29.3.2024 | Svátek má Taťána


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
B. Jelínek 20.7.2010 20:31

Zásadní problém zdravotnictví

jsou povinné platby tzv. "pojištění" , ještě placené na dvakrát v odvodu zaměstnavatele a zaměstnance. Jelikož není dobrovolné ale povinné jedná se o klasickou daň. Za část pojištěnců ještě platí stát (opět  z daní plátců). Nečerpáním nic neušetříme, takže z prostředků pojištění vznikne pouze tzv. volný statek. Většina pak také má tendenci vidět službu jakoby zadarmo a padají zábrany proč nadměrně nespotřebovávat.   

Pak dochází logicky k plýtvání a zároveň nedostatku, tam kde by prostředky byly třeba. Takže navyšování plateb a lití peněz do děravého systému je absurdní, za chvíli se zase někdo ozve, že má málo a cyklus se opakuje. Nebo je to od 90.let jinak?

P. Kolář 20.7.2010 17:56

Nezaplacení lékaři?

A komu jde do kapsy třicetikorunový příspěvek? A je to zdaněný příjem?

Lékaře si můžeme vybrat, to je pravda, ale on nás nemusí prijmout. Co pak? Volní jsou obvykle břídilové.

F. Kusák 20.7.2010 9:20

Vážený pane profesore,

žehráte na to, že ve zdravotnictví je málo peněz. To jistě. Srovnáváte úroveň zdravotnictví naší s tou západní. A také srovnáváte prostředky, které do systému plynou. Vaše resumé je takové, že pokud stát a občané nenalejí další peníze dočkáme se nejhoršího. Systém bude kolabovat, protože je známo, že nelze jedoduše snížit kvalitu takového systému v čase bez jisté míry destrukce. Nechci poukazovat na to, že průměrný čistý plat našeho občana je cca 18000,- Kč, že nás čeká důchodová reforma, růst daní, školné, růst nákladů za vodné a stočné, elektřinu, plyn teplo atd. atd. A také je známé zadlužení státu. Takže vem chlup, když není. A pak řečnická otázka:  je důležitější dát více peněz do zdravotnictví nebo do škol. Platy učitelů ZŠ jsou více než tristní a o úrovni vybavení škol ani nemluvě. Běžně jsou používány pomůcky v matematice nebo fyzice ještě z dob komunizmu. To si vážený pane profesore nedovedete ani představit. Chybí mně ale v té Vaší filipice také úvaha jak uspořit v rámci systému. Víme všichni, jak je např. dodržována pracovní doba praktickými lékaři a kolik zbytečných návštěv musíme kvůli banalitě uskutečnit. A zkuste se ozvat. Tak si myslím, že by stálo za úvahu do systému praktických a odborných lékařů tak trochu sáhnout. Také je zajímavý umělý nedostatek zubařů, gynekologů, očařů atd.  Lékaři se stále pasují do úlohy jakýchsi polobohů, ale značný podíl práce za ně již vykonává technika, která jistě není jen produktem lékařů. A těch kreativních doktorů, těch opravdu moc není.

M. Prokop 20.7.2010 10:17

Re: Vážený pane profesore,

Nedostatek zubařů a praktiků není umělý, nýbrž zcela zákonitý.

Nepochopení páně profesorovo pro ekonomické záležitosti je takřka příslovečné.

F. Kusák 20.7.2010 11:42

Re: Vážený pane profesore,

Vsadím se, že kdyby fungoval trh, nebyl by těchto lékařů nedostatek. Nejsem sice odborník na zdravotnictví, ale jsem přesvědčen, že tito lékaři jsou částečně hrazeni pojišťovnou za výkon, částečně kapitačně a částečně si to pacient hradí plně sám, a k tomu ještě poplatek 30,- Kč. A to si myslím, při veškeré úctě k lékařům, se jedná o značný chaos, na který doplácí jen a jen a jen pacient. 

