19.4.2024 | Svátek má Rostislav


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Džejkej 3.1.2007 14:36

Zajímavý článek

Díky za velmi zajímavý a poučný článek. Také vzpomínky pamětníků v diskusi jsem si rád přečetl. Podle mého názoru byla stavba Vltavské kaskády největší ekologický zločin dvacátého století. Když čtu, jak vodáci pluli po divoké řece plné peřejí z Budějovic až do Prahy, tiše závidím. Naštěstí aspoň Berounka zůstala bez obludných přehrad, v létě se tam najdou dobrá místa ke koupání a loni v lednu se dalo jet na bruslích z Černošic až do Karlštejna.

Fráček 2.1.2007 22:17

Další bazény v Praze

Jeden bazén je i ve sportovním zařízení na Vinohradech u Riegrových sadů-kdysi ČKD Praha, kam jsem chodil v 50.letech na dětské plavecké kursy,venkovní bazén-říkali jsme mu Plivátko-s dětským brouzdalištěm a šatnami byl i mezi Spořilovem a Krčským lesem směrwm od stanice metra Roztyly ku Praze-zanikl stavbou magistrály a metra, ale fungoval ještě v 60. letech,lázně Na mlejnku v Braníku byl někde v prostoru Barandovského mostu.

Existuje dosud koupaliště na Lhotce, bylo (nebo ještě je?) i v Motole.

V Hostivaři byl na Botiči, jestli se nemýlím, původně i jednoduchý bazén.

Bazén s koupalištěm byl a snad i ještě je v Divoké Šárce.

doxa 2.1.2007 22:19

Re: Další bazény v Praze

ten v Šárce býval náš kmenový, říkávali jsme mu stále "U Veselíka"

doxa 2.1.2007 22:23

Re: Re: Další bazény v Praze

A další byl o několik kilometrů dál v Dolní (neboli Tiché) Šárce

LC 2.1.2007 19:00

malá plovárna

Do Prahy jsem jako dítě jezdila  k tetě na prázdniny a pamatuju si , že za Žlutými a Modrými lázněmi byla v Bráníku ještě jedna plovárna, které říkali Na mlejnku

eva 2.1.2007 12:39

koupání ve Vltavě a bruslení

Jsem ročník 1944 a bydleli jsme blízko Národní třídy. Chodívali jsme se koupat samozřejmě na Žofín, případně do Podolí, a to k mostu Inteligence, kde byly krásné volné travnaté břehy, dosti zaplněné. Tam jsem trávila své teenagerovské roky, pamamtuji se jak jsem se tam "učila" na maturu. Žluté a Modré ( dnes spojené)lázně nám připadaly paďourské, tam chodily starci a stařeny (dnes to vidím jako třicátníky). Nad nimi proti proudu

bylo několik loděnic, končily tzv. plovárnou Stalingrad, která byla taky dost oblíbená. Co se týče zamrzlé Vltavy, učila jsem se na ní bruslit, musela tedy zamrzat ještě v 50. letech. Pamamtuji se na to u Palackéhomostu nebo i na Františku.

Antonín Hrbek 2.1.2007 12:21

Pár poznámek

Vltava byla skutečně až do II.SV zamrzlá od Smíchova do Modřan. I v posledních letech se dalo občas bruslit v Podolském přístavu. U Stromovky bylo koupání dvojí - a to buď přímo ve Vltavě nebo na "kanále". Koupání na dolní Vltavě za Prahou (např. u Zámečku) bylo sice možné, ale vzhledem k čistírně vody ne příliš dobré. Na horní Vltavě u mostu inteligence se také dalo koupat, avšak často za cenu, že se koupající musel vyhýbat plujícímu odpadu.

Jinak svou dlouhodobou historii měly dvě plovárny a to "vojenská" a "občanská"  na Klárově. Dnes je tam Kasino.

krmič 2.1.2007 11:33

Nepřehání autor trošku?

"V posledních letech je poměrně velký problém v teplých letních dnech najít v Praze místo, kde je příjemné se vykoupat, a přitom nečekat, až někdo vyleze z vody, abychom si mohli vlézt na jeho místo."

