Pondělí 22. července 2024, svátek má Magdaléna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

VZPOMÍNKA: Marie aneb Madla Vaculíková

diskuse (1)

„Já su oves, je horší, ale potřebný,“ to je věta paní Vaculíkové, kterou Ludvík Vaculík cituje v Českém snáři, románu, který zachycuje každodenní život tohoto spisovatele v období tvrdé normalizace od začátku roku 1979 do začátku roku 1980.

Když Pavel Kosatík paní Vaculíkové tuto větu připomenul v roce 2002, řekla mu: „Nepamatuji si na tuto větu, ale v něčem mě myslím vystihla. Oves je mezi obilím na posledním místě. Je míň ceněný než žito nebo pšenice, naposledy se sklízí, krmí se jím koně... Má i dobré vlastnosti: roste ve vyšších polohách, není náročný na půdu, když na něj zapomenete a včas ho nesklidíte, začnou vám zrnka v klasu klíčit. Oves čeká a je užitečný.“

Jenže oves z paní Vaculíkové udělal její manžel, indiánský náčelník Kusketa, jak si sám říkal. Ona tuto roli přijala, z Marie či Mařenky se stala pevná a trpělivá Madla, na což její manžel, který ji sice tak říkal od počátku, přišel až na sklonku života, jak je možné odečíst z jeho posledních fejetonů, které psal pro Lidové noviny.

Když jsem bydlel v druhé půli devadesátých let a na počátku další dekády v Dobřichovicích, byli Vaculíkovi mými sousedy: bydleli naproti od jara do podzimu a z okna mé pracovny jsem je mohl každý den pozorovat. Zatímco Ludvík Vaculík pálil roští, protože mu nešlo psaní, paní Vaculíková vařila, četla a starala se o květiny: byla užitečná. Přitom soustavně chtěla přijít na kloub tomu, co tu bylo, jak je možné, že lidé se nechali tak lehce zlomit, proč opouštěli sami sebe a tak snadno se podřizovali zjevné zlé vůli. Na toto téma měla doma desítky knih a stále v nich četla. Říkala, že zájem o politiku má po tatínkovi, který byl náruživý národní socialista. Když k nám přišli na návštěvu, paní Madla s námi vedla soustředěný rozhovor, zatímco pan Vaculík šmejdil po domě, koukal se na knihy, které jsem měl na stole i na to, co právě píši. Jeho otázky či poznámky byly většinou roztěkané.

Svého manžela si paní Madla vážila, ale ke psaní byla trochu skeptická, říkala: „Život se zdá konečný a literatura nekonečná. Ale já prostě v momentě, kdy někdo z mého života dělá literaturu, cítím, že život je důležitější než literatura.“
Na tohle paní Vaculíková přišla záhy právě díky svému muži, který naopak díky tomu, že jeho literatura byla úspěšná, si nechal život rozhodit a literaturu používal jako omluvu ke svým eskapádám.

S paní Vaculíkovou to bylo opačně: tím, že dala přednost životu, toto období důstojně přežila díky různým povoláním, která vykonávala svědomitě a později hlavně díky vnoučatům. Říkala: „Babičkovství je vlastně prožitek v něčem podobný mateřství. Nová životní role.“ O pana Vaculíka se sice starala, ale jinak ho z hlavy vytěsnila, i když přiznávala, že trpěla. Pomohli jí v této situaci kamarádi: spisovatel Karel Pecka a básník Jiří Kolář, se kterým vedla bohatou korespondenci. Ta na začátku devadesátých let vyšla knižně pod názvem Drahý pane Koláři. Pan Kolář ale ještě před tím pomohl i Ludvíku Vaculíkovi, když si mu postěžoval v roce 1978, že neví, co má dělat, poradil mu, aby začal psát deník. Tak se zrodil Český snář. Byl to tedy právě Jiří Kolář, který se o tento pár zásadně postaral: nejprve povzbudil Ludvíka Vaculíka, aby zase začal psát něco jiného než fejetony a později z Madly Vaculíkové učinil spisovatelku.

Paní Madla Vaculíková zemřela 17. ledna 2020 ve věku 94 let. Poslední rozloučení se uskutečnilo 24. ledna v kostele sv. Václava v Brumově, zádušní mše se konala 1. února v kostele sv. Martina a Prokopa v Karlíku u Dobřichovic.

(Psáno pro ČRo Plus)

(převzato z Blog.aktualne.cz se souhlasem redakce)

Autor je novinář a spisovatel

Ivo Fencl
22. 7. 2024

K pumovému atentátu došlo 20. července 1944. Skončila by válka dřív, kdyby Hitler taky přišel o pár...

Aston Ondřej Neff
22. 7. 2024

Biden byl to přes všechno snahu starý bílý heterosexuální muž, tedy živočišný druh na odpis. Paní...

Lukáš Kovanda
22. 7. 2024

Škody způsobené největším IT výpadkem v historii se teprve sčítají, některé ještě budou nabíhat....

Marian Kechlibar
22. 7. 2024

Služba Crowdstrike, která se používá k ochraně různých korporátních počítačů před malwarem,...

Radek Šebesta
22. 7. 2024

Tu správnou totalitu jsem nezažil. Rozum jsem začal brát na začátku sedmdesátek, spolu se začátkem...

Aston Ondřej Neff
19. 7. 2024

Von der Leyen je ztělesnění všeho, co je příčinou dramatického úpadku… všeho, na co sáhla. Zničila...

Aston Ondřej Neff
22. 7. 2024

Biden byl to přes všechno snahu starý bílý heterosexuální muž, tedy živočišný druh na odpis. Paní...

Aston Ondřej Neff
20. 7. 2024

Volání po odvaze má svoji druhou stranu mince, totiž nářek nad absencí odvahy, nářek nad...

Vratislav Hlubuček
19. 7. 2024

Se znepokojením pozoruji rozvírání Overtonova okna v Ukrajinském konfliktu. Podpora napadené...

Benjamin Kuras
20. 7. 2024

Žalobcem je list New York Times, a o odmítnutí poskytnout ke zveřejnění korespondence s šéfem...

kurl Lenka Kuřilová, lyst Tereza Lysá
22. 7. 2024

Vlnu veder ukončila studená fronta, která přechází od západu. Do Česka dorazily také bouřky, ty...

Lidovky.cz, ČTK
22. 7. 2024

Kamala Harrisová, o níž se nyní uvažuje jako o demokratické kandidátce na post prezidentky USA, je...

Lidovky.cz, ČTK
22. 7. 2024

V kauze rozdělování sportovních dotací pražského magistrátu žádá státní zástupce pro exministra...

kop Josef Kopecký
22. 7. 2024

K rozhodnutí amerického prezidenta Joe Bidena, že nebude obhajovat na podzim svůj post, se...

Lidovky.cz, ČTK
22. 7. 2024

Nejvyšší soud (NS) rozhoduje v případu ženy, která byla v Příbrami zadržena kvůli podezření z...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz