17.1.2020 | Svátek má DrahoslavDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


ZDRAVOTNICTVÍ: Aequam servare mentemŘazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 244, poslední: 11.5.2007 14:48, přehled diskusí

Není mi jasné,:
Autor: jepice Datum: 10.5.2007 23:23

proč se tu mnozí domnívají, že chování lékařů a sester mělo být přívětivější, když jim redaktorka  oznámila, že bude platit na dřevo. Podle mne je vliv tohoto faktu buďto nulový, anebo opačný, než si diskutéři myslí. Sestrám to IMHO může být úplně jedno, a doktoři mají s takovými případy leda víc papírování. Ani jedni ani druzí /pokud rukou společnou  a nerozdílnou nepodvádějí zaměstnavatele/ na tom nejsou nijak zainteresovaní.

Titul nebo penize,:
Autor: Evropan(original) Datum: 10.5.2007 21:33

u meho zubare, mimochodem doporucuji http://www.mdc.cz , jsem vazenym i bez titulu, staci si vse platit.

Re: Titul nebo penize,:
Autor: mike Datum: 10.5.2007 22:09

No jasne. Ted jeste kdyby clovek mohl s uctem zajit na pojistovnu a nechat si proplatit aspon cenu standardniho osetreni. Jenze na to by zdravostni pojisteni muselo byt skutecnym pojistemim a ne dani. Snad se jednou dockame.

Mimochodem, vypada to zajimave. Mate zkusenost s ozonovou lecbou kazu? Myslim z dlouhodobeho hlediska. A mozna jsem neco prehledl, ale nenasel jsem cenik.

Re: Re: Titul nebo penize,:
Autor: Evropan(original) Datum: 10.5.2007 23:59

Ozon jsem zatim nezkousel, nastesti kazy prilis netrpim, spis mi sundavaji zubni kamen, to stoji asi 2000,- ale je to velmi dukladne, bezbolestne a hygienistka je neobycejne pritazliva ;-) Rentgen stoji 1000 a plomba 2500.

Re: Re: Re: Titul nebo penize,:
Autor: mike Datum: 11.5.2007 0:54

Diky, zvazim to. Ma zubarka je sice sikovna a fajn, ale ma pomerne neprijemny zvyk nejdriv vrtat a pak se ptat ;-) Porad ji nemuzu vysvetlit, ze nez mi vrazi nejaky vrcici nastroj do huby, tak mi ma nejdriv rict, co se chysta delat. Teda, vysvetlit ji to dokazu, ale nez se tam dostanu znovu, tak to zase zapomene. Mam takovy pocit, ze jsem nejspis jeden z mala, komu to vadi. Nebo hur, jeden z mala, co se ozve. Jinak by se to uz davno odnaucila.

odhlašte ZDN:
Autor: Jan Pospíšil MUDr Datum: 10.5.2007 21:26

Pane doktore,výborně jste to vystihl.Vzhledem k tomu, že vše bylo zveřejněno na ZDN,

kde už asi 2 rok trvají výpady a nepravdivá kritika proti zdravotníkům,hlavně PL a terenu

jsem odhlásil ZDN a skončil s diskusemi tam. Dr Rozsíval poslal ostrý dopis paní Bláhové.Nebudeme platit nadávky a urážky a to ještě veřejné.Doporučuji totéž.

Dr pospíšil PL FM

Re: odhlašte ZDN:
Autor: vládík Datum: 11.5.2007 9:12

Prima. Zřejmě se odhlášením kritizujícího periodika situace vyřeší.

K titulum:
Autor: mike Datum: 10.5.2007 20:21

Jo, Pavlo, presne ze stejnych duvodu jsem si nakonec nechal napsat titul do obcanky i ja.  Je to smutne a zaroven smesne, ale bohuzel nutne. Kupodivu ne vzdy; na ORL zminenem nize zakladali kartu jeste se starou obcankou a na pristupu to neni ani trochu znat. Proc by taky melo byt, ze. Jinde je bohuzel potreba dat najevo, ze clovek nejakym titulem disponuje, aby se s nim zacali bavit aspon trochu rozumne. Jednou bude z techto zarizeni skanzen.

Kontrast:
Autor: mike Datum: 10.5.2007 20:09

Precetl jsem si diskusi a na mem rannim dojmu se nic nezmenilo. Mezitim jsem si taky precetl sloupek Cyrila Höschla v dnesnim Reflexu na stejne tema. Jako obvykle, nezklamal. Postavil se za redaktorku a na minimalnim prostoru popsal zakladni problem a nastinil reseni. Jaky kontrast k nabubrelemu projevu pana Kiliana v clanku i diskusi. Sloupek bohuzel jeste na webu neni a Reflex ted po ruce nemam, ale rozhodne doporucuji ke srovnani.

