28.3.2024 | Svátek má Soňa


Diskuse k článku

VZPOMÍNKA: Tráva

Nenechte se svést titulkem k ukvapeným závěrům, o čem že to bude. Opravdu o tom, co tvoří trávník. S postupujícím jarem slyšíme tady ve vesnici kousek od Prahy často zvuk motorových sekaček. Lidé zkracují trávník, což je v satelitu obklopujícím vesnici asi nutné. Anglický trávník.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Z. Opatrný 11.5.2020 23:03

Krásně poetický text s jen zčásti poetickou diskusí.Má vlastní paměť mi vnucuje nejen vzpomínky na vlastní nešikovnost, ale také plejádu vjemů zvukových. V prvé řadě různá stacatta magického procesu naklepávání ostří i tonů při jeho zkoušení. Ale také zvuk samotného síknutí- nejen trávy, ale také jetele či dokonce obilí. Čert vezmi všechny sekačky

Š. Hašek 11.5.2020 20:21

Voni to tak sedláci neříkali .....

Ale kosa řeže, ostří jde na stéblo jak "tečna", ideálně. Kružnice se středem v sekáčovi. Normálně tak z devadesáti procent. Viz pan Grigar. "Sekání" je jen tam někde, kde se nejde jinak vyhnout, pár tahů někde u kraje, pankejtu .....

Začátečník se pozná nejen podle drnů, ale i podle toho, že "napříč seká", skoro jak sekerou. Vorvanej za chvíli. Všechno vokousaný jak vod krávy.

Š. Hašek 11.5.2020 20:10

Asi se musí začít v sedmi ....... a poslouchat někoho, kdo udělá půl hektaru bez jediného lítacího drnu.

Není to z mojí hlavy.

Š. Hašek 11.5.2020 20:05

Dobrý večer,

srpem to moc "na hladko, po šlicech" nejde. Patnáct let není také dlouhá doba ...... . Škarpa je dost i "vysoká škola". Rovina jest lehčí.

Sekám taky kosou, né všechno, začátky před padesáti lety, naklepu si ji, zuby nejsou, tráva leží jak armádní řady ......... . jsou tak jen rejžky, jako kdyby sekačka křivě (o 3 cm) "kulhala", a měla nůž o průměru ...... . Mám "řádky" tak něco přes metr, nespěchám, užívám si to, kecá jenom skřivánek. Muší bejt pivo.

Ale jednou jsem zažil hospodáře, jen jsem mrkal na drát - ten se to prý učil šedesát let. A prý lítaly i facky. Mě nikdo nefackoval, jen poradil. Tak tím to bude ....... asi.

P. Grigar 11.5.2020 19:31

..jo, šetřit se muselo, mě například hrozila basa za neohlášené a tudíž nepovolené zprovoznění pojízdného vysavače s benzinovým motorem, kterým se kdysi vysávala podlaha hangáru. Spotřeba celý jeden litr na jeden úklid. Hrozné plýtvání na letišti, kde se do letadel tankovalo po tisících litrů.

P. Grigar 11.5.2020 19:23

..nejste náhodou levačka, jako já? :-)))

P. Grigar 11.5.2020 19:22

..kosa je totéž co zakřivená šavle, tedy sečno řezný nástroj. Kdo pochopí princip - má vyhráno. Potomu už jen držet patku při zemi, špičku malinko nahoru, rotace v bocích a pevná záda. Maličkost. Maličkost?

P. Grigar 11.5.2020 19:12

.. v USA výrazně stoupl prodej palných zbraní.

Praemonitus praemunitus.

J. Jurax 11.5.2020 17:22

Jojo, taky pamatuju - rota vojáků nahradí jézéďákům jeden buldozer. Všichni byli spokojeni - jézéďáci dodali vojsku pivo, což bylo kvitováno s povděkem, a ušetřili naftu.

J. Jurax 11.5.2020 17:15

Jojo, bejvali Čechové statní jonáci ...

Kdysi dávno mi můj vesnický děda co v jeho očích méněcennému puberťákovi z betonové džungle středu města na mé naléhání půjčil kosu a nechal mne sekat. Sledoval mne při tom ostřížím zrakem a po chvíli uznamenav, že jsem nebezpečný sobě i okolí, kosu mi odebral řka, že mu dělám na dědině ostudu. A donutil mne ke slibu, že nebudu s kosou sekat vůbec nikdy, leda snad v hlubokých, liduprázdných lesích. Slib jsem dodnes dodržel, ani v těch lesích jsem nesekal. Děda to určitě někde shora vidí.

I. Pávek 11.5.2020 12:47

Třeba se to teď na podzim změní. Bude spousta lidí, kteří si rádi

přivydělají.

