20.4.2024 | Svátek má Marcela


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
starší lékař 24.2.2008 12:52

Re: Re: Velmi dobrý článek

Pokud vím, tak pacienti neléčí, ale jsou léčeni. Nepleťme si pojmy. Plátci zdravotní péče jsou pojišťovny, ne pacienti. Pokud to nechápete, asi Vám to těžko kdo vysvětlí.

starší lékař 24.2.2008 12:48

Re: Re: Re: Re: Re: pěkný článek

"Zkreslujete cizí příspěvky" " nejste ochoten přiznat " "nejste schopen objektivně vést" "generátor arogance" "světový mír" - zamyslete se nad sebou, dokud je čas. Radím Vám dobře.

H.K. 24.2.2008 12:44

Re: Velmi dobrý článek

Nemocnici nemocnicí nedělá barák, ale jeho personál - lékaři a sestry.“ by se mělo neustále v diskusích o reformě zdravotnictví připomínat. Pořád a pořád dokola. Nedostali se Vám tam ještě uživatelé a plátci zdravotní péče- tzv. pacienti.

MUDr Jiří Kilian 24.2.2008 12:06

Re: Re: Re: Re: Re: pěkný článek

Personáolní situací myslí se zajištění péče patřičným obsazením předepsaných sesterských a lékařských míst.  A to je zcela jistě závislé na tom, kolik peněz jim lze nabídnout. 

MUDr Jiří Kilian 24.2.2008 12:02

Re: Re: Re: pěkný článek

myslím, že jsem se k tomu vyjádřil srozumitelně

pacient 24.2.2008 11:42

Re: Šlo by to i jinak

Pokud vybírá stát zdravotní poijiřtění musí zajišťovat zdavotní péči, tzn. státní zdravotnictví, kde bude mít lákař stanoven plat na počet pacientů-tím ho bude nutit aby pacienta vyléčil a tím měl stejný plat za méně práce a né jako nyní, kdy výše platu lékaře je stanovena- čím víc léčí a déle tím víc vydělá tudíž ani nemá zájem pacienta co nejdříve vyléčit ,ale pouze ho léčit stále.Dále je vyložený nesmysl a vyložené okrádání těch co platí zdr. pojištění, když zavedou ze zdravotních institucí a.s.V tomto případě dochází k tomu, že z peněz určených a vybraných od pacientů a.s. budou šetřit a tvořit svoje zisky na jiné podnikání.Kdo toto vymyslel měl by být vyhnán ze svého místa  i ti co to schválili a dát jim pouze průměrné platy.Jsem zvědav ,kdy toto lidi pochopí a řekniou jednou dost, ale musí to být tvrdě, jinak na nás dole budou stále kašlat a považovat nás za povl.Musím ale zároveň podotknout, že po vlastní zkušenosti ještě axistují lékařská zařízení-nemocnice ,kde dokáži s pacientem jednat v nadstandartní úrovni a také ho tak léčit.Před takovými v dnešní situaci smakám.

hulwat 24.2.2008 11:42

Re: Pane doktore vy máte oddělení plné opilců a houmelesáků?

Vy jste okyčejný kecálek!

AndyO 24.2.2008 11:37

Re: Re: Re: Re: pěkný článek

proč myslíte?

AndyO 24.2.2008 11:34

Re: Re: Re: Re: pěkný článek

článek je o tom, že financování zdravotnictví přináší důsledky v chování zdravotníků. Tvrdí, že personální krize je důsledkem financování. Já tvrdím, že je důsledkem špatné personální práce, legislativními chybami a přehnanou ochranou zaměnstnanců, přičemž stále zdůrazňuji nutnost odlišovat ty špatné zaměstnance od dobrých.

Buď se naučte číst nebo se nemontujte do debaty, kterou nejste schopen objektivně vést.

Zkreslujete cizí příspěvky podle toho, jak se vám hodí a nejste ochoten přiznat, že za příčinou, že v našem zdravotnictví stále mají své místo ti ze zdravotníků, kteří jsou "neschopní, líní nebo přímo zdraví nebezpeční ( což pro vás opět zdůrazňuji- těmi z...nikoliv všichni)nejsou peníze, ale lidé a jejich osobní selhání. Popravdě si dovedu představit, jak vy působíte na své kolegy, na sestřičky- jste přímo generátor arogance.