T. Vodvářka 20.7.2010 18:13

Re: Vážený pane profesore,

Vážený pane Kusáku, dovolte, abych Vám lehce rozšířil obzory. Dopouštíte se v diskusi neprominutelných chyb, totiž spekulujete bez znalosti věci. Takže: 1. Praktický lékař je placen kapitací, t.j. jistá částka na člověka, kterého má v kartotéce /měsíčně cca 50,- Kč/ a to bez ohledu na to, jestli tohoto člověka vidí 10 x do měsíce, nebo jednou za život .2. Specialista je placen od výkonu, to jest, jaký výkon na Vás provede a dle toho je poté dle Sazebníku výkonu zaplacen. On je však zastropován jistým číslem - částkou na jednoho pojištěnce za půl roku, takže ani specialista není příliš interesován na častých návštěvách jednoho pacienta, protože mu tu práci nikdo nezaplatí. 3. 30,- Kč  poplatek u specialisty je - bohužel - kompensován sníženou hodnotou bodu /jasněji řečeno - před poplatkem měl lékař za výkon od pojišťovny řekněme 250,- Kč a od pacienta nic, nyní má od pojišťovny 220,- Kč a od pacienta dobere 30,- Kč. Pacient si legálně hradí jen výkony, které nejsou obsaženy v Sazebníku výkonů a které pojiš´tovna nehradí. Totéž platí o některých lécích, které jsou podávány v ordinaci. Pacient by si měl vybrat ke komu chodí, v městech to problém není, jistě však může být na vesnicích, kde je zpravidla jen jeden lékař. A na konec - prof Pafko má pravdu, zkuste někdy třeba italské státní zdravotnictví. Po zkušenostech se vrátíte do ČR a budete velebit české lékaře.

A. Hrbek 20.7.2010 15:19

Re: Vážený pane profesore,

Vážený pane Kusáku,

rozlišujme soukromé zdravotnictví a státní zdravotnictví. V soukromém zdravotnictví by měly být plně uplatněny tržní principy, ve státním v podstatné části.

V tržním hospodářství je soukromé zdravotnictví podnikáním jako každé jiné, třeba výroba automobilů. Z toho, že dělník v českém automobilovém průmyslu je zaměstnanec placen méně než v německém má zisk majitel firmy. V soukromém zdravotnictví je to zcela obdobné.Tam není co řešit.

Problémem je státní zdravotnictví, které by chtělo socialisticky pracovat a kapitalisticky žít.Tam je nutno zavést tvrdé ekonomické principy a klidně nechat některá plýtvavá a tunelovaná zařízení zkrachovat.

Pokud jde o platby pacientů, tak pacient musí vědět, co za svou platbu dostane - lepší protézu, lepší zubní náhradu, přepychovější lůžko, lepší stravu, léky dle svého výběru, atd. A ne nějaké paušální poplatky nebo zvýšení plateb na nic a za nic.

D. Streit 20.7.2010 9:12

Zdravotnicrví je předražené všude na světě

Proč? Protože tam nemůže fungovat čistý trh. Poptávka vždycky bude zaručena. A nikdo, když jde o jeho zdraví nebo život, nebude chtít na sobě šetřit. Toho zneužívají nejvíce farmaceutické firmy. Ale v systému "řízené péče" také pojišťovny a zdravotnická zařízení. Vzhledem ke specifice ekonomických vztahů ve zdravotnictví rostou na  Západě neúměrně ceny, třeba i zdravotnického materiálu. Toho bychom se měli vyvarovat.

Na druhé straně, je možno si připlácet na úroveň "hotelových služeb" v nemocnici. Ale na přednost při zdravotnickém zákroku? To je vůči pojištěnci neetické!

Můj názor je zde:

http://streit.blog.idnes.cz/c/146596/Zdravotnictvi-Ted-to-na-pravicovem-blogu-schytam.html

J. Tachovský 20.7.2010 9:19

Re: Zdravotnicrví je předražené všude na světě

proc by nemohl fungovat cisty trh ? Protoze je poptavka vzdy zarucena ? To je po rohlicich prece take.

