30.6.2022 | Svátek má Šárka


Diskuse k článku

VZPOMÍNKA: Okupant

V těchto dnech si připomínáme srpnové události roku 1968. Na dobu, kdy do našich ulic vjely tanky vojsk Varšavské smlouvy. Paktu, který sliboval mír a pod pásy svých tanků pohřbil nejen lidské životy a naděje ale i všechny zásady obyčejné lidské slušnosti.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Blažek 24.8.2012 16:26

A což takhle jiní okupanti?

Je jistě škoda, že si autorka neschovala trochu té aktivity do doby, kdy Američané bombardovali Srbsko.

M. Stuchlik 24.8.2012 18:01

Re: A což takhle jiní okupanti?

Myslíte Miloševičovo Srbsko, které rozbilo Jugoslávii a má na svědomí statisíce mrtvých? Američané udělali 2 chyby: začali s bombardováním pro mnoho lidí příliš pozdě a netrefili se do Miloševiče a oddílů ruských "odborníků" kteří se v různých uniformách pohybovali po Jugoslávii s neznámými ale snadno uhádnutelnými úkoly.

M. Hoblík 24.8.2012 16:00

Všichni okupanti jsou zmetci!

Největší zkušenosti v této ooblasti mají nepochybně USA, ale díky Havlovi a jeho úporné snaze jsme se jimi stali také.

M. Stuchlik 24.8.2012 18:01

Re: Všichni okupanti jsou zmetci!

Meleš nesmysly bolševickej zblblíku.

P. Fiala 24.8.2012 9:09

Též mi se nelíbí, že válčíme v zahraničí

V podstatě souhlasíme s okupováním jiných občanů jiných států.

President,co by vrchní velitel, by to mohl zarazit. Jistě nezapomněl.

M. Stuchlik 24.8.2012 18:02

Re: Též mi se nelíbí, že válčíme v zahraničí

Soudruh Klaus taky nezapomněl

K. Drobková 27.8.2012 8:40

Re: Též mi se nelíbí, že válčíme v zahraničí

http://www.youtube.com/watch?v=iRZPlH0-Sc4

V. Linhart 24.8.2012 7:12

Oběti a vrazi, kdo je kdo?

Je těžké uvěřit, že stát, který zažil v minulém století dvě okupace a pro který je to dosud nepřekonané trauma, se v současnosti sám účastní a nebo účastnil okupací a znásilňování ducha jiných národů, tentokrát ve jménu ideologické doktríny, která samu sebe skromně označila za vrchol společenského vývoje. Těch zhruba sto mrtvých v srpnu 68., ostatně většinou obětí dopravních nehod,je smutných, ale proti čtyřiceti tisícům mrtvých civilistů při okupaci Íráku je to směšné, o statisících obětí okupace Afghánistánu koaličními vojsky ani nemluvě.

M. Lechvy 24.8.2012 7:44

Re: Oběti a vrazi, kdo je kdo?

Kam vy na ty bludy a čísla chodíte? Máte patrně špatného politruka.

O. Istvanfy 24.8.2012 7:53

Re: Oběti a vrazi, kdo je kdo?

Ak máte lepšie čísla, sem s nimi.

V. Linhart 24.8.2012 7:53

Re: Oběti a vrazi, kdo je kdo?

Wikipedie, heslo WikiLeaks. To je můj politruk.

M. Stuchlik 24.8.2012 18:03

Re: Oběti a vrazi, kdo je kdo?

Takový blábol nemá cenu ani těch pár bitů na disku Wikipedie

J. Blažek 24.8.2012 16:28

Re: Oběti a vrazi, kdo je kdo?

Vy jste nikdy nečetl či neslyšel o tom, že Američané, třeba omylem, pozabíjeli vesničany?

P. Krasny 24.8.2012 13:56

Re: Oběti a vrazi, kdo je kdo?

linhart, nasadit cipek a neopruzovat.

B. Volarik 24.8.2012 6:43

Potvrzení pověstí.

Ten Serjoža se možná domů opravdu nedostal. Nějaký čas po okupaci začaly v Těžkoslovensku prosakovat zvěsti, že mnozí vojáci z prvního sledu se domů nikdy nevrátili. Mluvilo se nejméně o asi čtyřiceti tisících, možná více vojáků.

