16.4.2024 | Svátek má Irena


Diskuse k článku

VZPOMÍNKA: Miloval vandr a les

Člověk je ve věku, kdy kolem umírají slavní známí, neznámí známí, kamarádi i spolužáci neboli „už se kácí v našem lese“. Ale někdy se stane, že najednou odejde někdo a vy zjistíte, že s ním odešlo vaše mládí, či jeho podstatný kus.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Y. Vosmikova 9.3.2020 21:29

Vzpomínka na toto období vandru mně nesmírně potěšila. Jezdila jsem také s bráchou na čundr "posázavským pacifikem". Už ve vlaku se hrálo a zpívalo, jak rád říkal brácha: "aby teskná melodie žalovala světu". On měl tele, já kytaru. Brácha Pavel byl věrný trampingu a po osmašedesátém pokračoval ve vandrování s kamarády v Kanadě. Zůčastnil se každý rok celosvětového potlachu. Měl přezdívku Cayuga.

Ty jsi vzpomněl také Jirku Grossmana a Slávka Šimka a jejich Karkulku (Karlínský kulturní kabaret), kde začínali, a kam mně angažovali jako herečku:) Tam jsem si nima prožila moje senzační herecké začátky. Hrála jsem tam v jejich hře "Dva z Plivníku" roli Slávky.

Honzu Vyčítala jsme prostě milovali. Dlouho visel jeden nad mým stolem, jeho vtip jak ženská s těma typickýma Vyčítalovskýma očima čumí na chlapíka, na kterého za kopcem volá kámoš "Honzo!" Na to ten chlapík říká té ženské: "No co Marie. Dálky mně volají!" Volaly nás dálky.Moc Vás zdravím z Los Angeles a děkuji

Jaroslava Vosmikova (Barbara)

Y. Vosmikova 9.3.2020 21:49

Oprava: Dlouho visel nad mým stolem jeho vtip...(chzba se stala při zkracování příspěvku)

Y. Vosmikova 9.3.2020 21:49

Oprava: Dlouho visel nad mým stolem jeho vtip...(chzba se stala při zkracování příspěvku)

J. Janeba 8.3.2020 23:14

Vašimi obrázky jsem byl vhozen do vzpomínek.

Usárnu, tele i battledress vlastním.

Cíitim se však příliš stár na to, abych těchto věcí

ješte používal. Přesto krásné.

J. Kraus 8.3.2020 23:05

Díky za odkazy, hned jsem si něco stáhnul, i když jsou to nahrávky novodobé. Na takové se předváleční trampové dívali hodně svrchu, spíš jako na parodie nechápající a poskvrňující pravou Romantiku, Cit, Sentiment. Strejda (*1915) trampoval na osadě na Labi proti Jiřicům u Kostelce n./L. Chaty skryté v lužním lese, stará labská ramena, vůně řeky. Na jejich sezpívaný sbor se nedá zapomenout. Natočili si něco i na magnetofon, tenkrát mi připadalo, že v docela dobré kvalitě. Neodvážil jsem se požádat, aby mi takový klenot půjčil k přetočení. Dědic to pak všechno, včetně starých gramodesek a mnoha jiného, okamžitě vyházel. Co si pamatuju, tehdejší trampové se nikdy neožrali, i když J.Seifert někde vzpomíná na jízdu trampským vlakem z Bráníka, že to nebylo nic příjemného. Někdy začátkem 70.let jsem vezl Octavií Combi stavebniny na trampskou chatu někde uprostřed Brd. Vzpomínka též nezapomenutelná, hlavně na to, jak někdy před polednem trampové vstávali a jak vypadali.

Na youtube je k nalezení i "Historie psaná šelakem", tam třeba "Původní trampské sbory na gramodeskách Ultraphon a Esta", něco třeba i na virtuálních CD "Jiří Voldán", "Tino Muff" (ten zpíval v Libni v kavárně Svět, jiný strejda tam na něj chodil), pochopitelně i Setleři, R.A.Dvorský aj. Nedávám sem odkazy, diskusní formulář je zakazuje a vyhrožuje. Počet shlédnutí je za cca dva roky od 2 (dvou) po pár desítek. Něco kdysi vydal na CD Radioservis pod patronací a ze sbírek G.Gössela, nikoli z nepřístupného archivu gramodesek Čs.rozhlasu. Pak to dlouho vyprodávali za nižší ceny. Mám taky asi třicet šelakových desek s předválečnými trampy, většinu těch nahrávek odjinud neznám. Bude-li čas, převedu je na mp3 a rozhodím nějak do světa, než to někdo všechno vyhodí.

