23.1.2021 | Svátek má Zdeněk


Diskuse k článku

ZDRAVOTNICTVÍ: Euthanasie

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
rana 29.5.2007 13:50

to je prima

jedněm neusnadnit umřít, že je to neetické a druhý nechat umírat strachy při čekání na vyšetření proto, že jsou na vše dvou a více měsíční lhůty, rozhodovat o sobě nebudete na to zapoměňte jste tu, aby jste platili daně a pak posloužili coby zkušební materiál různých lékařských postupů, jednou stranou do vás lijou děs a víru že s rakem se dá zabojovat, když se něj brzo přijde a druhou vám nedaj šanci ho diagnosticky včas zjistit a léčit objeví-li se možnápříznaky jen samá starost o výklad etiky a pomoc jen na přímluvu a nemáš-li kamarády v bílým plášti tak trp

DOBRÁ RADA -BUĎ KAMARÁD S DOBRÝM DOKTOREM A POŘIĎ OSVĚDČENÝ JED DO ZUBNÍ PLOMBY, tak to i zubaře chce mít za kámoše, o důvod víc studovat na gymplu

aster 29.5.2007 7:17

eu

Teď mě překvapila ta zkratka, EU je taky eutanazie našeho státu. Ještě k tomu způsobu provedení eutanazie. Teď je velký problém v americe ohledně poprav způsobem "eutanazie". Vpravením jedu do žíly. Nějak jim to nefunguje,delikventi čekají na smrt dvě hodiny, chodí mezi tím na záchod a dohadují se s katem jak to ještě bude dlouho trvat. Lékař by asi musel mít k dispozici ještě nějaký prostředek, v případě že by jed nefungoval. Co takhle jateční palici,nebo něco podobného. Pan doktor Kilián má velmi rozumné názory.

fafnir 28.5.2007 22:05

zastáncům euthanasie

to se bude na medicině studovat obor kat

MUDr Jiří Kilian 28.5.2007 21:33

Milí diskutuijící,mresp. přispěvatelé

vidíte jak se různí náhledy na danou věc. Podsouváte obsahu mé stati a mně samotnému kdeco špatného, od stranickosti ( levičáctví ) přes povyšování ( viz příspěvek Pavly ) po předsudky víry. Myslím si, že vše to je dáno jak nepochopením obsahu článku, tak nepochopením samotné složitosti euthanasie coby technického termínu pro způsob ukončení života. Někteří píší, že mají právo na důstojnou smrt¨ - ale to právo se pak snoubí s povinností někoho tuto smrt zprostředkovat, zařídit, prostě usmrtit.  Píšete, že chcete rozhodnout¨sami : Zkusme extrém:   zřiďme tedy obchody se smrtícími jedy  a nechť si každý rozhodnutý koupí a spolkne nebo nechá blízké, aby mu spolknout dali. Hloupé, viďte. Je jednou ze zásadních otázek, zda medicíně přináleží usmrcovat. Já si myslím, že nikoli.  Svobodná vůle jednoho nemůže bý vázána na povinnost jiných počínat si proti svému před¨svědčení. Medicína se ocitla ve své historii na scestí jednou a vitrínou toho je Mengele. Podceňujete možnost zneužití a nedomýšlíte další věci, soucisející s uzákoněním práva zabít.. Nejde o zabití sebe sama, ale o zabití druhého. Takové právo je nástrojem zla.

Napsal jsem nešikovně jednu věc a děkuji přispěvatelce za upozornění. Psal jsem o ukončení péče, mínil jsem tím tu kterou konkretní péči, nikoli ukončení zdravotní péče obecně.  Mínil jsem např. ukončení  umělé plicní ventilace u prokázané smrti mozku, nebo jiný druho péče. Zonu, nikoli péči obecně - ale napsla jsem to tak a mohlo to být jako obecné pochopeno.

