Neděle 22. června 2025, svátek má Pavla
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 99 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

ZDRAVÍ: Je nebo není mléko zdravé?

diskuse (109)
Vzhledem k emotivní diskusi, která se rozpoutala kolem školního mléka, by možná nebylo na škodu zmínit k tomuto problému názory lékařů. Ty již dříve shromáždil Českomoravský svaz mlékárenský, což samozřejmě evokuje myšlenku na „analýzu na zakázku“. Podle mne je tedy třeba brát tento materiál s určitou rezervou, na druhou stranu je zřejmé, že drtivá většina odborníků se na prospěšnosti konzumace mléka shoduje. Drtivé většině populace totiž také mléko neškodí – alergii na ně mají řádově jen procenta lidí.

K diskusi pod zprávou a k následujícímu materiálu mám nicméně dvě poznámky:

1. pasterizované mléko skutečně neobsahuje řadu původně v mléku přítomných prospěšných látek, protože příslušné bakterie, enzymy a další prospěšné složky pasterizace zničí či zabije. Jenže v rámci projektu školní mléko se do škol dodávají i zakysané výrobky, a v nich prospěšné látky na bázi různých bakteriálních kultur jsou.

2. Principiálně je dotace školního mléka a jeho „nucení“ školákům skutečně špatné – rodiče by měli být natolik uvědomělí, že svým potomkům sami příslušné výrobky (nemusí to být mléko, ale třeba sýry) v dostatečné míře koupí. Jenže jednak dnes řada rodičů řeší stravu svých dětí produkty fast foodů, jednak se v této zemi vynakládají peníze na mnohem větší blbosti, než je školní mléko, a z toho důvodu mě podpora školního mléka nijak zvlášť neuráží.

No a nyní již názory lékařů tak, jak je shromáždil mlékárenský svaz:

MUDr. Milan Cabrnoch, předseda správní rady Českého národního fóra proti osteoporóze zaslal ještě před schválením rozhodnutí o zrušení státních dotací předsedovi vlády Mirku Topolánkovi dopis, v němž varoval před unáhleným řešením a nabízel odborné kapacity k diskusi o případných změnách v programu Školní mléko. Upozornil na nebezpečí osteoporózy a narůstající obezity dětí. „Dávat dětem ve škole příležitost zařadit do jídelníčku mléko a mléčné výrobky je správné, ještě důležitější je přivykat děti pravidelné konzumaci mléka a mléčných výrobků namísto sladkostí, přeslazených limonád a fast food produktů“, uvedl mj.

Také MUDr. Pavel Neugebauer, předseda Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost upozorňuje, že nebezpečí snížení konzumace mléčných výrobků u dětí může mít za následek jak nedostatečnou mineralizaci kostí a zubů a s tím spojené potíže s růstem a celkovým tělesným vývojem, tak další nárůst obezity. Dětem ve školách zůstanou automaty s nezdravými nápoji a sladkostmi, což se nepříznivě odrazí na jejich zdravotním stavu. Stát měl podle něj měl zvážit, zda zrušením dotací na tyto potraviny ušetří finanční prostředky. Může nastat situace, že tímto krokem bude vynakládat mnohem více peněz na stomatologické zákroky a léčbu obezity.

Také podle profesora MUDr. Zdeňka Broukala z Výzkumného ústavu stomatologického a předsedy Stomatologické společnosti JEP je program Školní mléko ryze odbornou otázkou, v níž by mělo mít rozhodující slovo Ministerstvo zdravotnictví ČR prostřednictvím svých expertů s tím, že ostatní resorty poskytnou organizační a legislativní součinnost. „Odborné důkazy mají mít jednoznačnou prioritu před názory nebo před snahou některých resortů ušetřit finanční prostředky“, říká. Odborníci z výzkumného ústavu doporučují podávat školním dětem ochucené nebo neochucené mléko obohacené fluoridem, tak jako je tomu už dlouhou dobu ve Velké Británii, Irsku, Bulharsku, Číně, Ruské federaci a v některých státech Karibiku. Jak profesor Broukal uvádí, má toto opatření prokazatelný statisticky významný vliv na redukci kazivosti v dočasném a stálém chrupu.