Litujte sebe, i kdybyste vymyslel lék proti rakovině a návod na světový mír, dokud nebudete umět posoudit okolnosti v celé šíři a váš rozhled bude končit u vaší peněženky, pořád budete jen řemeslník, nikoliv lékař.

Doktor 24.2.2008 11:32

Re: Velmi dobrý článek

Plně podporuji. Koneckonců - barák postavíte za dva roky, přístroje nakoupíte za několik měsíců. Ale výchova erudovaného chirurga trvá 10 let. Kvalitní sestry 3 roky a možná i více.

Abychom se neocitli v situaci jako Luftwaffe na konci roku 1944. Měla stále dost vynikajících letadel, řada z nich byla výrazně lepších než spojenecká. Ale pilotovalo je pár totálně opotřebovaných veteránů a pak sedumnáctiletí kluci, kteří předtím seděli za kniplem pár hodin. A všichni víme, že to nebyla Luftwaffe, kdo vyhrál.

Jenšina 24.2.2008 11:30

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Víc takových pravdivých příspěvků,

Sestra bakalářka, nevím jestli je dobře, připadá mě scela nesmyslné a především velmi drahé, hlavně pro ty, kteří na tomto studiu profituji, ale pacient, chceteli klient  to není Systém doškolování, specializace, v oboru, ve kterém pracovník pracuje, pohybuje se je motivující a logicky. a fungoval dosttečně.Mými kolegyněmi byly vzdělané zdravotní sestry, které studvaly  studium pro ně bylo prostředek k pro vykonávání  profese, většinou z vlastní vůle a některé občas daly vědomostní facku i llékařům.  Bývalo zvykem, že to  lékař kdo byl učitelem, rádcem. Tak nevím jestli  je to to pravé , ta bakalářka, která se mnou komunikuje přes počitač,  neosobní figura, která i když stutovala teorio o  teorii,  sama nesmí nic rozhodnout,. jsem pro ni  jen klientem. Ani neví jak vypadám, že mám dvě berle a nemůžu si odložit, jak mě vyzve, protože mi chybí třetí ruka,  Všechno je tam je krásní, čisté, pět posaných odpadkových košů na různý material,  přístroje se lesknou, všichni něco zapisuji, pak zapisuji to, co už zapsali, to vše NE k vůli mě,  za mě tam figuruje moje rodné čislo jako IČO. Letí systémem a JÁ tam stojím jako překážející element, narušitel.  .Raději bych šel k té sestřiče, která mě znala,  v rámci svých kompetencí mi poradila, byla prostředníkem mezi lékařem a pacientem , mluvila se mnou lidskou řeči a občas z humorem, individuálním přístupem, dovedla předvídat jak s kým,  a vždy to mělo profesní uroveň, nebyla to bakalářka, měla specializaci, atestaci, ale hlavně  byla profesionálem s altruitivním přístupem, s uměním    převádět PACIENTY, nikoliv klienty, přes slzavá údoli bolestí. 

Doktor 24.2.2008 11:25

Re: Re: Re: Re: Jak na to

Máte pravdu - to jsou ty detaily, jak jste o nich psal. Myslel jsem to takhle - začít o pokladenském systému uvažovat, protože v současnosti se bere jako něco co je zcela passe.  Může se stát, že závěr bude takový, že pokladenský systém by byl tak složitý a znamenal nutnost tolika změn třeba i v bankovním sektoru, že se v  do praxe reálně uvést nedá. Ale může být, že půjde vytvořit za cenu proveditelných změn. Ale dokud se nad tím seriozně nezamyslí odborních z oblasti zdravotnictví, pojiš´tovnictví a finančnictví společně, pak nemůžeme žádné závěry dělat.

katango 24.2.2008 11:22

Re: Re: Re: pěkný článek

I vy si myslíte,že nejlépe pracuje a je nejpříjemnější utahaný a zfrustrovaný lékař ?

Doktor 24.2.2008 11:18

Re: Re: Re: pěkný článek

Samozřejmě, že jsem si toho všiml. A taky vám sděluji, že vycházet z údajů starých šest let svědčí o jisté intelektuální nezatíženosti.

