12.12.2019 | Svátek má SimonaDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


ZBOROV: V prvním útočném sleduŘazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 35, poslední: 22.3.2006 10:30, přehled diskusí

Vlastenčíci,Marat se nevzteká ! Vztekáte se vy !:
Autor: Marat Datum: 22.3.2006 10:30

Marat se nikdy nevztekal nad pohádkami pro malé děti,proč by se měl vztekat nad pohádkami pro vlastenčíky? Prostě jen poukazal na vlastenecké laxirky které zde šířil Kuthan a to rozběsnilo vás vlastenčíky. Nyní mě vyprovokoval jakýs Méďa,kdyby nevzpomenul mě,tak by mě nestál za to odpovídat.Mě "vlastnenecké" pohádky nezajímají.Těch jsem slyšel dosti,když jsem po válce chodil do školy a musel jsem se je také šprtat.Vlastenčíci,kdyby ste byli vzdělanci a né vlastenčtí sdělanci,tak by ste také věděli,že historie je tá největší kurva a historici šiřitelé vlasteneckého syfilisu.Vyrábí historií na objednávku politiku i davu. Rozbitím Habsburské monarchie se nic slastného nestalo.Račte pochopit,že tehdejší velmoci,GB,Francie a Italie nerozbily Rakouskou říší a s ní i říší Osmanskou kvůli jednomu dědkovi,jeho buršovi a osmdesáti tisícum českých legionářu na Sibíři.To Rakousko a Osmanskou říší rozbili ti "státníci" velmoci jen ze sobeckých a krátkozrakých důvodu a tím připravili cestu pro válku II.Kdyby si toho ten dědek se svým buršem uvědomili a kdyby si toho byli vědomí a tehdejší čeští vlastenčíci,tak by se třebas dědkův burš nechoval na mezinárodní scéně,v té Ženěvě,jako nejmocnější a nejdůležitější státník světa a zbytečně by svou zpupnosti neprovokoval.Ti kteří rozhodovali o rozbití Rakouska a Osmanské říše,se vůbec neohlíželi na spravedlnost ani na to vyřvávané právo národu na sebeurčení.Na to se nikdy neohlížel ani ten senilní dědek ani jeho burš a všichni čeští politici té doby.Račte také pochopit,že nic netrvá věčně a že může dojít k dalšímu klání v Europě a ti,kdo budou rozhodovat o novích hranicích a státech,můžou tu RČ lwehce zrušit i bez ohledu na giganty státníctví Masaryka.Beneše a Havla.Vy vlastenčíci svými vlasteneckým pohádkami českému národu škodíte.Vlastenčící,podívejte se na nahatou pravdu a přestaňte se vztekat.Nahatá pravda není žádná sexbomba.je to stará mrcha ohýzdná!

A co druhá strana?:
Autor: Robert Datum: 21.3.2006 18:11

Možná by bylo dobré zmínit, nad kým českoslovenští legionáři dosáhli vítězství. U Zborova proti československé střelecké brigádě stály dva "rakouské" pluky, 35. pěší pluk z Plzně a 75. pěší pluk z Jindřichova Hradce. Po bitvě dokonce proběhlo vyšetřování, zda průlom nebyl výsledkem dohody mezi českými jednotkami na obou stranách. Navíc Rusové průlom fronty nedokázali pro vyčerpanost jednotek využít. Pokud mě paměť neklame, velitel jednoho z pluků to později v československé armádě dotáhl na generála, několik generálů rakouské 2. armády bylo také po válce přijato do naší armády a dostávali jako generálové ve výslužbě penzi od vlády ČSR. 

Re: A co druhá strana?:
Autor: G. Pašek Datum: 21.3.2006 18:31

Roberte hádáš a já se s tebou hádat nebudu . . . . .
V té válce RU nemělo české "oficíry"  . . . . lojální monarchisty Rakušáky a Němce, to ano.
Ono po válce ČSR už nepotřebovala tolik generálů, aby musela hrábnout po těch monarchistech . . . . . pakliže víš jména, sem s tím a já se na ně o víkendu pořádně kouknu.

Re: Re: A co druhá strana?:
Autor: R... Datum: 21.3.2006 19:48

Takhle spatra je všechny nevyjmenuju. Vzpomínám si jen na jméno velitele celé 2. armády, pozdějšího polního maršála Böhm-Ermolliho. Na jméno toho plukovníka si nevzpomínám.
 Naopak, byl nedostatek zkušených generálů, kteří se osvědčili během války. Co třeba polní podmaršálek/armádní generál Alois Podhajský, který ve dvacátých letech sloužil jako zemský velitel na Moravě a dokonce snad na měsíc stanul v čele generálního štábu?
Jan Masaryk prožil první světovou válku v uniformě poručíka rakouské armády. Nedávno jsem četl válečný deník jednoho českého důstojníka, který se zůčastnil bojů v Haliči a Itálii, hovoří s nevolí o službě císaři, přesto do konce války plnil rozkazy a zabíjel ruské a italské vojáky dělostřeleckými granáty. Byli to špatní Češi?

Jen tak . . .:
Autor: G. Pašek Datum: 21.3.2006 19:54

To jsem našel, okopíroval a tady nalepil:   A to, že máme v dějinách skupinu chlapů, kteří byli ochotni jít na smrt kvůli téhle zemi a riskovat život na frontách první války, aby vůbec tahle země vznikla, to je něco tak neuvěřitelně jiného, že mi to vždycky přišlo zajímavé. Jejich sibiřská anabáze je v našich dějinách naprosto unikátní. Myslím, že obecně patří - jako jedna z mála českých událostí - i do velkých světových dějin. O tom svědčí už to, že si jako název dali slovo "anabáze". Anabasis je příběh z antických dob: řecké žoldácké zůstalo bez velitelů, uprostřed Persie, tisíce kilometrů od domova. Rozhodli se dojít domů pěšky. Vyrazí na pochod, vznikne něco, čemu pozdější doba říká vzletně demokracie na pochodu, svedou desítky bitev s mnohonásobně silnějšími nepřáteli. Během jediného roku projdou Perskou říší, od Babylonu až k Černému moři. Na straně říše jsou desetitisíce padlých, Řekové ztratili zhruba tisíc lidí. A vrátili se až domů.

dokončení . . . .:
Autor: G. Pašek Datum: 21.3.2006 19:57

Češi na Sibiři si v létě 1918 vybavili tento příběh, protože jim připomínal vlastní situaci. Navíc měli jejich důstojníci klasické vzdělání na gymnáziích a četli Homéra v originále. Případné bylo i to, že zpočátku neměli vůdce - ti byli v Moskvě a říkali jim "vzdejte se, dejte zbraně bolševikům, nic se vám

Re: dokončení . . . .:
Autor: G. Pašek Datum: 21.3.2006 20:00

Češi na Sibiři si v létě 1918 vybavili tento příběh, protože jim připomínal vlastní situaci. Navíc měli jejich důstojníci klasické vzdělání na gymnáziích a četli Homéra v originále. Případné bylo i to, že zpočátku neměli vůdce - ti byli v Moskvě a říkali jim "vzdejte se, dejte zbraně bolševikům, nic se vám nestane", například Bohdan Pavlů a další představitelé Masarykovy národní rady v Moskvě. Tím, že legionáři odmítli poslouchat politiky a šli vlastní cestou, si zachránili život. V době, kdy se vydali na cestu, všichni ti budoucí generálové ověšení metály byli třeba četaři a poručíci. První, co ale udělali, bylo, že zrušili vojenské hodnosti. Měli mezi sebou demokracii. Rozhodovali hlasováním, kdo bude velet a kam půjdou.

To nam to nako rychle uteklo!:
Autor: Cesilko Datum: 21.3.2006 17:59

Hezky si ty narozeniny uzij!
Pokud mne Cyril jeste pusti domu bez viza! :-) :-0 :-)
tk ti tu kafeokonvicku jeste vratim!

