19.4.2024 | Svátek má Rostislav


Diskuse k článku

VZPOMÍNKA: Můj květen 1945

Pamětníků ubývá, dětské vzpomínky jsou překrývány pozdějšími událostmi a jejich význam zkreslován v duchu politických pohledů, které se za těch 70 let několikrát otáčely jak ta pověstná korouhvička.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Válek 6.5.2015 9:15

Děkuji

za krásný článek,možná by se mělo najít více pamětníků,kteří se s nám, tak jako Vy bez ideologických zátěží podělí o své vzpomínky.

F. Navrátil 6.5.2015 13:33

ReVzpomínky a realitaM

Mně v té době bylo 10 let a nikdy nezapomenu na ten nádherný pocit, když jsem po druhé viděl a vítal americké vojáky, kteří nás osvobodili. Proč píši po druhé? Ty první byli v roce 1944, když po seskoku padákem ze sestřeleného letadla je zajali němečtí vojáci. Nikdy asi nezapomenu na volání československého rozhlasu, který žádal o pomoc pražskému povstání. Tehdy jsem nebyl ochoten respektovat názor mého otce, který jako důstojník prvorepublikové armády toto povstání kritizoval. Když prý bylo logické se vzdát bez jakéhokoliv odporu v roce 1938 s vycvičenou a ozbrojenou armádou, proč převážně civilní a mizerně vyzbrojení občané se snaží bojovat se zkušenou a po zuby ozbrojenou německou armádou, která prchala do amerického zajetí. Po vystřízlivění z pádu nacismu a pomalu, ale jistě se rozmáhající komunistické totality, jsem pochopil, že motem pražského povstání bylo co nejrychlejší a dokonalé nasazení Stalinova chomoutu celé naší vlasti. Smutmou postavou této tragédie byl bohužel nekriticky obdivovaný a uznávaný president Beneš. Je mně dodnes záhadou, proč mestranný a objektivní pohled našich historiků a politiků nás udržuje ve lži. Proč většina národa v tehdejší době odsuzovala západ z podílu na Mnichovské dohodě a zradě naší republiky, když Sovětský svaz byl spolupachatelem vzniku druhé světové války. Zabral polovinu Polska, okupoval Pobaltské státy, napadl Finsko, podporoval Hitlerovo Německo dodávkami strategického materiálu a výcvikem německých pilotů a další. O tom se mluví pouze sporadicky nebo vůbec.

L. Severa 6.5.2015 13:46

Re: Děkuji

Pane Válku, protože jste se ozval jako jediný, lze předpokládat, že nějaké vzpomínky pamětníků nikoho moc nezajímají. Poznal jsem to již několikrát, kdy jsem reagoval na některé nepřesnosti z dob, které pamatuji. Bez odezvy. Popsal jsem svoje vzpomínky z války na několika stranách, co se s rukopisem stane nevím, udělal jsem to jen pro jakousi rekapitulaci svých zážitků. Pro Vás si dovolím napsat připomínku o naší naivitě koncem války. Prožil jsem ji v malé vesničce uprostřed lesů. Jednoho dne se začalo šuškat o tom, že nás obsadí partyzáni. Byli jsme natěšeni, že budeme osvobozeni dříve než přijdou Rusové. Nemusím snad dodávat jak by to dopadlo - viz osada Paseky. Nevím kolik těch partyzánů bylo, ale proti té německé mašinerii, kterou jsme pak zažili by se určitě partyzáni stáhli a možná jsme dopadli jako ty Paseky. Mimochodem to, že jsme chtěli prožít frontu v té vesničce vycházelo z další naivity, že se totiž fronta přežene hlavními tahy, kdepak někde v lesích... Z vesnice jsme ovšem museli utéct a prožít čtyři dny v díře v lese.

P. Khail 6.5.2015 13:58

Re: Děkuji

Nevím jestli znáte tohle:

http://www.postbellum.cz/cz/pamet-naroda/co-je-pamet-naroda.aspx

Tam můžete své vzpomínky uplatnit.

Jinak nebuďte takový skeptik, zajímá to spoustu lidí, ne každý to ale napíše do diskuze.

J. Kombercová 6.5.2015 17:27

Re: Děkuji

Přísně tak, kdyby nebyla vznesena výtka, také bych se neozvala.

S. Donát 6.5.2015 21:05

Re: Děkuji

Přidávám se, se zájmem jsem si to přečetl. Díky za tu vzpomínku.