29.3.2024 | Svátek má Taťána


Diskuse k článku

VZPOMÍNKA: Čtení

Jakmile v raně školním věku získáme tuto základní gramotnost, je čtení prakticky denní činností. Nemusíme sáhnout po krásné literatuře, všední den přináší denní tisk, a pokud se i tomu vyhýbáme, je přemíra časopisů, a ostatně obklopuje nás záplava reklam. Občas musíme přečíst návod k nějakému novému zařízení, jindy příbalový leták k léku.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
L. Severa 11.8.2021 10:47

S údivem jsem se dočetl, že globální metodu se snažili zavést v uvedeném roku. Již v roce 1935 museli moji rodiče zakoupený slabikář vyměnit za nový, pro výuku globální metodou. Již tenkrát měla tato metoda krátký život. Hlavně prý znesnadňuje výuku cizích jazyků, což jsem na sobě nikdy nepociťoval. Zato mám problém, když se v psaném textu objeví delší cizí jména začínající stejným písmenem. Globální metoda jako by mne nutila to jméno jen ofotografovat, aniž bych si uvědomil, že se jedná (foneticky), třeba o šekltona. Což je problém, když mám to jméno někomu sdělit, a nejen to, jakmile se v díle objeví podobné jméno mám problémy a musím si konečně ta jména přeslabikovat. Někdo, holt, vstoupil do stejného toku.

L. Písařík 11.8.2021 8:05

Pane Vladimíre, jsa ve vyšším věku, dodnes si pamatuji přítoky Labe, leč nevzpomínám si zda byly levostranné či pravostranné a dodnes nevím, k čemu byly takové znalosti dobré. Ale v té době mě velmi rmoutilo, že se nevyučovaly přítoky říčky Želetavky na jejíž březích jsem prožíval klukovská léta. Leč vše za námi. Nikdy však jsem se nezbavil názoru, že by se spíše měla vyučovat metoda, jak si potřebné informace opatřit, než tupě vyučovat třeba vzorce k řešení kvadratických rovnic, které použijete v životě pouze při řešení matematických hříček. A ještě k těm návodům k lékům - jsou dvě řešení - první, vyhledat lék pomocí vyhledávače Seznamu, - druhé - návod oskenovat a "hodit na obrazovku", obé pak příslušně zvětšit. A tak nezoufejte:-) bude lípR^

P. Kubáč 11.8.2021 12:27

Proč "tupě" učit čtení, když tvary písmenek jsou ( pro zájemce ) k dohledání v čítance nebo na internetu ?

Mozek je něco mezi svalem, který musí cvičit a motorem, který musí mít palivo aby se vůbec rozjel.

K tomu jsou kvadratické rovnice nebo přítoky Labe ideální. Ještě lepší jsou však německé rody, nebo latinské deklinace - kdo umí latinské deklinace tam i zpět - snadno se naučí většinu evropských jazyků ( i germánských )

L. Písařík 11.8.2021 12:57

Latinu neumím, v mé době se neučila, z němčiny cca polovinu zapomněl, ale domluvím se, třeba v Rakousku, bez problémů a dnes celý svět mluví anglicky, ovládám obstojně na obchodní úrovni. Pokud se týká cvičení mozku, proferuji řešení technických a konstrukčních problémů, vzorečky i s postupem najdu v každé příručce nebo na wiki. Zdar.

J. Jurax 11.8.2021 15:57

Ano.

Ale tu angličtinu jste se taky učil zbytečně. Slovníky i překladače najdete na netu, můžete je mít i v mobilu ... :-)