29.3.2024 | Svátek má Taťána


Diskuse k článku

VZPOMÍNKA: Sedmnáctého tenkrát na východě

Krátce předtím dostal (neobvyklou) trojku z matiky, paradoxně z roznásobování algebraických výrazů, což byl později na matfyzu můj denní chleba. Náladu jsem tedy měl pod psa a skutečnost, že v Praze došlo k nějakým nepokojům, jsem moc nevnímal.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Kučer 18.11.2022 14:15

Armáda by nezasáhla. Známého soused pracoval na ministerstvu obrany a více než rok před převratem mu řekl: Zabij mě, budou věšet komunisty, ruská armáda nás už nechrání a chci aby mě zabil kamarád. Myslel to pochopitelně žertem ale informace měli a když chtěl poslat generál Václavík tanky na Václavák tak ho poslali někam. Milicionáři by museli střílet proti vlastním dětem, jeden z důvodů proč tam vstoupili přece byl aby je dostali na školu. Jakešova klika se nemohla spolehnou ani na STB a VB by je nezachránila takže udělali jedinou rozumnou věc a to že to položili.

R. Toman 18.11.2022 20:41

V srpnu 1969 také stříleli do dětí, tedy vyjma jejich parch... tů co se demonstrací nezúčastnily, byly varovány.

V. Kučer 18.11.2022 21:39

V srpnu 1969 nevládnul Gorbačov. V Rumunsku zastřelila armáda generálního tajemníka, u nás se dožil vysokého věku a měl spokojené stáří.

F. Zrcek 18.11.2022 11:43

Ono to v tom 89 bylo o dost jednodušší. Společnost se dělila na ty, kteří režim vlažně podporovali a ti chytřejší se pomalu chystali na změnu; a pak na ty, které už to přestalo bavit. Buď byli dlouhodobě šikanováni tak, že mohli otevřeným nesouhlasem jenom získat, nebo toho předstírání měli už plné zuby a čekali, až se to zlomí. Režim potlačoval už i prvomájové průvody, když se hned po ukončení nerozešly a konec byl na dohled. Nikdo nechtěl, aby tehdejší ČSSR skončila jako socialistický skanzen. Včetně soudruhů u lizu, kteří se připravovali na rozkradení státního majetku ve velkém.

Dneska tě šikanují agilní blbi, kteří ani nejsou součástí nomenklatury. Progresivnost nebo naopak nacismus z nich čiší a žádná disputace se nepřipouští, amen! Buď s námi, nebo proti nám. - A dost mě to děsí.

R. Polášek 18.11.2022 12:39

V osumdesátých letech už ani povinnost chodit do průvodů moc neexistovala, snad kromě pár pilných blbců to už nikdo nevyžadoval. Stačilo, když před tribunou prošli nějací lidi v dostatečném počtu a s pár nešťastníky, co vyfasovali a museli tam nést transparenty a bylo hotovo. Spíš je mi divné, že by se po průvodu vyžadoval rozchod, protože já jsem zase spíš zažil, že v té době už to hnali přes zábavu a jídlo. Po průvodu a projevu tam byla lidová polední veselice, nějaká muzika, pivo , párek...

L. Písařík 18.11.2022 11:42

Velmi zajímavé, už proto, že průběh sametové revoluce 17, listopadu v Praze je znám, ale v ostatních městech ne. Pokud někdo víte, napište o revoluci v Brně.

V. Mokrý 18.11.2022 9:08

A současnost ?

Že by ticho před bouří !

R. Polášek 18.11.2022 9:35

Současnost?

Rudí jsou v podstatě definitivně odepsáni, ale zeleným a rudozeleným možná už chybí jen troška k vytvoření nové totality. Coby evropské bruselské obdoby našeho Vítězného února 1948.

V. Mokrý 18.11.2022 10:47

A to si nechá ten svéráznej region líbit ?

