27.10.2021 | Svátek má Šarlota, Zoja, Zoe


Diskuse k článku

Zákrok

Minulý týden se hodně mluvilo a psalo o tom, jak strážníci v Uherském Hradišti přemohli muže kráčejícího po chodníku bez roušky na tváři se svým tříletým chlapečkem. O týden dříve se stalo něco podobného v Ostravě.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Kadeřábek 16.3.2021 15:02

Je to dost pitomá úvaha pane Neffe. Především zásah vůči přestupci musí být úměrný chování přestupce. Takže lze dotyčného (v přesile 1:15 např. v Budějovicích) doprovodit k antonu a tam ho posadit aniž by ho váleli po zemi. Dále musí policajt zajistit bezpečnost dítěte a ne ho nechat bez povšimnutí v blízkosti zásahu. A poslední věc je kompetence. Vládní nařízení mohou vymáhat pouze státní policajti nikoliv nějaké městapo. Je velmi ošidné bez základních znalostí práva psát články.

J. Cimbálník 16.3.2021 15:19

Pokud spachate přestupek, po vyzve v pachani pokracujete, nasledne se odmitnete legitimovat a pak zacnete do strazniku strkat, co asi muzete cekat? Ne jenom v Cesku, ale kdekoliv ve svete. Pritom stacilo si respirator nasadit. Jak proste mily Watsone.

M. Veleba 16.3.2021 15:34

Tak prosté to skutečně není, pane Cimbále. Máme tady (zatím) právní stát. Strážníci a PČR se řídí speciálním zákonem nebo vyhláškou. To znamená, že musí postupovat přesně v souladu s ní. Není to jako běžný občan (co není zakázáno, je povoleno). Nad rámec zákona konat nesmějí a ani v rozporu s ním. Mají přesně dané postupy jak v kterém kroku postupovat a jaký další navazuje. Musejí také učinit jasné výzvy a poučení (situace zde to v klidu umožňovala). Taky je explicitně zmíněno, kdy a v jaké intenzitě mohou použít donucovací prostředky. Já tu část zákona včera poctivě četl a musím konstatovat, že dle mého laického názoru hrubě pochybili, protože pro tak tvrdý útok nebyl důvod. V UH měli toho člověka vyzvat, aby se jim ztotožnil a pokud by odmítl (což může!), předvést jej na stanici PČR. Teprve pokud by odmítl, mají jej upozornit, že může být použito donuc. prostře. atd. Může Vám to připadat banální, ale je to důležité právě proto, aby nám tady pravidla neurčoval negramot z městapa. Pěkný den

J. Cimbálník 16.3.2021 16:03

Prosim pouzivat spravne jmeno. Byl jste u toho? Podle mych informaci se odmital legitimovat a nasledne do strazniku strkal. Chtel konflikt? Tak ho mel

M. Veleba 16.3.2021 16:33

Omlouvám se, chybně jsem přečetl. Vy jste tam taky nebyl, ale to není podstatné. Jen jsem se Vám snažil vysvětlit, že to skutečně není tak jednoduché, jak popisujete vy. Tu pasáž zákona si přečtěte, budete možná překvapen.

B. Rudolf 16.3.2021 17:01

Podle mých informací strážníkům slíbil, že udělá to, co po něm chtějí , chtěl ale nejdříve syna posadit do sedačky v autě a teprve potom se legitimovat.

J. Cimbálník 16.3.2021 17:16

Odehralo se na pěší zóně.

B. Rudolf 17.3.2021 14:48

Ano, ale dotyčný pán s dítětem byl na cestě do auta.

J. Cimbálník 18.3.2021 6:30

Jak daleko?

B. Rudolf 18.3.2021 19:03

Nebyl jsem u toho, ale podle toho pána to bylo 30 metrů. Je to uvěřitelné.

B. Rudolf 16.3.2021 14:25

Pročetl jsem si část diskuse a připadla mi docela rozumná. Přesto přidám ještě jeden postřeh. Nemám rád, když se pomocí pseudoargumentů zakryje podstata problému. Podstatou problému je podle mne to, že oba zákroky (jak v Ostravě tak i v Uherském Hradišti) byly evidentně neadekvátní, arogantní a násilnické.

