28.3.2024 | Svátek má Soňa


Diskuse k článku

VZPOMÍNKA: Václavák plný hrdosti

Vždy jsem miloval Václavské náměstí se vším, co k němu patřilo a čím mě lákalo. Složil jsem mu i svůj soukromý hold, když jsem v roce 2008 u příležitosti výročí založení Nového Města pražského ze starých fotografií sestavil a vydal nástěnný kalendář 660 let Václavského náměstí.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
E. Nichtburger 25.8.2019 23:31

Tramvaje na Václaváku

Mně na tom Václaváku chybí ty tramvaje, co tam jezdily.

V. Petřík 25.8.2019 12:09

Nenadávejte, uvědomme si, že dnešní mizerná doba se v krátké době promění ve "staré zlaté časy"!

T. Kohout 25.8.2019 4:17

kavárny na Vaclaváku a přilehlé oblasti

kavarensky-fenomem-vaclavskeho-namesti.pdf

Člověka až bolí u srdce, když na to všechno vzpomene. A taky Vltava, Dubonnet ...

E. Derat 24.8.2019 17:49

Jo, autor to popsal pěkně

a výstižně. A je to také v podstatě vyčerpávající popis pro nás pamětníky. Akorát bych doplnil Prago-impo U Stýblů, kam se chodilo pro "luxusní" dárky se západu. Dále hernu Luxor - dnešní knihokupectví, kde jste mohl propadnou hazardu za padesátník až pětikorunu. A svůj oblíbený noční podnik 5P, tam byl na každém stole červený telefon,a velké číslo toho stolu Ty telefony fungovaly pouze mezi těmi stoly, takže když se někomu líbila děvčata u jiného stolu, tak jim zavolal, jestli může přisednout, a buď byl pozván nebo odmítnut. Samozřejmě tak volaly i děvčata, když si někoho vyhlédly. Jo, hezké vzpomínky na mládí, v nehezké době. Dnes na Václavák chodím akorát pro britské potraviny do M&S, bývalý Melantrich, jinak tam není nic přitažlivého, tuctový prostor. Autorovi děkuji.

E. Derat 24.8.2019 18:43

Re: Jo, autor to popsal pěkně

Ještě jsem zapoměl na další významný podnik, a to byla Rybárna-bufet v pasáži Jalta, tam se chodilo na rybí speciality, nebo když nebyly prachy na talíř hranolků za 2,80 Kčs. A ještě dodám, že mám teorii, že to všechno byla taková černá parodie na první republiku, tedy ty kulisy. Komouši sice všechno ukradli, ale prakticky nic v těch kulisách neměnili, kde byla masna, zůstala znárodněná masna, kde bylo kino, zůstalo kino atd. V názvu hospod zůstalo mnohdy i jméno původního majitele, U Jelínků to komouši vyřešili tím, že na fasády umístili busty dvou sádrových jelenů. Když tenkrát při politických procesech v padesátých letech někoho zavřeli, a okolo roku 68 ho propustili tak našel skoro vše na svém místě, včetně personálu. A tak tomu bylo v podstatě, až do roku 1990.

T. Hraj 24.8.2019 16:21

Naivita nebo vědomá lež?

"tenkrát jsme se skutečně chodili do průvodu ostatním pochlubit", "výrobky, které si nezadaly s těmi západními".

Dá se toto ještě nazývat idealizací vlastního mládí?

J. Hajský 24.8.2019 15:55

Děkuji za krásnou vzpomínku.

Narodil jsem se v Praze roku 1946 a žil tam až do roku 1970 kdy jsem se za velkou láskou odstěhoval do pohraničí.

Ač Holešovičák, Václavák jsem znal dobře. Frontu na lístky v Semaforu jsem si užil mockrát. 70 mm film jsem také prvně viděl v Alfě (Nevím jistě, ale asi "Báječní muži na létajících strojích"). A chlebíčky v Koruně to bylo něco. (Ale stejně lepší a ve větším výběru byly v malém krámku s pár místy k stání u zdí v podloubí v ulici 28. října, kousek od Václaváku).

Poslední prvomájový průvod jsem na Václaváku zažil 1.5.1970. Tenkrát při Husákově projevu začala hrozná chumelenice, lidí se schovávali v průchodech a Husák do projevu vpašoval neplánovaná slova: "S kontrarevolucí jsme se už vypořádali, teď zbývá ještě to počasí".

B. Volarik 24.8.2019 21:59

Re: Děkuji za krásnou vzpomínku.

Mám dojem, že první širokoúhlý film byl Labakan. Bylo nás pár kluků z Mánesovy ulice a šli jsme na to. Měli jsme lístky do první řady!!!