HAPPY BIRTHDAY, Ostrostrelce Prazsky!:
Autor: Cesilko Datum: 21.3.2006 17:55

zborovská kaplička.:
Autor: žiki Datum: 21.3.2006 17:50

V roce1984 jsem jel přes Zborov.Kaplička na památku našich legionářů byla polorozbořená.nešlo by tam poslat pár tisíc a navázat tam s obcí jednání o opravě? Ovšem stojí-li tam ještě,

Re: zborovská kaplička.:
Autor: mak Datum: 21.3.2006 19:21

bohuzel Ceska republika nedava zadne penize na hroby v zahranici, protoze slovy ministra zahranicnich veci udelala smlouvy, ze se o ne bude starat zeme, kde se hroby nachazeji. Toto je ona ucta k lidem, kteri dali zivot za novou republiku. Nasel jsem to nekde na strankach mzv uz drive, protoze mne to zajimalo.

Mr. Benes, happy birthday and many more . . . . :
Autor: G. Pašek Datum: 21.3.2006 15:50

Dík a čest Vašemu otci . . . jablko nepadlo daleko od stromu.

Marat vzteky puká, článek je dobrý!:
Autor: zdeněk Datum: 21.3.2006 15:18

Můj praděda byl též v italských legiích. Čest jejich památce! A nacistickým pohrobkům plivnout do tváře.

Re: Marat vzteky puká, článek je dobrý!:
Autor: ok Datum: 21.3.2006 15:45

Nejak si pletete pojmy, za prvni svetove valky nacismus jeste neexistoval.

Re: Re: Marat vzteky puká, článek je dobrý!:
Autor: ok Datum: 21.3.2006 15:49

Ze se tim Maratem zabyvate, je chudak jen cely zmateny. Proste to jen vsechno obratil naopak, v tom svem kompilatu ma celou radu prokazatelnych nepravd.

Re: Re: Marat vzteky puká, článek je dobrý!:
Autor: zdeněk Datum: 21.3.2006 16:01

Abyste tohle pochopila musela byste znát jeho názory ohledně ČSR a 2 světové války.

byli i prorakousti cesi:
Autor: ok Datum: 21.3.2006 11:47

Muj deda, ktery bojoval v 1. svetove valce na Rakouske strane, mel cely zivot v almarce pullitr s Franzem Josefem a cisarem Karlem, ze ktereho v nedeli pil pivo. Na zdi obrazek z Alp, secesni interier.
Pro jeho generaci, ktera pamatovala i casy pred 1. svetovou valkou, bylo predvalecne Rakousko  starymi zlatymi casy, kdy vsechno melo svuj rad a lide byli stastni a spokojeni. Lide z te generace byli velmi laskavi, dnesni nemilosrdna doba by je dost prekvapovala, oni vedeli ze clovek musi byt dobry, jinak svet nemuze dobre fungovat. Jsem rad, ze jsem tu generaci jeste zazil, i kdyz to uz byli stari panove a damy. Diky nim mam jistotu, ze svet muze fungovat i na jinych principech, naz k jakym jsme tlaceni "trhem bez privlastku".

A Češi proti Čechům. :
Autor: Sch.glosátor Datum: 21.3.2006 11:04

Rozbití Rakousko Uherska,  pomoc k vítězství Ruska, nástup bolševismu a nacismu, krátká doba umělé První republiky, okupace, Druhá světová válka, vývoz bolševismu na západ od Ruska, bolševická okupace východní Evropy, rozpad Československa, abychom se spolu sešli v jedné kupě. Mezi tím desítky let a desetimilióny mrtvých. Proklatě vysoké transakční náklady.

Po přečtení:
Autor: Stanislav Datum: 21.3.2006 10:10

Po přečtení článků ani tak necítím obdiv nad našimi legionáři, ale spíše smutek ze zbytečně zmařených životů na všech stranách. Ti   rakousko-uherští, ruští ani další vojáci tu válku určitě nevyvolali a určitě ani o ni nestali. Když se ohlédnu po tom, co přišlo po válce, bylo to skutečně takové štěstí rozbít Rakousko-Uhersko? A i když obdivuju sibiřské tažení našich legionářů, jak to vlastně bylo s generálem Kolčakem a sibiřským zlatem? A jak dopadl skutečný legionářský hrdina Radola Gajdu, čí intriky ho po válce odsunuly do zcela bezvýznamné pozice a tak nepřímo vehnaly do náruče fašistické strany ?

