20.4.2024 | Svátek má Marcela


Diskuse k článku

VZPOMÍNKA: Stručná faktografie minulosti (6)

Roku 1952, v době vrcholící agresivity komunistické totality, jsem jako vyhozený student, "stár 22 let", trávil s mnoha dalšími postiženými pár let života s lopatou u pracovních vojenských jednotek PTP (Pomocné technické prapory).

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Boleslav 29.12.2013 18:42

Je neuvěřitelné

že komunistické swině stále dostávají skoro 1/5 voličských hlasů. Je třeba je zakázat, ještě stále na to není pozdě.

P. Bolec 28.12.2013 21:29

Něco mi na tom nesedí.

Autor hned na začátku svého článku o příkoří, kterého se mu do roku 89 za totality dostávalo.  Mám na mysli vyhození ze studií. Chybí mi v tom výkladu pojednání kdy vystudoval. Pokud vím, tak často zaznívá, že takové typy občanů neměli šanci v té době vystudovat a už vůbec ne  na lék. fakultě.. Nějak mi to nesedí. Nevím, nezažil jsem.

P. Vaňura 28.12.2013 23:45

Kolem poloviny 60 let už brali na technické

a lékařské vysoké školy dost lidí, kteří by dříve neměli šanci. To se opakovalo v 80 letech.

V. Hajková 29.12.2013 12:15

Re: Něco mi na tom nesedí.

Aniž  byste  se  snažil  -  si   opatřit  informace  o  životě  tohoto  skvělého  člověka-   už  vřeštíte-  jak  Vám  něco  nesedí!    doporučuji:http://www.pametnaroda.cz/story/mracek-zdenek-1930-1332

J. Boleslav 29.12.2013 18:43

Re: Něco mi na tom nesedí.

Je to marný, je to marný, je to marný.

P. Vaňura 28.12.2013 14:23

Jen dvě poznámky

1) R. cca 1990 jsem já, jako i spousta bývalých spolupracovníků dostal své "kádrové materiály." Ale ty nebyly moc důležité, protože se jednalo o "oficiální" kádrové materiály. Vedle toho ale existovaly "stranické" kádrové materiály, které mě za komunistů ODMÍTLI ukázat, neb  "jde o vnitrostranickou záležitost" a ty jsem nikdy neviděl ani potom. Pouze mě někteří lidé řekli něco o tom, co tam je. Vím o případu, kdy pomstychtivý kádrovák napsal do "stranického" kádrového materiálu jednoho člověka, co nikdy nebyl v KSČ, že byl z KSČ vyloučen a on se o tom náhodou dozvěděl až poté, co ho na několika pracovištích odmítli přijmout. Tomu kádrovákovi se nic nestalo, řeklo se, že to byl "omyl." Ten kádrovák, primitiv, opájející se mocí, ale nakonec dopadl neslavně, neb si dovolil ignorovat příkazy ředitele, který byl členem OV KSČ a tak ve funkci skončil.

2) Pořád se tady omílá 4 článek ústavy z r. 1960 o "vedoucí úloze KSČ," jako by ústava byla něco, co komunisty nějak moc zajímá. V ústavě z r. 1948 klidně zakotvili právo soukromě vlastnit podniky do 50 zaměstnanců a půdy do 50 ha a na vývoj událostí to nemělo vliv.

L. Severa 28.12.2013 13:56

Děkuji za vzpomínky a dovoluji si připojit něco ze svých.

Vedoucí  úlohu strany“ při soudružské demokracii“ si komunisté zajišťovali tak, že v Závodních výborech ROH byla většina straníků. Před každou schůzí si svolali " předschůzi"  na které se dohodli jak budou k jednotlivým bodům hlasovat, takže ti nestraníci se mohli vykecat jak chtěli, protože již bylo vše dohodnuto předem.

Úsměvnou historku jsem zažil v padesátých létech na zimním stadionu. Při ne zcela dokončeném hledišti vznikaly vlnolamy, kdy ti nejvýše stojící diváci se nahýbali a nechtěně štrpli do těch níže stojících  a pak vznikla pokračující vlna, která  ty nejspodnější řady mohla ohrožovat na zdraví. Marné byly domluvy pořadatelů v místním rozhlase. Nakonec se zmocil mikrofónu- asi muž z lidu: “Přestaňte s těmi vlnolamy! Soudruzi  já–  „ Dále již nedořekl, protože se z tisíců hrdel ozvaly výkřiky nevole (i vole).  Samozřejmě to bylo pro nás radostným potvrzením  toho, že brněnští  fanoušci moc komunisty nemilují. Úsměvný byl následný článek v novinách, ve kterém autor upozorňoval, že by se měl posuzovat výběr diváků na sportovní utkání.

Asi to chtělo kádrováka u každé pokladny.

