19.4.2024 | Svátek má Rostislav


Diskuse k článku

VZPOMÍNKA: Zkoušky

Začínalo laboratorní cvičení z fyzikální chemie, kterou jsem studoval. U dlouhého stolu se vedle mne objevila žena v našem ročníku, tehdy třetím, nikdy nevídaná. Zatímco nám bylo kolem dvaceti, jí odhadem o deset let víc.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Jurax 11.6.2020 12:13

Ono je zajímavé, že v paměti uvíznou spíš ty průserové zkoušky než ty, v nichž jeden exceloval. Ono taky těch prvních bylo víc.

V roce 1969 jsem byl účasten vlastní zkoušky z matematických strojů - pro mladší dodávám, že tím se myslely počítače. A paní docentka si žádala informaci o magnetických záznamových médiích. I pohovořil jsem obšírně o magnetických páskách i bubnech, leč paní docentka chtěla vědět něco i o horké novince u nás se tehdy nevyskytující snad ani ve skriptech (každopádně jsem na taková nenarazil), natož fyzicky, totiž o magnetických discích. Bylo třeba improvizovat - i odvodil jsem si, že když disk, bude to placatý, asi jako gramodeska, a záznamová stopa bude tedy po spirále, že, a moudře jsem v tomto smyslu pohovořil vyzdvihnuv rychlost snímání i zápisu dat, poněvadž disk se točí rychleji než nějaký buben, o pásce nemluvě. Přímý, tedy nesekvenční přístup k takto uloženým datům jsem už vymyslet nedokázal, ale paní docentka se na to naštěstí neptala a milostivě mne propustila za jedna. Dodnes nevím, jestli se jí mne zželelo nebo řeč toho dne již asi patnáctého studentíka už ani nevnímala nebo že by snad o takovém exotu jako magnetických discích věděla zhruba tolik co já.

Ale já se ty disky o nějaký rok později doučil praxí ... :-)

R. Polášek 11.6.2020 14:32

Možná do Československa pronikl nějaký prospekt. První disky Winchester vyráběla IBM tuším už někdy v padesátých letech, takže už o 10 - 2 let dříve. Bylo to velké jak menší skříň, spotřebovalo ku 1 kilowatu elektrického výkonu a mělo to závratnou kapacitu 5 megabajtů nebo 500 kilobajtů, už nevím.

J. Jurax 11.6.2020 18:58

No, já pamatuju zbrojovácké diskové jednotky zvící automatické pračky, do nichž se dávaly výměnné 7,25 MB disky velké jak kolo u Fábie. U svého počítače EC-1021 v roce 1975. Tedy svého, fabrického pochopitelně, vešel se do sálu velikosti dvou školních tříd a měl celých 64 kB vnitřní paměti! A já mu směl psát prográmky v Assembleru.

Ty jednotky byly celkem unikátní tím, že hlavičky se pohybovaly hydraulicky.

R. Polášek 11.6.2020 23:57

EC-1021 měla snad být kopie počítače IBM 360 nebo 370 ze šedesátých let.

Já jsem se s tím počítačem setkal až o hodně později, po roce 1995 jsem coby technolog nahrával do tohoto počítačového systému , tuším zrovna EC-1021 data z technologických postupů a přímo od počítače nosil každý měsíc disketu s nejnovější databází skladových položek firmy. Ten systém měl místní servery tuším přímo IBM, černé kostky o hraně nějak 50 cm, které se spouštěly osmičkovými floppy disketami a pod nimi pracovaly monochromatické monitory z Bulharska. Ten počítač skončil někdy v roce 2001, kdy byl nahražen už klasickou sítí s PC počítači a na ní systémem technické přípravy výroby Sysklass naprogramovaný ve vývojovém systému jakési verze VizualFoxpro.

Nevím, jestli to bylo tím, ale zrovna v té době se v okolních bazarech objevovalo hodně motorků IBM údajně právě z těch disketových osmičkových mechanik. Motor, zřejmě krokový, o průměru asi 8 centimetrů a délce 10 centimetrů, hmotnosti odhadem asi 3/4 kg, ze kterého trčela asi 15 centimetrů hřídelka se šroubovicí.

J. Jurax 12.6.2020 0:56

IBM 360 a ořezaná, ze součástek RHHP zrobená a tudíž neskutečně poruchová. Střední doba poruchy byla tak 2 až 3 hodiny; když byl dobrý den, mašina vydržela bez poruchy i 6 hodin. Dlouhodobé výpočty (kusovník o 300 000 záznamech se třídil čistého času směnu) byly díky teto specifické vlastností zajímavé.

A v roce 1995 jste EC-1021 stěží potkal, to už byly v muzeích; realně tak dožívající EC-1026, EC-1040 etc.

Ale Sysklass si pamatuju :-) ... byť se s ním pouze koketovalo ... bylo to psané ve Foxpro ... ještě ve znakové verzi a pod DOSem ...