Nechci reagovat na příspěvky, které jsou v ducho osobního podjetí a invektiv. Chci varovat před náhlými rozhodnutími, které nevycházejí z řádné diskuse na podkladě znalosti a zkušenostmi v dané věci.  Varuji před kopírováním výjimek,  příklad Holandska¨je třeba rozeírat se všemi zkušenostmi, které z euthanasie tam zavedené plynou a zařadit je do historických a sociálních souvislostí  z naší domoviny.

Nic víc jsem nechtěl, než nabídnout stručně námět k úvaze  A nezapomeňta na děti.

BOMBON 28.5.2007 22:15

Re: Milí diskutuijící,mresp. přispěvatelé

ty obchody bych klidne zridil, koneckoncu uz ted je spousta veci, ktere jsou volne v prodeji a ktere muzou poslouzit k zabiti.

je samozrejme nesmysl po nekom pozadovat aby usmrcoval. pozadovat "narok na poskytnuti sluzby" obecne je vysadou buzerujiciho statu a dementnich obcanu. pokud by po vas nebo po nekom nekdo takoveho vyzadoval, budu zase prvni, kdo se vas zastane....

seniorka Hana 28.5.2007 22:29

Re: Milí diskutuijící,mresp. přispěvatelé

Nemusel by to být zrovna obchod s jedy, ale určitá nabídka prostředku zaručijícího rychlou a bezbolestnou smrt. Ten prostředek by byl k disposici u lékaře v nemocnici a pacient by se sám rozhodl ho vzít, takže nikdo druhý by ho nezabíjel. Vy jste zřejmě ještě příliš mladý na to, abyste myšlení starého člověka mohl pochopit, ale věřte, že je nás mnoho starých, kteří bychom chtěli mít jistotu, že se  jednou sami budeme moci rozhodnout, jak a do kdy žít. Máme život rádi, ale jen za určité kvality a každý nemá odvahu skákat z okna, když už není snesitelný..Řešení jistě není jednoduché, ale pomoci s ním  můžete jen Vy lékaři, tak se tomu prosím nevyhýbejte

Andrea 29.5.2007 0:26

Re: Dr. Kiliane,

hm, co je pro vás znalost a zkušenost v této věci ? S kým jste ochoten o tom diskutovat ? Napsal jste spíš proklamaci než článek k diskusi a tak diskuse za moc nestála. Zde o věci moc diskutovat nelze, na to je příliš závažná a složitá. Zde je místo pro výkřiky.

Já sama si nemyslím, že by problematika euthanasie byla zdravotnický problém. Lékař zde může vystupovat v konsiliu široké škály odborníků a poučených laiků ( coby objektů případné euthanasie) jako poradce, nikoliv však vůdčí osobnost. Je tím, kdo by určoval svým posudkem, že nemoc je v intencích současných znalostí nevyléčitelná a pacient má dostatečné duševní schopnosti a kondici, aby jeho rozhodnutí mohlo být bráno jako svobodné a uvědomělé. Samotný výkon euthanasie pak by neměl být prováděn lékařem, pokud to odmítne nebo pokud projeví pacient přání, aby mu na onen svět pomohl třeba nějaký příbuzný - s dohledem lékaře, samozřejmě. Aby poradil při hledání optimální metody, která nebude řezničinou, ale klidným odchodem. Představuji si debatu podobnou těm, které probíhali při ekumenickém překladu Bible, vedenou odborníky z oboru práva, psychologie,  sociálních věd, filosofie a medicíny.

Tato problematika mne zajímá a mám kvalifikaci i praktické zkušenosti ( tím nemyslím samozřejmě, že bych euthanasii prováděla:))  A proto odmítám ta silná slova o zlu, Mengelem,obchodech se smrtí. Není to zdaleka tak prosté, jak se to zde snaží někteří prezentovat- nelze ji beze zbytku zavrhnout nebo nadšeně podporovat.  

Je pravdou, že podobné názory mám i na interrupce - nestavím se razantně ani na jednu, ani na druhou stranu. Zkuste to také, doktore.

aster 28.5.2007 21:32

nechápu

Je prosím sebevražda legální? Proč tedy denně stovky záchránářů a policistů na celém světě zachraňují ty kteří si z různých důvodů přejí odejít ze světa? Mají přece svobodnou vůli. Proč by měl nemocný zatížit svědomí lékaře tím, že na něm bude požadovat vykonání rozsudku smrti?

