24.4.2024 | Svátek má Jiří


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
challenger 8.3.2006 23:17

Re: Challengere, máte pravdu v jedné věci:

zda bych měl na vaši práci, nevím. Musel bych vědět, co obnáší. Ale vzhledem k tomu, jak velký odborník jste na zdravotnictví - či jakým se cítíte být - pak z toho lze vyvodit, že asi nepůjde o příliš náročné zaměstnání. Já bych si totiž nedovolil kibicovat do práce jadernému fyzikovi, byť by se jednalo jen o organizaci jeho práce.
Co se týče uvedených profesí, mají v drtivě většině vyšší hodinovou mzdu, než lékaři, mnohdy i náročnější práci než lékaři, lékař jistě není jediným. Ale například u montéra plynových zařízení stačí, aby dodržoval relativně jednoduché a jednoznačné předpisy, aby zabránil škodě na životech a majetku. V takových podmínkách lékař nepracuje - i kdy je mi jasné, že ve verbální rovině budete nejlepší lékař patrně vy. Výjimečnou profesí lékař je: to proto, jak význämně zasahuje do základní podstaty člověka z čehož vyplývají i etické požadavky na výkon povolání, které má obdoby u jiných profesí jen ve zlomku případů.
Co chcete Vy, je v tomto ohledu zcela irelevantní - už z toho důvodu, že kdybyste celý život šetřil, pak byste s největší pravděpodobností neměl na péči, která Vám v budoucnosti bude poskytnuta.
Pokud se Vám nelíbí, jak se ve zdravotnictví alokují finanční prostředky, pak si stěžujte zdravotním pojišťovnám. Tlačte na pojišťovny ať pacientům neplatí jídlo, ať jim neplatí zubní protézy, ať jim neplatí acylpyrin. A já Vám zatleskám. Problémem je, že Vy chcete vše zadarmo - pokud byste to měl být Vy (přece si platíte pojištění, že?), a navíc chcete, aby Vaše rodná strana diktovala přes bolševiky v pojišťovnách lékařům, za kolik budou poskytovat své služby. Přitom pojiš´tovny nebudou mít žádnou stimulaci k otmu, aby se snažili platit kvalitní služby. Budou platit levné služby ať bude jejich kvalita jakákoli. Žádný trh ani náhodou.
pavel 99 8.3.2006 23:00

Re: Re: Re: Re: Challengere, k té Vaší replice:

A ten doktor se tam dopravuje na létajícím koberci, že? Jinak Vy si dobrovolně vybíráte, který řidič Vás sejme? Vy totiž při své nadutosti a nadřazenosti ani netušíte, na kolika lidech (jejich bezvadné práci) závisí třeba i Vaše práce, rep. život pacienta - když zůstaneme u oboru. (Například na kvalitní práci projektanta a stavitelů závisí, že Vám (i pacientovi) nespadne nemocnice na palici....)
challenger 8.3.2006 22:49

Re: Re: Re: Challengere, k té Vaší replice:

když se bojíte o život, tak do vlaku nastoupit nemusíte. POkud dostanete infarkt myokardu, není to lékař, který by Vás v tu chvíli potřeboval více, než Vy jeho.. ..když k němu nepůjdete, nedostane od Vás "jen" peníze. Ale vy s nějvětší pravděpodobností zemřete.
jonáš 8.3.2006 17:29

Re: Re: Re: Počet tablet přesně podle potřeby...

Když se tam může legálně prodávat mařena, proč ne načatej aspirin. Ptejte se svýho senátora.
ola 8.3.2006 9:19

Re: Challengere, k té Vaší replice:Navrhuji zřídit holičsko-kadeřnickou pojišťovnu.

Lidé by odevzdávali 1% na toto pojištění  a pak  by služby hradila pojišťovna. To by se paní
kaděřnice podivila, kdyby jí pojišťovna nařídila dělat trvalou za 50 Kč. A my zákazníci bychom
 chodili rádi a často ke kaděřníkům, když to nic nestojí- PARDON -stojí- vždyť si platím pojištění.
a  kadeřnice je SLUŽBA, kterou si platí občan.
V. Chaloupková 8.3.2006 8:30

Re: Re: Počet tablet přesně podle potřeby...

