VZPOMÍNKA: Tvrdohlavá žena Jiřina Švorcová
Představuji si, že o tom Jiřina Švorcová věděla díky důvěrným informacím pro komunistické funkcionáře. Snad chtěla varovat před Černobylem aspoň návštěvníky divadla, polovina z nichž byly děti. Sovětský svaz dal oficiálně zprávu o katastrofě až v pondělí 28. dubna, když už to obyvatelé reálně socialistického Československa věděli ze zpráv Svobodné Evropy a Hlasu Ameriky.
Vzpomínám na to, když čtu zprávy o úmrtí Jiřiny Švorcové. Nejsem divadelní kritik, abych hodnotil její herecké umění. Bez pochyby to však byla výborná herečka. A statečná trvrdohlavá žena, která se nepřekabátila po sametové revoluci. Ideologicky byla pro mne vždy na druhé straně barikády. A zůstala za ní, i když její Strana prohrála.
Byla jednou ze čtyř dětí stavebního dělníka. V době „Vítězného února“ 1948 jí bylo dvacet let. Mnozí její vrstevníci, původně nadšeni komsomolem a přesvědčeni, že „Mládí vede republiku“, dříve nebo později prohlédli, jak to vlastně s tím komunismem je. Často prohlédli až po okupaci Československa bratrskými armádami 21.srpna 1968. Ona neprohlédla a zůstala i po okupaci na výsluní zahřívaném komunistickou věrchuškou a věrně jí sloužila.
Zůstala „nepomýlená“. Přemýšlím, zda si nezaslouží větší úcty než třeba ti, kteří zůstali v soudcovských talárech, v kterých soudili za komunistické diktatury a v tehdejším duchu v nich soudí dodnes, ačkoliv vyměnili politické dresy.
Černobyl zřejmě znamená černá bylina. Pod jménem pelyněk kvete žlutě. Obsahuje necelé jedno procento toxické silice a aromatické hořčiny. V obkladech může mít protizánětlivé účinky. Vykuřování silicí má zahánět zlé duchy a otrava může mít za následek zrakové iluze až halucinace, kdy lidé vidí do budoucna. Účinné látky pelyňku byly obsaženy v absintu, jehož dlouhodobé pití vedlo k poruchám paměti, nespavosti a dalším duševním poruchám. V druhé polovině 19. století byl absint ve Francii typickou drogou umělců, básníků a spisovatelů Belle Époque. Nakonec byla jeho výroba a prodej zakázána. Dnes je znovu na trhu jako oblíbený aperitiv. Jde o alkohol obohacený hořčinami pelyňku, ale zbavený toxické silice. Potřebuje však obyvatelstvo průmyslově vyspělých zemí zvyšovat svou chuť k jídlu?
Svět není černobílý. I ten jednadvacátý srpen 1968, který byl pro nás tragédii, vedl k pádu eurokomunismu. Ve Francii a Itálii do té doby komunistickou stranu volilo až 40 % lidí. Po srpnu komunisté na Západě propadli téměř do bezvýznamnosti.
Takové asociace mi táhnou hlavou při zprávě o úmrtí Jiřiny Švorcové.
Převzato z Vinar.bigbloger.lidovky.cz se souhlasem autora