BOMBON 28.5.2007 22:20

Re: nechápu

stat predpoklada, ze sebevrazda neni NORMALNI, tudiz jste z heldiska statu nenormalni a etdy zrala na leceni. pokutu ale asi (snad) nedostanete...

pozadovat po lekari neco takoveho by byla zhuverilost. svobodne vuli musi odpovidat svobodna vule. vetsinou by asi stejne slo o to, ze lekar by "naraficil" nejakou kapacku nebo neco a "euthanazovany" by si stisknul cudlik sam...

vládík 29.5.2007 13:02

Re: nechápu

Protože většinou jde o více-méně krátkodobou indispozici. A zde je potřeba pomoci. Na rozdíl od skutečně trvalé a neztlumitelné bolesti, uměle prodlužované. O udržení života, který má šanci se rozvíjet. Na rozdíl od udržování "života" téměř v bezvědomí pod návalem tlumících prášků.

Milan 28.5.2007 21:12

Uzákonění eutanázie je rozsudek smrti pro všechny,

kdo neumřou při nehodě nebo na infarkt.

Většině smrtí předchází nemoc a bezmoc a postupné chátrání. Většina lidí tedy bude usmrcena předčasně. Z většiny se pak brzo a logicky stanou všichni. A pak už se bude hovořit o tom, od kolika let věku se která nemoc nemá léčit a má se nařídit eutanázie.

Podobně, jako se onehdá porodníci dohodli, že dítě narozené před 26 týdnem se nebude zachraňovat. V budoucnu se doktoři medicíny dohodnou, že rakovina u starší 60 let se nebude léčit, roztroušená skleróza u starších 55 let se nebude léčit, artróza u starších 65 let se nebude léčit, chřipka u starších 70 let se nebude léčit...

Stejně všichni skonční na eutanazijním lůžku a tak půjde jen o dohody, kdy kdo.

Na důchodech se ušetří, na zdravotních výdajích se ušetří, na počtu lůžek a zdravotnického personálu se taky ušetří.

BOMBON 28.5.2007 22:25

takhle uvazuje jenom uchyl

spojovat s euthanasii usetreni na duchodech atd. je faktys prasarna a eklhaft.

jestli se nepletu, tak dite narozene pre 26 tydnem, ktere nejevi snahu zit....  kdyz uz...

v normalnim systemu, kdy byste si platil zdravotni peci sam jako kteroukoliv jinou sluzbu by zaviselo jen na vas, jakou lecbu byste si zaplatil....

Paul Sender 28.5.2007 22:30

Re: Uzákonění eutanázie je rozsudek smrti pro všechny,

Z naší společnosti se vytratila úcta ke stáří.  Generace před námi, přestože jejich materiální úroveň byla nesrovnatelně horší, než dnešní, považovaly staré lidi za přirozenou součást společnosti a využívaly i jejich ubývajících sil k prospěchu svému i k prospěch jich samých.

Pokud budeme starého člověka považovat za něco přebytečného,  za něco, co je jen na obtíž, je schválení eutanazie jen začátkem nového přístupu ke stáří.

 Je opravdu zajímavé, že problém eutanazie řeší jen ty nejvyspělejší a vymírající společnosti. Indie.Čína, Bangladéš, Egypt, no vlastně všechny státy, ke si lidé málem šlapou po hlavách, a sem tam nemají co do huby, mají jiné starosti. Ať nejprve naši politici tyto státy navštíví - když tak rádi cestují - a v rámci přátelské pomocí, jim tento vyspělý systém péče o staré lidi, doporučí. 

 Na rozdíl od nás, jsou tyto společnosti schopné postarat se o kupy dětí, a to bez státní pomoci, i o své už nepotřebné a přebytečné. Hlavní příčinu dnešního morálního srabu vidím ve výchově dětí ( co se týče úcty ke stáří) a v rozpadu tradiční rodiny, kde dědeček a babička byli platnými a váženými členy.