Právě proto by bylo výhodné, kdyby některé léky byly i v tzv. velkoobchodním balení, aby lékárník mohl vydat jen potřebný počet léků a ne celá balení. Myslím, že to by byla úspora, která by nikoho nebolela a nikoho nepoškodila. Jen by se zabránilo plýtvání. Jen se ptám, proč to jde ve venkovské lékárně v Holandsku a nejde ani v té největší u nás?
Ladislav N. 8.3.2006 3:54

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Rathova zmýlená - Publikováno dne: 6.3. 2006 Zdroj: EURO

Jestli ten Rath nemá místo vize jenom "vidiny"... :-D
pavel 99 8.3.2006 0:21

Re: Challengere, máte pravdu v jedné věci:

"...jste si jist že Vy - lékař - byste měl na moji práci?..." - to je jistě řečnická otázka. NADČLOVĚK má přece na JAKOUKOLI práci (tedy pokud by chtěl a on určitě nechce).
FEST 8.3.2006 0:03

Re: Re: doktore, co takhle to neříkat tak nahlas.

spíš "doktor" sedí pěkně ve FN Vinohrady, placen je za to, že "jako léčí" pacienty, ale celou pracovní dobu přispívá do téhle diskuse, teď dostal přidáno, tak když přijde domů, připojí se přes UPC a přispívá dál... s kým jiným si může ostatně popovídat?
Ladislav N. 7.3.2006 23:53

Re: Re: Re: Re: Re: Vaše léčba

Doktoři se často chovají podle alibistických pravidel, aby náhodou někdo nemohl dodatečně tvrdit, že zanedbali zdravotní stav pacienta a neučinili pro něj maximum. I proto je řada vyšetření a speciálních analýz víceméně nadbytečných, protože jenom potvrdí, že lékař už víc udělat nemůže. Ale má na to "papír" a je mimo nebezpečí. A vůbec se v tomhle systému nedivím, že si lékaři "kryjí záda". Asi bych to na jejich místě dělal také... Faktem je, že na všechna vyšetření peníze nejsou, a nebo jsou proplýtvány na banality a pak není z čeho brát.
Ladislav N. 7.3.2006 23:44

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Rathova zmýlená - Publikováno dne: 6.3. 2006 Zdroj: EURO

Niko, nic si z toho nedělejte. Socánek Jonáš, vždy když mu vyschnou argumenty, vymyslí nějakou nehoráznou kravinu. Jako dnes - "autorská práva". ;-)
Stanislav 7.3.2006 23:36

Re: Re: doktore, co takhle to neříkat tak nahlas.

Prozatím jsem to chápal spíš jako snahu tomu "člověku něco napsat", když už mu do ordinace přišel, spíš jako relikt socialistického zdravotnictví. Ale s tou zainteresovaností to opravdu může být pravda. Mojemu dědovi po mozkové mrtvici napsali (1983?) kvanta prášků, pořád mu bylo špatně, až přišel strýcův kamarád, doktor "od Boha", nařídil mu, aby z toho všeho bral dvoje a od té doby si děda užíval dalších skoro dvacet let života.
Ladislav N. 7.3.2006 23:22

Re: Počet tablet přesně podle potřeby...

