28.3.2024 | Svátek má Soňa


Diskuse k článku

VZPOMÍNKA: Pionýrský tábor

V socialismu skutečně existovaly výdobytky, na které i já dodnes s láskou vzpomínám. A vzpomínají i kamarádi, kteří odjakživa neměli komouše v lásce. Takovým výdobytkem byl Dětský tábor SSŽ (Staveb silnic a železnic) v Dobronicích. Byl to mamutí monopolní podnik na výstavbu dopravních staveb v Čechách, na Moravě mu konkuroval podnik Dopravní stavby.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
B. Uhlich 3.5.2017 20:21

Milane dík za vzpomínky, však jsme se tam potkávali

I když mě pak osud zavál jinam a měl jsem tak trochu i svůj tábor, na Dobronice se zapomenout nedá... tak zatím dík..

J. Novak 2.5.2017 8:30

Dům Pionýrů, dětí a mládeže Praha 6

Byly tam turistické oddíly pro děti a jeden turistický a tábornický klub pro mládež již trochu i více odrostlejší s názvem MikraKlub - Milovníci krásného. Byla to nádherná parta, která jezdila a chodila na čundry, spalo se většinou pd širákem. To, že jsme byli organizovaní pod hlavičkou výše uvedenou ale mělo ohromnou výhodu, protože třeba prázdninové toulání po vlastech a krásách Československa mělo oficiálně hlavičku jako putovní tábor a dostali jsme na to i příspěvek od státu. Večery u táboráku, "kufrování" na cestách, kdy jsme třeba z ValMezu vyrazili od nádraží sice po značce správné barvy, ale opačným směrem, na což jsme přišli až u přehrady Bystřička :-). Mělo to výhodu, mohli jsme se alespoň vykoupat. Přespali jsme tam na kraji lesa a druhý den se prošli holt o nějaký ten kilometr navíc do Rajnochovic. Výhoda "organizovanosti", čili že ten náš vandr byl oficiální byla i v tom, že při nějaké větší nepřízni počasí se dalo přespat třeba i ve vesnické škole ve třídách nabo v tělocvičně, kam by nás jinak nikdo nepustil. Pravda je, že nás skutečně zajímala krajina, příroda, poznávání..., lišili jsme se od spousty jiných třeba i tím, že jsme na těch našich toulkách nepotřebovali a nekonzumovali žádný alkohol. Ale to byla janom taková vzpomínka, kolik že to je vlastně let zpátky? Asi tak 45 :-).

J. Řezák 1.5.2017 23:03

A co "Turistické oddíly mládeže", ...

... skvělá zařízení, kde se pod hlavičkou jakési pionýrské skupiny provádělo nepokryté rejdiště skautingu (večerní četba na pokračování - Foglar, E.T. Seaton a podobně, lovili se bobříci, každodenně se vyhlašovalo největší čuně tábora s čestným titulem Štětináč), základy táborničení, první lásky atd., prostě neskutečné vzpomínky.

J. Kanioková 1.5.2017 18:07

Nádherný článek..

S. Rehulka 1.5.2017 11:58

Díky pane Hulíku !

Vynikající článek, který připomíná, že stačí slušní lidé, správné názory a i bolševik byl krátký !

Jsem ročník 1941, tedy z generace hodně bité komunistickými zákony. Junák - Skaut nebyl, tak jsme jezdili na tramp, ovšem vedený více skautskými zvyky. Když jsme se potkávali s jinými trampy, byla to přátelská setkání, ale pivo jsme si dávali jen jedno a vyhledávali v přírodě samotu. Na Brdech jsme například tábořili přímo ve vojenském, zakázaném prostoru (pod svícnem je tma), v malé rokli s pramenem vody, nikdy táborák, jen malý ohen z vybraného suchého dřeva a protože nikdo z naší osady nebyl muzikant, ani Potlachy nám nechyběly. Příroda sama to vynahradila.

P. Lenc 1.5.2017 9:42

Krásné,

ale v dnešní době "hygieniků", neziskovek a "práv dítěte" takový tábor není možný.Dík za článek.

J. Jelínek 1.5.2017 11:08

Re: Krásné,

Ale je to možné. Seberte partu kamarádů a jejich dětí, domluvte se s majitelem nějaké louky u rybníka a uspořádejte takový "tábor" , že na něj budou účastníci (dospělí i děti) vzpomínat ještě po letech. Jenom tomu neříkejte "tábor" a zajistěte, aby se manželky měly kde vysprchovat, protože není zuřivějšího hygienika nad nevrlou ženu. Holt to chce mít ty kamarády a hlavně vůli.

V. Bartl 1.5.2017 7:40

paráda

také jsem byl dvakrát na Horní Bečvě. Systém "výuky" nebyl tak propracovaný /nebo tolik přikrášlený/, ale rovněž skvostný. A nejenom pro hanácky pionyre, pro "souhy a soušky vedoucí, podvedoucí a nadvedoucí" také.

P. Eugel 1.5.2017 6:18

NÄ›jakĂ© trable s odeslánĂ­m pĹTMĂ­spÄ›vkĹŻ? Nebo posahana cenzura?

P. Eugel 1.5.2017 6:18

Nějaké trable s odesláním příspěvků? Nebo posahana cenzura?

P. Eugel 1.5.2017 6:16

Č.S.P.L.O. a tábory v DDR u Berlinskych jezer. Později, koncem 80. let i na území ČSSR. Také nádherná skautská záležitost. Osobní zkušenost v roli dítěte a později i instruktora.

Mám, ale dojem Ĺľe dneska by hygienikĹŻm a rĹŻznĂ ̋m neziskovám, kterĂ© se angaĹľujĂ­ v sociálnĂ­ oblasti, praskla Ĺľilka.

P. Eugel 1.5.2017 6:16

Č.S.P.L.O. a tábory v DDR u Berlinskych jezer. Později, koncem 80. let i na území ČSSR. Také nádherná skautská záležitost. Osobní zkušenost v roli dítěte a později i instruktora.

Mám, ale dojem že dneska by hygienikům a různým neziskovám, které se angažují v sociální oblasti, praskla žilka.

M. Prokop 1.5.2017 0:38

1*

Budiž čest všem, kdo se i za socíku snažili chovat jako lidi.

J. Farda 1.5.2017 9:12

Re: 1*

Nelze nic víc dodat.

J. Novak 2.5.2017 8:42

Re: 1*

Těch lidí bylo poměrně hodně a na oficiální ideologii jsme kašlali. Sokol byl pro nás Sokol, ať se to třeba nějakou dobu jmenovalo TJ Sparta Praha, odbor Sokol, později sice ZRTV - Základní a rekreační tělesná výchova, potom zase opět "prošel"název Sokol... :-), nám nešlo o název, ale o to, aby děti k něčemu byly. Dnes chce každý za všechno platit, ma jsme dělali cvičitele v Sokole zadarmo, 4 dny v týdnu každý den večer 2 hodiny a ani by nás nikdy nenapadlo si za to něco vzít. Naopak jsme si ještě platili členské příspěvky ČSTV.