26.5.2022 | Svátek má Filip
Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Vládík 7.3.2006 22:13

Lháři

Že soudruh  Rath lže jak bolševit je samozřejmé. Proto si ho soudruh Paroubek vybral. Kromě lhářů už může volit jen kašpary (viz Jandák).
V. Chaloupková 7.3.2006 21:14

Bude to už více než 20 let,

co jsem měla možnost zavítat do Holandska a onemocnět angínou. Navštívila jsem místního lékaře, protože bez receptu mi pochopitelně v lékárně nic neprodali. Kouknutí do krku mě stálo 25 guldenů a mimo jiné bylo i příležitostí, že jsem zjistila, že i na západě mají zdravotní pojištění (nedivte se, příbuzné v zahraničí nemám a s informovaností to bylo, jak pamětníci potvrdí, velmi těžké) a s receptem jsem spěchala do lékárny. A teď to hlavní: Lékárna se nacházela v přímořském městečku, velkém asi tak jako Unhošť. Paní lékárnice naťukala do počítače (tehdy!!!) něco z mého receptu a za cca 30 vteřin měla pro mne speciální plastovou krabičku, kde bylo přesně odpočítáno pilulek na 5 dní, moje jméno, jméno lékaře, kdy a jak lék brát a samozřejmě údaje o lékárně. Za dva dny jsem mohla pokračovat v cestě a za 5 dní byla angína pryč. Píši to proto, že mnoho léků je v takovém balení, že vám jich půlka nebo třetina zbyde. Proto také léky končí v odpadu. Nebylo by lepší zavést prostě takový systém, aby každý dostal tolik, kolik potřebuje a nemusel zbytek vyhazovat?
Doktor 7.3.2006 21:25

Re: Bude to už více než 20 let,

Léky pro akutní užití se samozřejmě vyrábějí v dostatečně malém balení. Pouze to chce minimální námahu od lékaře, aby si toto zjistil.
 
Bubik 7.3.2006 22:00

nejsem lékař, jméno antibiotika neznám

ale pamatuji si, že nedávno jeden z členů naší rodiny dostal ( a připlatil si ) nějaké anglické antibiotikum. Berte týden po 12 hodinách, zněl příkaz lékaře.
Vyfasovali jsme 2 balíčky po deseti kusech. Po týdnu šlo šest kusů léčiva, tedy 30% předepsaného množství  - hádejte kam?
Ladislav N. 7.3.2006 23:22

Re: Počet tablet přesně podle potřeby...

Jenomže lékárník nesmí načaté balení pustit znovu do prodeje. Na to by se musely změnit předpisy, které "regulují" činnost lékáren.
V. Chaloupková 8.3.2006 8:30

Re: Re: Počet tablet přesně podle potřeby...

Právě proto by bylo výhodné, kdyby některé léky byly i v tzv. velkoobchodním balení, aby lékárník mohl vydat jen potřebný počet léků a ne celá balení. Myslím, že to by byla úspora, která by nikoho nebolela a nikoho nepoškodila. Jen by se zabránilo plýtvání. Jen se ptám, proč to jde ve venkovské lékárně v Holandsku a nejde ani v té největší u nás?
jonáš 8.3.2006 17:29

Re: Re: Re: Počet tablet přesně podle potřeby...

Když se tam může legálně prodávat mařena, proč ne načatej aspirin. Ptejte se svýho senátora.
STEM 7.3.2006 20:32

EXPLOZE

VELKÁ SPUCHŘELÁ BRADAVICE-3.června PRASKNE!
Neldelinde 7.3.2006 17:28

Doplatky

A co takhle změnu paradigmatu? Lék na předpis není prodáván, ale jeho vydání je léčebný úkon! Jako takový by měl být v ceníku uveden částkou, kterou za něj platí pojišťovna a částkou, kterou za něj platí pacient. (spoluúčast). Stejně jako jsou pevné sazby za lékařské úkony. Je pak na lékárnách a distributorech, aby ten lék sehnali za slušnou cenu (to jest, aby na něm něco vydělali, stejně jako vydělává lékař, který má lacinější zdravotnický materiál). Jenomže to by museli říci pacientům oficiálně, že si přispívají na danou léčbu, takhle to svádí na drahé léky.
Bubik 7.3.2006 17:05

Challengere, k té Vaší replice:

........ dosud nepochopily, že hlavní podmínkou úspěchu  je spokojená kadeřnice. Pokud nebude spokojená kadeřnice, nebude ani spokojený její zákazník, protože práce kadeřnice determinuje jak parametry ekonomické, tak parametry kvalitativní. A kadeřnice nebude lepší, dokud nebude lépe zaplacená.
 