Ty vaše neustále opakované plky o spoutě neschopných, líných atd a odborově organizovaných parazitech v bílých pláštích či modrých šatech svědčí o jediném - vaší hluboké deprivaci. S vámi nejde diskutovat, vás lze jen litovat, či vám nabídnout příslušnou psychologickou péči.

starší lékař 24.2.2008 11:18

Velmi dobrý článek

Po několika glosách v diskusi považuji za nutné podpořit autora v jeho názorech. Má naprostou pravdu a podařilo se mu vcelku složitou problematiku vystihnout na poměrně malém a přehledném prostoru. Zvláště motto „Nemocnici nemocnicí nedělá barák, ale jeho personál - lékaři a sestry.“ by se mělo neustále v diskusích o reformě zdravotnictví připomínat. Pořád a pořád dokola.

Doktor 24.2.2008 11:14

Re: Re: pěkný článek

Co je podstatné - a co lidem jako Andy nedochází - je skutečnost, že výrazně vyšší zdroje umožňují ve vyspělejších zemích mít výrazně více personálu. Pak má personál i výrazně více času na pacienty.

Pak je možný i více individuální přístup. Od lékaře či sestry, kteří 10 let pracují v průměru 100 hodin přesčas za měsíc, kteří trpí výrazným burn-out syndromem, aniž by to někoho zajímalo, nelze očekávat, že budou usměvaví, když jim ve tři ráno záchranka cpe do ambulance blijícího opilce nebo když již popáté za noc přestýlá postel, protože houmlesák se do ní klidně vydělá, než by šel na záchod.

Když se pak ráno od vedení dovědí, že zdravotníci jsou nevytíženi, že je třeba někoho propustit, nebo snížit osobní ohodnocení, pak mají důvod smát se od ucha k uchu.

AndyO 24.2.2008 10:48

Re: Re: pěkný článek

jestli jste si všiml, "doktore", tak z kterých let jsou údaje jsem naprosto jasně napsala. Co chápu nebo ne neřešte, nemáte na to schopnosti.

Hlavní problém, a o tom evidentně nemáte páru vy, je naprosto chybný názor nadutých pitomců všech profesí, že když budou mít víc peněz, budou automaticky lepší pracanti. Nebudou.

Lepší výběr lékařů a zdravotníků není závislý jen na penězích( že si vydělají vždycky víc v UK než v ČR je jasné) je v nemožnosti finančně odstupňovat odměny- díky zákoníku práce a odborářským organizacím, vyrazit drzouny, lenochy a věčně chybující...milý doktore, vaše dlouholetá obhajoba těch nešvarů jasně ukazuje, že vy jste přesně jeden z těch, kteří špatnou pověst zdravotníků budují.

AndyO 24.2.2008 10:42

Re: Re: pěkný článek

jistě. Popravdě, ani nechci, aby naše zdravotnictví bylo financováno větší částkou, než jsou možnosti České republiky. Je to kruté, ale je to tak. Co ale nestojí ani korunu a co jste oba s "doktorem", jako ostatně pokaždé pominuli je fakt, že slušné jednání nestojí ani korunu a rozhodně nemá nic společného s platy zaměstnanců, jen s jejich výchovou jak rodinnou, tak profesní.

Koloděj 24.2.2008 10:27

Re: Re: Re: Jak na to

systém veřejného zdravotnictví už nevím  čí je to systém, někdy v devadesátem byl publikován v americkém časopise, Prostředky pojištění- jedna státní pojišťovna. Obvodní lékaři mají licenci  a smlouvu pro poskytovánít  všeobecné  péče ambulantní. Podle počtů klientů,(bonusy pro děti, staré, geneticky chron. nemocné,,je vyypracovaný systém) jsou mu přiděleny prostředky na celý rok. Je to on kdo financuje všechny odborné vyšetření, na které pacienta  posílá, financuje i hospitalizace v nemocnici.  Odborní lékaři jsou placení za ty to služby podle ceníku praktickým lékařem, který mu klienta pošle + dotace ze státní pojišťovny .Stéjně je to v nemocnicích,Praktický lékař se musí neustále vzdělávat, je na něm jestli si umí popsat EKG. Vzdělání a klient je absolutně prvním činitelem v tomto systému.Některé služby po domluvě s klientem si platí klient sám(nadstandardní, chce specializované pracoviště, soukromého konzultanta, mimo veřejné zdravotnictví ). Když si ví rady, zůstanou mu peníze, může investovat, koupí si Ekg, rozššiří laboratorní služby atd, stále se musí vzdělávat, držet se moderních trendů.. POZOR! NEMůŽE SI dovolit RISKOVAT a ŠETŔIT na pacientovi za každou cenu, KDYŽ 3x pochybí, je mu odebrána licence. V případě, že je rozmařilý, nehospodaří, v září mu dojdou finance, rovněž o licenci přichází, a licenci dostanou čekatele. Pro získání licence existuji přísná pravidla, formy atestací, doba praxe v nemocnici. Doba, kterou musí čekatal absolvovt v nemocnici, je určena určitou minimální dobou za  plat který je v nízké kategorii čekatele.  Naši praktičtní lékaři funguji jako dispečeři, kromě chřipky, anginy , nic neřeší, proto je naše zdravotnictví drahé. Pacient chodí od dveří k dalším dveřím , za každými dveřmi chtějí julínkovné

