19.4.2024 | Svátek má Rostislav


ZDRAVÍ: Je čas číst jména

9.2.2021

Literární Zeměplocha Terryho Pratchetta stojí na čtyřech principech: Přemlouvání, Nejistota, Nadpřirozeno a Nas.anost (ta tečka je v citátu kvůli robotům a de.ilům). Zdá se, že se též ocitáme na Zeměploše.

Ten mazaný virus má pro lidi neznalé biologie něco z nadpřirozena. Vláda přemlouvá a přemlouvá, nicméně její výroky nijak netlumí nejistotu a v lidech - zejména v těch neznalých biologie - vzrůstá ten poslední ze čtyř principů.

Sám jsem měl tak trochu nejasno. Před pár lety jsem po transplantaci měl nosit běžnou roušku, abych se něčím nenakazil. Teď se obecně tvrdí, že rouška chrání jen málo. Proč nám, transplantovaným, tedy nikdo nikdy nedoporučoval rovnou respirátor FFP2, třeba i s výstupním ventilem, který byl běžně k sehnání ve zdravotnických potřebách i v pracovních pomůckách? Nejspíše rouška tak fatálně neúčinná není. Naštěstí jsem onehdá natrefil na video jednoho fyzika specializovaného na aerosoly, který vysvětlil princip roušek i respirátorů lépe, než celé ministerstvo zdravotnictví. Ano, respirátor je účinnější než běžné roušky a v této situaci je to důležité. Ne, není nutné jej po použití zahodit. Stačí mít zásobu a střídat je po několika dnech, aby se viry vyschnutím deaktivovaly, ale pochopitelně ne do nekonečna. Ano, kvalitní nanorouška je stejně účinná jako respirátor, a pozor, obé především chrání před rozprskávání virů, ale před jejich vdechováním nezanedbatelným způsobem také. Ono totiž záleží, jakou virovou nálož vdechneme - pár desítek až stovek, nebo rovnou tisícovku? Podle toho proběhne nákaza katastrofálně, nebo méně závažně. Ne, virus se nepřenáší dotykem tak snadno jako aerosolem, nicméně přenést se dá, když je člověk čuně nebo když má prostě smůlu. Rozestupy, alespoň ty roušky, čistotnost, rozum - a riziko se zmenší.

Že ani respirátor nechrání stoprocentně? A co, prosím vás, funguje stoprocentně? Myslíte, že když si zapnete v autě pásy, máte stoprocentní jistotu, že příští bouračku přežijete? Přesto nezapnuté pásy jsou spíše projevem liknavosti než odbojného vzdoru proti nařízením. Snad úplně každý také pochopí, že omezení četnosti kontaktů je jedním z prvků ochrany proti ještě rychlejšímu šíření nákazy - byť ani tohle nemusí stačit, tak jako někdy holt nestačí ty zapnuté pásy. Bezpříznakových šiřitelů je mezi námi spousta. Proč tedy ty protesty, švejkování nebo manýry hodné uherských grófů?

Myslím, že se můžeme opět vrátit k začátku článku. Ty čtyři principy! Chtělo by to v lidech přeměnit onu nejistotu v nějaké jistoty. V jistotu poznání, že před koronáčem nás, deset milionů Čechů, neochrání těch čtrnáct členů vlády, ale jen my sami. V jistotu, že to jde. Jistotu, že nákazová situace není a nebude bagatelní.

Myslel jsem si, že by to kvůli GDPR (což tvrdošíjně vyslovuji pí ár dý í el) nešlo, ale ono by to šlo. U Ground Zero se také předčítala jména všech zemřelých a GDPR mlčelo. Takže navrhuji: předčítat třeba před televizními zprávami jména zemřelých na covid nebo v souvislosti s ním. Zveřejňovat je v denním tisku. Předčítat ta jména by mohl třeba Václav Klaus starší, Daniel Landa, Petr Benda a další.

Převzato z autorovy Palety názorů a ptákovin