Dělali jsme si takovouhle legraci: Hele, ty budeš koukat na pravou stranu, já doprostředka, ty doleva a pak si povíme co se tam dělo....

Z. Roller 24.8.2019 11:45

světla velkoměsta

Na václavským Václaváku se mi líbily hlavně neonové reklamy, různě se měnící, blikající, barevné. A taky dům slovenské kultury. Svého prvního Hrabala jsem koupil tam, ve slovenštině! Taky mě zarazilo na fotkách z roku 1968, že nahoře nedaleko koně byla opravna punčoch. Lidem tehdy stálo za to poškozené věci nevyhazovat, ale opravovat. Vím, že to bylo způsobeno nedostatkem zboží a nízkými platy, ale byla v tom i šetrnost, úcta k lidské práci a podvědomá ochrana prostředí před haldami odpadků. Zkuste dnes najít opravnu běžného spotřebního zboží! Jde to, jakžtakž, ale dá to hledání a finančně moc neušetříte.

F. Houžňák 24.8.2019 15:47

Nebyla v tom ani vrozená šetrnost, ani úcta k lidské

práci, ani ta podvědomá ochrana prostředí, byl v tom jenom ten nedostatek zboží a nízké platy. Vy si snad myslíte, že kdyby nové punčochy stály polovinu nebo desetinu toho co oprava starých, že by si lidi stejně nechávali punčochy opravovat? Máte divné představy.

E. Derat 24.8.2019 16:25

Re: Nebyla v tom ani vrozená šetrnost, ani úcta k lidské

Máte pravdu, ovšem sranda je, že jsme v těchto ohledech žili daleko ekologičtěji než dnes. Což bylo způsobeno tím, že komouši neměli prachy na nové technologie. A tak jsme měli brčka-tedy slámky ze slámy, papírové voskované kelímky na pivo. Prakticky všechny nápoje byly ve skle a zálohované, Pribináček byl v papírovém kelímku, plastová taška byla luxus se západu, stačila síťovka. A tak bych mohl pokračovat. A také si vzpomínám, že se říkalo jak jsou naše potraviny nekvalitní, dnes mám srandu z toho když vidím v Lidlu či Alberta salám atd. tzv. retro na kterém je uvedeno, že je podle původní receptury z roku 67,74 atd. A je dražší než ten novodobý. A opět nedostatek technologií neumožnil třeba používání separátů a dalších humusů do potravin. Mléko přirozeně zkyslo za dva dny, šunka sezelenala a okorala atd. Je to v podstatě jednoduché, chudší společnost je v těchto ohledech vždy šetrnější. I za první republiky si chudí lidé zašívali či přešívali oblečení, ložní prádlo atd.

J. Kanioková 25.8.2019 15:15

Jezuskote,

to je jako opsáno z mé duše. NEplýtvalo se, to se nesmělo..

F. Houžňák 25.8.2019 16:29

Separáty se používaly v laciných párcích, které tím

pádem byly vlastně zdravější - nezamýšlený, leč reálný efekt přítomnosti chrupavek a droboučkých zbytků kostí. Nepamatujete se, jak křupaly v zubech? Já ano. Mléko bohužel nezkyslo, ale zhořklo, protože bylo pasterizované, kyslo naposled někdy v sedmdesátých letech. Dnešní německé mléko mi zhořkne nemlich stejně, když ho nechám otevřené venku. I dnešní šunka zezelená a okorá, když ji necháte na stole a nestrčíte ji do ledničky. Zase taková bída to tedy s technologiemi nebyla, nedramatizujte to. Například americká armáda ležením v Bavorsku nakupovala v osmdesátých letech - tuším v Plzni - maso a uzeniny, pravidelně tam jezdili kontrolovat provoz.

E. Derat 25.8.2019 19:48

Re: Separáty se používaly v laciných párcích, které tím

Nepamatuji, kupoval jsem párky v Esu. Šunka okorala a zezelenela i v lednici po dvou dnech. Mléko ve skle plnotučné kyslo. No, holt máme každý jiné vzpomínky. Ale, já nekritizuji ty výrobky, zvláště salámy byly lepší než dnes jako lovečák, imitace apod. U sýrů to ovšem byla bída.

F. Houžňák 26.8.2019 8:23

Když nechám šunku v Německu ležet nezabalenou

v lednici dva dny, tak mi okorá taky, protože se vypaří voda, zelenání jsem nezkoušel, ale občas hází duhové barvy, tedy předstupeň zelenání, už na krámě v obalu. Pokud vám neokorá, znamená to, že do ní nacpali víc fosforečnanů než za sociálismu, ty se tam dávají právě proto, aby držely vodu. Z německé šunky voda přímo kape, to za sociálismu nekapala. Tedy z vařené, o té se bavíme. Jak říkám, nedramatizujte to.