Milan 28.5.2007 23:07

O tradiční rodině se diskutovalo na Lidovkách.

Nic veselého: http://lidovky.zpravy.cz/tradicni-rodina-u-nas-muze-ozit-dm9-/ln_rozhovory.asp?c=A070522_090911_ln_rozhovory_fho

Úcta ke starým lidem je přirozená tam, kde je málo starých a hodně mladých. U nás takové rozložení není. Stačí se podívat na stránky statistického úřadu. Výhled je hrozný - a že se objevují návrhy na eutanázii je při pohledu na ty prognózy naprosto pochopitelné.

Není možné a zvládnutelné, aby se jeden manželský pár staral o dvoje staré rodiče a ještě vlastní děti. A to navíc taky zanedlouho ani nebudou skoro žádné páry. Všichni mladí začínají žít stylem single a jen každá druhá žena je ochotna mít dítě, ale jen jedno a ještě k tomu bez manžela. V takové společnosti se o staré lidi nikdo starat nebude - a tak se zcela logicky dnes objevují tyhle požadavky na eutanázii. Aby si už lidi začali zvykat.

Paul Sender 28.5.2007 23:20

Re: O tradiční rodině se diskutovalo na Lidovkách.

Tak mě tedy povězte, jak to dělají na Kavkaze, kde se lidé běžně dožívají 100 let ?

Milan 28.5.2007 23:29

Já nevím, jak to dělají na Kavkaze.

Co o Kavkazu vím, tak se tam perou jak diví. A jsou muslimové a mají hodně dětí všichni. A svobodné matky tam nejsou. Srovnání s naší situací vůbec není možné.

U nás klesla natalita na 1,2 dítěte na ženu. Rozvodovost stoupla na 67 %. Sňatečnost klesá rok od roku. Přestože fertilní věk pomalu uplývá ženám ze silných ročníků 70. let, na porodnosti se to téměř nepromítá. V centru zájmu mladých žen je kariéra - ne péče o děti a tím spíš ne péče o staré rodiče.

Znovu tedy tvrdím, že rozviřování diskuzí o eutanázii je přirozeným důsledkem současného stavu a její zavedení bude logickým vyústěním budoucího vývoje.

Že je to hnusné? Je. Ale skrývání podstaty za hloupé a farizejské kecy o soucitu s trpícími to neudělá o nic méně hnusným. Připravuje se velké zabíjení starých lidí a je úplně jedno, jakou novořečí to bude skrývané a kamuflované.

Paul Sender 28.5.2007 23:43

Re: Já nevím, jak to dělají na Kavkaze.

Souhlasím !   Dobrou noc !

Psí vrah Čumil 28.5.2007 20:26

Hm - až přijde čas, kdy na dveře zaťuká nemohoucnost, chci mít

možnost  - budu-li toho schopen - ušetřit sobě i svým blízkým ohavnost postupného odcházení a rozpadu tělesných funkcí. Jak je vidět, budu se muset pokusit nakrmit někde ve 4-5. patře holuby...

abc 28.5.2007 20:33

Re: Hm - až přijde čas, kdy na dveře zaťuká nemohoucnost, chci mít

Hemingway, Brodský, Tigrid, Hrabal?...

Honza 28.5.2007 19:24

Nejdřív postavme hospice

Na teoretické úrovni zastáncům eutanasie docela rozumím (byť s nimi nesouhlasím), a jejich názor respektuju. Konec konců, pro ateistu je to názor logický. My se ale nepohybujeme na teoretické úrovni - jsme v postkomunistické ČR v r. 2007. Skoro polovina všech zemřelých dnes vyletí komínem krematorií bez jakéhokoli obřadu. V domovech důchodců živoří desetitisíce lidí v nedůstojných podmínkách. Je skoro nemožné umístit do dobré léčebny postižené Alzheimerovou chorobou, Parkinsonem nebo ochrnuté po mrtvici, je zoufalý nedostatek hospiců pro nevyléčitelně nemocné.... V téhle situaci se legalisace eutanasie na přání stává rozsudkem smrti pro desetitisíce lidí. Nebude problém přesvědčit dědu, že už tady stejně jenom překáží, ať ten papír podepíše...