I když pamětníci vzpomínali, jak po 1. válce chodili po vesnici chlapi ve fraku a cylindru, rukavičky, ženské v nadýchaných šatech a vybírali u sedláků na hnoji zelí, které tam selka vylila po obědě s pomyjema. Žebrali o trochu mouky, chleba, brambor. Ale když po nich někdo chtěl nějakou práci na statku, by oheň na střeše. Pán dodroděj byl nazván chamrem, dupou zasranou a na odchodu ještě přidali nadávku Pšakrev a bestija hromská. Ale třeba to bude jiné.

Ś. Svobodová 11.5.2020 10:24

Mám králíky, škarpu sekám srpem. Za patnáct let jsem se to nenaučila. Škarpa vypadá jak punkerova hlava.

J. Jančura 11.5.2020 9:44

S tou kosou mám stejné zkušenosti jak autor článku. Bohužel jsem se to nikdy nenaučil.

Jaký krásný pohled byl na řadu sekáčů trávy, kteří stupňovitě za sebou kosili velké lány trávy. Vypadalo to tak jednoduše, ale potřebovalo to velký fortel, aby se člověk rychle neunavil

P. Grigar 11.5.2020 9:12

Pane Victorine, s tímhle postojem souhlasí, ale zřejmě už zase "nejdou lidi". Aspoň tedy na práci.

Já například během ZVS zažil situaci, kdy na zasněženou letištní dráhu byl nahnán letištní prapor a vojáci se prokousávali sněhem s lopatami, hrably a košťaty, ač v autoparku stála zasněžená speciální technika, k úklidu určená.

Bylo mi těch kluků opravdu líto.

P. Victorin 11.5.2020 7:58

Dobrý den, pane Pávku! Když na podzim jdu z baráku, ve kterém bydlím, a z asfaltové cesty, okolo které je několik málo stromů, zoufalec s benzinovým fukarem na kšandě přes rameno, za ohromného rámusu a exhalací skoro půl dne vyfoukává z asfaltu trochu spadaných listů, místo aby vzal koště a z cesty je za zlomek času, bez rámusu a benzinových zplodin vymetl, připadá mi, že podzim svého života trávím mezi magory... Zdravím!

I. Pávek 11.5.2020 7:45

Zdravím pane Victoríne, čekal jsem že zareagujete na moji přípisku k vašemu příspěvku ze včerejška Krokodýlové 1 - Ale teď k dnešku. Kdysi velmi dávno jsem použil starší turbodmýchadlo, vymyslel a vyrobil jsem k němu spalovací komoru a na turbínovou skříň dýzu. Pak už jen vozíček s nádžkou na naftu a sníh byl kolem zkušebny odmetený nebo přetavený. Na listí by to bylo ještě účinnější, to by hned i shořelo. To by byl teprve hvízdot! Kdyby to v Praze někoho napadlo, což je docela možné, jsou tam skvělí lidé s ještě skvělejšími nápady, daly by se takhle památníky odfoukávat a nebourat.

I. Pávek 11.5.2020 7:11

Dovolím si pane Hrbku tady nastínit, jaký bude konečný stav. Poněvadž v této době potřebuje každý člen rodiny už od 15 let svoje auto, bude váš trávník vybetonován, vyasfaltován na stání. A bude po problémech.

K. Salajka 11.5.2020 6:58

Aby člověk správně kosil, musí kosou kolem trávy přejet a přeříznout ji. Pochopit tenhle princip, to pomáhá i nám, amatérům.

Bylo by dobré, vrátit se k těm časům, kdy se sousedi hádali o to, kdo poseká pangejt za dědinou pro svoje králíky. Tráva ze sekačky králíkovi moc nejede.

P. Victorin 11.5.2020 6:56

Jako rodilý Pražák, v Praze většinu života žijící, kromě dvouleté vojenské základní služby kdysi v Litoměřicích a později následujících cca 15. pracovních let v různých místech, včetně zahraničí, nemám příliš zkušeností ze zemědělství, spíš skoro žádné. Chápu, že v současnosti převládají různé strojní sekačky na trávu, místo tradiční kosy, či dokonce srpu. Co mi však připadá skutečně debilní, když v Praze, kde žiji, když je na podzim spadané listí odstraňováno za celodenního rámusu a exhalací benzinovými ručními "fukárky", namísto tradičními košťaty!

A. Hrbek 11.5.2020 6:00

S trávou byly na chalupě neustále problémy. Nejprve nás sousedé žádali, aby si mohli pěkný trávník posekat a trávu odvést. Po čase přišli s tím, že bychom si trávu měli posekat sám a že si trávu odvezou. Tak jsme sekali kosou a sousedé si trávu odváželi. Pak přišli se sdělením, že již trávu nepotřebují. Tak jsme si postavili sekačku a sekali dlouhou trávu. Nejprve jsme ji sušil, ale pak jsme ji hrabali a kompostovali. Poslední fáze je že trávu sekáme na velmi krátko a necháváme ležet na trávníku. Tam rychle uschne a pohnojí novou trávu, která ji proroste.