P. Khail 24.8.2019 11:14

Fakt?

"tenkrát se národní a zasloužilé herectvo neživilo televizním propagováním práce ostatních" - a co byly seriály Nemocnice na kraji ..., Plechová kavalerie a další?

A. Jaroš 24.8.2019 10:19

Já si zase nejraděj vzpomínám

na ty stánky s klobáskama na Václaváku, ten jeden stánkař co je měl nejlepší nám prozradil, že tajemství bylo v oleji, on prý měl zásobu oleje ještě z války, z německého /ruského? tanku, moc jsme mu sice nevěřili, asi kecal, ale klobásky měl nejlepší, kde ty klobásky a holky jsou.

V. Pisko 24.8.2019 10:01

Ouch!

Krasny popis nedoporuceneho chovani ktery byl "znormalizovan" az po roku 1989.

J. Fridrich 24.8.2019 9:18

Je zajímavé - a příznačné pro naši dobu, že ani autor, ani

Je zajímavé - a příznačné pro naši dobu, že ani autor, ani diskutující nepřipomněli ten pro naše poválečné generace nejdůležitější a nejhezčí, po několik dnů plný Václavák v listopadu 1989.. To se nám po 41. rocích nesvobody vrátila SVOBODA.. Vím, jsou v těch nyní již třiceti létech od pádu komunismu a otevření se toho našeho zadrátovaného koncentráku i nezdařené a nehezké věci, ale ty už si děláme SAMI...

D. Píšťala 24.8.2019 9:40

Re: Je zajímavé - a příznačné pro naši dobu, že ani autor, ani

Jasně, už můžeme svobodně šacovat popelnice, i bezdomovci mají svoji svobodu bydlet ve stanu, svobodně nakoupíme marjánku aby jsme si pokouřili pohodlně, svobodně můžeme naslibovat hory-doly, černý les a pak odprodat slíbené byty havířům někomu jinému, svobodná "čtyřprocentní většina" může hrdě ukázat holé zadky a volat svobodně že naše komunita je na to hrdá, ve více se dobře m..á, tedy tančí! Ô my se máme, máma nemá maso?

J. Fridrich 24.8.2019 9:44

Re: Je zajímavé - a příznačné pro naši dobu, že ani autor, ani

Hezky jste to napsal, v sobotu o víkendu má bát veselo - až sranda...

T. Hraj 24.8.2019 16:25

Re: Je zajímavé - a příznačné pro naši dobu, že ani autor, ani

To má být varace na "za komunistů bylo lépe" nebo je to filipika na svobodu jako takovou?

J. Fridrich 25.8.2019 9:05

Re: Je zajímavé - a příznačné pro naši dobu, že ani autor, ani

Panu Píšt'alkovi bylo za komoušů dobře, on měl své jistoty jisté - že může všechno SHÁNĚT a něco i sehnat a vyjet si k Balatonu a k Černému moři pod stan...

M. Pechar 25.8.2019 16:18

Re: Je zajímavé - a příznačné pro naši dobu, že ani autor, ani

Asi nejste pamětník. V začátku 80. let (byl jsem na ZDŠ) byl vtip – proč má krysa 4 nohy? Aby byla u popelnic dřív než důchodci.

Jen jsme se nalevo-napravo ohlíželi, jestli nás u této protistátní provokace nikdo neuslyší.

M. Malovec 24.8.2019 9:15

Přidal bych

Dům potravin, který byl při školních výletech nás venkovanů navštíven první za účelem nákupu žvýkaček Donald za dvě pade.

Z. Rychlý 24.8.2019 9:02

Václavák je dobré místo na ptákoviny.

Hlavně se tam dobře slaví. Tu teplouši, tu milicionáři, tu okupanti nechají národ přísahat na Adolfa, tu ten průvod, tu jiný. Já sám jsem oslavoval kousek od rozfláaného Aeroflotu, aniž bych si všiml něčeho nepatřičného. Fakt dobré místo. No tak tam prošli duháči ! To je hrůza!

Z. Rychlý 24.8.2019 8:50

Jiní hrdí

tam postavili Národní shromáždění a pustili tam mezi muzeum a sochu sv.Václava auta v šesti proudech.

Hrdý na co? Jste hrdý na Sněžku, na viklan v tramtárii?

Nebo jste nedejbůh hrdý na shromáždění Čechů přísahajících věrnost Adolfovi?

Hrdý nemůžete být na věci.

M. Fleishman 24.8.2019 5:02

Plný života to ano, ale hrdosti?

B. Volarik 24.8.2019 4:47

Alfa, Semafor...

Tam je stále ještě zahrada....Františkánská.