Neviditelný pes

ZDRAVÍ: Pozor, hudba léčí!

„To je balzám na nervy, tahle muzika“, nebo, „vypni ten blázinec nebo to se mnou švihne“, „ztiš to!“, to jsou běžné výroky všedního dne, to každý známe.

Ale skutečnost je mnohem kompaktnější, než si dokážeme představit. Hudba je vskutku jediná možnost, jak dosáhnout hloubky našeho mozku, propojit všechny spoje buněk a vyvolat zcela hmatatelné pocity.

Specielní regiony mozku rozloží hudbu v jednotlivé dílky, jiné ji dokáží spojit v celek. Hudba aktivuje areály našeho mozku, které jsou zodpovědné za pocity štěstí, hrůzy a strachu. Tóny stimulují hippocampus, jež je bránou k naší paměti: probudí v nás hezké vzpomínky.

Neurologové jsou si dnes jisti: ve zdravém mozku dokáže hudba zapříčinit obdivuhodné pocity, v nemocném těle léčit!

Neurolog pan Oliver Sacks z New Yorku podal svému pacientovi, který po zánětu mozkových blan ztratil paměť, noty a poprosil ho, aby zahrál určitou skladbu. Pan Clive Wearding, jenž byl profesionální muzikant, se nechápavě divil, co po něm lékař chce. Usedl však ke klavíru a po počátečních potížích přehrál Preludium č. 9 a pak řekl: „To znám.“ Jakmile vstal od klavíru, světlo minulosti se mu zase proměnilo v tmu. Clive Wearding se v hudbě vrátil do minulého života, bohužel pouze od první do poslední noty.

Položíme-li si otázku, co to je hudba, dostaneme fascinující odpověď: hudba není nic jiného než pohybující se vzduch. V rytmu plovoucí a vibrující vzduchové molekuly, které proběhnou zvukovodem a narazí na kůžičku ušního bubínku ve středním uchu. Stočenou trubičkou, tak zvaným hlemýžděm, narazí zvukové vlny na 3500 nervových buněk, které je formou elektrických impulsů pošlou do mozku, a teď nastává onen zázrak: mozek z těchto impulsů udělá hudbu. Přitom se hudba domáhá celého mozku. Specielní sektory rozloží kompozici na jednotlivé prvky: v rytmus, tempo, harmonii a melodii. Jiné oblasti analyzují výhradně výši tónů a hlasitost. Nakonec jiné oblasti našeho mozku všechny informace složí dohromady a my slyšíme hudbu. Neexistuje větší propast než mezi lidmi muzikálními a nemuzikálními. Hudba je největší stimulátorem, propojuje jednotlivé nervové buňky i obě poloviny našeho mozku.

V Max-Planckově institutu v Lipsku dokázali vědci, že se i při pasivním poslechu hudby aktivují mozkové cely, které jsou odpovědny za mluvu i pohybové ustrojí. Žádná jiná činnost – mimo sexu – nemá tak velký účinek jako hudba. Vyvolává pomocí hormonů štěstí (endorphinnů) podobné pocity jako opiáty.

Sami známe hegemonii hudby nad našim tělem: stačí si pustit nějaký film bez zvuku. Reakce jako pocení, bušení srdce, běhání mrazu po zádech, slzy a někdy i pláč se jednoduše nedostaví.

Oliver Sacks ve své praxi na vlastní oči viděl pacienty, kteří nebyli schopni chůze, že počali tančit, potrefení Parkinsonem se začali ladněji pohybovat a lidé s mozkovou příhodou, kteří měli postiženu centrálu řeči, počali mluvit. Muzikoterapie je klíč k lidské paměti, když tato přestane sloužit.

V levém hippocampu se nachází areál, který dokáže při dobrém pocitu nebo líbivé melodii otevřít bránu k osobním vzpomínkám a k podvědomí. Jakoby samy od sebe vyplují střípky štěstí z hlubin zapomenutí.

Hudba nám někdy nažene husí kůži. Tento jev se nazývá chill. Je to prastarý instinkt zakotvený hluboko v genech. Ztratí-li zvířecí matka své mládě, počne ho voláním hledat. Chlupy mláděte, které matčin nářek zaslechne, se okamžitě postaví a chrání ho před zimou. Přeneseno na člověka, vyvolávají určité tóny a vzorce melodií stejný efekt. V tu chvíli reagují ty samé spoje v mozku jako při sexuelním vzrušení nebo po použití kokainu.

Pan Jaak Panksepp, který se zabývá výzkumem lidských emocí, říká: tady dostáváme odpověď na otázku, proč člověk vůbec počal muzicírovat!

www.arnost-vales.estranky.cz

zpět na článek