Až bude v každém okresním městě dobrý hospic, domovy důchodců budou připomínat rodinné pensiony jako v Holandsku a LDNky budou mít kvalifikovaný personál a dobré vybavení, můžeme o problému možná zahájit první úvahy. Do té doby, obávám se, jsou podobné plány genocidální.

Pavla B. 28.5.2007 19:35

Re: Nejdřív postavme hospice

To je zvláštní, že odpůrci euthanasie z 90 % argumentují tím, že by někdo někoho nutil, přemlouval.... Podle sebe soudím tebe???

Honza 28.5.2007 19:48

Re: Re: Nejdřív postavme hospice

Pavlo, vy se zneužití té věci opravdu nebojíte??

abc 28.5.2007 20:32

Re: Re: Re: Nejdřív postavme hospice

Nejsem oslovená Pavla, ale jsme ve veřejné diskusi, takže:

zneužít lze plno věcí. I lidi. Zbraně: zakážu proto lidem, aby si je pro vlastní obranu pořizovali a cvičili se s nimi? (A aby se tak stali závislejšími na státu a jeho problematicky funkční ochranné ruce?) Pánské přirození: budu proto preventivně kastrovat?

BOMBON 28.5.2007 22:29

Re: Re: Nejdřív postavme hospice

samozrejme.... tyhle uvahy, ze by nekdo nekoho hromadne nutil ci manipuloval jsou zcela uchylne. koneckoncu, kolik lidi dnes presvedcuje sve rodice/prarodice, aby sjkocili pod vlak? vzdyt je to zvrhle...

euthanasie by se pouzivala nepochybne jenom vyjimecne. oni jsou totiz lidi celkem normalni, netreba statu, aby je ucil zit...

Vazne nemocny 28.5.2007 19:07

Buh ci Homo sapiens sapiens?

Nechapu,proc zdravi,schopni(mozna vseho)se staraji a chteji rozhodovat o nas,kteri jsme u konce nasi pouti na teto Zemi.My jim take nerikame jak maji zit.Smrt je totiz pokracovanim a soucasti zivota.Snad kazdy ma pravo na dustojny zivot.Proc umirajicim berete jejich dustojnost a moznost dustojne odejit ze sveta.Az se totiz odpurci eutanazie dostanou do nasi situace,verte,ze budou mit zablesky,kdy si budou prat,aby to trapeni nekdo ukoncil.Jak budou potom sami sobe odmitat dustojnou smrt?Vira je totiz nespasi.Je prece dokazano,ze i hluboce verici pri velkem utrpeni si preji smrt.

Udajne i Jezis na krizi volal sveho otce,at to jiz skonci.Vetsina nas to pozna.A ti,kteri dnes eutanzii odsuzuji,budou prvni volat boha,aby to ukoncil.Ten se na ne,jako vzdy vy.....!Na pomoc muze prijit zas jen clovek a vse humanne ukoncit.

nepolitik 28.5.2007 16:40

Vážený pane doktore,

z Vašich předcházejícíh textů vím, že jste dětský lékař. Je mi 77 let a i když se pohybuji pomocí dvou frnacozských berlí stejně jako moje manželka, dokážeme se oba o sebe postarat. Pouze při težších pracech potřebujeme pomoc pečovatelské služby. Pokud bychom na tom oba byli tak až do odchodu z tohoto světa, bylo by to výborné. Pokud byychom však měli ležet několik let v Léčebně dlouhodobě nemocných a měli být na obtíž ostatním, potom bychom oba raději přijali pomoc při odchodu z tohoto světa. Nevím jak často se dostanete na LDN,ale zeptejte se tamních pacientů, zda by souhlasili s euthanasií a určitě byste se divil kolik byste dostal kladných odpovědí. Pocit lidí, kteří se blíží ke konci svého života vyjádřil podle mne velmi dobře prof. Pafko, když řekl, že staří lidé se nebojí smrti, ale bojí se dlouhého umírání. A top podle mne může euthanasie podstatně zkrátit. Je jasné, že se jí dá zneužít, ale čeho se zneužít nedá? Já o ničem takovém nevím. Vy ano? V