MUDr Jiří Kilian 24.2.2008 10:17

Re: Lisaku,

:-)))

starší lékař 24.2.2008 10:13

Re: Re: Re: Jak na to

Bohužel jste se vyhnul odpovědi na klíčovou otázku: kdo určí cenu práce ambulantního lékaře. A pokud se vám ekluje platba cash, kolik procent si za bezhotovostní styk strhne banka? Momentálně by to bylo tak 3-4 procenta z obratu.

MUDr Jiří Kilian 24.2.2008 9:50

Re: Uplne jedno?

tak to je jistě dyskomfort poskytovatele, já jsem to vztáhl k financování ZP

MUDr Jiří Kilian 24.2.2008 9:46

Re: soudruh Rath to vyřeší

Personifikace problému je žel docela častá a já ji mám za jeden z faktorů, který je brzdou konstrukce patřičného systému zdravotní péče a jejího financování.

MUDr Jiří Kilian 24.2.2008 9:39

Re: Re: Doktore,

To je princip hasičů. Si představme, že by hasiči byli placeni jen za výkjony.

MUDr Jiří Kilian 24.2.2008 9:36

Re: Re: Platy

Cena lékařovy práce se samozřejmě bude srovnávat, sama podstata EU to urychlí tak, jak urychluje vyrovnání cen potravin, energií, kdečeho. Oba politické poly by to řešily tak, jak píšete. Jen si nemyslím, že je možné zvyšovat onu " zdravotní daň " až tak, aby se dostupnost péče srovnala, na to tento stát nemá. A tak je racionální ono pojetí definovat zdravotní péči, hrazenou ze zdravotního pojištění ( a to by nemuselo být jen pro bezdomovce, to zase ¨má tento stát i na víc ) a pak další péče by byla poskytnuta za úhradu, přímou, z připojištění, z komerčního pojištění, podle vůle spotřebitele.

Současný problém je v tom, že zajištění péče lékařskými a nyní i sesterskými místy vázne na neochotě lidí pracovat za současnou danou výši odměny.  Ministr Julínek proklamoval, že zajistí lékaře z Rumunska a Bulharska, kteří medicínu umějí a mají zájem tu pracovat. Ale nikde nikdo - proč by šli pracovat sem, když už chtějí jinde než ve své zemi a mají možnost  pracovat tam, kde dostanou více. 

Kolegové mé generace většinou už žádné aktivity mimo republiku neprojevují, ale mladí jdou za lepším. Před patnácti lety jsem šel také za výdělkem - ale i za zkušeností. Těžko se mi odmítla nabídka pracovat za tolik peněz za měsíc, kolik jsem zde měl za rok, navíc za 7 hodin denně a bez přesčasů. 

Bez zdravotníků nejde zajistit zdravotní péči, medicína není otázka budov. Motivací pro zdravotníky jsou zájem o povolání-medicínu,  velká míra altruismu a odměna za práci - to vše v různém vzájemném poměru. 

MUDr Jiří Kilian 24.2.2008 9:18

Re: Šlo by to i jinak

Doela bych až na techniku provedení souhlasil. I já si myslím, že za daného stavu politicky polarisované společnosti a tak i její representace v zákonodárné a výkonné moci státní, by ty dva systémy byly správné. Bylo by třeba definovat, jakou péči a její dostupnost stát garantuje a pro tuto garanci by měl onu Vámi zmíněnou síť. Vedle ní by byla druhá síť, vzniklá z privátních aktivit, financování přímo nebo z komerčního pojištění spotřebitelů péče. Oba systémy by nemusely být ryze paralelní, mohly by se dílem i prolínat. Takový systém ze dvou subsystémů by dal dosud chybějící stabilitu - ne že by každé volební období znamenalo rušení předtím zavedeného podle toho, kdo je zrovna u moci. Podstatné by bylo, aby každý mohl vědět kde a co může za své pojištění dostat. A stát by musel definovat co chce a pak to zapolatit, nebo říci, kolik chce zaplatit a poskytovatelé by mu nabídli, co se za to dá pořídit. 

