19.4.2024 | Svátek má Rostislav


Diskuse k článku

ZAMYŠLENÍ: Zelené zítřky

Onehdá jsem se díval na televizi. Mluvili tam s farmářem tady od nás, z jihu státu Georgia. Odsud jezdily kdysi přes oceán ty buráky, pro radost nás dětí v Evropě. Ta pole jsou nedozírná. Nejen buráky; vzpomeň na co jen chceš. Vydej se pak kus na západ a v Kansasu, Nebrasce či Iowa není nic, než pole, úroda, úroda. Ten vzpomenutý farmář však zrovna nevýskal štěstím.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Moravec 6.6.2023 19:05

Záchrana planety je nutná a důležitější než cokoli jiného. Je to nejušlechtilejší cíl lidstva. O tom je zcela bezpředmětné diskutovat. Je mi jen líto, že já se toho již nedožiji.

J. Jurax 6.6.2023 22:49

Zapomněl jste přidat upozornění, že jde o ironii, potažmo sarkasmus.

P. Dvořák 6.6.2023 15:09

Také jsme měli několik zelených plechovek ve sklepě. Někdy v r. 52 nám s. učitel vykládal, že v té americké pomoci byl jen toaletní papír a párátka. Doma jsem to říkal mamince s tím, že teda jednu plechovku s džusem do školy vezmu, aby ten toaleťák všichni viděli. Maminka: ať tě ani nenapadne, nebo nás zavřou.

Mám tu na stole na památku malou tubu (prů. 1,5cm) se šroubovacím víčkem, kde byly slané tablety. :-)

P. Dvořák 6.6.2023 15:29

A americkému farmáři nemůže vpůli práce dojít benzín? Co pak?

Naštěstí dnešní mobilní doba nás začíná učit, že když nebudeš mít nabito, nedovoláš se. ;-D

J. Ticháček 6.6.2023 17:14

Může mu dojít i nafta.

Jenže té si natankuje cca tisíc litrů, u spousty strojů i dvojnásobek. A má vcelku pokoj. A když je nejhůř, dcera, nebo vnuk, nebo někdo zapřáhne za pickup cisternu. Jenže s tou baterkou to nějak nejde. To musí domů a pár hodin nabíjet. A ono na poli se maká na jeden zátah v ten jediný správný čas. Mašina jede, jen občas přijede auto a vystřídá se obsluha.

Víte, i středně velký Podkrkonošský sedlák spotřebuje padesát tisíc litrů nafty ročně se šesti stroji. Kdyby to měl dobíjet, bude mu smutno.

P. Brecík 6.6.2023 14:48

... a proto Lékaři bez hranic podporují porodnost černoušků a učí je zeměpis, počty. To aby trefili do EU a uměli převzít dávky 8-o Co by se stalo, kdyby svět měl 4, max. 5 miliard ?

P. Rada 6.6.2023 20:01

Nezáleží jen na okamžité velikosti populace ale také a leckdy daleko více na míře a době působení. Důsledky pro "svět" se totiž pravidelně kumulují a navíc vzájemně posilují (u nás už od doby totalitní, když jsme vesměs drželi hubu a krok...).

Dopady navíc závisí nejen na lidnatosti a spotřebě ale také na kultivovanosti společenské i recyklačních technologií.

Za posledních 75let se planetární lidnatost zvýšila 3x ale měrná spotřeba vzrostla 100X!!! Jen za posledních 30 let se spotřebovalo tolik fosilů jako za celou předešlou epochu. Celkovou masivností nikoliv tolik u černoušků ale daleko více v konzumní části tzv. vyspělého západního světa - tedy nejspíše i u Vás pane Brecíku.

"Černoušci"... ale jak opice okoukali jak jsme to dělali my a nově se pro změnu chystají imisemi naopak zatěžovat nás - snad aby si ještě před nevyhnutelným kolapsem taky trochu světa užili. Zároven ale celosvětově panují i velmi hluboké rozdíly mezi vlivnostmi jednotlivců. Uvádí se např, že 1% nejbohatší populace západního světa produkuje stejně škodlivin jako nejchudší polovina složená s oněch "černoušků, indů...".

