20.2.2020 | Svátek má Oldřich


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Řazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 244, poslední: 11.5. 2007 14:48, přehled diskusí

10.5.2007 11:11

zkušenost mé ženy

Přijela do nemocnice v Podolí se silným krvácením v 10 večer ve všední den (2003). Službu konající lékař ji asi po hodině přijal (to chápu, může třebas operovat nebo má jiné případy) a řekl jí, aby si lehla na gyn. křeslo. Žena měla obavy, že to tam vše zakrvácí, tak pod ní dal nějakou misku a než ji mohl prohlédnout, zazvonil telefon. pan doktor poodešel a začal hovořit. žena ležela nahá na křesle, krev z ní odkapávala do misky a pan doktor (v tom pojmenování je ukryto i jeho jméno, možná mi lidé znalí Podolí porozumí) vysvětloval nějaké pacience přes deset minut, jak má vyplnit poukaz na lázně!! v 11 večer!Pak teprve ženu vyšetřil, poslal na pokoj, a teprve  když bylo  ráno po vizitě, šla na sál (tedy jela, protože už slabostí nemohla jít). Připadala si jako nějaké zvíře, ne jako člověk.

10.5.2007 11:20

Re: zkušenost mé ženy

jestlipak jste ji mily Kajo doprovazel ?

10.5.2007 11:28

Re: Re: zkušenost mé ženy

Možná jo, možná ne - třeba musel zůstat doma a hlídat malé dítě. Jinak ovšem taky mám tu zkušenost, že k "přesile" pacienta s doprovodem rodinného příslušníka se zdravotnický personál obvykle chová lépe než k osamělým běžcům....

10.5.2007 11:33

Re: Re: Re: zkušenost mé ženy

Vzdy je treba cerpat z klasiku, v tomto pripade ze Saturnina, kterak objednaval odvoz sanitkou pro sveho pana ;-)

10.5.2007 10:19

Dodatek

Protože se pan Kilian jistě ozve: Mám v poslední době (bohužel) dost zkušeností se zdravotnictvím a určitě si na jednání personálu na jakékoliv úrovni nestěžuji. S panem Kiliánem bych se tam však setkat nechtěl.

10.5.2007 10:26

Re: Dodatek

tak tady se zase pana doktora musim zastat, vim ze soukromych zdroju, ze pan Kilian je velmi kvalitni lekar - pediatr.

10.5.2007 13:26

Re: Re: Dodatek

...ale spatny spisovatel clanku na obhajobu postupu lekaru.

10.5.2007 13:37

Re: Re: Re: Dodatek

Milý Vladimíre,

asi jste ten můj článek špatně četl.

10.5.2007 14:19

Re: Re: Re: Re: Dodatek

Ale ne. Četli jsme ho dobře.

10.5.2007 19:48

Re: Re: Re: Re: Re: Dodatek

No, nevím. Někde se vám ( když jste ho četli ), vloudila chybička, já jsem žádnou stať na obhajobu nějakých postupů lékařů nenapsal.

10.5.2007 10:14

pane doktore,

zda se, zecelkem drtive  prohravate, ted jde o to, jestli ted sam sebe podrobite sebekritice, nebo si pomyslite neco o hazeni perel svinim ;-) V kazdem pripade je videt, ze jste asi drivejsiho data narozeni, pro lekare Vaseho veku je striktne paternalisticky pristup typicky. Na starsi lidi zvykle lamat se v pase to urcite plati, my uz jsme ta drza mladez, bez ucty k autoritam.

10.5.2007 10:49

Re: pane doktore,

Milý Evropane,

co zdá se, je sen. Nemohu prohrávat,  vždyť nebojuji. A myslí-li si kdo, že vyhrává, usvědčuje sám sebe z toho, že mu nejde o věc samu, ale o ten boj. V té samé části Evangelia ( " nedávejte věci svaté psům, aniž házejte perly před svině, aby jich nepošlapaly a obrátíce se neroztrhaly vás " )  je i psáno " Proč vidíš třísku v oku bratra svého a trámu ve svém oku nepozoruješ " .

Zeptejte se mých pacientů, jak mi můj věk determinuje tzv. paternalistický přístup. Zeptejte se i jejich rodičů - patří k té mladé generaci, o které já si nem,yslím, že by byla drzou mládeží. Nemusím se lámat v pase, ale úklon hlavou mám za součást pozdravu.

10.5.2007 11:19

Re: Re: pane doktore,

Chapu Vas postoj jako pediatra, ale zkuste premyslet ponekud globalneji a podivejte se na chovani Vasich kolegu. proc nemuze dostat pacient svou dokumentaci k nahlednuti, proc nemuze lekar s pacientem konzultovat postupy a hlavne proc nenechate dospele pacienty rozhodovat o svem zdravi, zivote ci smrti ? Dekuji.

10.5.2007 11:30

Re: Re: Re: pane doktore,

Podle zbrusu nového zákona už pacient dokumentaci smí dostat k nahlédnutí, zkopírování atd., ovšem odpor ČLK k této části zákona byl značný. Proč? Protože po nahlédnutí do dokumentace by pacient mohl být zmaten (opravdu to bylo řečeno, nekecám).

10.5.2007 12:02

Re: Re: Re: Re: pane doktore,

V zákoně o nahlížení do vlastní dokumentace není spicifikováno:

1. z jaké vzdálenosti ( 10 cm, 1m, 10 m) 2. jak dlouho 3. jestli chce při tom nahlížení taky vysvětlování- od lékaře, co co znamená- resp. překlady z latiny, nebo angličtiny 4. taky event. potřeba mít po ruce grafologa, 5. další věc je kopírování.