A jeste jeden zazitek. Odpoledne jsem musel necekane na ORL. V cekarne listecky, jako v bance, takze si clovek muze vzit cislo a misto cekani si jit neco zaridit. V moderne vybavane ordinaci profesionalni lekarka se kterou se da normalne komunikovat a ktera zadnym zpusobem nedava najevo nadrazenost. K tomu prijemna a mila sestra. Proste skvele. Kdyby to takhle bylo vsude, nebo aspon vetsinou, nebylo by o cem diskutovat.

Re: Kontrast:
Autor: byuk Datum: 11.5.2007 9:33

Bohužel není a o tom to celé je? Že? Páni lékaři. Bohužel hodně člověků v podřadné pozici pacient má zřejmě takové zkušenosti, že s článkem v MF nepolemizuje, nediví se a popsané ji nepřekvapuje. Diví se pouze někteří ze stavu Pan doktor. Moje zkušenosti jsou až na čestné výjimky (díky za ně) negativní - promrhané hodiny času v čekárnách, arogance, já jako obtížný hmyz..

Bombone, skodoliby dotaz::
Autor: Fafa Datum: 10.5.2007 18:07

mam pravo na to, aby mi jidlo tam podavane nechutnalo a dokonce mi nikdo nemuze uprit i pravo se o svuj nazor podelit. trebas i hromadnych sdelovacich prostredcich. a obdobne je to i s lekarskou peci.

Naprosty souhlas, mate tohle pravo. Jiste ale taky budte souhlasit, ze majitel restaurace nebo sefkuchar Vam muzou rici, ze ostatnim chutna a at k nim tedy uz nechodite. Krome toho nerikam, ze ve zdravotnictvi nemame casto maslo na hlave, ale nektere clanky v mediich jsou na urovni stiznosti, ze v japonske restauraci nebylo sushi dost propecene.

Mé vlastní zkušenosti se zdravotníky:
Autor: nepolitik Datum: 10.5.2007 17:22

v minulém diskusním příspěvku jsem se vyjádřil k článku pana Kiliána a nyní chci dodat pár zkušenosti z mého více než tři čtvrti století dlouhého života. Z dětských let si mnoho nepamatuji. Vím pouze to, že si dob před 2. světovou válkou a za války žádný špatný zážitek s lékařem nepamatuji. Tak asi byli na mne hodní. Když jsem si po válce vzal za manželku dětskou setru měl jsem možnost poznat lékaře jako pacient i jako přítel. Je pochopitelné, že ti co mne znali byli ke mně příjemní a přátelští. Proto mohu posuzovat pouze setkání s těmi, co mne před tím neznali. Jak jsem již napsal minule  jsme lidé různí a různí jsou i lékaři. Pravdu má jeden diskutující, že jsou i tací lékaři, u kterých hraje vysokoškolský titul pacienta svoji roli. Nejsem zvyklý se představovat titulem a tak se mi dvakrát stalo, že jednání lékaře se mnou se diametrálně změnilo, když z mého dokladu zjistil, že jsem inženýr. Od té doby, když se mě zdravotník, který mne nezná, zeptá na jmeno, tak nejprve hlasitě vyslovím titul a potom jméno. Proto nemohu další lékaře, se kterými jsem se setkal, z toho hlediska hodnotit. Také jsem setkal s jedním zubařem, který při trhání zubů dodával pacientům po píchnutí injekce  odvahu trojím položením otázky: „OMDLÍVÁTE?“ Když jsem třikrát odpověděl ne, tak řekl: „SESTRO KLEŠTĚ A JDEME NA TO!“. Je zajímavé, že mimo ordinaci to byl velmi příjemný a společenský pán. Znal jsem i ortopeda, který až když si pohnul s páteří a nemohl operovat prohlásil: "Nikdy jsem netušil, že to může tolik bolet." Před touto zkušeností jim jejich stesky na bolest nikdy neomlouval. V řadě případů jsem se setkal s tím, že setra byla „chytřejší“ než doktor. Na závěr chci říci jenom tolik, že lékaři jsou stejně omylní jako my ostatní. Proto by se neměli považovat za „bohy“ strající se o naše zdraví a my bychom k nim jako k „bohům“ neměli vzhlížet. To by si měl uvědomit i pan Kilián, pokud je lékař.