J. Hajský 6.6.2023 11:05

Jsem odjakživa veselé povahy a milovník šprýmů. A tak si dovolím odlehčit diskusi vtipem, který mě napadl při čtení o velikosti polí na začátku článku. Vtip se vyprávěl za totáče.

Povídá americký farmář: "Mám tak velké pole, že musím svým autem jet tři hodiny, než ho celé objedu".

Na to povídá sovětský kolchozník: "Náš kolchoz má tak velké pole, že ho autem neobjedu ani za celý den"

Na to Američan: "Jo, jo, taky jsem měl kdysi takové auto".

M. Těhanová 6.6.2023 10:53

děkuju za článek, už jsem se obávala, že Petr už přestal psát články na Psa. Už jsem se ptala přátel na Vsetíně, jestli neví, co s ním je. Tímto ho zdravím.

J. Ptáček 6.6.2023 9:34

Asi 20 let po válce jsem marně cosi hledal ve sklepě. Zato jsem tam našel grapefruitovou šťávu v minimálně dvoulitrovém balení v zelených vojenských plechovkách, fazole v rajské omáčce, kandované ovoce rovněž v plechovkách. Zázrak v době, kdy jsem stával se spolužáky rovnou ze školy nejprve na cukr (jenom 1 kg), pak na na půl litru až jeden litr mlíka pro 5 člennou rodinu a nakonec na maso: povinný kus + dle mého výběru, pokud bylo z čeho. Ano, to byl ten bájný sovětský zázrak, po kterém někteří touží ještě dnes. Já tedy NE.

V. Petr 6.6.2023 12:16

Až Vás Brusel donutí jíst místo masa červy a mléko vůbec nebude, protože prdy dobytka způsobují "globální oteplování," budete se na minulost dívat přiznivěji...

J. Vavrochová 6.6.2023 12:59

R^R^R^

P. Rada 6.6.2023 13:41

Zřejmě fandíte sobě podobné lidské hlouposti, která se zde projevuje nerozlišováním metabolismu přežvýkavců od ostatních savců, mezi které rovněž patříte. Přežvýkavý dobytek totiž s 95% vypouští klimaticky vlivný metan hubou!

Související problém je navíc ten, že živočišná strava vykazuje více jak stokrát vyšší energetickou náročnost kalorické produkce a pak stačí reklamou pozměnit lidské stravovací zvyklosti v choutky.... a i při nezměněné populační četnosti to může navodit nebývalý problém - což se děje.

V. Petr 6.6.2023 14:57

Připomínám, že určité množství masa, ale možná dokonce větší, než chce Brusel, nám na lístky poskytoval dokonce i Hitler! A nějak neměl strach, že se uvaříme, až tak pitomý zase nebyl...

J. Kulheim 6.6.2023 15:05

Co tím chcete říct?

Jezte co chcete.

J. Ticháček 6.6.2023 17:41

Ježíšmarjá

To o prdech a hubě ví každý. Jen si málokdo dokáže odpustit tu legrácku.

A ohledně naroků na produkci masa a vegetariánské stravy jste také poněkud, tradičně mimo. Rostlinná strava je mnohem dražší, a nákladnější na výrobu. Obilniny, zelenina, ovoce, to vše vyžaduje značné náklady a úsilí. Na louce to nenajdete. Na louce se uživí stádo krav. Prasat, nebo jiných zvířat. Která mají díky odlišné evoluci mnohem lepší předpoklady žít z trávy, mladých vyhonků dřevin a z mnoha věcí, které jsou pro nás buď zcela nestravitelné, nebo jejich příprava pro naše stravování je ekonomickým nesmyslem. Takže je pro nás mnohem výhodnější sežrat krávu, nežli se pokoušet požírat trávu.

A ohledně toho metanu, ať už uchází z jednoho, nebo druhého konce býložravců je k zamyšlení jedna otázka: Co by se stalo s rostlinou hmotou, kdyby jí bakterie v trávicím systému býložravců nezměnily na něco pro živočichy použitelného a metan? Například biologové se přikláněla k názoru, že by ten samý proces probíhal mi vně jakéhokoliv živočicha.