D. Streit 20.7.2010 10:15

Re: Zdravotnicrví je předražené všude na světě

Jenže rohlíky můžete nahradit nebo koupit ty levné a šizené v akci. Na zdraví nikdo nechce šetřit. Je ochoten zaplatit cokoliv, když jde o život.

Ani nemocnic není tolik jako hypermarketů.

J. Kejkrt 20.7.2010 12:52

Re: Zdravotnicrví je předražené všude na světě

Nemáte pravdu.

Rohlíky, které nebudou k jídlu, nikdo nekoupí. A na zdraví lidi také šetří, a někteří i kašlou - kuřáci, lemtalové ..

Problém zdravotnictví je ten (u nás, jinde nevím), že někdo jiný je léčen a někdo jiný platí. A já si troufnu tvrdit, že mezi těmi, kdo léčí a platí, je užší vztah, než mezi léčícím a léčeným. A z toho se odvíjí, komu systém slouží.

Kontrolní otázka: Kolik znáte osobně občanů, kterých se v minulých třeba pěti letech zeptal někdo z jejich zdravotní pojišťovny, jak byli spokojeni s přijatou zdravotní péčí, a případně zkontroloval, jestli všechnu na ně vykázanou péči a medikamenty skutečně obdrželi.

Já žádného takového člověka neznám.

M. Prokop 20.7.2010 10:19

Re: Zdravotnicrví je předražené všude na světě

Zda potřebujete rohlík, poznáte snadno a nepořizujete ho nepřímo, přes pojišťovnu.

U informací o potřebách v souvislosti se zdravím jste odkázán na lékaře a placení je málo průhledné.

J. Kulheim 20.7.2010 11:58

Re: Zdravotnicrví je předražené všude na světě

Trh může fungovat všede tam, kde je konkurence. V běžných lécích trh existovat může. Pokud je zájem o léky s nějakou účinou látkou, tak se na výrobu vrhne konkurence a jde cena dolů. U léků vzácnch používaných k léčení ojediněla se vyskytujících onemocnění asi trh fungovat nebude.

Mezi lékaři a nemocnicemi může existovat konkurence. Ovšem, musí být komerční pojištění. Pokud pan profesor chce víc peněz bude operovat např kyčelní kloub  za 100000 Kč a okresní nemocnice za 20000 Kč, tak si může pacient vybrat. Pojišťovna zaplatí 19000 Kč a zbytek doplatí pacient sám.

J. Mrázek 20.7.2010 8:39

"Podfinancováno"?Desetinásobek a pořád to nebude stačit...

Černá díra zdravotnictví.Kdyby i celý rozpočet Čr šel na zdravotnictví, tak to bude řvát...jsou hranice a dostupné finance.Socialistické "můžeme cokoli, dostaneme na to peníze" , to už prostě neplatí. Chtěl bych se dožít stovky a být následně zbit žárlivým manželem mé dvacetileté milenky, ale náklady na tento stav jsou neúnosné. Nepochybuji o tom, že mít dvojnásobek peněz, tak lékaři dokáží pomalu zázraky, ale není kde brát. Tedy je, ale to by se muselo chtít. Každý kuřák a trojnásobné zdravotní pojištění, každý alkoholik třikrát a dost a pod most....žádné léčení lidem, kteří na své zdraví sami nedbají...

F. Kusák 20.7.2010 9:29

Re: "Podfinancováno"?Desetinásobek a pořád to nebude stačit...

Tedy nejsem ani alkoholik ani kuřák, ale ty Vaše náckovské metody jsou šílené. Však ono by se u Vás jistě také něco našlo. Třeba se přejídáte, nebo málo sportujete, protože je nutné sportovat denně alespoň hodinu atd. atd. Skutečně bych Vám nepřál, abyste pod tím mostem nakonec skončil sám. Život je trochu složitější, nemyslíte? Ale jinak s těmi omezenými finančními možnostmi máte samozřejmě pravdu.

J. Mrázek 20.7.2010 14:15

Jaké metody? Dobrovolně a vědomě si ničí zdraví a ostatní jim platí léčbu!