Re: Mé vlastní zkušenosti se zdravotníky:
Autor: MUDr Jiří Kilian Datum: 10.5.2007 17:40

Nemyslím si, že by se lékaři považovali za bohy.  Spíše bych řekl, že naopak, více než kdo jiný si uvědomují, že medicína není všemocná. Krom toho já mám obecně za to, že označovat lékaře jako Boha je hříchem, mít ho za boha pak pohanstvím.

Nikdo nechce, aby na lékaře někdo jako na boha vzhlížel. Nevím, proč zdůrazňujete, že bych zrovna jí si to měl uvědomovat, vždyť jsem nic podobného ani nenaznačil. Zřejmě jste četl několikrát úplně jinou stať.

Re: Mé vlastní zkušenosti se zdravotníky:
Autor: zubař Datum: 10.5.2007 23:33

On OPRAVDU řekl sestro kleště? Zní to jako z filmu nebo kresleného vtipu. A navíc přijměte prosím jednu praktickou radu: pokud se představujete hlasitě nejdřív titulem, vězte, že spousta kolegů, zejména mladších a znalých světa, je alergická na středoevropskou titulománii.

pan (snad MUDr) Kilián:
Autor: Pierre Datum: 10.5.2007 16:53

za studií tomu Horatiovi (a latině) asi moc nedal. Ten citát zní: Aeqam memento rebus in arduis servare mentem... Zachovej si klidnou mysl v dobách zlých. (Nejsem latinik)

Re: pan (snad MUDr) Kilián:
Autor: MUDr Jiří Kilian Datum: 10.5.2007 16:59

Milý Pierre,  opravdu jsem tomu moc nedal. Trochu se nyní snažím to dohnat, přijeďte mne vyzkoušet.  Nicméně citace jsou jednak doslovné, jednak volné. Já nemám tyto časy za zlé a užil jsem z Horatiovy ódy to, co jsem měl za pro věc patřičné.  Aequam....když už mne chcete napravovat ;-)

Vážený pane Kiliáne, :
Autor: nepolitik Datum: 10.5.2007 16:40

Váš text jsem si přečetl několikrát, než jsem se odvážil napsat tento diskusní příspěvek. Pohybuji se na tomto světě už více něž tři čtvrtiny století a tak mám různé zkušenosti nejen s lékaři, ale i lidmi z různých jiných oborů lidské činnosti a společenských vrstev. Mé  zkušenosti říkají, že v každém oboru, v každé společenské vrstvě, bez výjimky,  jsou lidé 1. schopní, neschopní a všeho schopní; 2. chytří, přihlouplí a úplně hloupí; 3. ochotní a neochotní; 4. se zájmem o zákazníka (pacienta) a bez zájmu o zákazníka (pacienta); 5. přívětiví a nepřívětiví atd. atd. Proto nemám rád zobecňování povahových vlastností a chování lidí v kterémkoliv oboru. Posuzuji každého člověka jako samostatnou osobnost a z jeho chování nikdy neusuzuji na chování celé jeho společenské skupiny či pracovníků  z jeho oboru.

Se zájmem jsem si přečetl Vámi citovaný článek redaktorky Lenky Petrášové i její články další a nikde jsem v nich nenašel zobecnění platné pro všechny pohotovosti, nemocnice, ambulance. Ve Vámi citovaném článku pouze konstatovala, jak se k ní chovali lékaři a sestry čtyř vybraných nemocnic a jaký byl v jejich chování rozdíl. Současně vypsala, kolik od ní v jednotlivých nemocnicích vyinkasovali za vyšetření. Nic víc, nic míň. To Vy jste její konstatování vztáhl na sebe a celý zdravotnický personál, takže potrefená husa zakejhala, jak říká staré české pořekadlo. Vaše rozsáhlé „zhodnocení“ článku mi připomnělo nedávné rozhořčení českých lidových myslivců nad jedním večerníčkem v ČT.

Na závěr jenom jedno ponaučení nesnažte se lidem, byť jenom obyčejným laikům, vyjadřování vlastních zkušeností se zdravotníky. Každý má vyjádřit svůj názor, byť by to byl jen medicínsky nevzdělaný redaktor či jiný pacient.

Re: Vážený pane Kiliáne, :
Autor: janci Datum: 10.5.2007 17:03

Je rozdil, jestli nekdo vyjadri svuj nazor v hospode u piva a nebo v nejctenejsim deniku. Chapu ten clanek jako soucast tazeni proti zdravotnikum, moc pozitivniho se o zdravotnictvi  neobjevuje a pokud ano, tak je to nazor laika ci neco negativniho.Koho by ale taky zajimalo to, ze neco funguje, coz?  Nechci redaktorku obvinovat, ale z vlastni zkusenosti vim, jak hra se slovicky dokaze banalni veci promenit v senzaci. Pocitil jsem na vlastni kuzi.

