4.2.2023 | Svátek má Jarmila


ZDRAVÍ: Covid se vrací, přivítejme covid!

24.7.2020

Protože pokud se skutečně vrací druhá vlna, a všechno nasvědčuje tomu, že ano, měli bychom ho přivítat jako starého známého, který tu s námi s největší pravděpodobností už navždycky zůstane. Takže se určitě vyplatí vyříkat si, kdo je kdo a o co nám jde.

Kdo nebo co je covid, ještě tak úplně nevíme. Zato víme velmi jistě, že my jsme ti, na které dopadá těžký stín strachu. Jak se covid pomalu vrací, přibývá lidí, kterým se chce zvracet, protože jsou ochromení strachem z možných zdravotních a následně ekonomických komplikací.

Ještěže prozíravá vláda nedávno podpořila vznik Center duševního zdraví. To říkám úplně bez ironie, protože realita je taková, že jsme tělesně a duševně velmi křehká civilizace. Možná nejkřehčí, jaká tady kdy byla. Západ nechce pracovat 40 hodin týdně, přijde mu to moc. Máme rostoucí počet neplodných mužů i žen a současně těch, co plodní jsou, ale nechtějí přijmout odpovědnost za výchovu nové generace. A děsíme se jakékoli infekce, nákazy, havárie, problému. Protože jsme zvyklí, že všechno za nás někdo vyřeší. Nejčastěji stát. Jenomže pro ten stát pracují lidé jako my, se stejnou ustrašenou mentalitou. Nemyslí odvážně a nehledají ta nejefektivnější řešení.

Když se covid vrátí, máme dvě možnosti: nechat se jím ovládnout (v tomto případě především mentálně, tedy strachem z něj), nebo se mu postavit na odpor. Je vědecky tisíckrát prokázáno (pokud to někdo chce mít takto podloženo), že naše mentální postoje silně ovlivňují obranné schopnosti našeho organismu, takže můžeme klidně prohlásit, že když se vzdává naše hlava, vzdává se i naše tělo.

Tradiční lékaři nás léčí lokálně, my se můžeme uzdravit centrálně. Lékaři dělají, co mohou, a zejména urgentní medicína je skutečně špičková. Nicméně leccos můžeme uzdravit sami. Nikoli odborně a už vůbec ne urgentně, protože nejsme doktoři. Ale mentálně, „centrálně“, protože jak se hezky říká, všechno je v hlavě.

Takže když do své hlavy dostaneme lepší software, než tam je teď, říkejme mu třeba Mentální program Anticovid, s největší pravděpodobností nám tento obávaný virus v žádném podstatném ohledu nesníží kvalitu života.

Kdybych měl popsat, co si pod tím programem představuji, vylíčil bych to podobně jako Jan Fridrich v jedné internetové diskusi:

Jako ten virus tu bude s námi, to je vše. Správná rada pro většinu populace bez chronických potíží by měla být – vitamíny, cvičení, spánek. Prostě udržovat imunitní systém v co nejlepší kondici. Tím zvýšíte šanci, že covid u vás bude mít mírný průběh. No a bonus je, že s dobrým imunitním systémem budete odolní i vůči ostatním nemocem. Mně totiž připadá, že Západ jen čeká na to, až bude vakcína, a nikdo nedělá osvětu v tom, jak je důležité posilovat imunitu. A ten Pepík, co pije litry koly denně, má 160 kilo a pořád funí do schodů, tak se těší, jak si nechá píchnout tu vakcínu a hotovo, vyřešeno, hrozba odvrácena.