15.4.2021 | Svátek má Anastázie


ZDRAVÍ: Snížená DPH na potraviny pro diabetiky

9.3.2011

Tak už je ruka v rukávě – alespoň co se týká vládního návrhu změn DPH. Mimo jiného mají zůstat ve snížené sazbě DPH potraviny pro pacienty s cukrovkou a dalšími metabolickými problémy (bezlepková dieta). (Viz kupř. zde

Další metabolické problémy s dovolením vynechám, pro zachování nízké DPH bezlepkových potravin jsem bezvýhradně – bezlepková dieta je beztak již dost drahá, celiakie se jinak než dietou řešit nedá (neexistují žádné léky ani podpůrné prostředky) a někdy nabývá hodně krutých podob).

Pokud jde o potraviny pro diabetiky, přední odborníci v oboru diabetologie a dietologie zaslali ministrům Kalouskovi a Hegerovi dopis, v němž poněkud zaoblenou formou vysvětlují, že diabetici ve skutečnosti konzumují běžné potraviny jako každý jiný smrtelník a tzv. diapotraviny jsou jen podfuk.

Protože tento článek nemá sloužit k diabetické osvětě, nebudu se šířit o potravinách či nápojích, které jsou pro diabetiky tabu (je jich velmi málo a jiná tabu mají diabetici 2. typu ve srovnání s ostatními), ani o tom, proč se tzv. diapotraviny diabetikům již dávno nedoporučují. Kdyby to někoho zajímalo, ráda mu na otázky odpovím a pošlu odkazy v diskusi ke článku.

Proč mají být potraviny pro diabetiky ve snížené sazbě ponechány? Buďto chce vláda lidem s cukrovkou nějakým způsobem pomoci a dělá to opravdu hloupě (i kdyby si diabetik kupoval diakompoty, diamarmeládu nebo diačokoládu, snížená DPH na těchto pár okrajových složek jeho stravy ho nespasí – nebo si snad někdo skutečně myslí, že diabetik konzumuje převážně „diavýrobky“?), v horším případě mohou „diavýrobky“ představovat pomoc pro někoho úplně jiného - slušný byznys – pokud by byl náhodu „diakompot“ levnější něž běžný kompot (případně pokud bude Orbit bez cukru nebo Tic-Tac uznán jako potravina pro diabetiky...), v nejhorším případě by se z „diapotravin“ mohly stát druhé lehké topné oleje (něco se nakoupí jako diapotravina a prodá jako běžná potravina).

Nebo snad budou moci cukrovkáři chodit k pokladnám supermarketů s průkazkou diabetika koupit cokoliv k jídlu se sníženou sazbou DPH?

Domnívám se, že lépe by diabetikům pomohlo (když už vláda odmítá zařadit mezi výrobky s nižší sazbou DPH léky a zdravotní materiál) povinné „vybavení“ všech výrobků nutričními tabulkami s uvedením obsahu sacharidů - většina diabetiků totiž musí sacharidy ve stravě počítat a konzumovat jejich definované množství a to je u mnoha výrobků (například méně běžné druhy pečiva, některé mléčné výrobky, řada nápojů) problém.Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.