23.1.2022 | Svátek má Zdeněk


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Chaloupková 7.3.2006 21:14

Bude to už více než 20 let,

co jsem měla možnost zavítat do Holandska a onemocnět angínou. Navštívila jsem místního lékaře, protože bez receptu mi pochopitelně v lékárně nic neprodali. Kouknutí do krku mě stálo 25 guldenů a mimo jiné bylo i příležitostí, že jsem zjistila, že i na západě mají zdravotní pojištění (nedivte se, příbuzné v zahraničí nemám a s informovaností to bylo, jak pamětníci potvrdí, velmi těžké) a s receptem jsem spěchala do lékárny. A teď to hlavní: Lékárna se nacházela v přímořském městečku, velkém asi tak jako Unhošť. Paní lékárnice naťukala do počítače (tehdy!!!) něco z mého receptu a za cca 30 vteřin měla pro mne speciální plastovou krabičku, kde bylo přesně odpočítáno pilulek na 5 dní, moje jméno, jméno lékaře, kdy a jak lék brát a samozřejmě údaje o lékárně. Za dva dny jsem mohla pokračovat v cestě a za 5 dní byla angína pryč. Píši to proto, že mnoho léků je v takovém balení, že vám jich půlka nebo třetina zbyde. Proto také léky končí v odpadu. Nebylo by lepší zavést prostě takový systém, aby každý dostal tolik, kolik potřebuje a nemusel zbytek vyhazovat?
Doktor 7.3.2006 21:25

Re: Bude to už více než 20 let,

Léky pro akutní užití se samozřejmě vyrábějí v dostatečně malém balení. Pouze to chce minimální námahu od lékaře, aby si toto zjistil.
 
Bubik 7.3.2006 22:00

nejsem lékař, jméno antibiotika neznám

ale pamatuji si, že nedávno jeden z členů naší rodiny dostal ( a připlatil si ) nějaké anglické antibiotikum. Berte týden po 12 hodinách, zněl příkaz lékaře.
Vyfasovali jsme 2 balíčky po deseti kusech. Po týdnu šlo šest kusů léčiva, tedy 30% předepsaného množství  - hádejte kam?
Ladislav N. 7.3.2006 23:22

Re: Počet tablet přesně podle potřeby...

Jenomže lékárník nesmí načaté balení pustit znovu do prodeje. Na to by se musely změnit předpisy, které "regulují" činnost lékáren.
V. Chaloupková 8.3.2006 8:30

Re: Re: Počet tablet přesně podle potřeby...

Právě proto by bylo výhodné, kdyby některé léky byly i v tzv. velkoobchodním balení, aby lékárník mohl vydat jen potřebný počet léků a ne celá balení. Myslím, že to by byla úspora, která by nikoho nebolela a nikoho nepoškodila. Jen by se zabránilo plýtvání. Jen se ptám, proč to jde ve venkovské lékárně v Holandsku a nejde ani v té největší u nás?
jonáš 8.3.2006 17:29

Re: Re: Re: Počet tablet přesně podle potřeby...

Když se tam může legálně prodávat mařena, proč ne načatej aspirin. Ptejte se svýho senátora.