28.3.2024 | Svátek má Soňa


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Posleda 30.4.2009 10:09

Hezké, ale

chybička se vloudila. Nevelké úspory na vkladní knížce (např. do 5 000 Kčs) se nepřepočítávaly v poměru 1:50, jak tomu bylo u hotovostí, ale v desetkrát výhodnějším 1:5. Ale i tak to byla- vzhledem k novým cenám- zlodějina.

Marat 30.4.2009 12:18

Re: Hezké, ale

O to větší zlodějina to byla, že poprvé tenkráte vyplatili zálohu na mzdu právě den před reformou, takže lidé ani nemohli ty peníze nikde utratit. Tedy mohli, ale už v  ceně  pětkráte vyšší. To co stálo v pátek deset korun, v sobotu už padesát.

Komunisté tak jako socdemácí vždy přece myslí na blaho  dělníku a na  chudé. Tak vám to socdemácí s komouší budou muset znova předvést, kdyby měli splnit jen desetinu svých slibu. Ale zasloužíte si to.

Posleda 30.4.2009 16:03

Re: Hezké, ale

Budete se možná zlobit- ale zase renonc: kdo platil ve starých penězích, platil cenu ne pětkrát, nýbrž   p a d e s á t k r á t   vyšší. Např. lístek na tramvaj stál místo 60 hal. 30 starých korun. A kde nestihli vyplatit mzdy před reformou, vyplatili jejich padesátinu v nových. Takže třeba za týdenní lesní brigádu v zimě a dešti nám poukázali závratných 7 až 9 nových korun. 

Haui1 30.4.2009 9:38

Neříkalo se těm šlajfkám

také kačenky? :o)

F.A.Kekule 30.4.2009 10:45

Re: Neříkalo se těm šlajfkám

Neříkalo. Kačenky byly plechové brusličky pro malé děti, které měly dva břity vedle sebe, aby bylo snadnější udržet rovnováhu.

komba 30.4.2009 11:24

Re: Neříkalo se těm šlajfkám

A to tedy nee. Kačenky byly řádně přišroubované brusle-nože, ale bez  ostré špičky a zoubků a zároveň přesahovaly svým rozměrem boty, ty moje aspoň o 1/3 délky

RomanL 30.4.2009 12:10

Re: Neříkalo se těm šlajfkám

Nene, kačenky byly ty pro malé děti se dvěma břity!

Haui1 30.4.2009 12:54

Re: Neříkalo se těm šlajfkám

Tak to pak asi záleží na regionu, kde se kdo z nás nachází. Aspoň u nás, vedle Ostravy, se bruslím na kličku říkalo mj. i kačenky. Aspoň pokud mně paměť a Alzheimer neklamou :o)))

MF 30.4.2009 8:24

Nádherné vzpomínání.

Šlajfky byly také odstupňované. Nejstarší byly vpředu s velkým obloukem a kolečkem na konci, pak byly modernější různě jednoduše zahnuté. Snem byly kanady, někdo neměl ani ty nejstarší šlajfky.

F.A.Kekule 30.4.2009 8:14

Tak jste mě vrátil o půl století zpátky

My jsme ale nemaje zamrzající řeku v dosahu bruslívali na přírodním kluzišti, které někdy vznikalo na podmáčené louce. Mělo velkou nevýhodu v tom, že časem voda vsakovala a tím se měnilo ve velký ledový lavor, takže bruslaři začátečníci jezdili tak, že se postavili na brusle na okraji a gravitace je pomaloučku stáhla do středu "kluziště". Potom ale bylo nutno se pomocí těch trčících šroubů vybelhat zpátky na okraj a znovu hrdě vztyčeni jsme sjížděli dolů. To nás samozřejmě nijak moc nenutilo ke zdokonalování bruslařské techniky a tak se ze mne bohužel nestal slavný hokejista. Ty šlajfky jsem nedávno při stěhování vyhrabal ve starém haraburdí a vše si připomenul. A ještě dodatek. Byly kromě vámi vzpomínaných bruslí také "džeksny" - pevně připevněné na botách a určené původně patrně pro krasobruslaře, ty ovšem měly stejně jako "kanady" jen ti nejzámožnější.

fep 30.4.2009 8:06

šlajfky

Dovolil bych si hádat: šlajfky jsou z německého schleifen - klouzat. Taky jsem je měl. Mimochodem - mezi šlajfkami a kanadami byl ještě mezistupeň: džeksny (když už píšu šlajfky :-).

Hanák 30.4.2009 11:43

Re: šlajfky

schleifen znamená spíš brousit, ostřit, leštit. Ale das Schleifen může znamenat nejen broušení, ale i klouzání.

fep 30.4.2009 12:02

Re: šlajfky

Slovník tvrdí (ale já netvrdím, že má /slovník/), že schleifen je také bruslit. Ono asi také tak kde. Bavorákům rozumět není a "šwicrdič" je kapitola sama pro sebe ;-).

fep 30.4.2009 12:03

Re: šlajfky

Pravda, vypadla mi pravda.

Martin 3.5.2009 22:10

Re: šlajfky

vida, a já si vždycky myslel, že pojmenování "šlajfky" pramení z té kličky. Mnohem starší povozy totiž brzdily zašlajfováním, neboli zatočením klikou...

J.G. Pašek 30.4.2009 7:53

Také se říkalo šlajfkám kolumbusky . . . .

Já o šlajfky přišel ve 2. třídě, když se na tůni pode mnou prolomil led a já se topil a tolik kopal, až mně spadly z bot do tůně . . .  Šel jsem s brekem cca 2 km domů a já se bál, že nedojdu a zmrznu . . . Tak jsem si „půjčil“ bráchy krasobruslařské tzv. džeksny, a protože byl o 10 let starší a bota obrovská, tak jsem se do nich obouval v bačkorách a i přesto kloktaly  . . . Zase jsme hráli hokej na tůni a já nedal pozor a dostal jsem petardu pukem do zmrzlého rozkroku . . . to je bolest! a já myslel, že je mám na maděru  . . .  V měšťance jsem z mámy vymámil krásné nové kanady a já snil, že ze mně bude národní hokejista . . . To jsem chodil do 8. či 9. třídy, když jsme měli „velký“ oficiální zápas s rozhodčím atd. na otevřeném zimním stadionu . . . . Brácha se přijel na mě kouknout . . . Po zápase mně řekl  . . ." Kdyby ve středu dali indiánovi brusle a hokejku, tak bude v pátek hrát lépe než ty. Raději se věnuj škole! " . . .a od toho dne byl šlus trávit všechen volný čas na bruslích s hokejkou . . .  

Profesor Čech, organická chemie, doktor farmakologie, renesanční muž . . .  jednou, když při hodině přišla řeč na hokej, šibalsky se usmál a prohodil „Wimmer dal branku!“ .  . . . . a já nevím proč si to pamatuji dodnes.