Jenomže lékárník nesmí načaté balení pustit znovu do prodeje. Na to by se musely změnit předpisy, které "regulují" činnost lékáren.
Bubik 7.3.2006 23:03

Challengere, máte pravdu v jedné věci:

naučit se být lékařem je opravdu náročnější, než být kadeřnicí. Naučit se být dobrým lékařem je dokonce práce na celý život.
Nicméně za prvé - jsou i jiná povolání, než lékař, která jsou velmi náročná na znalosti ( jaderný fyzik, softwarový specialista, projektant - statik atd.), nebo povolání, kde selhání může způsobit velké škody na majetku i na životech  (elektrikář, montér plynových zařízení, projektant - statik, řidič, pilot, strojvedoucí atd.).  Není tedy lékař jediným. Není taky jediným, jehož selhání stojí zdraví nebo lidské životy
Za druhé - ve zdravotnictví se dá liberalizovat skoro VŠE. To znamená, že když budu mít lepší pojistku, budu ošetřen lépe, když budu mít základní, budou mi dělány jen život zachraňující  úkony.
Za třetí -  trvám na tom, že jste jako lékař placen z mých peněz. Tak jako policajt, úředník na finančním úřadě, předseda vlády, poslanec, voják nebo metař na ulici.
Za čtvrté - jste-li placen z mých peněz (neboť co je pojištění), já - jako klient - bych měl mít  právo určit, kam své peníze dám.  Souhlasím s principem solidarity v případě těžkých nemocí, nejsem si zcela jist zda mám být solidární v případě anginy a jsem si jist, že nechci být solidární poskytování jídla nebo acylpirynů.
Za páté - chci, aby někdo rozhodl, že ty a ty úkony jsou ze základního povinného pojištění, ty a ty jsou buď z nepovinného doplňkového nebo je třeba je hradit. Rád se připojistím, abych jednou dostal lepší kyčelní kloub nebo kvalitní stent. Koneckonců u zubaře si na bílé plomby a kvalitní můstek už roky připlácím taky.
A za šesté - lékařům nezávidím. Ale nemám pocit, že jsou něco extra. Jsou to pěkně prosím pracovníci pracující VE SLUŽBÁCH. Pravda, ve službách špičkových, jiných než ta kadeřnice, ale přeci jen pouze a pouze ve službách.
NO a za sedmé - jste si jist že Vy - lékař - byste měl na moji práci?
pavel 99 7.3.2006 22:31

Re: Re: Challengere, k té Vaší replice:

"...KDyž něco pokazí doktor, zemře vám dítě..." - nuže když "něco pokazí" řidič autobusu, může zemřít padesát lidí. (Což strojvedoucí vlaku.....). Tudíž račte spočítat cenu svého života a vysolit při nástupu. (Pravda nebozí lékaři nejezdí autobusem - tak dtto u řidiče taxíku). Bože to jsou ubohé argumenty.
challenger 7.3.2006 22:17

Re: Challengere, k té Vaší replice:

já strach z čistě tržního systému nemám. Problém je v tom, že čistě tržní systém zde nebude a ani nemůže být, pouze hra na trh za vyděračského přístupu zkorumpovaných úředníků z pojišťoven.
Mezi lékařem a kadeřnicí je jeden zásadní rozdíl. Naučit se být kadeřnicí trvá asi tak rok. Naučit se být lékařem trvá 10 let. Když kadeřnice něco pokazí, dá se to spravit. KDyž něco pokazí doktor, zemře vám dítě. Jak jsem již řekl, tržní cena život zachraňujícího výkonu se rovná celému Vašemu majetku, jestli jsem si správně přečetl základy tržní ekonomiky. Pokud máte dojem, že zdravotnictví je trh, pak vyčíslete cenu svého života. Do doby, než to uděláte, budou ty Vaše repliky jenom blbé tlachy.
Jsou oblasti, kde se dá ve zdravotnictví vše velmi snadno liberalizovat - například ambulantní služby specialistů a obvodních lékařů.
Ale že by se stejným způsobem liberalizovala záchranka nebo angiolinka provědějící urgentní zásahy na koronárních tepnách nebo ARO, o tom může přemýšlet fakt jenom blbec.
Já celkem přesně vím, o co Vám jde. Vy lékařům závidíte a toužíte po tom, aby je Vaši bratři z ODS mohli odrbávat, což mimochodem bude generovat mnohem větší korupční prostředí, než doposud. Stačí se podívat na Slovensko, bratia slováci milerádi poreferují o tom, jak je to tam výborné. Výborné to je - například pro generála StB Alojze Lorence, co je člemen vrcholného managementu společnosti Penta, která na Slovensku zprivatizovala podstatnou část zdravotnictví.
Mimochodem: pokud dáte kadeřnicím výrazně vyšší mzdu, pak to zajisté vytvoří konkureční tlak na její místo a do jisté doby budou všechny kadeřnice naprosto špičkové. POkud jim mzdy stlačíte, bude stát jejich práce za prd a stejně je budete muset zaměstnávat, protože nikoho jiného neseženete. Špatně placený lékař je hrozbou pro pacienta, špatná kadeřnice vás jen špatně ostříhá. Prostě práce lékaře není jako práce kadeřnice a já pochybuji, že vy byste na ni měl.
Vládík 7.3.2006 22:13

