23.4.2024 | Svátek má Vojtěch


Diskuse k článku

VZPOMÍNKA: Málem jsem byla komunistka

Jednoho dne mne šéf, profesor lékařské fakulty UK, pozval k sobě do pracovny. Usadil mne ke stolu a zeptal se, jestli bych nechtěla vstoupit do strany. Civěla jsem na něj jako z jara a pak ze mne vypadlo: „Asi né. To mi přijde spíš pro starý.“

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
R. Polášek 12.1.2023 12:05

Clánek je psaný na padesátá a šedesátá léta minulého století.

Později, v sedumdesátých a hlavně osumdesátých letech už to bylo hodně volnější. V sedumdesátých letech se ještě řešilo těch cca 300 tisíc lidí, co veřejně před komisí odmítlo podepsat souhlas s okupací 1968, ale ti už byli postiženi o dost mírněji než lidi třeba v padesátých letech. V osumdesátých letech, co se týká vzdělání, už komunisté přímo viděli, že stát zapostává, protože státu chybí vzdělaní lidé a umožňovali jít na střední a vysokou skoro všem. V osumdesátých letech taky už ke komunistům, nešel, snad až na řídké výjimky, nikdo z přesvědčení, ale jen jako výtah ke snadnějí kariéře. Podobně jako nyní u nás ještě nedávno mladí vstupovali do ANO a nyní vstupují do třeba ODS nebo možná k Pirátům nebo jak dnes se někteří mladí stávají zelení aktivisté a směřují dostrany zelených nebo přes zeelné kecy a poškozování společnosti směřují do EU institucí a podbných.

Jinak kdo chtěl získat vzdělání v padeátých a šedesátých letech a přitom byl ze "špatné" rodiny, mohl to překonat tím, že vzal na cca rok brigádu třeba do dolů na Ostravsku nebo do těžkých strojírenských provozů, jako hutí nebo třeba v Praze jako byla kdysi strojírna ČKD. Když tam dobře pracoval, mohl získat dobrý posudek od místního papaláše z provozu nebo komunistů a na základě toho posudku se potom mohl dostat na školu.

M. Kovářová 12.1.2023 14:35

V sedmdesátých letech se na humanitní obory mohl dostat jen člověk s bezchybným kádrovým profilem. U technických se na to už moc nehledělo, i když i tady měly body za "angažovanost" rodičů váhu.

R. Polášek 12.1.2023 20:50

Tak tehdy nebyly humanitní obory příliš důležité, protože mimo speciální obory typu egyptologie atd byly příliš zatíženy komunistickou ideologií. Podstatné byly technické obory, protože právě zaostávání technických oborů vytvořilo právě zaostávání našeho průmyslu. Které se stalo blízko k roku 1989 důvodem k počáteční stagnaci ekonomiky. Která by se, nebýt konce vlády komunistů o Sametu, přeměnila zřejmě dost brzy v ekonomický sešup.