Co je na tom špatného, že chci, aby tito nezodpovědní lidé víc přispívali do pokladny? Díky nim není na léky pro lidi, co nekouří,nepijí, nefetují a jsou nemocní z důvodu špatného prostředí, úrazu a podobně. Nemám slitování s vyžírky jakéhokoli tipu a to se Vám nelíbí ? Tak jim odevzdejte klíče od bytu, auta, plaťte jim na co ukáží...ale mne vynechte !

J. Mrázek 20.7.2010 14:18

Dodatek:

Možná mne ovlivnilo, že manželka byla 2x na protialkoholním a teror, který jsme s dětmi zažily....musel by jste to zoufalství zažít...

J. Kulheim 20.7.2010 8:18

Zdraví jednotlivce není vlastnictvím státu je to statek o který každý musí pečovat ve vlastním zájmu.

Zdraví je nejcennějším soukromým statkem, který  každý dostáváme. Je na každém z nás,  jak s ním hospodaříme. Socialistický systém odnaučil lidi starat se o svoje zdraví a to přežívá do dnešní doby, kdy mnozí „hází“ odpovědnost za svůj zdravotní stav na jiné, často právě na zdravotníky. 

 Hlavní determinanty zdraví, možnost jejich ovlivnění, zdravotní stav populace -            1./  50% =Životní styl (způsob života) (sociální faktory-chudoba, nezaměstnanost, práce, stres, vzdělání, způsob stravování, pohybové aktivity, abusus drog, alkoholu, kouření..) .   2/ 20% - Genetické faktory (vrozené vady nebo dispozicie ke vzniku nemoci. 3. 15% -Životní prostředí (ovzduší,voda, půda, fauna, flora, kvalita potravin,záření, hluk, chemické látky, biologické faktory-infekce) . 4. 15% Zdravotnické služby (zdravotní péče,zdravotnická zařízení, organizace  zdravotnictví, financování, řízení….. Váha vlivu těchto čtyř determinant zdraví je v různých společnosti odlišná,

--Soc. solidarita - vzájemná podpora jedinců (může být celostátní nebo mezinárodní, mezigenerační, zdraví - nemocní...), nemělo by to ale utlumit aktivitu jedince. Soc. subsidiarita - požadavek, aby člověk pomohl nejprve sám sobě, pak teprve následuje rodina, obec, stát...

Zdravotnictví je služba tak jako každá jiná. Platí zde stejná ekonomická pravidla t.j. nemůže se utratit víc peněz než lidé odvedou na zdravotní dani. Pokud se spotřebuje víc peněz, tak je otázka kdo chybějící peníze poskytne. Může to být sám pacient nebo "stát" ze státního rozpočtu t.j. plátce daně. Při stávajícím systému organizace a financování zdravotní péče je schopno zdravotnictví "spotřebovat" celý rozpočet.

Řešení systému organizace zdravotní péče je pro politiky strašák. Je to problém, který je nutné řešt, ale je lehce zneužitelný a lze na něm prohrát volby.      

J. Schwarz 20.7.2010 8:16

Takže jsme zpátky

u peněz. Vskutku,  léky, přístroje, benzin jsou stejně drahé u nás jako v Rakousku. Tedy jenom personál je mizerně placen. Ach jo! Kde u nás není personál mizerně placen ve srovnání s Rakouskem, Německem, Anglií? Proč by ausgerechnet personál medicínský měl být výjimkou, placenou německými platy?  Co znamená "úpadek kvality" v tomto kontextu - tedy při stejných cenách a kvalitě léků a přístrojů? Doktoři začnou svou práci flákat? pracovat na zkrácené úvazky? Bude jich polovina s dvojnásobnými platy? A pokud se máme tímto způsobem o prachy dohadovat, nechme to na trhu. Pak se ukáže, kdo je co ochoten a schopen platit. Ono vůbec nezáleží jen na tom, co ten který umí, ale hlavně na tom, co dovedou ti druzí. Pokud se skvělý lékař rozhodne odstěhovat na území Masajů, oni jistě nepohrdnou jeho umem, zato on se od nich ztěží dočká Rolls Royce a vily s bazénem, golfovým hřištěm a tenisovými kurty. Pokud přemístí na kliniku Mayo, může to všechno mít. U Masajů může mít lví kůže, spoustu žen a stádo krav. 

