na směny by pacienti byli dříve zdrávi ?

zajíček8 15.10.2007 9:00

Re: Re: Re: Re: Autorovi doporučím zkusmo cestovat pražskou MHD

Ale copak, dělat na směny nelze? Třeba by se na takovou magnetickou rezonance nečekalo 2-3 týdny, ale jenom 1 týden. A drahé přístroje by nebyly ve městě 2 nebo 3 a jedoucí pouze na jednu směnu, ale 1 pracující na 3 směny. Takhle to funguje ve všech fabrikách - kupuji drahý stroj - je nutný? kdy se mi investice vrátí? kolik bude stát provoz?. Mám dlouhodobý pocit, že na tyto otázky zdravotníci, vždy odpovídají ANO, To není důležité. To neumím spočítat.

Atei 14.10.2007 12:35

Re: Autorovi doporučím zkusmo cestovat pražskou MHD

Ještě  jsi zapomněl, že Pražáci  žijí o několik let déle!

Takže ono to  s  těmi škodlivými  civilizačními  faktory  nebude tak  hrozné. Že!

Kvetla 14.10.2007 21:06

Re: Re: Autorovi doporučím zkusmo cestovat pražskou MHD

Inu vezni si čistou košili a přijď si "čuchnout " na Staroměstské náměstí.Posaď se na kávičku a až přijdeš domů,žena tě prokleje,protože ten límec od košile a manžety nevypere ani s bílou bělejší.:-D.Docela mi vrtá hlavou jak se mohla z Pařížské ulice stát jedna z nejdražších.Já bych to nebrala ani zadarmo.Rv

Doktor Živago 13.10.2007 20:51

Statistika VZP je jen cílenou propagandou ministerstva zdravotnictví.

Tyto statistiky mají vyvolat v občanovi pocit,že je o něco ošizen.Výsledkem je nespokojený občan,jenž pak více podporuje regulace a represe.To má za následek ,že se přijmou zákony,jenž zdravotnickým zařízením omezí možnost podnikat a tato se stanou vazaly mocných této země.Vazal ale nebude mít žádnou motivaci kvalitně pracovat a pacient to pocítí tím, že o něj nikdo nebude mít skutečný zájem.Ti bohatí si připlatí bokem a budou čerpat prostředky z veřejného pojištění více než Ti jenž peníze na rozhazování nemají .Doplatí na to nejvíce slušný pracující občan! O studium lékařství nebude valný zájem a kruh se nám uzavře.Kažný národ má to co si zaslouží!

MUDr Jiří Kilian 13.10.2007 21:04

Re: Statistika VZP je jen cílenou propagandou ministerstva zdravotnictví.

nikoli, doktore Živago,

nejde o ošizení, spíše naopak, o plýtvání. Kolega Bakala dobře naznačuje, že rozdíly v cenách péče jsou výrazné a nemají důvodný ekvivalent. - tedy vyjma toho, že systém je špatný.

Víte, kdyby si Pražan měl zvolit nemocnici, ve které se podrobí zdravotní péči, možná by si prvně zjistil, že nepotřebuje zrovna universitní kliniku k vyšetření  nebo léčbě¨pro tykteré potíže. Ale to by musel prvně sám platit ze svého a vědět, že jeho ZP mu proplatí za ten který výkon toli a tolik. Dokud zdravoitní pojištěnáí bude koncipováno tak, jak dosud, bude to stále stejné. Já si nesmírně cením práce kolegů z universitních klinik. My je velice potřebujeme, aby svými znalostmni, zkušenostmi a na moderně vybavených pracovištích vyřešili to, co my zde neumíme.  Jestliže se takový problém s cenami péče promítně do nějaké nevražiovosti mezi Prahou a zbytkem světa, bude to to nejhorší a přitom to to vůbec nejde. Stejně tak nejde o Pražany - pacienty coby nějak zvýhodněné. Ve skutečnosti jim může být při stavech, které jsou řešitelné na okrese, mimo Prahu i lépe. 

Ptejme se těch, kteří systém zavedli a udržiují, zda nám dává to, co je zapotřebí a zda ho postavili  a udržují tak, aby tuto funkci plnil. Kolega Bakala zde ukázal jeden z mnoha markerů špatnosti toho systému.

Fafa 13.10.2007 21:35

Pane doktore,

a jak presne si ma Prazan zvolit jinou nemocnici nez universitni kliniku? Kolik je okresnich nemocnic v okruhu 10 kilometru kolem Karlova namesti? Navic by asi bylo neprilis produktivni, kdyby se medici setkavali jenom s komplexnimi pripady a bohuzel behem celeho studia nevideli "nekomplikovane" pacienty.

