4.2.2023 | Svátek má Jarmila


Diskuse k článku

VZPOMÍNKA: Sedmnáctého tenkrát na východě

Krátce předtím dostal (neobvyklou) trojku z matiky, paradoxně z roznásobování algebraických výrazů, což byl později na matfyzu můj denní chleba. Náladu jsem tedy měl pod psa a skutečnost, že v Praze došlo k nějakým nepokojům, jsem moc nevnímal.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
F. Zrcek 18.11.2022 11:43

Ono to v tom 89 bylo o dost jednodušší. Společnost se dělila na ty, kteří režim vlažně podporovali a ti chytřejší se pomalu chystali na změnu; a pak na ty, které už to přestalo bavit. Buď byli dlouhodobě šikanováni tak, že mohli otevřeným nesouhlasem jenom získat, nebo toho předstírání měli už plné zuby a čekali, až se to zlomí. Režim potlačoval už i prvomájové průvody, když se hned po ukončení nerozešly a konec byl na dohled. Nikdo nechtěl, aby tehdejší ČSSR skončila jako socialistický skanzen. Včetně soudruhů u lizu, kteří se připravovali na rozkradení státního majetku ve velkém.

Dneska tě šikanují agilní blbi, kteří ani nejsou součástí nomenklatury. Progresivnost nebo naopak nacismus z nich čiší a žádná disputace se nepřipouští, amen! Buď s námi, nebo proti nám. - A dost mě to děsí.

R. Polášek 18.11.2022 12:39

V osumdesátých letech už ani povinnost chodit do průvodů moc neexistovala, snad kromě pár pilných blbců to už nikdo nevyžadoval. Stačilo, když před tribunou prošli nějací lidi v dostatečném počtu a s pár nešťastníky, co vyfasovali a museli tam nést transparenty a bylo hotovo. Spíš je mi divné, že by se po průvodu vyžadoval rozchod, protože já jsem zase spíš zažil, že v té době už to hnali přes zábavu a jídlo. Po průvodu a projevu tam byla lidová polední veselice, nějaká muzika, pivo , párek...