30.10.2020 | Svátek má Tadeáš


Diskuse k článku

VZPOMÍNKA: Směr východ

Stroj ČSA Il-62 přistál. Byl jsem v Moskvě na letišti Šeremeťjevo. Tuhle dvoutýdenní služební cestu jsem vůbec nezamýšlel – byl jsem na ní zcela bez okolků vyslán. Bylo jaro 1972 a stranická organizace na fakultě usoudila, že je nutno nějak „odčinit“ hřích roku 1968 a opět navázat na východě družbu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
F. Houžňák 14.2.2020 21:03

V Rusku, v Puščinu, pad Maskvój, v akaděmgorodku, jsem byl naposled v roce 89, v červnu. Ruský kolega vědec nám tam říkal, my teď můžeme soukromě vydělávat, na softwaru jsme ještě s jedním vydělali statisíce rublů, ale co s tím? Nic není. V obchodech byly dřív aspoň kuřata, ale teď je jenom rýba, a jestli bude ta pěrestrojka ještě dva tři roky, nebude ani ta rýba.

J. Kanioková 14.2.2020 18:47

Díky, fajn počtení :)

A zajímavé vzpomínky..

L. Písařík 14.2.2020 11:53

Nebyl jsem v Rusku od r. 92, ale pokud mohu mluvit s těmi, co do Ruska jezdí, je to už jinak, i když ne docela. Kultura jednání i vystupování vzrostla, prý na úroveň Rusů v předválečné Paříži. Moskva prý patří k velmi drahým městům. a Rusové, co se pohybují po Evropě mluví velmi dobře anglicky a zcela jistě upustili od používání ,,důůchů"

J. Heincl 14.2.2020 21:01

Já jsem byl loni a předloni na Uralu a u Bajkalu, tedy dost daleko od západoruské civilizace a byl jsem tam příjemně překvapen. Na letišti při příletu, ani při odletu žádná buzerace a policajty jsem tam skoro neviděl. Kvalita silnic dost dobrá i na venkově, benzin a nafta asi za 15 Kč litr. Řidiči občas pouštěli chodce i když nebyli na přechodu, všude byl mobilní signál a všude fungovala navigace. MHD fungovala perfektně, jízdenka za sedm korun.

F. Houžňák 14.2.2020 21:06

Na ten Bajkal se musím podívat, už o tom dlouho přemýšlím. Jak se tam podle vás nejlíp vypravit, můžete mi poradit? Děkuju.

J. Heincl 14.2.2020 22:39

Není to nijak složité. Vízum mi zajistila cestovka Selena - Travel https://firma.adresarfirem.cz/333350-selena-travel/. Za vízum jsem zaplatil něco přes dva tisíce a bylo asi za týden. Letenky jsem si zajistil sám, ale můžete si to objednat té cestovky. Vyjde to na stejné peníze. Letěl jsem s Aeroflotem přes Moskvu do Irkutska. V Irkutsku jsem měl předem zajištěno ubytování přes airbnb u jedné učitelky. Sice žádný zvláštní komfort, ale všude čisto, teplá voda k dispozici 24 hodin denně, normální koupelna se sprchou, kuchyně s lednicí, sporákem a mikrovlnkou, pokoj s fungujícím radiátorem, wifi a korektní jednání pronajímatelky. Cena legrační, asi 120 Kč za noc. Na airbnb je nabídek v Irkutsku nebo v jiných obcích u Bajkalu dost. Pokud byste chtěl bydlet v hotelu nebo v penzionu, tak je nabídka bohatá a na požádání Vám s ubytováním pomůžou v cestovce. Okolo Bajkalu jezdí turistický vlak, ale jízdenky je potřeba si zajistit hodně dopředu a koupit si místenky, aby bylo vidět na Bajkal a ne na druhé straně do tajgy. O vlaku jsem četl pozitivní i negativní recenze. Sám jsem jím nejel, takže to nemůžu posoudit. Trochu jsem o své expedici psal na FB. Já jsem trochu dobrodružná povaha a nemám rád všechno na stříbrném podnosu, jako např. hotel u moře all inclusive, kde normálního domorodce celou dovolenou nevidíte. Ovšem teď bych tam nejel a počkal bych až bude po wuchanské epidemii. Navíc je nejlepší období kvůli komárům a teplotám asi polovina září.

J. Heincl 14.2.2020 22:41

Ještě jsem zapomněl napsat, že v obchodech a v restauracích je bohatý sortiment potravin za dobré ceny.