F. Svoboda 28.12.2013 10:13

Děkuji za pravdivé příběhy.

Tohoto připomínání komunistického svinstva není nikdy dost. Bohužel tento příspěvek asi nečtou soudruzi jako je s. Heusinger a jemu podobní. Doporučuji sbírku vzpomínek od D.p. Otčenáška : Kamínky. Je to obdobné čtení mnohdy smutné, ale někdy i k smíchu ( nad blbostí komunistů !.

V. Kain 28.12.2013 10:42

Re: Děkuji za pravdivé příběhy.

I kdyby ho rudí přispěvovatelé četl,tak by tomu stejně nevěřili a tvrdili by že je to propaganda.Ono to ale ve skutečnosti bylo mnohem horší.

P. Kmoníček 28.12.2013 13:30

Re: Děkuji za pravdivé příběhy.

Copak Heusingrové ,ale co tomu říká Zemánek.Ano ten,který má na dnešním psovi první příspěvek.

J. Jurax 28.12.2013 15:54

Re: Děkuji za pravdivé příběhy.

Jojo, to si vzpomínám, jak jsem zvídavé dcerce vysvětloval finskou zimní válku. A pak jsem ji zapřísahal, ať ve škole drží hubu a odkecá to podle učebnice. Na jaře 1989 ...

A sám si vzpomínám na rozpaky soudružky učitelky v roce 1964, když jsem jsa tasen na dotaz o prvním vystoupení našich vojáků v boji proti fašismu nezapěl ozdravný paján na bitvu u Sokolova, jak se čekalo, ale bezelstně se pochlubil vědomostmi z tehdy čerstvě vydané knihy Na západní frontě (Brod, Čejka), vychrliv 1939 Polsko, 1940 Francie a pak bitva o Anglii, pak Tobrůk v roce 1941 a pak až 1942 Sokolovo ... soudružka mlela něco o tom, že až do přepadení SSSR to byla nespravedlivá imperialistická válka, takže to se nepočítá a já - nebylo mi ani 15 - jsem čuměl jak puk. A odkudže prý to mám ... a já tu knihu přiznal a soudružka kroutila hlavou ... a na třídní schůzce soudružka upozornila, že čtu nevhodnou literaturu, které ještě nemohu rozumět, a narušuju vyučování dějepisu a že když se hlásím na střední školu ... a tata si to nechal vysvětlil, chechtal se a pak mi vynadal, že ve škole nemám v dějepise, a taky v češtině a ruštině dělat chytrého, nebo že místo na střední půjdu na učení do baťovky, pardon n.p. Svit ...

T. Vodvářka 28.12.2013 8:43

Vážený pane profesore

děkuji Vám touto cestou za Vaše příspěvky i za Vaše přednášky na kongresech, na kterých jsem měl tu čest být. Vaše diskuse s nedávno zesnulým profesorem Amblerem bývaly to nejlepší, co zaznívalo.

MUDr.Tomáš Vodvářka, Ostrava

K. Filek 28.12.2013 7:55

Pane profesore....

Dobře a pravdivě jste to napsal.Sám si tu dobu pamatují jako kluk školou povinný.Všechny souvislosti mi fošly až pozdějí.Osvěty není nikdy dost a mladi o té svinské době nevědi praktický nic.Je to ostuda,že tolik lidiček voli komouše.

J. Boleslav 29.12.2013 18:45

Re: Pane profesore....

Vidím to naprosto stejně.

M. Krátký 28.12.2013 6:19

Do Úterý byla vystěhována rodina mé tety z Plzně

Počátkem padesátých let byla sestra mojí mámy s rodinou vystěhována do Úterý, její manžel - strýc Olda měl v Plzni dílnu na výrobu nábytku z ohýbaných ocelových trubek, postele, židle atd. - vše vybaveno nejmodernějšími stroji - ohýbání trubek je čisté řemeslo. Mě bylo 10 let, tak jsem tomu prd rozuměl, ale prázdniny v Úterý byly nezapomenutelné. S mým bratránkem Oldříškem se tomu ještě teď náramně smějeme. V Úterý se v té době radní rozhodli vybudovat vodovod a to byla parketa pro mého strýčka Oldu. Občané Úterý ho za jeho lví podíl na úspěchu budování vodovodu zvolili starostou a volby se musely opakovat. Hezký den všem - komunistům zmar

B. Volarik 28.12.2013 5:54

My, kteří jsme tam v tom žili, rozumíme.

Jenom se obávám, že dnešní generace nemá o docela nedávné historii ani toho příslovečného "šajna".

T. Pansky 28.12.2013 0:33

Dekuji autorovi za clanek. Tohle je treba neustale ...

... pripominat, protoze zapominame.  Levicove nalady v Evrope sili, Evropa ekonomicky upada.