F. Navrátil 18.11.2022 8:27

Už od jara 1989 se pokoušela skupina kolem vedoucího 13. odd. (armáda, policie, StB) ÚV KSČ Rudolfa Hegenberta o převrat, který by odstavil od moci Jakešovy konzervativní stalinisty a zajistil pokojný a bezpečný přechod k nějakému demokratičtějšímu perestrojkovému režimu. Bohužel disent byl odtržen od občanů a každá akce končila pšouknutím a trochou kouře. V listopadu vzala StB režii do svých rukou a s použitím osvědčených metod kombinace násilí, manipulace a provokace dosáhla cíle. Zatímco jásající občané zvonili klíči a zpívali "Ach synku, synku..", v kuloárech se jednalo o předání vlády a výměnu politické moci za moc ekonomickou. A tak se také stalo. Z privatizace profitovali zejména ti, kdo měli znalosti, známosti a peníze. Tedy nomenklaturní kádry. Takže všichni účastníci mohli být spokojeni. Jedni zasedli do vládních, poslaneckých a úřednických seslí a ti druzí shrábli bank v privatizaci. A ti, kdo tehdy zajíčkovali a mrzli na náměstích, tak mohou ke své spokojenosti beztrestně činit i dnes.

R. Polášek 18.11.2022 9:32

Tak ono 17 listopad 1989 skutečně vypadá na nepovedený puč reformních komunistů s cílem odstranit vládu normalizačních komunistů z roku 1968 a nahradit je vládou reformních komunistů a rozsáhle potom zreformovat ekonomiku celého státu. Ono totiž v té době už skoro všichni tušili nebo věděli, že ekonomika Československa míří dolů. A násilné potlačení demonstrace 17 listopadu včetně fingované smrti "tudenta Šmída" měla být rozbuškou toho puče. Jenže něco se tam nepovedlo a než se reformní komunist é rozhoupali k akci, lidi začali spontánně demontovat vládu komunistů jako celek.

Co se týká nomenklaturních kádrů po sametu, tak ono to je dost logické. Komunistická strana vysála k sobě, mimo pár procent vrstev disidentů a profláklých odpůrců režimu každého trochu schopnějšího. Takže je logické, že i po Sametu se spousta bývalých komunistů prosadila, v politice, v ponikání i třeba ve státní správě.

L. Písařík 18.11.2022 11:32

Lidé taky, ale ponechat vývoj jen jim, asi by to dopadlo skutečně opačně - chyběl by člověk v čele - iniciátor. Jestli kdo můžete, podívete se na ČT2 včera 17/11 v podvečer, je tam dokument skutečných událostí.

R. Polášek 18.11.2022 6:35

Autor tak trochu kecá . Kdo v roce 89 na Ostravsku neměl kontakty s disidenty nebo neposlouchal třeba Svobodnou Evropu, neměl o demonstraci 17 listopadu v Praze několik dnů ani tucha. Pokud se to třeba nedozvěděl z polské televize, to je taky možné. Ostrava byla v tom směru ve výhodě, u nás o nějakou desítku kilometrů dál na jih se vysílání polské tevize dalo naladit o takových 10 - 20 let dříve v době, kdy české vysílače ještě nebyly tak silné. Ale v roce 89 už byly české vysílače silné a bylo jich hodně, zatímco polské vysílání bylo u nás slabé, samé poruchy a duchy.

Ve zprávách o tom nebylo nic. 17 listopadu byl tuším čtvrtek a komunistické sdělovací prostředky mlčely až tuším do úterý, kdy se někde na třetí, čtvrté straně objevila pár řádková zpráva o té demonstraci. Zrovna v úterý jsme měli oslavu z práce, kde se už o událostech v Praze mluvilo a já jsem to kometoval svému šéfovi komunistovi v tom smyslu, že my jakožto naše generace vysokoškoláků jsme byli mírní, ale až ti další režimem zmlácení vysokoškoláci ukončí školu a přijdou do práce, tak ti se s nimi moc mazat nebudou. No, spletl jsem se. Když jsem šel večer z té oslavy, tak jsem potkal známého, který šel z promítání videa s Jakešem a z té demonstrace 17 listoapdu a byl z toho silně naštvaný. A už tuším druhý den ve středu ráno bylo všechno oblepené letáky, sloupy světel, autobusové zastávky... A ustanovilo se místní Občanské Forum a už to bylo dost jasné. Já jsem jim potom šel trochu pomoct, my jako vysokoškoláci předchozí generace jsme o takových 5 let dříve na kolejích občas diskutovali, že takový převrat musí nutně přijít a jak by asi měl proběhnout a docela jsme to vystihli. Ale tehdy byl režim ještě příliš silný , v roce 89 už to šlo.

R. Gramblička 18.11.2022 7:47

no a v čem teda autor kecá?