Pan Neff rozumuje o tom, do kolika let věku dítěte může strážník bez adekvátního důvodu srazit jeho otce nebo matku před očima dítěte na zem. Jsou to tři roky nebo 5 let? Odpověď pana Neffa možná překvapí: "Bez adekvátního důvodu to udělat nesmí." A přítomnost dítěte je jen další důkaz nedostatku soudnosti nebo sebeovládání dotyčného strážníka.

Včera (nebo předevčírem) jsem narazil na článek, ve kterém se pan Zvěřina zmínil o agresivních rodičích, kteří zneužívají své děti před policií jako živé štíty. Proti tomuto je ovšem argumentace pana Neffa vzorem vyváženosti, směřování k podstatě problému a vyváženosti.

J. Sušeň 16.3.2021 13:30

Hlavně Astone tu jde o přiměřenost. Podle mě vůbec nejde o to, že bylo přítomno dítě, ale o to, že šlo o naprosto banální přestupek. Ti lidé nebyli něcí zfetovaní výtržníci, romský gang, nebo násilničtí muslimové, ale obyčejní občané, kteří jen neměli roušku. Ano udělali přestupek proto nařízení vlády, ale Ti policisté neměli ani ponětí, podle kterého vládního nařízení mají tyto občany kárat (mimochodem měli by pomáhat a chránit) tak jak tedy mohou tvrdit, že dotyčný něco spáchal? Ano přestupek tam bay, ale zásah samotný nebyl adekvátní provinění. Byli by policisté stejní hrdinové (zasahovali obvykle ve velké přesile proti jednomu), kdyby byla situace opačná a měli bychránit běžného občana proti přesile výtržníků nebo násilníků?

M. Veleba 16.3.2021 13:35

Viz. Uherský Brod střelba... odpověď zní ne, museli počkat až si vystřelí mozek z hlavy. Mezitím tam nechali oběti pochcípat a zásahovka pak vlítla na nic netušící důchodkyni.

R. Langer 16.3.2021 14:06

Přesně! ;-D

M. Veleba 16.3.2021 13:13

Tady pro názornost velmi staré video, jak Policisté vnímají nás občany. Toto je ukázka školení, jak mají jednat s občany. Ne se zločinci, ale s normálními lidmi. Oni je prostě školí, že všichni jsou k. a p. atd. Takovým psychopatům by nikdo normálně nesvěřil ani psa, ale má to zbraň a myslí, že můžou všechno. https://youtu.be/dLzQBGiFRwA?t=79

A. Forman 16.3.2021 13:46

Já to tušil, že jsou řízeni k agresivitě........ no a ten týpek, spíše hovado, který takto "školí" podřízené, je čítankový frustrát.....

V. Kříž 16.3.2021 13:12

Vážený pane Neffe, pokud by každý řešil problémy tak, jak jste se o to pokusil Vy, myslím, že by nic nevyřešil. Policie má k dispozici několik platných právních předpisů, které Vámi popsanou situaci řeší, a které by zasahující policisté měli ctít. Nechci zde dávat nikomu školení, nejsem k tomu ani povolán. Vím ale, že postup řešení přestupků i dalších deliktů je dostatečně upraven. Každý policista by měl vědět, jak zakročit proti pachateli přestupku. Hraje přitom významnou roli řada faktorů, např. osoba pachatele, intenzita jeho jednání, pasivní či aktivní odpor, hrozící nebezpečí následků jednání apod.. Jinak řečeno, myslím, že tato problematiku je právně dostatečně ošetřena. Jinak samozřejmě máte pravdu v tom, že řešení není jednoduché. Policisté ale musí být i psychicky odolní, což se bohužel od pachatelů nevyžaduje. O to mají policisté horší pozici a proto zřejmě policista, kterého jste uvedl v úvodu, jednal tak, jak popisujete.

Na závěr dodávám, že respektuji všechny názory a svůj nikomu nevnucuji.