Zdá se Vám to blbost? Vždyť jste to právě napsal. Jen jste místo kadeřnice použil doktor. Jenže milý pane (doktore), Váš pohled je zvrácený - doktor je SLUŽBA, kterou si platí pacient. Doktor je placen pouze z peněz pacienta, ať peníze přichází z pojistky, z daní nebo v podobě ruličky do kapsy. Takže doktor je prodávající na trhu zdravotnických služeb, doktor prodává svoje znalosti, svoje umění, svoji erudici. Doktor by se měl nabízet svojí kvalitou (jako ta kadeřnice, švec, kovář, právník, nebo autobusák). Doktor by měl být dobře zaplacený, když bude jeho klient spokojený ( stejně jako ta paní u kadeřnice). Doktor by měl dřít bídu s nouzí, když bude na klienty pohlížet jako na pacoše se vším, co s tím souvisí.
 
Dokud se to takhle neotočí, nic se k lepšímu nezmění. Už se to u řady privátních lékařů otočilo. U nemocničních ne. A rozumím, že z toho máte milí lékaři strach.
challenger 7.3.2006 22:17

Re: Challengere, k té Vaší replice:

já strach z čistě tržního systému nemám. Problém je v tom, že čistě tržní systém zde nebude a ani nemůže být, pouze hra na trh za vyděračského přístupu zkorumpovaných úředníků z pojišťoven.
Mezi lékařem a kadeřnicí je jeden zásadní rozdíl. Naučit se být kadeřnicí trvá asi tak rok. Naučit se být lékařem trvá 10 let. Když kadeřnice něco pokazí, dá se to spravit. KDyž něco pokazí doktor, zemře vám dítě. Jak jsem již řekl, tržní cena život zachraňujícího výkonu se rovná celému Vašemu majetku, jestli jsem si správně přečetl základy tržní ekonomiky. Pokud máte dojem, že zdravotnictví je trh, pak vyčíslete cenu svého života. Do doby, než to uděláte, budou ty Vaše repliky jenom blbé tlachy.
Jsou oblasti, kde se dá ve zdravotnictví vše velmi snadno liberalizovat - například ambulantní služby specialistů a obvodních lékařů.
Ale že by se stejným způsobem liberalizovala záchranka nebo angiolinka provědějící urgentní zásahy na koronárních tepnách nebo ARO, o tom může přemýšlet fakt jenom blbec.
Já celkem přesně vím, o co Vám jde. Vy lékařům závidíte a toužíte po tom, aby je Vaši bratři z ODS mohli odrbávat, což mimochodem bude generovat mnohem větší korupční prostředí, než doposud. Stačí se podívat na Slovensko, bratia slováci milerádi poreferují o tom, jak je to tam výborné. Výborné to je - například pro generála StB Alojze Lorence, co je člemen vrcholného managementu společnosti Penta, která na Slovensku zprivatizovala podstatnou část zdravotnictví.
Mimochodem: pokud dáte kadeřnicím výrazně vyšší mzdu, pak to zajisté vytvoří konkureční tlak na její místo a do jisté doby budou všechny kadeřnice naprosto špičkové. POkud jim mzdy stlačíte, bude stát jejich práce za prd a stejně je budete muset zaměstnávat, protože nikoho jiného neseženete. Špatně placený lékař je hrozbou pro pacienta, špatná kadeřnice vás jen špatně ostříhá. Prostě práce lékaře není jako práce kadeřnice a já pochybuji, že vy byste na ni měl.
pavel 99 7.3.2006 22:31

Re: Re: Challengere, k té Vaší replice:

"...KDyž něco pokazí doktor, zemře vám dítě..." - nuže když "něco pokazí" řidič autobusu, může zemřít padesát lidí. (Což strojvedoucí vlaku.....). Tudíž račte spočítat cenu svého života a vysolit při nástupu. (Pravda nebozí lékaři nejezdí autobusem - tak dtto u řidiče taxíku). Bože to jsou ubohé argumenty.
challenger 8.3.2006 22:49

Re: Re: Re: Challengere, k té Vaší replice:

když se bojíte o život, tak do vlaku nastoupit nemusíte. POkud dostanete infarkt myokardu, není to lékař, který by Vás v tu chvíli potřeboval více, než Vy jeho.. ..když k němu nepůjdete, nedostane od Vás "jen" peníze. Ale vy s nějvětší pravděpodobností zemřete.
pavel 99 8.3.2006 23:00

Re: Re: Re: Re: Challengere, k té Vaší replice:

A ten doktor se tam dopravuje na létajícím koberci, že? Jinak Vy si dobrovolně vybíráte, který řidič Vás sejme? Vy totiž při své nadutosti a nadřazenosti ani netušíte, na kolika lidech (jejich bezvadné práci) závisí třeba i Vaše práce, rep. život pacienta - když zůstaneme u oboru. (Například na kvalitní práci projektanta a stavitelů závisí, že Vám (i pacientovi) nespadne nemocnice na palici....)
Bubik 7.3.2006 23:03

Challengere, máte pravdu v jedné věci:

naučit se být lékařem je opravdu náročnější, než být kadeřnicí. Naučit se být dobrým lékařem je dokonce práce na celý život.
Nicméně za prvé - jsou i jiná povolání, než lékař, která jsou velmi náročná na znalosti ( jaderný fyzik, softwarový specialista, projektant - statik atd.), nebo povolání, kde selhání může způsobit velké škody na majetku i na životech  (elektrikář, montér plynových zařízení, projektant - statik, řidič, pilot, strojvedoucí atd.).  Není tedy lékař jediným. Není taky jediným, jehož selhání stojí zdraví nebo lidské životy
Za druhé - ve zdravotnictví se dá liberalizovat skoro VŠE. To znamená, že když budu mít lepší pojistku, budu ošetřen lépe, když budu mít základní, budou mi dělány jen život zachraňující  úkony.
Za třetí -  trvám na tom, že jste jako lékař placen z mých peněz. Tak jako policajt, úředník na finančním úřadě, předseda vlády, poslanec, voják nebo metař na ulici.
Za čtvrté - jste-li placen z mých peněz (neboť co je pojištění), já - jako klient - bych měl mít  právo určit, kam své peníze dám.  Souhlasím s principem solidarity v případě těžkých nemocí, nejsem si zcela jist zda mám být solidární v případě anginy a jsem si jist, že nechci být solidární poskytování jídla nebo acylpirynů.
Za páté - chci, aby někdo rozhodl, že ty a ty úkony jsou ze základního povinného pojištění, ty a ty jsou buď z nepovinného doplňkového nebo je třeba je hradit. Rád se připojistím, abych jednou dostal lepší kyčelní kloub nebo kvalitní stent. Koneckonců u zubaře si na bílé plomby a kvalitní můstek už roky připlácím taky.
A za šesté - lékařům nezávidím. Ale nemám pocit, že jsou něco extra. Jsou to pěkně prosím pracovníci pracující VE SLUŽBÁCH. Pravda, ve službách špičkových, jiných než ta kadeřnice, ale přeci jen pouze a pouze ve službách.
NO a za sedmé - jste si jist že Vy - lékař - byste měl na moji práci?
pavel 99 8.3.2006 0:21

Re: Challengere, máte pravdu v jedné věci:

"...jste si jist že Vy - lékař - byste měl na moji práci?..." - to je jistě řečnická otázka. NADČLOVĚK má přece na JAKOUKOLI práci (tedy pokud by chtěl a on určitě nechce).
challenger 8.3.2006 23:17

