21.1.2021 | Svátek má Běla


Diskuse k článku

VZPOMÍNKA: Jak jsem přišel o ruštinu

Přečetl jsem si článek pana Tomáše Vodvářky Taky si už opakujete ruská slovíčka? a připomnělo mi to moji vlastní anabázi s ruštinou.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
E. Nichtburger 5.3.2015 17:46

blokovaná ruština

Já bych řekl, že jste s tím Rusem v Kanadě nemohl mluvit rusky, protože jste s ním v anglickém jazykovém prostředí začal anglicky a to je to, co vás blokovalo mluvit rusky, totiž, že jste ho měl v hlavě `nastaveného` na angličtinu.

V. Podracký 5.3.2015 13:28

Víte pane Koláři

ono je to s těmi ruskými vědci, které jste kdesi potkal v Anglii, jako s těmi dnešními "vědci". Budou mlet stále dokola svoje navzdory faktům. Třeba to, že ukrajinský konflikt není občanská válka s etnickým podtextem, kterou je potřeba řešit podle vůle obyvatel jednotlivých krajů, ale válka Ruska s Ukrajinou, které je zapotřebí bezodkladně pomoci. A podobně.

J. Fridrich 5.3.2015 12:04

Výstižné, téměř přesně to mám také tak

Výstižné, téměř přesně to mám také tak po celý život. Bohužel, Rusko se k lepšímu lehce měnilo jen krátce - za Gorbiho a Jelcina - nemyslím ekonomicky, ale civilizačně.

To, čemu u nich věří ten jejich " lid " - at' vzdělaný, nebo nevzdělaný je neuvěřitelné.

Ještě neuvěřitelnější je duševní marasmus dosti velké části " našeho lidu ", kteří pod svojí Internetovou anonymitou plodí úplné zhovadilosti a " obšt'astňují jimi své spoluobčany ......................

O. Prokop 5.3.2015 8:48

ze života- typická ruská mentalita

při své práci jsem nedávno měl kontakt trvající asi 1/2 hodiny s jednou Ruskou: Česky mluvila špatně. Jedna z její prvních vět byla: Proč s ní nemluvím rusky ( i když samozřejmě rusky něco umím) Já jí odpověděl:

Od dvácat pérvava ávgusta tysča diviatsot šestdesiat vasmóvo gadá ja ně govoriju po rusky.

A bylo vymalováno.

J. Boleslav 5.3.2015 9:00

Re: ze života- typická ruská mentalita

Taky to tam mám.

J. Boleslav 5.3.2015 9:00

Re: ze života- typická ruská mentalita

...tak...

J. Farda 5.3.2015 10:51

Re: ze života- typická ruská mentalita

To mi připomíná vyprávění jednoho bývalého kolegy z mládí. Byl to pro mne tehdejšího dvacátníka starý pán, bývalý vysokoškolák, po 17tém listopadu 1939 heftlink v Sachsenhausenu. Blockleiterem baráku byl německý komunista, který mu neustále připomínal, že jako vysokoškolák znalý němčiny má mluvit jen německy. Prostě arogance velkého národa, Čech musí velký jazyk (tehdy Goetha a dnes Tolstého) povinně znát. K osudu našich "Sachsenhausenských" vysokoškoláků více v knize Jozefa Leikerta "A den se vrátil" vydavatelství Astra, Bratislava 1993.

K. Frauknecht 5.3.2015 8:10

Hezký.

S tím 68 to musím potvrdit a s tehdejší manipulaci lidského vědomí, pomocí toku lživých informací, též. Jen se divím, že s tím primitivním způsobem vládnoucí elity pokračují :-). Dnes, kdy lze obvykle info ověřit z více zdrojů.

J. Farda 5.3.2015 10:12

Re: Hezký.

S potvrzením výše řečeného se připojuji. V roce 1971 jsem v Sojuzu jako mladý kluk byl s normalizačním zájezdem tři týdny Kyjev-Moskva-Leningrad a (nejen) s ruskými vysokoškoláky byly stejné problémy jako v Canterburské katedrále. Dnešní rozdíl je jen v tom, že tehdy Pravda pisala, dnes že Vožď Putin skazal. Jsme sice rebelantsky držkatý národ, ale zaplať Pámbu, že nejsme tak stádní (nebo strachem konformní) jako Rusové. Který komunista nevěří, ať tam běží!

J. Lepka 5.3.2015 12:02

Re: Hezký.

No, ověřit z více zdrojů. Pokud jsou! Přečtěte si výpověď toho popáleného tankisty na idnes. Ten ji má vygumovanou parádně. Taky kde by Burjat někde z pobajkalí získal dost informací ke konfrontaci. Vzpomínám, že ani tento postup není nic nového, v osmašedesátém k nám, pro sichr, taky poslali asiaty.

J. Farda 5.3.2015 13:26

Re: Hezký.

Děkuji za avizo, již jsem četl. Mějte se!

B. Volarik 5.3.2015 7:36

Ruština hokej..pokračování...

Když v mužstvu soupeře (NHL) hrají Rusové, řvu na ně taky rusky...něco jako třeba na brankáře, že smrdí, na jiného, že hrát neumí..ať jde na rybník... a tak podobně. Nikdy nevíte, kdy se ruština může hodit. Je to docela příjemný druh jakéhosi perverzního požitku, když, jakožto skalní fandsa mohu nadávat soupeřům v jejich mateřštině (českým a slovenským hráčům soupeřů to dělám taky, hehehe...). Zato ale Slováky v našem mančaftu mohu povzbuzovat slovensky, což je taky sranda (Gáborik a Sekera).

J. Hejna 5.3.2015 19:33

Re: Ruština hokej..pokračování...

Jo,jo, pane Volariku, jste perverzní fanda.

B. Volarik 5.3.2015 7:30

Ruštinu trénuji stále.

Jazyky mě vždycky bavily. Čeština i ruština (ruština jako taková za komunismus nemůže...to vymyslel Němec Marx). Bydlím v Northridge, CA (severní předměstí Los Angeles). Mám dva sousedy Rusy, oba Igorové. S jedním občas chodím na hokej. Jednou, ještě když za Los Ageles KINGS hrál Alexandr Frolov (č.24), Frolov zrovna měl puk na hokejce a já řvu: Saša, moloděc, brasáj šajbu... a on skoroval. Lidi na mě koukají a já jim povídám: To víte, dneska musíte hráčům dávat instrukce ve všech jazycích....všeobecný smích byl odměnou.

P. Boublíková 5.3.2015 6:05

pohled na rok 68 v SSSR

byl zřejmě generační záležitost. V době perestrojky se již vzdělaní Rusové za okupaci omlouvali.

J. Boleslav 5.3.2015 9:02

Re: pohled na rok 68 v SSSR

Moc jich nebylo a v současnosti jich je ještě míň. Začali se zase bát a věřit jejich prolhaným mediím a Puťovi.

J. Skála 5.3.2015 16:29

Asi jich bylo dost.

Já jsem byl před pár lety s kolegy v Novosibirsku a tam se k nám na ulici přitočil chlap, když slyšel češtinu. A rovnou se začal za osmašedesátý omlouvat. Byl prý u nás taky, ale nestřílel, prý byl kuchař. Pravda? Pohádka? Ale asi mu tam vevnitř něco celá léta hlodalo.