To se mi nějak nezdá. Nejsem z Prahy, ale hodně pražských koupališť jsem vyzkoušel a neměl jsem tento dojem. Většinou v 80. a 90. letech, v létě - Hostivař, Džbán, Podolí i některá menší. V roce 1960 jsem se dokonce koupal i v té studené Vltavě, na Občanské plovárně. Naopak mě úplně vyděsily filmové záběry z různých koupališť ve 20. - 30. letech v pořadu Hledání ztraceného času. To byla opravdu síla, ty namačkané davy!

Ale stejně, na naše Letní koupaliště Ostrava-Poruba žádné pražské koupaliště nemá! :-)

šakal 2.1.2007 13:39

...Jaké to tam je?...

...Není to také ve slohu socialistického realismu? Nemáte od toho nějaké obrázky?

krmič 2.1.2007 15:18

Re: ...Jaké to tam je?...

Tam žádná Architektura není. Pokud nepočítáte prodejní stánky a jiné dřevostavby z posledních let. Koupaliště samo bylo vybudováno v 60. letech. Fotogalerie je zde: text

Na jednom snímku jsem vidět. :-)

šakal 2.1.2007 17:30

...Ahááá!...

...ten dřevěný bar s visutou terasou znám z časopisu Architekt!

Díky! :-)

krmič 3.1.2007 13:51

Re: ...Ahááá!...

Ten je pěkný. Třetí stolička na straně vzdálenější od tobogánu je moje oblíbená. (To ale na snímcích není vidět.)

Si 2.1.2007 11:24

Překlep?

Bazén Inka je pravděpodobně YMCA na Poříčí. Byl po restituci rekonstruovaný v 90. letech a nyní v opět (omezeně) přístupný pro veřejnost.

Kanuk 2.1.2007 6:22

Pár poznámek

1) Padesátá léta. Jestli se nemýlím, koupání ve Vltavě skončilo už s přehradou štěchovickou, která byla dokončena někdy kolem války. 2) Kluziště na Vltavě. Já teda pamatuji spojitý led od Holešovic k železničnímu mostu pod Vyšehradem, někdy ve třicátých letech, možná, že to bylo 1929. Pak byl také led někdy za války, asi 1941. Nepamatuji se, že by byl někdy po válce, což neznamená, že nebyl. Ale Vltava přestala zamrzat ze stejného důvodu, jako přestalo koupání, postavení přehrad. Pochybuji, že by kdy byla zamrzlá Vltava mezi Modřany a Zbraslaví, tam byl silný proud (nebyl nynější jez) 3) Krytý plavecký bazen byl také v Tyršově domě, nevím, zda dosud existuje. 4)"Veřejná plovárna", kde se neplatilo vstupné, ale byl tam plavčík, byla na dolním konci Štvanice, proti jatkám (nynější tržnice). Od jatek tam jezdil přívoz. a přes druhý - menší přívoz přes plavební kanál se mohlo projít do Karlína. "Plovárna" spočívala v několika plovoucích kládách, které vymezovaly prostor pro neplavce, byla tam bouda pro plavčíka a snad bouda na převlékání.  5) Nad zmíněnou "veřejnou plovárnou"ˇbyla další plovárna, těsně pod železničním mostem, kde byly převlékárny, šatny a vor s bazeny. Tam se ale platilo. 6) Další plovárna byla loď Šumava, patřící rodině Šumavských, která přes léto bývala zakotvena u Štvanice, mezi železničním a Hlávkovým mostem. 7) Nad  Čechovým mostem byla "Občanská plovárna", v budovách, které dodnes existují, byly šatny, na řece byl vor se dvěma bazeny. Kousek nad ní byla plovárna "vojenská". Pak až autorem zmíněná plovárna na Žofíně (Slovanský ostrov?).

PP 2.1.2007 6:45

Re: Pár poznámek

Jsem sice "mlaďák" a tedy nepamětník, ale soudím dle popisu plovárny musela nejméně jedna existovat ještě v době natáčení filmu "Jak utopit doktora Mráčka". Mohli si ji sice postavit filmaři, ale to by pak nebylo pro publikum "uvěřitelné".

Kanuk 2.1.2007 7:01

Re: Re: Pár poznámek

Ten film - nebylo to o té rodině vodníků? Mám mlhavý dojem, že se tam vyskytovala plovárna někde v Podolí.

doxa 2.1.2007 7:52

Re: Re: Pár poznámek

Na Občanské plovárně se odehrává slavná scéna z filmu "Faunovo velmi pozdní odpoledne"

šakal 2.1.2007 8:49

Jasně!...