Takže zeleň je zhoubou světa tak jako tak. Já bych to vyasfaltoval.

J. Jurax 6.6.2023 22:58

Ono je fuk, kterým koncem onen metan kráva vypouští, podstatné je, že jej vypouští a že tudíž zelení blbečkové z brusele v zájmu záchrany planety hodlají tomu učinit přítrž tím, že krávy eliminují. Takový detail, že krávy mj. produkují statková hnojiva, jim uniká. Budeme holt žrát brouky. A pít kozí mléko, koza je menší, takže zatím pátravému zraku zelenych magorů uniká.

V. Pospíšil 6.6.2023 22:49

R^

P. Pepax 6.6.2023 9:20

R^

V. Chrastina 6.6.2023 8:41

Jsem také pamětníkem konzerv UNRA, v každé z nich byl jiný druh potravin a mlsků. Poválečná pomoc z USA.

J. Majzlík 6.6.2023 8:58

Sirupy v gallonových plechovkách, plechovičky s retkem a s jednou žvýkačkou, směs masa a zeleniny v oválných plechovkách, školní kakao s rohlíkem. Jenomže, co naplat, když je svět v neustálém pohybu.

O. Zuckerová 6.6.2023 11:48

Taky pamatuji. Bylo mi 12. Ale píše se to UNRRA. Tím jsem vyčerpala své připomínky. Milý článek.

I. Krahula 6.6.2023 14:43

Žádoucí oprava. Od UNRRY pochází i ten „hnus fialovej.“ Nejedná se vo borca ze štatlu.

P. Skřivan 6.6.2023 8:32

Mám paranoidního kamaráda. Před deseti lety mi nutil nějaké názory z knihy kterou jsou odmítal číst. Pamatuji si že blábolil něco o novém řádu a jak toho dosáhnout. Říkal že základní překážky jsou dvě inteligence a historické dědictví. Říkal že nejdříve se musí snížit inteligence obyvatel tedy likvidace školství. Pak říkal že se musí národ naředit tedy migrace. Byl to fakt magor. No až nebude jídlo tak se se Afrika zvedne a přestěhuje se do Evropy(migrace) ... co to plácám už jsem jako on.

P. Dvořák 6.6.2023 9:10

Je mezi vámi zásadní rozdíl. On to, až nebude jídlo tak se se Afrika zvedne a přestěhuje se do Evropy, měl jako vizi, jako cíl.

Kdežto my doufáme, že se to během našeho života ještě nestane.

M. Hoblík 6.6.2023 9:27

Už je to tady, už je to tady, už je to tady!

F. Navrátil 6.6.2023 8:23

Opravdu si autor myslí, že pokud by americký prezident benevolentně neuznal Čínu za rozvojovou zemi, která nemusí dodržovat zásady zeleného třeštění, že by Čína zbourala uhelné elektrárny a přeorientovala svoji ekonomiku na fotovoltaiku, fofrníky a biomasu? Je to právě naopak. Americký prezident uznal realitu. Bylo mu jasné, že Čína bude dělat to, co prospívá její ekonomice a na zelené komisaře zvysoka kašle.

M. Kocián 6.6.2023 8:54

Uznat realitu a smířit se s realitou jsou dvě různé věci. To první může být odrazový můstek pro změnu, to druhé je porážka.

P. Rada 6.6.2023 8:55

Omyl. Čína respektuje klima situaci více jak západní svět a výrazem toho je míra její energetické náročnosti a uhlíkové stopy vzhledem k tvorbě HDP. Tuplovaně pak v přepočtu na obyvatele i čas.

Čína toto respektovat musí už proto, že je teritoriálně umístěná v oblasti s nízkou diverzitou území, kde rozvrat klimatu pravidelně vede a povede na zhoubnější dopady sucha nebo záplav.

Dělají to tak, že zatím ekonomickou silou takové excesy ustáli a to také proto, že své potravinové i surovinové zdroje obchodně diverzifikují do jiných zemí až kontinentů.

F. Navrátil 6.6.2023 9:01

Jakýpak omyl pane Rado. Napsal jsem, že Čína dělá to, co považuje sobě za prospěšné. A vy to potvrzujete.