Re: Po přečtení:
Autor: strejda Datum: 21.3.2006 21:45

Trochu se chce zamyslet také o tom, že čeští vojáci se do války i do zajetí dostali mimo svoji vůli. A snažili se tom marastu světové války neztratit tvář. Kolčak si svým chováním od sebe odpudil velkou část  Rusů. Mnohým se bolševici zdáli menším nebezpečím, než on. V Rusku byly na jedné straně centrálně řízení bolševici a na druhé desítky různých skupin, kterým bylo srdečně jedno (pokud bolševikům nepomáhali), když bolševici jejich konkurenty likvidovali. Nakonec došlo na všechny - i na bolševiky první linie (Trockij, Tuchačevský, Jakir, Kameněv, Zinověv a satatisíce rudoarmějců z prvních bojů.
Souhlasím, že je škoda každého života i života nepřítele.

no, abychom řekli pravdu ... :
Autor: www racek Datum: 21.3.2006 9:14

čest a sláva legionářům ... ovšem co s těmi co zrovna tak statečně bojovali na straně rakouska? těch bylo mnohonásobně víc a taky pomníčky jsou většinou, a to velkou o nich. řekne to někdo?
mimochodem, války mají své příčiny a tahle, jak je známo, vypukla tak nějak mimo vůli franze josefa ... a znovu, musím z dnešního pohledu říci ... staré dobré rakousko. víte, kdyby se nerozpadlo, snad by ani ta druhá ještě hroznější válka nebyla ...

Re: no, abychom řekli pravdu ... :
Autor: strejda Datum: 21.3.2006 21:31

Rakousko-uherská monarchie šla do války jako první. Napadla malé a slabé Srbsko a nakonec na to doplatila. To dobré na monarchii se ve válce zničilo a muselo dojít k jejímu rozpadu. I tak držela jen silu vůle. Maďarské zájmy byly zcela jiné, než Rakouské. Myslím si, že loayální rakouští vojáci si zasloží úctu a legionáři úctu i obdiv. Mohli k klidu zůstat v zajateckých táborech, přesto ale šli riskovat život za ideály, které měli. Kdo by to dnes dokázal.

měl jsem dědu u Zborova,:
Autor: šimon klein Datum: 21.3.2006 9:12

a celý život jsem byl na něj hrdý....poněvadž pak to táhl po Transsibiřské až do Vladivostoku, přes moře a přes Kanadu do Hamburku a domů k babičce...a přitom na tej Sibiři bojoval s bolševiky.
Nedávno jsem si listoval zachráněnými knihami ze starého bytu po něm (4 díly o anabázi - A4 a  dobrých 60 cm dohromady tlustých) a byl jsem dojat i vzteklý zároveň: jedno z nejlepších tažení československé armády vůbec - a dneska už o tom skoro nikdo nic neví.
Je škoda, že si lidi neváží vlastní minulosti - takže také díky autorovi alespoň za tento článek.

Re: měl jsem dědu u Zborova,:
Autor: strejda Datum: 21.3.2006 21:34

Kdo hledá najde. Vycházejí knížky pamětí a podobně a na internetu je mnoho zajímavých informací a podobně. Zadejte si třeba heslo "obrněný vlak Orlík" a několik večerů máte co číst. Málo je jen analytických shrnujících knih.

.:
Autor: Medvídek Datum: 21.3.2006 8:18

Ježíši...to se vzteklounek Marat zblázní.  
 
A autorovi díky za připomenutí.