A k te statistice. Jste si opravdu jist, ze pojistenci/pacienti VZP jsou srovnatelni v jednotlivych okresech?

A na zaver. Pokud rekneme A, tak rekneme i B. Az dosud se pojisteni platilo percentualni castkou z nezastropovane mzdy. Kolik je prumerna vyse pojistneho na pojistence v Praze a ve Zline?   

    

MKUDr Jiří Kilian 14.10.2007 7:35

Re: Pane doktore,

Milý(á) Fafa,

tu přeci nejde o hledání viny v počínání Pražanů.  A kdyby už mělo jít, tak dostupnost 10 km by byla příliš komfortní, zde mají lidé do nejbližsí nemocnice i přes 50 km a ve středolčeském kraji  je nemocnic kolem Prahy až až.  Systém ale nestanovuje garantovanou časovou, prostorovou a ekonomickou dostupnost, takže o dostupnosti se nedá polemisovat takto. Síť lůžkových zařízení byla postavena pradávno tak, že byly nemocnice I., II., III. typu a centra. Nemocnice II. typu měly i funkci nemocnic I. typu pro svou spádovou oblast, , nemocnice III. typu byly i nemcnicemi II. typu pro svou spádovou oblast. A tak to i přirozeně zůstalo. Ohledně výuky mediků - to ale už je věc resortu školství, nikoli věc zdravotního pojištění a já s Vámi souhlasím zcela, že je nutné pro účely výuky to, co píšete.

Já jsem nepsal, že pacienti jsou srovnatelní, nicméně z dostupných demografických údajů ve statitstikách není jak poznat,. že srovnatelní nejsou.

Výše pojištění - to není A a B, jak píšete. Výše pojištění nemůže rozhodovat o výši ceny péče tak, že ti, co platí více, mají péči dražší. Pojištění je postaveno na subsidiariotních principech ( nesprávně se mluví o principech solidarity ) .

Na závěr : Jak jsem psal, bylo by špatné, kdyby takovéto ukazatele , které diskutujeme, měly být jakousi zbraní pro řevnivost mezi Pražany a zbytkem světa. O to přeci vůbec nejde, jako že jde o skutečnost, že spotřeba péče, vyjádřená její cenou, se významně liší v závislosti na krajích. Je otázka, jestli se to může a má řešit.  Možná ano, možná ne.

huhu 13.10.2007 20:09

srovnávat nesrovnatelné

v Praze je jistě horší životní prostředí nežli na Valašsku, na Valašsko jezdí Pražané na rekreaci....;-)

Valmezák 13.10.2007 21:18

Re: srovnávat nesrovnatelné

Máte pravdu, naše město Valašské Meziříčí a okolí má zaručeně nejčistší vzduch v republice, díky chemičkám je dokonalé chemicky vyčištěný.

Proč Pražáci více utrácí z VZP? Jako ve všem jenom zneužívají vychytrale nastavený sytém přerozdělování, viz 6,5 x vyšší poměr přerozdělených daní na jednoho obyvatele vůči obyvateli vesnice.

Fafa 13.10.2007 21:47

Valmezaku,

Pojistne se plati percentualni sazbou z platu. Vzhledem k vyssim platum v Praze plati Prazaci vyssi pojisteni, tak co by neutraceli. ;-P 

MKUDr Jiří Kilian 14.10.2007 8:02

Re: Valmezaku,

To je jak kdybyste řekl, že povinné ručení je rů¨zné výše, takže ti s těmi výkonnějšími vozy by mohli více bourat .-))

HonzaV 15.10.2007 0:19

Re: Re: Valmezaku,

no bohužel ten systém povinného ručení je nastaven tak, že tohle bych klidně říct mohl... :-(

MKUDr Jiří Kilian 14.10.2007 8:02

Re: Re: srovnávat nesrovnatelné

Tak to jistě DEZA není zrovna čističkou vzduchu, ledaže by ho očistila od kyslíku :-)) Na druhé straně, nemocnice ve ValMez byla opravena za nějakou čtvrtinu milionu státních peněz, aby pak byla předána privátnímu majiteli do pronájmu za cenu docela symbolickou :-))))

vitr 13.10.2007 19:09

velmi povrchni a zjednodusene

ve srovnani nemocnosti - pracovni neschopnosti- napriklad jsou na tom jihomoravske kraje naopak nejhur a praha o nekolik konskych delek nejlepe ale ani to neni vycerpavajici srovnani...

Kajan 13.10.2007 18:52

VZP ničí české zdravotnictví a zejména ničí trh v této oblasti. Je to jen prostředek zlodějů a podvodníků ! Je nutné ji zrušit ! Dzp.