Pověsti mi poptvrdili v roce 1980 Rusové, se kterými jsme bydleli v Itálii na cestě do USA. V Ostia Lido byly tisíce ruských Židů, které tehdy začali pouštět ze Sojuzu do Izraele. Mnozí ve Vídni otočili na Ameriku. Byli shromažďováni a procesováni židovskou svépomocnou organisací HIAS a pak posíláni do USA. Mluvili jsme dost o okupaci (já zrovna rok předtím maturoval na zednické průmyslovce z ruštiny za 1). Tvrdili, že mnoho tisíců vojáků prvních sledů se nikdy nevrátilo domů. Prý padli v boji s kontrarevolucí. Později však i Rusové zjistili, že byli odlifrováni na Sibiř....Nesměli doma říct, co v Těžkoslovensku viděli, nebo spíše neviděli.

P. Moravčík 24.8.2012 9:43

Re: Potvrzení pověstí.

Je to veľmi pravdepodobné a zrejme dosť svojich vojakov si Rusi postrieľali u nás sami. Pri práca na priehrade pri Liptovskej Mare buldozér vyhrabal mr´tvoly sovietskych vojakov, postrieľaných vlastnými... V kyjevskej ZOO v roku 1973 som sa rozprával s inak veľmi sympatickým Ukrajincom, ktorý mi vysvetľoval, že sa mýlim, pretože u nás skutočne ozbrojená kontrarevolúcia bola, a pri jej potlačovaní padli tisíce obetavých sovietskych súdruhov. Takáto propaganda a masírovanie myslí inak celkom milých a priateľských ľudí v Sojuze muselo mať  nejaký reálny základ - dotyčný mi tvrdil, že sám vie o niekoľkých synoch svojich známych, ktorí sa už  z Cˇeskoslovenska nevrátili. Aj ja som počul, že prvá vlna sa nevrátila do svojich domovov, ale bola odsunutá čo najdˇalej na východ aby svojimi skúsenosťami nerozrušovala spoluobčanov. Ruskí vojaci sa veľmi čudovali - doslovne: A u vas nikakoje derevni, tolko gorody? Uspokojili sa až potom, ako sa dostali do architektonickej rezervácie Vlkolinec :-). A teraz si predstavte, že sa vráti táto masa do sovietskeho raja - spomeňme len ako sa im od nás a z východného Nemecka nechcelo.  

Z. Ležatka 24.8.2012 15:21

Kyjev – květen 1979:

Tehdy na 3měsíční stáž vyslal bolševik místo zasloužilého komunisty mě, neboť bylo potřeba přivézt od výrobce počítačů informace. V jednom „pogrebku“ jsme se dali do řeči s domorodci, a ti, když zjistili, že jsme z Československa, tak nám 68mý rok vyčetli slovy „JENOM BĚLORUSŮ PADLO U VÁS TEHDY 4 TISÍCE“. 

P. Sulc 24.8.2012 5:00

V te dobe jsem uz byl ve Vidni, par dni

pred odletem do USA. A videl, jsem, jak Cesi vysvetliji vojakum, zadaji je aby se vratili atd. Bylo z toho na zvraceni. Z tech Cechu myslim. Copak rusky vojacek moho jen tak obratit kone  a jet zpet? Copak nadporucik mohl zavelet svim par tankum: celem vzad a zpatky do Ruska. Snad mohlo pomoci,  alespon rozvireni udalosti, pomoci OSN. Ale to ti bojovnym narodem uctivani politici, Dubcek, Smrkovsky a dalsi, hned v zarodku zarazili, aby nepohnevali sveho dlouholeteho pritele Brezneva. A nakonec vsichni, az na Krugera , podepsali v Moskve vasalskou prisahu.Ale ten statecny narod je miloval dale, a stale jeste miluje.Takze uz prestante plakat a narikat nad 21 srpnem a plakejte a narikejte nad soucastnosti, ta je take spata.