M. Veleba 16.3.2021 13:16

Souhlasím. Já od PaChů nečekám, že nebudou řešit přestupky, ale že se nebudou chovat jako gangsteři. Nevyprovokované násilí a nedodržení zákonných výzev jen pro začátek.

M. Veleba 16.3.2021 12:58

Ale tak já tomu rozumím, všichni tady ti pohrobci komunismu prostě nic jiného než fízly chovající se jako dobytek neznají a myslí si, že jinak to dělat nejde. Takoví jsou schopni dostat nakládačku za nějakou ptákovinu a ještě jim s čepicí v ruce poděkovat. Myslí si, že respekt se vybuduje násilím a mlácením lidí... fakt k smíchu. Srovnejte respekt k vojákům a hasičům s respektem k fízlům ;-D;-D;-D Ale zase rozumím, že frustrovaní looseři nic jiného než fízla dělat ani nemůžou. Je to jediné zaměstnání, kde dostanou zbraň a zmocnění to těm ostatním natřít.

J. Cimbálník 16.3.2021 13:11

Znovu

https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/koronavirus-covid-uherske-hradiste-dite-policie-mestska-rouska-respirator_2103130500_sto

Z. Klouček 16.3.2021 12:42

Doufám, že nám tu již také neraší importovaná kampaň proti policejnímu násilí; i když také nejsem šťastný z nošen respirátoru, který mám hned zevnitř mokrý, tak chápu, že policajti i strážníci jen plní svou povinnost vymáhat plnění právních povinností (doufejme) každého z nás, čemuž bychom měli být rádi. A k těm dětem : rodič, který ostentativně odmítne splnit výzvu policie k nasazení ochrany dýchacích cest, dává svému potomkovi dost problematický příklad, nezdá se vám? V Norsku by se možná pak o takovou rodinu zajímal Barnevermet...

M. Šejna 16.3.2021 10:51

Dobrý článek od pana Neffa.

Zásadním problémem je totální ignorování protiepidemických opatření těmi rodiči. Policisté určitě nezakročili znenadání. Nejspíš ty dementy v roli rodičů nejprvě upozornili, ať si roušku nasadí. Jenže u nás je hrdinstvím posílat policajty do hajzlu, takže ať se pak dementní rodič nediví, že by "zakročen" a jeho potomek to musel sledovat online.

Když jedu po silnici a zastaví mě policisté, že nemám rozvícená světla, mám dvě možnosti. Prní je, že světla rozsvítím a poděkuji policistům za upozornění. Druhou možností je, že policajty pošlu do hajzlu. Pak se ale nemohu divit, že bude následovat ten "zákrok". A to i tehdy, kdyby na sadních sedadlech seděla vnoučata.

V. Kolman 16.3.2021 10:56

Tentokrát s vámi pane Šejno naprosto souhlasím.:-)

R. Langer 16.3.2021 10:59

Tak to doufám, že na vás brzo také zakleknou. Však ono už se něco najde... ;-)

V. Kolman 16.3.2021 11:41

Zatím mě nikdo pane Langere "nezakleknul". Dlužno ovšem dodat, že policajty zbytečně a bez důvodu nenapadám a neurážím. Ale v případě potřeby se hájím (slušně a v klidu), pokud jsem v právu. Většinou ale mají (bohužel) policajti pravdu. Například, pokud jedu autem nedovolenou rychlostí.

R. Langer 16.3.2021 12:02

No, vždyť říkám, že zatím... ;-D

Mimochodem, nevím o tom, že by někdo nenošením roušky na liduprázdné ulici někoho napadal, nebo snad urážel... 8-o

V. Kolman 16.3.2021 14:38

V tomto punktu s vámi pane Langere souhlasím a na LIDUprázdné ulici posunu "náhubek" do dolní pohotovostní polohy:-)

K. Pavlik 16.3.2021 23:22

Znate nekoho komu se to stalo? Branit pitomce neni zrovna nejlepsi strategie.

F. Sojka 16.3.2021 11:11

Měl mít respík ?

Neměl ?

Nenasadil po výzvě ?

Měli mu dát medaili ?

R. Langer 16.3.2021 12:00

Jo. Za to, že je chytřejší než většina posetoutků s kovidem na mozku. ;-D