Lháři

Že soudruh  Rath lže jak bolševit je samozřejmé. Proto si ho soudruh Paroubek vybral. Kromě lhářů už může volit jen kašpary (viz Jandák).
Bubik 7.3.2006 22:00

nejsem lékař, jméno antibiotika neznám

ale pamatuji si, že nedávno jeden z členů naší rodiny dostal ( a připlatil si ) nějaké anglické antibiotikum. Berte týden po 12 hodinách, zněl příkaz lékaře.
Vyfasovali jsme 2 balíčky po deseti kusech. Po týdnu šlo šest kusů léčiva, tedy 30% předepsaného množství  - hádejte kam?
Doktor 7.3.2006 21:25

Re: Bude to už více než 20 let,

Léky pro akutní užití se samozřejmě vyrábějí v dostatečně malém balení. Pouze to chce minimální námahu od lékaře, aby si toto zjistil.
 
Doktor 7.3.2006 21:22

Re: doktore, co takhle to neříkat tak nahlas.

Jo, jsem doktor. Ale vydělávám si medicinou a ne práškařením.
Oni si někteří kolegové asi neuvědomují, že kdyby svým pacientům vysadili léky, které do nich sypou zcela zbytečně, tak je nějaké úhradové vyhlášky nemůžou vůbec rozhodit.
Nebo jsou nějak zainteresovaní?
 
V. Chaloupková 7.3.2006 21:14

Bude to už více než 20 let,

co jsem měla možnost zavítat do Holandska a onemocnět angínou. Navštívila jsem místního lékaře, protože bez receptu mi pochopitelně v lékárně nic neprodali. Kouknutí do krku mě stálo 25 guldenů a mimo jiné bylo i příležitostí, že jsem zjistila, že i na západě mají zdravotní pojištění (nedivte se, příbuzné v zahraničí nemám a s informovaností to bylo, jak pamětníci potvrdí, velmi těžké) a s receptem jsem spěchala do lékárny. A teď to hlavní: Lékárna se nacházela v přímořském městečku, velkém asi tak jako Unhošť. Paní lékárnice naťukala do počítače (tehdy!!!) něco z mého receptu a za cca 30 vteřin měla pro mne speciální plastovou krabičku, kde bylo přesně odpočítáno pilulek na 5 dní, moje jméno, jméno lékaře, kdy a jak lék brát a samozřejmě údaje o lékárně. Za dva dny jsem mohla pokračovat v cestě a za 5 dní byla angína pryč. Píši to proto, že mnoho léků je v takovém balení, že vám jich půlka nebo třetina zbyde. Proto také léky končí v odpadu. Nebylo by lepší zavést prostě takový systém, aby každý dostal tolik, kolik potřebuje a nemusel zbytek vyhazovat?
STEM 7.3.2006 20:32

EXPLOZE

VELKÁ SPUCHŘELÁ BRADAVICE-3.června PRASKNE!
klon 7.3.2006 19:11

Nebo jako když paďourek redukuje počet úředníků

a dělá pořádek ve zdravotnictví. No, už dost padají na mě chmury.
Nika 7.3.2006 18:53