J. Kraus 8.3.2020 23:07

dokončení

Podobně byla na youtube spousta nahrávek lidovek na šelakových deskách, kdysi jsem je stahoval, dnes většinou vymazány včetně stránek těch, kteří je tam dávali. Lituju, že jsem toho nestáhl víc, ale nemůžu suplovat ministerstvo kultury. Nejsme jediní barbaři. Podobně francouzské vojenské pochody - jaká byla radost, když jednou za čas se mi podařilo sehnat nějaké staré LP. Dnes na "Vive la Musique" snad všechna LP od 60.let, včetně seznamů skladeb a interpretů. Počet shlédnutí od desítek po několik málo stovek. Přitom ty staré nahrávky vyvolávají radost, pozvedávají mysl, ale dnešní Francouz se raději nechá deptat rozbředlými a depresivními parodiemi na někdejší slávu svých předků.

Dávali včera na ČT art sestřih pořadů a písniček s J.Vyčítalem. Něco bylo duplicitně, ale vydržel jsem to až do konce a bylo mi nějak hořko, že ta doba už je historií. Kdo dnes vzpomene na Setlery, kdo za pár let na Greenhorny. Mohu-li se přidat k ostatním, byl bych rád, kdyby ta knížka byla napsána. Připadá mi, že autor by to svedl lépe než kdo jiný, faktograficky i literárně. Snad je nás ještě dost, kteří by si ji rádi koupili.

J. Hanzlík 8.3.2020 13:15

Ve stínu odchodu Jana Vyčítala, výtvarníka, textaře a velkého vyznavače trampingu a melodiky americké country music, pěkná vzpomínka na odcházející generaci starých trampů s prezentací tehdejší výstroje trampského vandrování. Patřím k té generaci. Už od povinné školní docházky nebyla šance z nás udělat pionýry, svazáky a natož později komunisty. Prostě to nešlo. Honza Vyčítal zpívá, nebo spíš baladicky přednáší o svém tátovi. Já to měl obdobně, můj táta byl Plzeňák a po „čtyřicátém pátém“ jezdil ve strážní rotě na vagonech vlaků UNRA přes okupované zóny Německa. Takže legenda osvobození doznala jistou korekci.

Tramping mě, odchovance skautských Foglarovek, dostal už v patnácti. Na první skutečný vandr jsem musel utéct z domova, protože „slušně vychovaný chlapec“ se nemůže flákat po hospodách a ještě k tomu s pochybnými individui! Dnes se tomu směju, ale zesnulé rodiče pochopitelně chápu.

Tak jsme se spolu s dalšími třemi spiklenci stali zakládajícími členy osady Tampico. Chytal jsem lelky na Vršovickém tržíčku a pilně dřel na kytaru americký Barré styl. Později mě trampské písničky tak trochu nudili a začal jsem se zajímat o rock’n’roll, souběžně o blues a o jazz všeobecně. Později jsem se zajímal i o flamenco. Ovšem klasická country music mě těší dodnes.

Silný zájem o pobývání v přírodě a cele tomu věnovat čas, bylo silnější než trampská hospodská kultura, takže odstředivé síly zapůsobily a nakonec i osud přehodil výhybku.

Pokud to bude číst nějaký ruďas a řekne: „Aby ses s tou Amerikou nepos-al!“ Odpovídám: „Nekecej, že si taky nebyl mladej a neměl nějakej ten ideál?“ Já nemůžu za to, že tehdy častušky nezabraly.

J. Hanzlík 8.3.2020 13:32

Oprava: písničky...nudily(!!)

V. Kolman 8.3.2020 10:09

Díky pane Vlku. Byla to svinská doba, ale byli jsme mladí. Rád vzpomínám na cesty "posázavským pacifikem" z bráánického nádraží do Luk pod Medníkem.

Dávno - dávno již tomu.

Š. Hašek 8.3.2020 13:25

Nebyla svinská ..... byla vošklivá.

Vzpomínám si na brdské ohýnky večer.

Svinská doba možná přijde .....

V. Kain 8.3.2020 18:23

Dneska je to mnohem horší.Dneska ti vejři tak akorát čumět do různých founů.Nevědí co je to spát pod širákem.Místa kde se scházeli čundráci jsou většinou opuštěná a potlachy?To už je dávno pasé.

I. Polák 8.3.2020 9:45

Jen ty knihy pište. Někdo z těch mladých si to časem přeci jen přečte. Ať nemáme připomínky historie jen od tzv. disidentů, kteří v duchu nikdy nepřestali být přesvědčenými komunisty.

P. Čížek 8.3.2020 1:59

Staří Řekové pohřbívali na křižovatkách cest a věřili, že tam někde dole, že je přívoz. A u každého správného přívozu byla odjakživa hospoda, nebo aspoň stánek. Možná nám tam pár kamarádů drží místo ve frontě na lahváče, a nedaj na ty Cháronovy řečičky, že na druhým břehu mají točený.

J. Marhan 7.3.2020 23:01

https://www.youtube.com/watch?v=c2OcEpFVpLo

V. Vlk St 8.3.2020 11:05

Moc velké díky . Tohle jsem netušil . V hospodě Hamburk v Karlíně kde jsme se scházeli, parta kolem Karkulky a chodil tam Jirka Brabec a s Mírou Vlčkem tak tam na piánu trénovali , jak se správně "tlučou kila". Já tu melodii Tajemných proudů znám trošku jinak , hlavně frázování. Ale to je pro mne objev. Jirka Grossmann taky napsal krásnou písničku ,pak jsem ji hrál na vandrech- Byl jeden muž, ten rád měl ježky..

