25.9.2021 | Svátek má Zlata


Zákrok

16.3.2021

Minulý týden se hodně mluvilo a psalo o tom, jak strážníci v Uherském Hradišti přemohli muže kráčejícího po chodníku bez roušky na tváři se svým tříletým chlapečkem. O týden dříve se stalo něco podobného v Ostravě. Tam se na ženu bez roušky vrhli policisté i strážníci. Také se to stalo za přítomnosti jejího malého dítěte. Protože vím, jak to chodí a jak lidi často čtou i poslouchají rádio, prohlašuju zde slavně a důrazně, že zákroky neschvaluji, natož abych z nich měl radost. Jakmile je z nějakého policejního zákroku skandál, tak tam zpravidla nějak chybělo porozumění a to je vždycky špatně. Takže znovu, nejsem fanda policejních zákroků tohoto typu. Nicméně nemůžu se zbavit jakéhosi vrtání hlavou.

Vzpomínám na příhodu, je to už pár let, z Prahy. Chtěl jsem si něco vyřídit v bance, jenže jsem se do ní nedostal. Ve dveřích se tam tahal s ochrankou agresivní opilec, ochranka se zavřela uvnitř, chlap kopal do dveří. Kousek dál stál policista a civěl. Šel jsem k němu a ptal jsem se, proč nezasáhne.

Upřel na mne oči smutného psa. Pane, řekl mi, máte ponětí, kolik je na takový zákrok předpisů? A co z toho může být? Kolik protokolů? Takhle si mi stěžoval a pak raději odešel. Já taky.

Zpátky k těm dvěma případům. Jádrem pohoršení je fakt, že přítomno bylo dítě. Je nějaký předpis o zásahu v přítomnosti dítěte? Uvažuju, jak by měl vypadat. Dám příklad. Půjdu bez roušky Žitnou ulicí. Mám syna, pro mně je to můj chlapec a já jsem táta. No, je mu jednapadesát, takže bych asi imunní nebyl. Ale mám vnučku. Té bude letos patnáct. Tak asi taky ne. Jenže moje žena má vnoučka a tomu budou brzy tři. Aha – když ho bez roušky povedu po chodníku v Žitné ulici, měl by mě chránit upřesňující předpis?

Takový předpis ale by měl mít doplňkovou metodiku. Dejme tomu, že by stanovil věkovou hranici nedotknutelnosti přestupníka na pět let věku. Strážníci a policisté by pak měli mít možnost zjistit, zda je předmětné dítě v rámci normy, anebo zda ji přesahuje. Klukovi je šest, tak šup s tebou na služebnu. Holčičce táhne na čtyři, dobře, tak příště s rouškou, paní. Jak to ale doložíte?

Možná by to šlo řešit jako se to dělá v některých zařízeních pro malé děti, že by se měřila výška dítěte. Normovaná výška pětiletého chlapečka je mezi sto jedním a sto osmnácti centimetry. Vybavme stráž metrem a cesta k aplikaci zákona bude otevřená.

Ach jo. Je to tak pitomé, že by to někdo mohl vzít vážně a realizovat to. Tak raději noste na ulici roušku. Bez ohledu na to, zdali jdete s dítětem nebo bez něho.

Ondřej NeffKolo štěstí se sebamedem: Vytočte si kosmetiku pro celou rodinu!
Kolo štěstí se sebamedem: Vytočte si kosmetiku pro celou rodinu!

Celý týden hrajeme o 400 hodnotných cen a slevy na kosmetiku značek sebamed, sebamed PRO! a sebamed Baby. Vytočte si i vy na kole štěstí kompletní...


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.