25.2.2021 | Svátek má Liliana


Diskuse k článku

VZPOMÍNKA: Zkoušky

Začínalo laboratorní cvičení z fyzikální chemie, kterou jsem studoval. U dlouhého stolu se vedle mne objevila žena v našem ročníku, tehdy třetím, nikdy nevídaná. Zatímco nám bylo kolem dvaceti, jí odhadem o deset let víc.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
R. Polášek 11.6.2020 15:25

Mně utkvěla v paměti například jedna zkouška, u které jsem byl, i když zkoušený jsem nebyl já.

Někdy druhý nebo třetí měsíc třetího ročníku vysoké jsem se potřeboval domluvit s nějakými organizačními změnami a tak jsem se objednal u vedoucího našeho ročníku pana docenta Koska. Ten byl jinak vedoucí katedry fyziky na škole. Když jsem tam přišel, tak jsem zjistil, že musím chvilku čekat, než pan docent vyzkouší. Otevřenýma dveřma do jeho kanceláře jsem viděl a dobře slyšel a zjistil jsem, že docent Kosek zkouší mého známého. Na školu jsme přišli společně a mnohokrát jsem spolu pařili, ať už v hospodách na nultém ročníku chmelové brigády, byli jsme ve stejné směně na poli nebo potom v prvním ročníku v hospodách v Pardubicích, třeba u Josefa nebo v Rosignanu. Byl to jinak velmi přívětivý a společenský člověk, kolikrát jsem třeba za sebe vzájemně platili, když nějkdo neměl peníze na útratu nebo si půjčovali. Byl to Řek, z těch Řeků, co po válce Československo přijalo a co se usídlili na Severní Moravě kolem Krnova a Bruntálu.

Škola mu ale moc nešla, první ročník raději přerušil , další rok ho zřejmě opakoval a zrovna jak jsem tam přišel, tak bojoval "poslední boj" . Kdyby tu zkoušku z fyziky u Koska udělal, tak mohl uzavřít první ročník a začít studovat druhý, jinak by skončil.

Tak jsem poslouchal, jak mu docent dává otázky a on se snaží odpovídat, no nevěděl věci, které já jsem znal snad už na základní škole. I když jen proto, že jájsem příslušné knížky o fyzice tehdy hltal. Tu zkoušku nakonec neudělal a odešel odtamtud už jako nestudent vysoké školy a kandidát na základní vojenskou službu.