E. Došlík 24.8.2012 8:48

Re: V te dobe jsem uz byl ve Vidni, par dni

Ahojka Pavle, dávám ti zelenou, to co přednesla 21.srpna paní Němcová, se vymyká zdravému rozumu. Je pouze o 6 let mladší než já r.1946, a tak se cítím tím, že můžu o tom vyslovit svůj názor. To co prohlásila o politických vůdcích, se vůbec nehodí. Tenkrát jsme stáli na jejich straně. Doufali jsme, že se vše obrátí v dobré. Ovšem vstup vojsk všechno zhatil. USA bylo jasně domluveno s Brežněvem, že nepodniknou žádné kroky proti vstupu, to je všem jasné, jen Němcové ne! Jaltská dohoda byla tak dodržovaná. Doporučuji si přečíst knihu " Jaro 1968-čítanka pro děti a mládež ". Pokud chcet být chytřejší, a máte zájem o pravdivé podání našich dějin od roku 1918 - 1968 doporučuji 2 díly knihy Tomáše Krystlíka " Zamlčené dějiny ".

P. Sulc 24.8.2012 9:23

Re: V te dobe jsem uz byl ve Vidni, par dni

Ahoj, nemyslim ze se Breznev s kymkoliv domlouval. Rekl bych, ze bylo predem jasne, ze Amerika nic delat nebude. Proc by take mela? V CSR se nebojovalo, a pokud nekdo neuklouzl po ruskem oleji a nezlomil si nohu, tak ze v podstate nic nestalo. A co nejdulezitejsiho, pastyr Breznev si delal jen poradek ve vlastnim stadecku, nikoliv v tom prespolnim, tak proc by se NATO melo angazovat. Co se knihy Tomase Krystlika tyce, oba dily jsou naprosto perfektni, jen si myslim ze nekteri fanaticti vlasteneckove budou pistet a skucet. Slecna Sohorova by jiste knihu privazala na hranici a dala upalit i s p.Krystlikem, sama by prikladala polena a jeste nejradeji prilozila tlusteho Sulce.

E. Došlík 24.8.2012 9:27

Re: V te dobe jsem uz byl ve Vidni, par dni

Pavle, nejenom Tebe . . ., a najdou se i další, však víš o které se jedná !

P. Zeman 24.8.2012 11:05

Re: V te dobe jsem uz byl ve Vidni, par dni

Když už takhle zase žvaníte, zkuste si alespoň zjistit fakta. Třeba ten co nepodepsal se skutečně Kruger nejmenoval :-P

J. Dvořák 24.8.2012 14:39

Re: V te dobe jsem uz byl ve Vidni, par dni

A na jeho počest byl založen Krugerův národní park aby nebyl jeho čin nikdy zapomenut,žejo !

P. Kolář 24.8.2012 15:12

Re: V te dobe jsem uz byl ve Vidni, par dni

Je to opravdu strašné a vůbec se to nedá odpustit,když se někdo splete a někoho pojmenuje jinak.Dá se to v tom normálním případě přehlédnout,v tom horším je potřeba takové obrovské provinění potrestat,anebo o tom napsat takovou poznámku,která ukazuje,že jste opravdu borec nebetyčných kvalit.

P. Sulc 24.8.2012 20:59

Re: V te dobe jsem uz byl ve Vidni, par dni

A jak se jmenoval ?

P. Janoušek 24.8.2012 21:40

Re: V te dobe jsem uz byl ve Vidni, par dni

Kriegel pane Sulci. Ostatně, ten zbabělý národ jste tu statečně nechal a ujechl do Vídně. Hmm...

P. Sulc 25.8.2012 7:09

Re: V te dobe jsem uz byl ve Vidni, par dni

Hloupy pane, pada z vas jen zavist. My, emigranti jsme proste meli kuraz jit mezi cizi lidi, jejichz rec jsme neznali a zkusili jsme se uzivit. A mnoho z nas si to zopakovalo po case jeste jednou, zatim co lide vaseho razeni jen soudruhovali a cestpracovali a nosili fanglicky v pruvode..My jsme vedeli ze ta prvni leta nebudou zadny med, ale ze mame nadeji na mnohem lepsi zivot ve svobodne zemi. A to je co nam spousta kretenu zavidi, ne ten lepsi zivot, to je relativni vec, ale tu kuraz, to odhodlani pro sebe neco udelat, nebyt jako ovce.Starat se sam o sebe, se vsemi dusledky, ale nemust se klanet zrudnemu rezimu. Na to jste se asi neamohl, jestli jste byl v prislusnem veku. Zrejme jste zil v socialismu jako ryba ve vode.