Re: Vážený pane Kiliáne, :
Autor: MUDr Jiří Kilian Datum: 10.5.2007 17:08

Milý nepolitiku,

četl jste možná několikrát, nejspíše však nepozorně.  Já jsem nevztahoval na sebe vůbec nic, to porpve. Podruhé, já jsem nenapsal, žy by ona něco zobecnila, výhrady k jejímu počínání a k počínání MF DNES jsem popsal docela přesně. Psal jsem o zobecnění jinými.

Nemyslím si, že bych nějak kejhal, ale tím nechci zamítnout možnost, že Vy to tak vnímáte. Co Vám můj článek připomíná, to neovlivním, je to také dáno tím, s čím jste kdy přišel do styku, že.  Doufám, že se mohu považovat za oprávněného vyjádřit svůj názor stejně jako každý jiný, komu to právo přisuzujete.

Vážený pane MUDr. Kiliáne, :
Autor: nepolitik Datum: 11.5.2007 14:48

Ve Vašem článku mě zarazila věta: "MF Dnes ani její redaktorka nejsou kompetentní zkoumat kvalitu nemocnic!".  Která mě dovedla k tomu, že jsem se článku věnoval podrobněji, protože si myslím, že nejen media, ale i medicinsky nevzdělaní laici, mají právo kontrolovat přinejmenším kvalitu jednání zdravotnického personálu. Težko budu jako laik určovat svoji diagnózu, ale to jak se ke mně personál nemocnice, se kterým jsem přišel do styku, snad posoudit mohu. Na druhé straně si myslím, že také zdravotnický personál má právo posuzovat jak se k němu chovají pacienti. Nedávno jsem slyšel v rozhlasu vyprávět lékaře, že musel na jednoho svého pacienta zavolat policii, aby ho umravnila. Vím, že i takové věci se stávají, zvláště pracovníkům záchranné služby. Je proto potřeba, aby byl také se strany zdravotníků vyvíjen tlak na media, aby se také věnovala chování pacientů, protože jak se říká každá mince má dvě strany.

a propos:
Autor: Evropan (original) Datum: 10.5.2007 16:01

chovani toho pana doktora v te reportazi bylo na pest, udelat tohle me zene napriklad, nevahal, byv povahy prchlive, ji pouzit ;-)

hesla:
Autor: baci Datum: 10.5.2007 15:21

Doktorů je spousta-lékařů málo

Nezapomínej ,že pacient je mnohem citlivější a nezajímají ho Tvoje problémy

Zdravotnictví všude v Evropě patří do služeb

/moudra mého tatínka-lékaře/

Re: hesla:
Autor: Evropan (original) Datum: 10.5.2007 15:57

Baci, pokud jste praktik, ihned vas beru jako rodinneho, kolik budete chtit za navstevu ? Nebo to udelame pausalem ?

Re: hesla:
Autor: H.K. Datum: 10.5.2007 16:56

R^R^

pohled zvenčí na čs zdravotnictví:
Autor: baci Datum: 10.5.2007 15:05

Ponechme stranou vše co bylo v debatách ne zcela vhodně řečeno a podívejme se na naše zdravotnictv zvenku.Vyšla studie,která naše zdravotnictví hodnotí dosti bídně.Zde je odkaz  http://healthpowerhouse.com/media/RaportEHCI2006en.pdfhttp://healthpowerhouse.com/media/RaportEHCI2006en.pdf

Je však paradox,že nedostatky nejsou tak v odborné péči ale jsou ve věcech jejichž náprava nestojí ani korunu,a to je vztah k pacientovi-zdravotnictví musí býti založeno na rovnocenném vztahu lékař-pacient..České zdravotnictvý vyšlo jako čtvrté nejhorší,ale ne v obornosti tam byl je jedna výtka ,ale hlavně ve vztahu k pacientovi-kdyby se toto zlepšilo -nic to nestojí-byli bychom ve špičce-nejlepší skore získala Francie