Re: Re: Re: Ještě pro autora - trochu jinak

  .
Doktůrci nějak přehlíží, kdo ty zbytečné léky předepisuje.
A koukám, že k doktorům vůbec chodit netřeba, tady vám to naordinují na Psu
doktor 7.3.2006 18:47

Re: Re: opravdu těch léků máte moc

To právě tak není - neplatící dostane jenom akutní péči, na víc nemá bez placení pojištění nárok. Státní pojištěnci /za ty ale někdo platí/ , mají nárok na vše, co potřebují, asi si zvolí právě léky bez doplatků, většinou v něčem nevýhodné. Musím řici z praxe, že bezdomovci k praktikům skoro nedochází /možná tak pro akutní péči/ a pokud vím, občas jdou do nemocnice se ohřát. "Cigoši" jak vy říkáte, jsou různí, já mám některé, které bych s klidem dala za příklad ostatním - např. 2 důchodci - cikáni, celý život pracovali, manželkla umírala na plicní nádor a její, skoro slepý manžel, s ICHS se o ni do poslední chvíle vzorně staral, odmítnul jí dát do nemocnice, na toaletu jí nosil, myl jí a doma uklízel. Bylo to fakt dojemné a ona umřela spokojeně a doma. On se teď strašně trápí. Léky brát nechce, chce umřít, nepomůže mu ani 7 dětí, které taky většinou normálně pracují.
Problém je, že není definována základní a nepodkročitelná péče, kterou musí dostat opravdu každý a proto je péče tak nerovnoměrně rozdělena - kdo má dobrého doktora, má dobrou péči, kdo ho nemá, má smůlu. Ale to se neodstraní tím, že si bude pacient vybírat /protože on to většinou, jako ten pán, který napsal ten článek, opravdu nemá šanci poznat/. Proto je americké zdravotnictví tak drahé.Sorry za chyby, píšu rychle.
Alda 7.3.2006 17:41

Re: Re: Re: Re: Re: Vážený penzisto, já Vám ukážu jinou tabulku:

Ano, vyjádřil jsem se nepřesně. Mění to něco na tom, že jsou v tom všechny, tedy i volně prodané léky?
Protože distributoři mají plusmínus stálý sklad, tak  to co má SÚKL je spotřeba léků, spíš jsem zapomněl na to co se u nás vyrobí.
Evropan (original) 7.3.2006 17:40

Re: no jo, na ty jsem zapomněl.

Nesilte, moje pani se pohybuje v oblasti statistickeho zpracovani dat v oblasti farmacie, kdyz jsem videl kolik se v tom toci penez tak se mi protocily panenky. To co jste rekl je neco jako touha zbrojarskeho prumyslu po svetovem miru :-)
Neldelinde 7.3.2006 17:28

Doplatky

A co takhle změnu paradigmatu? Lék na předpis není prodáván, ale jeho vydání je léčebný úkon! Jako takový by měl být v ceníku uveden částkou, kterou za něj platí pojišťovna a částkou, kterou za něj platí pacient. (spoluúčast). Stejně jako jsou pevné sazby za lékařské úkony. Je pak na lékárnách a distributorech, aby ten lék sehnali za slušnou cenu (to jest, aby na něm něco vydělali, stejně jako vydělává lékař, který má lacinější zdravotnický materiál). Jenomže to by museli říci pacientům oficiálně, že si přispívají na danou léčbu, takhle to svádí na drahé léky.
klon 7.3.2006 17:27

doktore, co takhle to neříkat tak nahlas.

Předpokládám, že jste doktor. Copak chcete přijít o práci? Nebo vydělávat polovičku? A nebo jste holt poctivej blbec, jako já. Kéž by takovejch bylo víc.
klon 7.3.2006 17:22

no jo, na ty jsem zapomněl.

Mohli by třeba vyvíjet placebo proti ptačí chřipce. Nebo jít makat.