14.5.2021 | Svátek má Bonifác


Diskuse k článku

VZPOMÍNKA: Mýtus o studentské revoluci

Bezprostředně spustila listopadový převrat demonstrace k výročí 17. listopadu 1939, která začínala v Praze na Albertově. Po několika projevech na ozvučené tribuně postavené pod schody na konci ulice – projevech pamětníků a soudruhů z Socialistického svazu mládeže – se průvod vydal na Vyšehradský hřbitov.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Skřivan 17.11.2014 23:11

Re: Zlom nastal, když dělníci v ČKD (nebo to byla Pragovka?)

... ale ale. Soudruh Štěpán byl jen trumbera. Oni komunisti věděli jak dlouho, že s komunismem je konec. Minimálně od doby, co tu byl Gorbačov, kdy jim sdělil, že CA už není jejich opora, točka. Tak vymysleli konec takový, abyste si myslel, že to byla revoluce.

Kdyby to totiž byla opravdová revoluce, byť sametová, tak by byla spousta bolševiků v base. Nebo nevíte, že máme zákon na to, že bolševický režim byl protiprávní ? Pokud vím, tak do basy, šel tak akorát trumbera Štěpán, který to zjevně myslel opravdu upřímně. :-)))

P. Vaňura 17.11.2014 17:28

Také mě těch -17 zarazilo, je to nesmysl

celý další týden ale bylo poměrně chladno.

P. Krasny 17.11.2014 13:25

Re: Trochu si vymýšlíte

Internet je skvela vec:

Praha - Klementinum     3.9 °C     -1 °C

Praha - Libuš     3 °C     -4.3 °C

Praha - Ruzyně     2.5 °C     -5.1 °C

-17 určitě nebylo, ale kosa byla.

V. Novák 17.11.2014 13:13

Zlom nastal, když dělníci v ČKD (nebo to byla Pragovka?)

vypískali Štěpána - a jeden z nich to vykecal do televize. To se ještě televize neodvážila odvysílat samotné vypískání, ale slova "uvědomělého soudruha", který ostatním "vytkl", že toho s. Štěpána vypískali a ani nenechali domluvit - to už prošlo.

No - a tím všichni zjistili, že TEĎ už revolta má smysl, že už opravdu zůstali jen soudruzi na ÚV, kteří se ani nedokázali navzájem spočítat a že zůstali jak ty kůly v plotě.

Když je vypískali i dělníci, o které se vždycky tak opírali, na které se odvolávali a za které se schovávali - tak pochopili, že musí hlavně rychle od válu. Dokud to ještě bude bez násilí.

os. - Tu Pragovku i ČKD pak OFčani dělníkům zrušili jak Stalin kulaka...

E. Erat 17.11.2014 9:31

Spíše Mýtus o revoluci, jak několikrát

tento týden řekl přímý účastník všech jednání Petr Pithart.O žádnou revoluci nešlo,bylo to předání moci,která ležela na podlaze.ČSSR byla jednou z posledních zemí (před Rumunskem),kde něco podobného proběhlo.Byla to řetězová reakce,režim by stejně padl,možná trochu později,studenti a disidenti to jenom "uspíšili".

J. Urban 17.11.2014 9:09

Náhoda? No nevím. "Náhodou" byla

StB a pohotováci i s tím zinscenovaným úmrtím velmi dobře připravená. A těžko říct (bez důkazů a věrohodných svědectví), zda se průvod z Vyšehradu hnul do centra spontánně, z vůle studentů nebo z vůle agentů-provokatérů estébáků.

J. Skála 17.11.2014 7:01

Trochu si vymýšlíte

Paměť je  hezká věc, ale ošidná.  Není na ni spoleh. Tenkrát totiž nebylo -17, nebyl ani mráz. Takže ten QuasiŠmíd to měl trochu jednodušší.

P. Sulc 17.11.2014 1:27

Re: Stydim se !!! V roce 89 jsem byl vysokoskolak ...

Vazeny pane, ceska spolecnost je stale stejna, v marasmu zije od dob, kdy ji prestala svistet nad  zadeli drabova liskovka, od dob, kdy zeme dostala ustavu v r.1867. Mladocesi Starocesi, Cesi a "Nemci" se mlatili na Risske klacky, za te ''bajecne'' Tatickovy prvni republiky to pokracovalo. Za dob komunismu ne, liskovka byla zase venku. A tak to je stale. Nejlepe pripojit zem k Nemecku, za dve, tri generace budou v zemi slusni lide.

H. Lukešová 17.11.2014 1:15

Re: Stydim se !!! V roce 89 jsem byl vysokoskolak ...

Nedá se paušalizovat, ne každý Čech klesl na morální dno. Našli se stateční Češi.

T. Pansky 17.11.2014 0:54

Stydim se !!! V roce 89 jsem byl vysokoskolak ...

... studujici v jednom z krajskych mest.  Nebyly mobily, komunikovalo se velmi zprostredkovane.  Veci se delali podvedome, impulsivne, neexistoval plan, ale proste situace byla neunosna a jiskry z Prahy byly rozneseny a zaplal ohen zmen.  Dnesni hadky, komu patri "revoluce" jsou tak trapne, ze se stydim.  Ano, hodne se zmenilo za poslednich 25 let.  Ale vidim, ze ceska spolecnost dale zije ve velkem marasmu.  Je skutecne velmi malo lidi, kteri jsou schopni inspirovat ostatni, kteri lidi kolem sebe obohacuji novymi idealy a myslenkami.  Hadani se o to, komu patri revoluce v roce 89, je tak trapne, ze se stydim.  Ze se do toho zapojili byvaly a soucasny prezident me neprekvapuje.  Oba jsou egoisti a narcisove.  Stydim se, kam jsme za 25 let moralne klesli.  top0625top@live.com