Re: Challengere, máte pravdu v jedné věci:

zda bych měl na vaši práci, nevím. Musel bych vědět, co obnáší. Ale vzhledem k tomu, jak velký odborník jste na zdravotnictví - či jakým se cítíte být - pak z toho lze vyvodit, že asi nepůjde o příliš náročné zaměstnání. Já bych si totiž nedovolil kibicovat do práce jadernému fyzikovi, byť by se jednalo jen o organizaci jeho práce.
Co se týče uvedených profesí, mají v drtivě většině vyšší hodinovou mzdu, než lékaři, mnohdy i náročnější práci než lékaři, lékař jistě není jediným. Ale například u montéra plynových zařízení stačí, aby dodržoval relativně jednoduché a jednoznačné předpisy, aby zabránil škodě na životech a majetku. V takových podmínkách lékař nepracuje - i kdy je mi jasné, že ve verbální rovině budete nejlepší lékař patrně vy. Výjimečnou profesí lékař je: to proto, jak význämně zasahuje do základní podstaty člověka z čehož vyplývají i etické požadavky na výkon povolání, které má obdoby u jiných profesí jen ve zlomku případů.
Co chcete Vy, je v tomto ohledu zcela irelevantní - už z toho důvodu, že kdybyste celý život šetřil, pak byste s největší pravděpodobností neměl na péči, která Vám v budoucnosti bude poskytnuta.
Pokud se Vám nelíbí, jak se ve zdravotnictví alokují finanční prostředky, pak si stěžujte zdravotním pojišťovnám. Tlačte na pojišťovny ať pacientům neplatí jídlo, ať jim neplatí zubní protézy, ať jim neplatí acylpyrin. A já Vám zatleskám. Problémem je, že Vy chcete vše zadarmo - pokud byste to měl být Vy (přece si platíte pojištění, že?), a navíc chcete, aby Vaše rodná strana diktovala přes bolševiky v pojišťovnách lékařům, za kolik budou poskytovat své služby. Přitom pojiš´tovny nebudou mít žádnou stimulaci k otmu, aby se snažili platit kvalitní služby. Budou platit levné služby ať bude jejich kvalita jakákoli. Žádný trh ani náhodou.
ola 8.3.2006 9:19

Re: Challengere, k té Vaší replice:Navrhuji zřídit holičsko-kadeřnickou pojišťovnu.

Lidé by odevzdávali 1% na toto pojištění  a pak  by služby hradila pojišťovna. To by se paní
kaděřnice podivila, kdyby jí pojišťovna nařídila dělat trvalou za 50 Kč. A my zákazníci bychom
 chodili rádi a často ke kaděřníkům, když to nic nestojí- PARDON -stojí- vždyť si platím pojištění.
a  kadeřnice je SLUŽBA, kterou si platí občan.
Doktor 7.3.2006 16:43

Ještě pro autora - trochu jinak

Diclofenac a Flector - je to samé, liší se pouze formou - tbl a mast. Jedno z toho berete zbytečně. Mydocalm - indikcaí jsou svalové spasmy a kontraktury. Proč ho berete vy? Užívat ho dlouhodobě není příliš racionální (pokud nemáte třeba spasmy při roztroušené sklerose) Secatoxin na oči? Jde o dihydroergotoxin - používá se po úrazech mozku či mozkových příhodách (ale v prvotních fázích), také při ischemii mozku - resp. na zklidnění psychických projevů. Nevím o oftalmologické indikaci. (nejsem ale očař). Agapurin dává smysl - ve vašem věku je povšechná ischemie pravidlem, má smysl ho dávat zejmána z zlepšení prokrvení sítnice. Ascorutin, Aescin a Anavanol jsou v podtatě identické přípravky (Aescin je čistý escin, Anavenol a Ascoritun jsou léky obsahující podobnou látku rutin - liší se v aditivech).
Anopyrin - má smysl jako prevence akutní srdeční či mozkové příhody (pozor pouze ischemické). Corvaton - nitrát (molsidomin). Sorbimon - nitrát (isosorbid mononitrát) Dva léky ze stejné skupiny. Jejich kombilace je indikována u pacinetů s nočními záchvaty anginy pectoris. Jinak ne. Vasocardin - betablokátor (metorolol). Jeden ze základních léků pro léčbu vysokého tlaku, také se užívá jako antiarytmikum. Asi je třeba ho užívat.
Mimochodem, pokud dlouhodobě užíváte diclofenak v kombinaci s anopyrinem, máte dobrou šanci na žaludeční nebo dvnaátníkový vřed. Sice užíváte řadu léků pravěpodobně zbytečně, ale něco jako Quamatel či Ranisan by pro Vás asi bylo užitečnější.
Spíše než nadávat na ministra, bych Vám doporučil toto: nechte si od svého lékaře vysvětlit, proč Vám píše právě tyto léky, a co od každého léku očekává.
Evropan (original) 7.3.2006 16:53