A to vše zabere čas, moc času sestry a lékaře, který se by mohl léčit již dalšího. Zjistěte si kolik platí vaše přerozdělovna( pojišťovna) za ten který výkon ( srovnejte např. automechanikem, advokátem, notářem..) a pak vyvoďte závěr, kolik byste byla ochotna za to nahlížení zaplatit.

10.5.2007 12:29

Re: Re: Re: Re: Re: pane doktore,

Přesné znění zákona neznám, ale z jaké vzdálenosti a jak dlouho bych řekla, že je věcí pacienta a pokud ze zákona přístup k dokumentaci má, neměl by být nijak omezován. Totéž by se mělo týkat kopírování - měl by mít možnost si zkrátka zkopírovat co chce a kolikrát chce.

Pochybuji, že by měl mít nárok na nějaké vysvětlování, takže ty připomínky ohledně placení(ztráty času zdravotnického personálu)  jsou zcela nesmyslné. Domnívám se, že dokumentace by měla být vedena dostatečně čitelně.

IMHO vycházíte rovněž z předpokladu, že každý pacient je blb a ničemu nerozumí. Takový ovšem patrně o dokumentaci ani mít zájem nebude. 

10.5.2007 12:36

Re: Re: Re: Re: Re: Re: pane doktore,

A co když tam bude pro Vás nepříjemná zvěst? Chcete jí mít přeloženou z latiny natvrdo, nebo nějak šetrněji? To je to, na co namítala Lék. komora- může to i poškodit, jsopu známé případy sebevražd po zjištění diagnos pacientem. Jinak Vám gratuluji, že vysvětlovat nebudete potřebovat.

10.5.2007 12:43

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: pane doktore,

jsou známé i případy sebevražd při obavě z  nepříznivé diagnosy, které byly liché, nicméně díky nemožnosti pacientovi diagnosu vymluvit ( respektive nulové snaze vůbec pochopit, čeho a proč se pacient něčeho obává) získaly nad pacientem takovou moc, že ho k sebevraždě de facto donutily.

Lékařská komora v tomto ohledu není relevantní, pokud naprosto rovnoprávně a dobrovolně  nejedná se zástupci pacientů - a to dodnes odmítá udělat. Zde paternalistický přístup, který je stále popírán, nicméně pokud ho pociťuje nezanedbatelná množina pacientů a příbuzných ze všech sociálních a vzdělanostních skupin obyvatelstva musí existovat ,přímo mlátí dveřmi- těmi kovovými na Palackého náměstí počínaje a konče poslední ambulancí v Horní Dolní.

10.5.2007 12:46

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: pane doktore,

Milá Andy,

četla jste vyjádření ČLK k té věci ?

10.5.2007 12:47

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: pane doktore,

ano

10.5.2007 12:48

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: pane doktore,

OK.

10.5.2007 13:00

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: pane doktore,

Kdo to je - zastupce pacientu?

10.5.2007 13:06

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: pane doktore,

Existuje tuším např. Svaz pacientů, který by snad eventuelně mohl být partnerem pro ČLK.

Na úrovni diagnóz podobná partnerství existují - např. Svaz diabetiků spolupracuje s Českou diabetologickou společností.

10.5.2007 13:20

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: pane doktore,

Kdo to je svaz pacientu? Kdo ty lidi poveril? Kdo zvolil? Jakou maji kvalifikaci?

10.5.2007 13:31

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: pane doktore,

Přesně to nevím, ale myslím si, že je to dobrovolné sdružení lidí, kteří se snaží pomáhat nemocným, kteří byli např. poškozeni nějakým lékařským zákrokem. Každý nemá na to, aby si platil schopného advokáta a případů, kdy lékaři člověka zmrzačili je v poslední době celkem dost.

10.5.2007 14:12

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: pane doktore,

A kdo je plati? To jsou vsechno otazky, ktere byste si mela polozit.

10.5.2007 12:45

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: pane doktore,

Přeložím si ji z latiny natvrdo, nejsem miminko, které by ČLK musela vodit za ručičku, jsem dospělý člověk odpovědný sám za sebe, což mnozí lékaři nedokážou pochopit a mají zbytečné starosti. To v lepším případě. Nechci být zbytečně podezíravá a myslet si, že pravým cílem těchto námitek bylo zabránit pacošům, aby viděli doktorům pod pokličku;-P

10.5.2007 13:25

Já bych chtěla být pacientka jako Vy

Víte o problému správné životosprávy patrně dost , jste výsostně zodpovědna na své zdraví sama.... Ano lékaři by se měli zbavit mesiášského komplexu a dělat svou profesi podobně jako např. konstruktéři mostů - ti totiž provádějí prevenci pádů do řeky nikoliv tím, že by veřejnost chodící po mostech poučovali, nýbrž prostě tím, že po stranách postaví zábradlí a předpokládají, že přes ně budou skákat pouze sebevrazi. Ale na každého z nás mnohem více než dobře míněná slova a rady ( od lékařů) platí dobře mířený úder na naší peněženku.

10.5.2007 13:41

Re: Já bych chtěla být pacientka jako Vy

Ano, pokud přijde nezodpovědný pacient s potížemi, které si evidentně zavinil sám, měl by ho lékař patřičně zkváknout a dát mu najevo, že zbytečně zabírá místo ostatním, to bych považovala za docela vhodnou součást léčení. Ale skutečně nechápu, proč by měl lékař pohrdat (a jednat s ním jak s nesvéprávným) pacientem, kterého prostě postihla nepřízeň osudu....

10.5.2007 12:48

Re: Re: Re: Re: Re: Re: pane doktore,

No a k té gratulaci - neotřesitelné přesvědčení lékařů, že jedině oni jsou schopni zvládnou cizí jazyk, je celkem komické, nemyslíte?