V. Pavel 20.7.2010 6:53

Klausistánská "špecifiká"?

Docent Pafko jistě ví, o čem mluví. Osobně plně chápu české lékaře, kteří nechtějí praktikovat doma za cca 1/4 - 1/10 platu, oproti stejně kvalifikovaným kolegům ve standardních západních státech. Nikdy jsem naopak nepochopil, proč je generální ředitel polostátní firmy ČEZ u nás přeplácen i na poměry v USA, jakož i jiní "odborníci" podobného typu jako JUDr. Martin Roman, kteří jsou pro občany rozhodně "postradatelnější" než dobří lékaři.

J. Schwarz 20.7.2010 8:17

Re: Klausistánská "špecifiká"?

Jenže JUDr Romana "přeplácí" stát a začal ho přeplácet nikoli za Klause, nýbrž v éře Sobotkově!

V. Pavel 22.7.2010 6:52

Re: Klausistánská "špecifiká"?

Pane Schwarzi - vaši poznámku, promiňte, pokládám za mimořádně hloupou. Je zde téma opravdu o něčem jiném, než o Sobotkovi. Navíc, Sobotka zde sehrává méně než marginální roli - spíše nulovou.

F. Kusák 20.7.2010 9:33

Re: Klausistánská "špecifiká"?

Pan MUDr. Pavel Pafko DrSc. je již dlouho řádným profesorem LF UK.

V. Pavel 22.7.2010 6:50

Re: Klausistánská "špecifiká"?

Pane Kusáku - souhlasím Nechtěl jsem se dotknout MUDr. P. Pafka - to je snad zřejmé. Pouze jeho životní dráhu nesleduji systematicky a dosažený postup v jeho akademické kariéře jsem si při psaní rekce k článku neuvědomil.

V. Pavel 22.7.2010 8:09

Re: Klausistánská "špecifiká"?

OPRAVA: .... v poslední větě má být ..."reakce"....

PS .. nechtěné slůvko "rekce" ovšem není zcela bez půvabu, ne?

V. Kain 20.7.2010 6:33

Dvě medicíny?

Pro socialisty a komunisty je to příliš složité a nikdy to nepochopí.Oni přece chtějí všechno zadarmo a zaplatit účet má za povinost pouze bohatý.

D. Streit 20.7.2010 9:14

Re: Dvě medicíny?

Nevím, za jakého boháče se vy považujete. Ale Dr.Pafko je v ostatních názorech socialista jak vyšitý!

M. Bílý 20.7.2010 9:15

Re: Dvě medicíny?

Při tom ale bohaté je třeba, podle socialistických představ,  zničit.

F. Kusák 20.7.2010 10:02

Re: Dvě medicíny?

Volil jsem pravici, ale chtěl bych Vás poopravit. Socializmus, tedy ten demokratický a nikoliv ten, který je přechodovou fází mezi kapitalizmem a komunizmem nemá samozřejmě  nic společného s vládou dělníků a rolníků. Rozdíl je pouze v míře solidarity mezi lidmi. A i ta míra je velmi diskutovanou veličinou. Je to stejný blud jako tvrdit, že u nás je zdravotnictví zadarmo, když všichni víme, kolik platíme, tedy pokud platíme. Že to není pojištění, ale spíše daň, říkají dnes i vážení ekonomové. To se to podniká, když mám zajištěny příjmy ze zákona. Takže hlavní problém: buď zdravotnictví tržní nebo státní, ale nikoliv tento kočkopes.

M. Prokop 20.7.2010 10:22

Re: Dvě medicíny?

Státní za žádných okolností.

Míra trhu ve zdravotnictví je diskutabilní všude.