hana 28.5.2007 17:20

Re: Vážený pane doktore,

Plně souhlasím s předchozím vyjádřením. Včera to krásně vyslovil v ČT l p.prof.Pafko - člověk ve 21.století má přeci právo na kvalitní smrt. Stárlo by se mi daleko lépe, kdybych věděla, že v případě nemoci mohu požádat o bezbolestné ukončení života.

possum 28.5.2007 17:50

A o tom to je!

Dobrovolna euthanasie! Kdyz clovek jeste zdravy (nebo schopny se o sebe starat) se rozhodne, ze az na tom bude moc spatne a skoro u konce, aby mohl 'odejit' v dustojnosti. Aby nebyl nucen lezet, plny trubic, neschopny, vazany na druhych. Samozrejme, nekterym lidem to nevadi a mozna o tom ani nepremysli. Nebo naopak, doufaji, ze kdyz je budou dost dlouho drzet trubicema, ze se treba mezitim neco najde............OK, maji na to pravo. Ale proc berou pravo rozhodnuti tem, kteri timhle prochazet nechteji!!!

Nedavno jsem videla program, kde starsi, velmi schopni (po vsech strankach) a zatim zdravi lide, vyrabeli drogu (ktera se tu nesezene, takze nekteri si pro ni jezdi do jine zeme, kde se da koupit). Samozrejme, riskovali vezeni, jako kazdy jiny, ktery vyrabi drogy nelegalne. Bohuzel, je to pro ne jedine reseni. Euthanasie ve Svycarsku je dost draha.:-(

Saša 28.5.2007 16:08

Když se před padesáti lety zavádělo zabíjení dětí,

mělo to být komisionální, jak to popisují soudruzi poslanci NS ČSR: "O povolení provedení umělého přerušení těhotenství budou rozhodovat komise zřízené při okresním ústavu národního zdraví. Budou složeny z přednosty OÚNZ, odborníka pro úsek porodnický a ženy, která má důvěru širokých vrstev žen. Na jednání komisí bude především záležeti, aby zachovaly důvěryhodnost svého jednání, jednaly operativně a získaly si tak potřebnou důvěru pro svoji činnost; aby ženy mohly využívat dobrodiní tohoto zákona, nemusely se obracet na fušery a pokoutníky a zajistily si tak bezpečné ošetření a ochranu svého zdraví. Veliký důraz bude třeba klást v komisích na přesvědčování žen, aby od své žádosti, jsou-li důvody neopodstatněné, upustily a hledaly jiné řešení z obtížné situace způsobené těhotenstvím. Komise budou přímo pomáhat při odstraňování těchto potíží."

A kde jsou komise dnes? Kde jsou práva otců? Dokonce i nezletilá dívka žádá o usmrcení svého dítěte bez vědomí svých zákonných zástupců, kteří se to dovědí až po zabití dítěte, kdy se nedá už nic dělat. A manžel ženy, která nechává své dítě zabít, vůbec nemá právo se o tom dovědět, natož aby o tom mohl mluvit. To je úplně jiná praxe, než která byla v roce 1957 slibována.

S euthanasiemi to dopadne stejně a ani to nebude trvat tak dlouho. Možnost se velmi rychle promění v nutnost a z žádosti se nejprve stane "poučený souhlas" a posléze se názorem nemocných a starých nebude zabývat už nikdo - jen "lékař" sám se stane pánem nad životem a smrtí.

A je skutečně příznačné, že to postihne jako první ty, kdo začínali před půl stoletím se zabíjením dětí.