...Vzpomínám na tu policejní hlídku, která ve filmu z zaháněla slečny opalující se "nahoře bez" slovy:

"...A už to tady dneska nechcem vidět, co sme tu viděli!"

;-D

Kanuk 2.1.2007 6:52

Re: Pár poznámek - dodatek

Jestli se nemýlím, tak "Žluté" a "Modré" lázně byly na vyšehradském břehu (Podolí) něco takového tam snad dosud existuje. Na zlíchovském břehu bylo také několik plováren, jedna z nich - pokud se pamatuji - byla "Sokolská". Myslím, že nyní je v těch místech tribuna pro vodácké závody.

doxa 2.1.2007 7:53

Re: Re: Pár poznámek - dodatek

Žluté existují dosud.

DS 2.1.2007 9:17

Re: Re: Pár poznámek - dodatek

Smíchovská mládež hojně navštěvovala Zlíchovskou plovárnu a celý tenlevý břeh byll plný loděnic,tenisových kurtů a jiných možností sportovních aktivit.To vše zmizelo za budování socialismu a muselo ustoupit stavbě Strakonické silnice.Byla to a je to velká škoda

Kočka 2.1.2007 11:31

Re: Re: Pár poznámek - dodatek

Jedna byla tam co je teď Barandovský most, další byla pod Vyšehradem a další tam co je botel na Smíchově, teplou vodu tedy nepamutuji, ale v zimě se bruslilo v hafnech.

dvd 2.1.2007 6:58

Ve Vltavě

se v Praze koupalo ještě v padesátých letech a někdo přísahal na Modrou někdo na Žlutou (trochu jako Sparta-Slavia), v Holešovicích u Trojského mostu (=Barikádníků) se chodilo běžně k Frolíkovi (to byla bouda, kde pan Frolík prodával limonádu a cukroví), lidé polehávali na dekách a otužilejší lezli do Vltavy. Pro nás kluky bylo cílem "doplavat na špičku" což byl poloostrov holešovického přístavu. A tam jsem o prázdninách 1957 kadý den plaval ve studené vodě, čímž jsem si nevěda rozháněl slepák. A pak jsem tam v sobotu nešel, studená voda se nekonala a večer byla operace.

šakal 2.1.2007 7:06

...Kryté bazény?...

...V Tyršově domě bazén stále existuje a funguje. Donedávna ho užívala Fakulta tělesné výchovy a sportu a dnes zas patří Sokolu.

Krytý bazén také existoval v takzvaném Domě kultury těla na Klárově. Byl malý a měl zaoblený tvar jakési "ledviny". Ještě v 90. letech tam žáci ze základní školy pro nevidomé v Loretánské ulici chodili na rehabilitační cvičení. Ale nevím, jestli to ještě funguje dodnes.

dvd 2.1.2007 8:12

A na Klárově

byl po léta proslavený plavčík Čermák. Znal jsem děti, které kvůli němu měli fobii vůči vodě - tedy ne že by se stali alkoholiky.;-D

DS 2.1.2007 9:21

Re: A na Klárově

Pan Čermák učil plavat děti tím způsobem,že je v nestřeženém okamžiku házel do vody.Jsem také jedna z jeho obětí.Ale musím uznat,že mě plavat naučil

VLK 3.1.2007 15:10

Re: ...Kryté bazény?...

Po povodni stejne jako cely Tyrsak opraveny.  Pro verejnost v sobotu a nedeli. Vice musite dohledat nekde na http://www.sokol-cos.cz/index.html

kritik 2.1.2007 8:47

Re: Pár poznámek

kolem r. 1950 byla minimálně jednou Vltava v Praze zamrzlá. S jistotou se pamatuji, že jsme po ní bruslili od Podolí až k Jiráskovu mostu.

Michaela Freiová 2.1.2007 10:24

Re: Pár poznámek

Led na Vltavě po válce byl, prosím, ještě ho pamatuju, bruslili jsme na něm počátkem padesátých let . Rovněž tak teplá Vltava v létě - absolvovala jsem na Občanské plovárně několik prvních hodin plavání a začínali jsme dokonce splýváním - s obličejem ponořeným do vltavské vody.

Zkazily to pak Slapy....