Re: Ještě pro autora - trochu jinak

Vidite Doktore, je videt, ze jste odbornik, jen se nabizi otazka proc Vas takovych neni vic :-( Kolik lidi je takhle niceno uplne zbytecne ?
Ladislav N. 7.3.2006 17:06

Re: Re: Ještě pro autora - trochu jinak

Hned je vidět, kde nám ze zdravotního systému zbytečně mizejí peníze! :-D Můžou za to samozřejmě lékárníci, proto jim Rath s velkým demagogicko-bolševickým pokřikem snížil marže... ;-)
Nika 7.3.2006 18:53

Re: Re: Re: Ještě pro autora - trochu jinak

  .
Doktůrci nějak přehlíží, kdo ty zbytečné léky předepisuje.
A koukám, že k doktorům vůbec chodit netřeba, tady vám to naordinují na Psu
klon 7.3.2006 17:27

doktore, co takhle to neříkat tak nahlas.

Předpokládám, že jste doktor. Copak chcete přijít o práci? Nebo vydělávat polovičku? A nebo jste holt poctivej blbec, jako já. Kéž by takovejch bylo víc.
Doktor 7.3.2006 21:22

Re: doktore, co takhle to neříkat tak nahlas.

Jo, jsem doktor. Ale vydělávám si medicinou a ne práškařením.
Oni si někteří kolegové asi neuvědomují, že kdyby svým pacientům vysadili léky, které do nich sypou zcela zbytečně, tak je nějaké úhradové vyhlášky nemůžou vůbec rozhodit.
Nebo jsou nějak zainteresovaní?
 
Stanislav 7.3.2006 23:36

Re: Re: doktore, co takhle to neříkat tak nahlas.

Prozatím jsem to chápal spíš jako snahu tomu "člověku něco napsat", když už mu do ordinace přišel, spíš jako relikt socialistického zdravotnictví. Ale s tou zainteresovaností to opravdu může být pravda. Mojemu dědovi po mozkové mrtvici napsali (1983?) kvanta prášků, pořád mu bylo špatně, až přišel strýcův kamarád, doktor "od Boha", nařídil mu, aby z toho všeho bral dvoje a od té doby si děda užíval dalších skoro dvacet let života.
FEST 8.3.2006 0:03

Re: Re: doktore, co takhle to neříkat tak nahlas.

spíš "doktor" sedí pěkně ve FN Vinohrady, placen je za to, že "jako léčí" pacienty, ale celou pracovní dobu přispívá do téhle diskuse, teď dostal přidáno, tak když přijde domů, připojí se přes UPC a přispívá dál... s kým jiným si může ostatně popovídat?
klon 7.3.2006 14:34

A co hradit pacientům placebo?

Mohlo by být hrazeno podle jednotné stupnice. Odpadly by komplikace s kombinacemi s jinými léky, čímž bychom se zbavili otravných lékárníků, doktoři by mohli studovat o čtyři roky míň, možná, že by mohlo být i volně prodejné.
Evropan (original) 7.3.2006 16:17

Re: A co hradit pacientům placebo?

Dejte pokoj, kdovijak velke procento lidi by prislo na to, ze vlastne nic nepotrebuje a co pak ubohy farmaceuticky prumysl :-)
klon 7.3.2006 17:22

no jo, na ty jsem zapomněl.

Mohli by třeba vyvíjet placebo proti ptačí chřipce. Nebo jít makat.
Evropan (original) 7.3.2006 17:40

Re: no jo, na ty jsem zapomněl.

Nesilte, moje pani se pohybuje v oblasti statistickeho zpracovani dat v oblasti farmacie, kdyz jsem videl kolik se v tom toci penez tak se mi protocily panenky. To co jste rekl je neco jako touha zbrojarskeho prumyslu po svetovem miru :-)