Móóć díky.

J. Kramář 7.3.2020 22:27

Malá poznámka týkající se torny tzv. „telete“.Po válce byly k mání v hojné míře tyto torny po německém Whermachtu. Používali jsme jako skautíci.Ty torny z období c.k.rakouské armády už nejspíše nebyly.

Š. Hašek 8.3.2020 10:15

C.K, Rakousko se poznalo snadno ..... bylo "celochlupaté". Bylo jich míň, z první války.

Wehrmacht ..... to byla kombinace s látkou, jen vršek srst.

Uska byla "variabilnější" ...... ale sbalené tele s bandalírkem, vršek a boky, ešus z DDR ........ hergott, jdu balit!!! Teda maličkou Gemmu (33 l) ...... ale to neva, mám s uskou vodsloužíno!

P. Grigar 7.3.2020 18:18

.. v Brně jsme v sedmdesátých vyráželi i končili Na farmě v Obřanech. Výčepní měl přezdívku Meloun.. hrň to do nás bagrem, čárky dělej hráběma.

Potom jsem jezdil sólo nebo v páru Valšov, Rýmařov, dřeváky s otevřenou plošinou, okna se zavírala a zajišťovala takovým širokým řemenem. A krásných čtrnáct dní v kusu jsem prožil na Muránské planině, tenkrát bohem zapomenutý kraj.

Š. Hašek 8.3.2020 10:07

Také jsem byl několikrát na Maretkiné, Nižné Kĺakové ..... koně. Hrdzavá dolina.

My jezdili na Slovensko na celý červenec, s uskama, poste restante. Ani telefonní budky nebyly .......

R. Polášek 7.3.2020 15:02

Během studia jsem měl mezi spolužáky spoustu kamarádů trampů. Vždycky jsem si říkal, že "někdy" se rozumně ohodím a půjdu s nimi na tramp. No, nedošlo k tomu.

Tehdy na začátku 80 let ale už výstroj byla podstatně jiná. Jako oblečení socialistické zelené maskáče a na nohách socialistické kanady, nejčastějí získané přes známé z "vojenských přebytků" jednotlivých útvarů. A krosna na zádech už obvykle kupovaná - sháněná nebo doma ušitá, typicky z červené silonové tkaniny vyztužená duralovými trubkami.

F. Kusák 7.3.2020 12:34

No, pane Vlku, až jsem měl slzy "ve vočích". Jó, doby dávno minulé. A není k nasr..., když Vás potom nějaká cuchta nazve ruským trollem. Ale zase, blbec Vás nemůže urazit.

A Honzovi budiž zem lehká.

P. Grigar 7.3.2020 18:20

..palec nahoru!

Š. Hašek 8.3.2020 10:08

Jo!

M. Malovec 7.3.2020 11:55

Nechť je Honzovi země lehká. Čest jeho památce!

L. Severa 7.3.2020 11:05

Závěr Ušrumu znám jinak. "Vždyť tady žádný šakali nežijou.“ Odpověď: "Však to také není pravý Ušrum ".

O. M. 7.3.2020 14:55

Jestli mě paměť neklame, má tam být "Tak vidíte, jak to funguje!", a to "funguje" panu Vlkovi vypadlo.

Jinak, pěkné vzpomínání, toho by pan Vlk mohl psát víc.

P. Lenc 7.3.2020 11:00

Dík za tuto vzpomínku.Mám za sebou čundry, táta byl čundrák, já po něm, jenom ten kraj byl jiný.Oslavka, Chvojnice, Jihlavka, Ketkovák a jiná přilehlá místa milovaná brněnskou čundráckou společností. A nezapomenutelné cesty vlakem, dřevákem směr Studenec nebo Moravské Bránice.Dík!

L. Severa 7.3.2020 13:30

Jezdil jsem na chatu "pod železňákem". Taky jsme říkali Jihlavka, i když je to Jihlava.

P. Lenc 8.3.2020 7:30

A taky jste koukal na to jak se houpal když projížděl vlak?

L. Severa 8.3.2020 10:59

Protože jsme chodili od vlaku z M. B. po štrece, tak nás několikrát to houpání zastihlo na mostě. Také jsem zažil, že při koupání pod mostem jsme dostali, při bouřce a udeření blesku asi do mostu, pěkného lomcováka. To bylo v dobách kdy tam bylo krásné koupání- píseček- pak to ti pacholci zničili při stavbě nového mostu, kdy tam házeli zbytky betonu a armatury. Stejně tak nechali zmizet krásnou louku pod mostem, na které jsme hrávali fofbal. Ach, jo. Kde jsou ty časy.