V. Dosoudil 18.11.2022 8:29

V ničem nekecá. To jeho kritik to má dopletené. Kdo se jen trochu zajímal, věděl o všem už od rána v sobotu 18. listopadu. Jsou časy a dny, na které se nezapomíná.

R. Polášek 18.11.2022 8:48

Kdyby to tak bylo, tak by komunisti padli o dost dřív, třeba už na začátku roku 1989 nebo někdy v roce 1988. Už na začátku roku 1989 v době Palachova týdne bylo jasné, že režim je buďto slabý nebo si začíná chovat disidenty jako nějakou regulérní opozici. Protože by o tom hned všichni věděli. Dneska v době internetu je to nemyslitelné a pokud se dnes nějaká totalita snaží zamezit šíření takových zpráv, dělá to hlavně přes "ředění" informací všelijakými falešnými zprávami a fejky. Ovšem tehdy ještě fungovala informační bariéra a kdo neměl zdroj "tiché pošty" někde blízk o v rodině enbo u dobrého známého, tak ty informace neměl. Takže disidenti a kdo takové známé měl, tak to možná v sobotu 18 věděl, Všichni ostatní a těch byla většina se to postupně dovídala během dalšího týdně.

A v čem že kritizuji autora?

Z. Lapil 18.11.2022 10:19

Ony ty zprávy byly, jenom člověk musel umět číst mezi řádky; což, domnívám se, bylo tou dobou umění zcela samozřejmé. Nějaká ta zpráva o protistátních živlech se do televize dostala, ono už šlo o akce natolik velké, že nešlo dělat, že nejsou. Koneckonců on už jen týdenní odstup mezi vlastně svazáckou demonstrací 17. listopadu (pátek, mimochodem, ale to je detail) a bez nadsázky všelidovou generální stávkou ukazuje, že lid věděl, jen se čekalo na startovní výstřel.

Teď si uvědomuju - ono už pár týdnů předtím byla Praha docela plná Trabantů opuštěných východními Němci odcházejících z tábora míru a socialismu přes západoněmeckou ambasádu. S čímž souvisela pravidelná 30timinutová zpoždění rychlíků od Berlína, skrze zostřenou celní kontrolu. Mimochodem značně děravou, stačilo na otázku "která zavazadlo jsou vaše to klíčové vynechat a doufat (nebo se domluvit), že spolucestující Češi to nebudou komentovat (české batohy zůstaly bez povšimnutí; aspoň tedy ty naše při té jedné cestě.

V létě jsme byli s kamarádem v Beskydech, potkali jsme tam stařenku (nikoliv seniorku, seniorka by nás neoslovovala ogaři :-)) a i ta vznesla dotaz na dění v Praze. Tak jsme ji ujistili, že tam opravdu žádní vraždící chuligáni neřádí, nýbrž že se jedná o zcela nenásilná shromáždění civilizovaných občanů. Byla z toho, chudák, trochu špatná - vypadali jsme důveryhodně, ale televize přece nelže.

R. Polášek 18.11.2022 13:11

Tak jasně že se četlo mezi řádky, že se sledoval vývoj v Polsku a, NDR a podobně, ale čtení mezi řádky je zase jenom čtení mezi řádky. Pro nějaké hospodské řeči nebo pro upozornění, že něčemu se má věnovat víc pozornosti dobré. Ale pro načasování rozjetí nějaké akce proti režimu to absolutně nestačí. Vždyť by stačilo dělat jen setinu toho, co se za Sametu dělalo běžně v každém Občanském Fóru, o rok dříve a s velmi vysokou pravděpodobností by z toho byla basa. Myslím třeba rozšiřování letáků, informací a podobně. Stačily zkušenosti z roku 1968 a 69 , kdy za podobné činnosti potom někteří trpěli až do sametu. A v totalitním režimu si nikdo není jistý výši trestu, za stejnou věc může člověk dostat napomenutí stejně jako si jít na slušný počet let si sednout. A nikdo zezdola s jistotou nevěděl, až do toho dalšího týdne po 17 listopadu, jak moc je ten režim nepevný.

Z. Lapil 18.11.2022 17:22

S tím naprosto souhlasím. Z vašich dnešních příspěvků jsem měl dojem, že si myslíte, že ještě 16.11. věděl o nepevnosti režimu Havel a par dalších.