R 24.2.2008 9:11

Re: Platy

Vypadá to, že tímto mechanismem se postupně bude cena lékařských zákroků přibližovat ceně zákroků na západě, nemocnice prostě budou muset platy zdravotnickému personálu nějakým způsobem zvednout.  Tím opět stávající zdravotní daň - pojistné  nebude na stávající zdravotní péči stačit a politici vedle toho, že získají další materiál na další nekonečné hádky snad budou toto řešit.  Záleží potom, kdo bude ve vládě, socdem budou zvyšovat zdravotní daň, ODS budou buď osekávat zdravotní péči nebo konečně rozdělí stávající zdravotní péči na základní "bezplatnou" jen pro bezdomovce, nezaměstnané a lidi na životním minimu, ne pro všechny a pro ostatní soukromé zdravotní pojištění.

MUDr Jiří Kilian 24.2.2008 9:07

Re: pěkný článek

Máte za zásadní, že nedostatek peněz nezpůsobuje chyby, neochotu a drzost, špatný vztah s pacienty, necitlivost.  Nevím, kde nacházíte oporu k takové charakteristice českého zdravotnictví, já si myslím, že uvedené rysy nejsou jeho markerem.  Vás učili, že úsměv nic nestojí, já mám za to, že strojený úsměv není až tak na místě, nota bene by v řadě situací byl nepatřičný i s ohledem na vážnost věcí.

Definice zdravotní péče a zdravotní péče, hrazené ze zdravotního pojištění, by determinovaly i charakter vztahu poskytovatel-pacient. Chování je za nárokováním až druhotné.  Definice nejsou. Proklamace zájmu o povolání mám za zbytečné a navíc bych řekl, že v medicíně jsou důležitějším projevem zájmu o povolání znalosti. 

Myslím si, že Vaše náhledy jsou dány jakousi apriorní aversí, skrze niž generalisujete ojedinělé špatnosti a představujete je jako dominantní markery. Všemožné výzkumy veřejného mínění ale ukazují něco jiného a když projdu už dva roky trvající sledování spokojenosti pacientů mého oddělení,standardními metodami, dovídám se něco úplně jiného, než že bychom tu byli drzí, hloupí, arogantní, chzybující, nepříjemní, neochotní.  

MUDr Jiří Kilian 24.2.2008 8:53

Re: pěkný článek

Nemyslím si, že stať je koncipována jako nějaké alibi. Také nevím o tom, že neomluvitelné chyby byly omluveny. Nicméně systém jistě může být a nejspíše i je podmínkou formování vztahu poskytovatele péče k pacientovi.

Argumentace o %HDP je oblíbená. Co však se jí sděluje ?  Jestli  máme sedm procent  HDP je to absolutně podstatně méně než mají z  jedenácti procent svého  HDP Němci. Při daných cenách řady věcí ( nemíním  nyní cenu lékařovy práce ) , které jsou stejné v celé Evropě,  je pak jasné, že Němci mohou za oněch jedenáct procent pořídit řekněme čtyřikrát více¨než my. Pro Němce je nějakých dvacet třicet euro za sondu k pulsnímu ioxymetru nicotných, pro nás sedm osm set docela podstatnou částkou.  To nemám za výmluvu, ale za skutečnost. ˇ

Říci více nebo méně peněz, to nestačí.  Je třeba říci na co . Nelze mít zdravotnictví na úrovni Němce za peníze Čecha, nelze mít mercedes za cenu fabie, jak případně ilustroval prof. Pafko.Jistě nelze chtít, aby naše zdravotnictví  bylo financováno čtyřikrát vyšší částkou, stejně tak nelze ale chtít, aby za čtyřikrát nižší částku byla jeho úroveň shodná s tou německou.

 

Doktor 24.2.2008 8:50

Re: pěkný článek

Milá Andy, údaje jsou 6 let staré. V r. 2007 se ve starých zemích EU obvykle přehouply přes 9%, zatímco u nás klesly pod 7. Je vidět, že o problému nemáte ani páru. Jako ostatně pokaždé.