Re: .:
Autor: Marat Datum: 21.3.2006 10:45

Medvídku,Marat se nezblázní.Marat se chechtá vlasteneckým výlevum.Medvídku,Marat ví,že skutečná historie a tá vlastenecká jsou dvě rozdílné záležitosti..Marat ví,jak sprznili pravdu vlastenci I.Republiky.Marat ví,že silné legie Polských dobrovolníku bojovali ve všech Europských válkách a i v Americké osvobozenecké válce a bylo jím to nanic.Proto Marat nevěří ani těm vlasteneckým pohádkám českých vlastencu.Kdyby se nehodilo Francií a Italií,tak by Rakousko-Uhersko nerozbily přes snahu ani stovky Masaryku a Benešu.Marat také ví,že Masaryk nebyl žádny pánbiček osvoboditel ale jen placeným agentem dohody.Marat rovněž ví o tí slavné anababasí.Ví že slavní legionáři obsadili celoiu Sibířskou Magistrálu a ví že ji bránilo na straně bolševiku jen tlupy nevycvičených desperátu a ví,že když na ně poslal Trocký vycvičenou armádu,tak že českým hrdinum spadla statečnost až  do bot.Protože ale Marat není pokakánek,uznává statečnopst i těch legionářských hrdinu.Jen se chechtá tomu vlastneckému přehánění.Marat také ví,že těch hrdiných legionářu byla ze všech zajatcu jen zlomek.Marat ví,že dočasný gen.Štefánik byl sílně těmi legionáři i tím,že jích je tak málo tak zklamán,že se hned chtěl vrátit do Francie a na Legie hodit bob.Byl zklamán i mizernou morálkou těch legionářu.Marat ví i to,že se do těch legií dali proto,aby se vyhnuli hladu a utrpení v zajateckých táborech.Marat ví i to,že legie složené ze zajatcu nebyly určené k boji.Nepřipouštěly to zákony války.Ti zajatci se totíž dopustili zrady a při zajetí zrádce popravovaly všechny bojujíci strany.Do těch boju z bolševiky se dostali zlou  náhodou.Názory Rusu na ty Legie se od názoru českých vlastenecu naprosto lyší. Kolčak ty slavné české legionáře proklel.Ty české legionáře nazval českými psi.Tak Medvídku bruč,ale Marata nech na pokoji.

Re: Re: .:
Autor: Exod Datum: 21.3.2006 11:34

Tak nevím, dislektik, nebo Rusák?

Nikoli pravověrný nácek, který pracuje s útržky historie ale po svém. Na př.holokaust je výmysl, Heidrich byl jeho vzor a pod.Re: Re: Re: .:
Autor: gerontusinza Datum: 21.3.2006 12:02

Re: Re: Re: .:
Autor: Medvídek Datum: 21.3.2006 12:56

Ani jedno ani druhé, prostě vzteky a nenávistí ani pořádně nevidí.

Re: Re: Re: .:
Autor: Marat Datum: 21.3.2006 13:54

Bělorus narozený v Čechách ke své lítosti.
Vlastenčíci,vlastenci usilují o lepší budoucnost svých národu.Neukájí se ve vlasteneckých báchorkách.Protiví se mě,že spousta českých vlastenčíku,lidí vždy schopných a ochotných s prospěchářství,zištnosti,chamtivosti,zbabělosti a křiváctví vlézt do řitě i maličkému komárovi,si přivlastňuje hrdinství hrstky českých lidí.Vadí mě vyřvávané vlastenectví pokryteckých zbabělích českých smrdínku.Nevšimli jste si vlastenčíci,že mě na duel vyzval český hajzlík "medvídek".Tak jsem tomu vlastenčíckému tajtrlíkovi odpověděl.Vás ostatních se už tá věc netýkala.Mimochodem,v SS bojovalo několik tisíc českých dobrovolníku.Tenprotektorátní odboj byl vyráběn až po válce.Tím nechci říci že neexistoval,ale byl maličký. To všechno zapíráte.Nacistou být nemůžu.Nemůžu být členem žádné strany,neb jsem nedisciplinocvaný individualista.Vlastenčíci všech národu se ukájí vymýšlenými bachorkami,lae čeští vlastenčíci jsou v tom směru nejhorší.Za Protektorátu jsem chodil do obecné školy.Nebyl jsem v té statísicové demonnstarci protestujíci proti atentátníkum na Heydricha.Na rozdíl od vás, jsem se nezúčastňoval ani komunistických manifestaci,i dokonce jako vojín zakl služby jsem se takovím nemravnostem vyhýbal.Okna jsem na rozdíl od vás nezdobil,prapory nevyvěšoval,okna nezdobil a na socialistické brigády nechodil a socialistické závazkky si nedával.Tak že se té vaší statečnsoti můžu jen posmívat.Nemějte obavy,nezblázním se nad vašími vlasteneckými výcucky,smějí se jím,nanejvýše si odplivnu.