Až teď mě napadá, že existovaly Hlas Ameriky a Svobodná Evropa. Zase - nemám ponětí, jak moc masová to byla záležitost, ale určitě statisíce lidi věděly, že něco takového existuje.

A. Stárek 18.11.2022 7:54

V 1989 jsem studoval VUT (Brno), žil jsem ve vesnici na Slovácku, s disentem jsem se vlastně vůbec nepotkal, ale "na komunisty" nadávali v podstatě všichni všude. 17. 11. 1989 byl pátek. Že se něco děje jsem se dověděl až v neděli, když jsem přijel na koleje (ani v busu se nic neříkalo, nebo si to nepamatuju, zajímavé). Každopádně to už bylo jasné, že se jde do stávky. Nikdo nevěděl, jak to dopadne, byly to dny plné vzrušení a napětí. Po pár dnech se ukázalo, že se bouří celý národ a už to byla jen intenzivní a krásná jízda, trvající několik měsíců (a vlastně několik let - 90. léta byla doba největší svobody a volnosti).

Mimochodem, Havla jsem zaregistroval nějak víc až v okamžiku, kdy ho tuším Bartoška oznámil jako kandidáta OF na prezidenta. Do té doby jsem ho znal v podstatě jen zcela náhodně z jednoho čísla časopisu TRN (z roku 1968 nebo tak nějak, měli jsme doma pár čísel), kde byl jeho absurdní článek "Kavyl gutropach juchor?". Právě pro tu skvělou absurdnost (z toho článku byly srozumitelné jen názvy "Mladá fronta" a podobně) jsem si ho pamatoval :-)

J. Rechnovský 18.11.2022 15:08

8-oSorry. Tenkrát jsi musel být přinejmenším naprostý ignorant! Já byl tenkrát na konci průmyslovky a diskuse byla o tom, jestli je Havel v jádru dobrák nebo vyčůránek. Nepamatuji se, že by se ve třídě nebo v mém okolí vysktl jediný exot, který vůbec nevěděl že je faktickým leaderem opozice. Nakonec i bolševici se o něj pravidelně otírali...

K. Zangl 18.11.2022 9:01

autor byl v listopadu 1989 malý kluk..

J. Durda 18.11.2022 9:01

17.11.1989 byl pátek, a co si pamatuji, v neděli ve zprávách se snažili dementovat fámy o úmrtí studenta Martina Šmida, takže ne že by média tak úplně mlčela. Lidi, zvyklí číst mezi řádky, zaručeně tušili, že se něco děje.

V pondělí nám pak soudružka Gubová na semináři z vědeckého komunismu (byl jsem tehdy ve 4. ročníku na VŠ) kladla na srdce, že se nemáme nechat mást nějakými pomatenými výstřelky pražských studentů. Týž den večer už to v menze na VŠB bouřilo a od úterka jsem vzali útokem galanterie, připíchávali si na bundy stužky s trikolórou a pouštěli se v centru do debat s horníky, kteří obyčejně nechápali ten smysl vzdoru v zemi, kde se lidi mají přece tak dobře.

Takže shrnuto - autor nekecá. Informace se šířily bleskově i na Ostravsku a kdo si neseděl na uších, tak věděl.

R. Polášek 18.11.2022 9:43

Tak na vysokých školách to určitě muselo být dřív. Už my o pár let dříve jsme měli kontakty na jiných školách které bychom určitě využili k vzájemné informovanosti. Ale ti, kdo normálně chodili do práce a neměli za koníček být protistátní podobně jako jsou dnes antivaxeři nebo proruští putlerovci, se to dozvěděli až když viděli třeba ty plakáty Občanského Fóra oblepené autobusové zastávky a ploty nebo když k nim přišla delegace vysokoškoláků jako k těm horníkům.

M. Kechlibar 18.11.2022 19:02

Autor zde.

Na Poláku ve zpravodajství DT hlásili, že v Czechoslowacji jsou nepokoje, jako první zprávu ze zahraničí hned 17.11. Měli k tomu i nějaké záběry vodních děl a lidí hnaných policajty. Očividně tam byl nějaký polský štáb.

Myslím, že v ČST nic nebylo, ale nevím. Tehdy byl ten Polák v Ostravě fakt nejlepší zdroj informací.

A příjem byl vesměs slušný, sem-tam trochu zadušilo.