Neviditelný pes

ZDRAVOTNICTVÍ: Dálkový rozhovor (1.)

13.12.2005

Dobrý den, pane doktore, jsem rád, že si spolu můžeme napsat něco o zdravotnictví a nejen o něm. Nejdřív mi dovolte otázku poměrně aktuální: Minulý týden bylo postiženo Vsetínsko sněhovou kalamitou. Vaše nemocnice leží v podobném kraji a občas se tam také musíte potýkat s takovou sněhovou nadílkou. Jak se to projevuje na chodu nemocnice?

My jsme tu na to zvyklí, to nebylo poprvé, i když pomoc armády tu hned tak zapotřebí není, tentokrát vojáci pomáhali. Potíž je, když se do práce třeba nedostanou lidi z dědin, ale zase se to nějak vyřeší .... bez vyhlášek, bez směrnic, bez řízení změn a jakosti, bez všeho toho, co se objevuje jak houby po dešti. Lidi to prostě nějak udělají a nepotřebují k tomu číst návody.

Když vše funguje, úředníci určují, co se musí a nesmí a jak a čím a kdy. A když je pak takový problém a podle těch všelijakých norem zákonné i podzákonné právní síly nejde nic, tak jsou někde jak Baťa s dřevákama a není je vidět. Kdyby zdravotníci i mimo takovou kalamitu začali dodržovat všechny platné předpisy, zdravotní péče by skončila za 5 minut.

Změť všelijakých předpisů je horší než celá kalamita sněhu, nápady úředníků jsou v tomto směru nekonečné a všemožně různé, takže jedny normy stojí proti druhým. Zdravotníci pak musí prvně zajistit nepřetržitý provoz, a tak všelijaké zákazy nutně musí ignorovat. A to hned přijde úředník, že něco je špatně, v rozporu… Stačí, když je málo sester, třeba skrz pracovní neschopnost, vrchní sestra chce nějak sama pomoci, tak vrchní zaskočí jednu týdně na noční směně a ostatní sestry vezmou nějaké směny navíc a už je tu problém - jednak že sestry mají přesčasy a jednak že vrchní má noční směny, když má pracovní zařazení, při kterém se podle nějakého nařízení něco takového nesmí….

Tak se ptám, co těm úředníkům tak moc pije krev, jestli to, že se tady dělá. No, přesčasy jsou drahé. O.K., ale co s tím teda, když tu nejsou sestry, protože jsou právě nemocné? A myslím si, že jim nejde plat, takže jestli jiné za ně udělají tu práci, tak se na tom ještě něco vydělá .... A kde mám podle nich vzít někoho, kdo bude zapracovaný a může hned začít dělat? A vůbec nechápu, že když nějaký předpis nepasuje, proč úředníci neřeší problém předpisů jako svůj, proč to nepředělají, aby to pasovalo – je to přece i jejich problém.

Zákoník práce nám zakazuje víc než 150 a při souhlasu 400 hodin přesčasů za rok. Kdyby doktoři a jejich zaměstnavatelé dodržovali takové předpisy, pak by už po dvou třech měsících v roce nebyli lidi k zajištění nepřetržitého provozu. Tak se musí hledat cesty v předpisech a najdou se. Jde to, když se chce, nejde, když se nechce. Nesmí se odpracovat víc než 12 hodin za směnu a když jednou kvůli kalamitě nepřijede čtvrtina lidí do práce, tak co? Když kontrola našla, že sestra pracovala 13 hodin, byl průšvih jak Brno a pokuty od IBP a najednou je to dobrý, že déle pracují. A co taky mohou dělat? Sebrat se a jít dom, protože ten zákoník a předpisy a tak? Naštěstí toto nikdo neudělá. Úředníci, to je skutečně sorta!

A ti levičáci budují úřednické aparáty silného státu jak diví!!! Stačí se podívat, jak se rozrostl úřednický aparát samosprávy – prý přibylo práce. Jo, jenže práce, kterou si sami určili. Dejte úředníkovi stůl, on si práci najde a s tím i povinnosti pro lidi kolem něj.

(pokračování)



zpět na článek