Lékař by Vám pečlivě vysvětlí jak bude postupovat při vašem vyšetřování,jaké riziko má které vyšetření co od vyšetření můžete očekávat a když máte diskusi tak vám předestře způsob léčení jeho možné varianty u každé jejich komplikaci prostě Vás bude brát jako rozumem nadanou bytost-v USA je to dokonce tak že například při léčbě rakoviny Vám vysvětlí možnosti rizika doporučí Vám návštěvu u jiného onkologa aby bylo možno konfrontovat oba názory ,ale nakonec si vy musíte vybrat léčbu je to Vaše zdraví a vy si rozhodujete co s ním my lékaři jsme jen poradci jak postupovat on i bankéř když si berete hypotéku tak by Vám mel vysvětli jaké na sebe berete riziko a je jen na Vás jestli riziko postoupíte.Zatím musím říci že lékaři se chovají spíše patriarchálně a pacient je zbytečně submisivní

Dotaz pro diskutující lékaře:
Autor: Petr Datum: 10.5.2007 14:55

Rád bych věděl, jestli naši špičkoví lékaři se dopracovali svého postavení naříkáním na plat v internetových diskusích, nebo něčím jiným.

Lékař neprodává ani zdraví ani život:
Autor: H.K. Datum: 10.5.2007 14:54

Pane doktore docela obdivuji Vaši odvahu zastávat se všech lékařů nebo všech lidí pracujících ve zdravotnictví. Všude jsou lidé, kteří pracují dobře a zrovna tak lidé, kteří pracují hůře. Tak je to i ve zdravotnictví.

Lékař přece prodává věc nedozírné ceny – zdraví a život a není placen jen za svou námahu, za to, že nechá stranou své záležitosti a udělá si čas pro nemocné, ale často se mění v přítele a více než znalostmi, které prodává, zaváže si lidi svou laskavou a přátelskou vůlí. A když dojde k něčemu takovému, zaslouží si lásku a úctu a zaplacen za práci, má stále dlužníky za svou náklonnost. Pane doktore, lékař neprodává ani život ani zdraví. Lékař se může aktivně podílet na “tvorbě” dobrého zdravotního stavu člověka, nebo léčí nemoc. Je to služba, za kterou by měl být přiměřeně ohodnocen finančně. Nemůže očekávat plat jako v USA, protože pracuje v ČR. Pokud má pocit, že nemá dost peněz za svůj pracovní výkon, ať má možnost jít tam kde mu mohou dát tolik, kolik si přeje. Já platím zdravotní daň kolem 4000 Kč měsíčně a nechci nikomu nic dlužit a ani nechci mít pocit, že někomu něco dlužím.

. Pane doktore, lékař neprodává ani život ani zdraví. Lékař se může aktivně podílet na “tvorbě” dobrého zdravotního stavu člověka, nebo léčí nemoc. Je to služba, za kterou by měl být přiměřeně ohodnocen finančně. Nemůže očekávat plat jako v USA, protože pracuje v ČR. Pokud má pocit, že nemá dost peněz za svůj pracovní výkon, ať má možnost jít tam kde mu mohou dát tolik, kolik si přeje. Já platím zdravotní daň kolem 4000 Kč měsíčně a nechci nikomu nic dlužit a ani nechci mít pocit, že někomu něco dlužím.

Re: Lékař neprodává ani zdraví ani život:
Autor: MUDr Jiří Kilian Datum: 10.5.2007 15:01

Milý H.K.,

jednak si nemyslím, že lékař má léčit nemoc,  jednak citátem Senecy jsem nechtěl nikterak naznačit význam peněz a jejich dluhu, ale ve shodě s Luciem Annaeem právě ten dluh za náklonnost, který není splatitelný penězi a ani takto vymáhaný.

Re: Re: Lékař neprodává ani zdraví ani život:
Autor: H.K. Datum: 10.5.2007 15:59

Vím, že se neléčí nemoc, ale člověk. Nedá se všechno zaplatit penězi a něco se nedá dělat ani za peníze. Ale od té doby co jsou platidlem peníze  je život jednoduší.

Re: Re: Re: Lékař neprodává ani zdraví ani život:
Autor: MUDr Jiří Kilian Datum: 10.5.2007 16:09

No, milý H.K., to si zase až tak úplně nemyslím.  I když už Cicero píše, že není nic tak svaté, aby se to nedalo penězi zneuctít a nic tak pevné, aby se to nedalo penězi dobýt., já si myslím, že je spousta věcí, které nejsou na penězích závislé ani trochu. Třeba ctnosti, láska, přátelství, dobro, pokora, spravedlnost, ochota, pomoc bližnímu, solidarita... Sókratés se ptal lidí, kteří obdivovali krásného koně, kolik ten kůň má peněz a když mu se smíchem odpověděli, že žádné, zvolal, že je rád, že vidí něco, co může být dobré, aniž by to mělo nějaké peníze.