Řada lékařů nesouhlasí také s argumenty Doc. PhDr. Dušana Lužného, náměstka ministra školství, mládeže a tělovýchovy, který se domnívá, že děti mají ve své stravě i bez školního mléka vápníku dostatek a zmiňuje tzv. vápníkový paradox, podle něhož se údajně s rostoucím příjmem vápníku zvyšuje výskyt zlomenin. Pozastavují se nad tím, že náměstek ministra školství, místo aby podporoval zdravou výživu dětí a mládeže zaštiťuje se rádoby fundovanými stanovisky vytrženými z širšího kontextu, které jsou a ještě nějakou dobu budou odborníky na výživu ve stadiu zkoumání.

Svůj nesouhlas s argumenty náměstka ministra školství vyjádřili Doc. Ing. Jana Dostálová z Vysoké školy chemicko-technologické v Praze, MUDr. Pavel Chrz, viceprezident České stomatologické komory, MUDr. Tláskal, předseda Společnosti pro výživu, Jitka Tomešová, nutriční terapeutka z Poradenského centra Výživa dětí a další. Za všechny lze uvést stanovisko Prof. MUDr. Milana Bayera, CSc., přednosty dětské kliniky Fakultní nemocnice v Hradci Králové: „ S tzv. vápníkovým paradoxem přišla v roce 2003 expertní skupina FAO/WHO (Světové zdravotnické organizace). I kdyby se ovšem závěry ve zprávě této komise potvrdily, žádný z uvedených údajů se netýká rostoucího skeletu - dětí a dospívajících. U nich se pohled na problematiku kalcia nemění. Význam řádného příjmu vápníku v době jejich růstu naopak stoupá. Kolik zdravé kostní hmoty si vytvoříme do 25 let, tolik máme k dispozici pro její postupný úbytek s přibývajícími roky. Školní mléko je třeba i nadále podporovat. Vždyť jedno balení ke svačině má obsah 0,2 nebo 0,25 litru. To představuje maximálně 300 mg vápníku, množství, jež ani nejzarytější odpůrce nemůže považovat za škodlivé. Jakákoli jiná tekutina by dítěti prospěla méně.“

Převzato z Blog.aktualne.cz se souhlasem autora.

Gita Zbavitelová
21. 6. 2025

Írán je vážně oslaben, ale ostřeluje Izrael dál.

Jan Kovanic
21. 6. 2025

Vysokoškolské tituly se v anglosaském světě moc nepoužívají.

Aston Ondřej Neff
21. 6. 2025

Vidina zeleného socialismu a síla průmyslu dobra je příliš velká.

Petr Homola
21. 6. 2025

Jejich samotné vlastnictví představuje destabilizační faktor.

Martin Tůma
21. 6. 2025

Naše Země by vytvořila černou díru ráže 9mm...

Lidovky.cz, ČTK
22. 6. 2025

Írán v neděli popravil muže, kterého odsoudil jako agenta izraelské zpravodajské služby Mossad. Jde...

Michal Klíma
22. 6. 2025

I v Česku je politické kyvadlo v pohybu od progresivismu ke konzervatismu. Je ale český...

elh Eliška Hovorková
22. 6. 2025

Závazek Severoatlantické aliance (NATO) vynakládat pět procent HDP je podle předsedy hnutí ANO...

dtt Ditta Stein
22. 6. 2025

Satelitní snímky pořízené v neděli naznačují poškození vchodů do íránského podzemního jaderného...

Lidovky.cz, ČTK
22. 6. 2025

Spojené státy v noci na neděli zaútočily na tři íránské jaderné objekty, které zcela zničily,...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz