9.8.2020 | Svátek má RomanDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


VZPOMÍNKA: Brouk agentŘazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 74, poslední: 17.3.2009 18:35, přehled diskusí

mandelinka:
Autor: hafusak2 Datum: 17.3.2009 14:48

Před chvilkou jsem se byl podívat na zahrádce. Nikde ještě nic ze země neleze, ale po chodníčku už si to špacírovala první letošní mandelinka. Pokoj její památce.

Re: mandelinka:
Autor: Neznámý Datum: 17.3.2009 17:26

A nevymějšlíš si člověče? Vždyť autor, a mnoho dalších nám tady celou dobu říká a naznačuje, že vlastně žádnou mandelinku nikdy nenašel, žádná mandelinka přece není, neexistuje a to jen ti hnusní komunisté si vymýšleli, aby pomluvili čestné soudruhy z Jůesej.

Vždyť oni by ti Jenkíjové ani nebyli schopni nám takovou špinavost provést.

Ach Orwele, Orwele, kdybys Ty věděl jakous měl pravdu.:-(8-o

Voni za toho brouka něco platili.:
Autor: Dědek Datum: 16.3.2009 18:35

Už se nepamatuji kolik a hlavně odpadlo vyučování a také bylo na zmrzlinu.:-D

To byla legrace...:
Autor: bašata Datum: 15.3.2009 23:19

  I já jsem šel se školou sbírat toho brouka,máma mi dala prázdnou krabičku od sirek. výsledek?Kde nic ,tu nic.

Autorovi:
Autor: josef Datum: 15.3.2009 18:12

R^

Vypada jako brouk, pise jako brouk a je to Boudny:
Autor: ibn Datum: 15.3.2009 15:29

Brouk z Kolorada jde do valky

Re: Vypada jako brouk, pise jako brouk a je to Boudny:
Autor: Autor Datum: 15.3.2009 19:12

Vážený pane, čím jsem si vysloužil takový popis mé osoby. Napsal jsem jen pravdivý příběh jako zajímavost pro ty, kteří tuto dobu nepamatují. S úctou Autor

",,.od otce, který nikdy nebyl v žádné politické straně...":
Autor: Tonevadí Datum: 15.3.2009 15:26

nám připomíná p. Autor. Nevím jak to souvisí s mandelinkou, že to snad mělo přidat více na váhu Autorovým řádkům?  Jak jsme se zde jednou dočetli, pan otec přece sloužil Němcům za Protektorátu a byl za to potom soudně popotahován.  Ale nebylo to asi nic vážného, když mu pak strana a vláda po propuštění dala důvěru a udělala z něho vyššího funkcionáře. 

A takoví asi nemuseli být v žádné politické straně...

Re: ",,.od otce, který nikdy nebyl v žádné politické straně...":
Autor: Autor Datum: 15.3.2009 19:23

Vážený pane, od Vámi citované věty jsem si nesliboval nic, ale uvedl jsem jí proto, že si myslím, že otec popsal události poměrně objektivně. Vidím, že jste četl mé články a proto upřesňuji, že v době, kdy otce propustili, bylo mnoho odborníků nestraníků, kteří byli rovněž propuštěni na základě t.zv. "dvacítky", kde se faktické důvody ani uvádět nemusely.

S úctou Autor

Opět se blíží volby,:
Autor: 111 Datum: 15.3.2009 13:22

Primitivní antikomunismus kvete vždy před volbama celých dvacet let a trapná hovada kníkají radostí. Jen tak dál.

Re: Opět se blíží volby,:
Autor: Kecal. Datum: 15.3.2009 14:32

Máš pravdu kníkáš.:-D:-D:-D

Re: Opět se blíží volby,:
Autor: Neznámý Datum: 17.3.2009 17:32

Máš pravdu Kecale. Kecáš!;-D

Mám pocit,:
Autor: loula Datum: 15.3.2009 13:09

že brambory byly do Evropy dovezen y někdy ve středověku a těžko se za těch pár století nějaký místní brouk specializoval na brambory včetně charakteristické kresby na krovkách. Mandelinka tedy byla zavlečena z původní domoviny brambor, to jest z Ameriky. Ostatně Ottgova encyklopedie jasně říká, že mandelinka bramborová byla mezi válkami zavlečena z Ameriky do Francie a poté se rozšířila přes celý Evropský kontinent. Podobných invezí se v historické době uskutečnila řada, vesměs ve spojení s lidskou činností (králíci y Australii, krysy na tichomořských ostrovech, bolševnik a pod), ale nikdy nešlo o umyslnou invazi nebo záškodnickou akci. Někdy šlo o nevědomost, někdy o trestuhodnou nedbalost, ale o nic víc.

Tak teda já jsem na mandelinku chodil:
Autor: Garpič Datum: 15.3.2009 9:47

Mandelinka bramborová spadla včera z letadla, to jste měli lidé vidět jaké měla kusadla...mandelinka bramborová sežrala nám brambory, to jste měli lidé vidět JZD je v pr..li  ...;-)

Re: Tak teda já jsem na mandelinku chodil:
Autor: k Datum: 15.3.2009 10:31

Naprosto přesně.Tak to bylo.Také jsme byli se školou několikrát na mandelince Všichni se usilovně snažili nějakou najít a ono nic.

Dokonce nás před nástupem na sběr jednou školil o tom,jak takový americký brouk vypadá,sám soudruh zemědělský tajemník okresního výboru KSČ.

A přesto nic....

Dnes je to legrace,tenkrát to bylo realita....

Brouk agent:
Autor: Vaska Datum: 14.3.2009 22:33

Připojuji pár poznámek k tomuto škůdci a k době, kdy tito  "Sveřep. a zav.l. .mper.al.st.čt. brouc. škod.l. na naš.ch pol.ch"(školní diktát té doby). Setkání první, polovina 50.let - zápalkové nálepky s realistickým vyobrazením brouka i larvy na bramborové nati a nad tím nápis:Pryč s americkým broukem! Setkání druhé, rok,kdy vzlétl první sputnik - na první školní brigádě.Našli jsme jednoho, kamarád za něj dostal zelenou pětikačku (ekvivalent 20 šumáků) od tajemníka MNV. Jen tak mimochodem, ten by z výše uvedeného diktátu dostal nemíň tři koule (řečeno slovy Krále komiků: Račte rozumét, při jeho vzdělání). Setkání třetí, rok,kdy vzlétl první kosmonaut - opět školní brigáda. Mandelinek jako lesních jahod, plevel do půl pasu. Není  divu, že se to zvrhlo v bojovou hru a u smělejších jedinců  v první kontakty s děvčaty. V letech jinošských jsem pak bojoval s tímto škůdcem na našem záhumenku. Protože maminka na to odmítala dát Dynocit,vyvinul jsem celkem úspěšnou metodu. Porost jsem rychle proběhl s hráběmi   a škůdce oklepal, a pak hurá k vodě! Pohled na děvčata     v plavkách přece jen nabízí větší potěchu, než nějaký sebelépe pruhovaný  brouk. Jednou týdně ale bylo třeba  provést důkladný sběr (oblafnout maminku, to nejde).                                 V pozdějších letech jsem pak sváděl boj s tímto nepřítelem jak profesně  tak i na své zahrádce. Ač jsem metodu boje  léty zdokonalil, je to jako s lidskou blbostí - boj nekonečný, ale nezbytný. Dnes na zahrádce to je ale spíš takové malé pohybové cvičení. A mám to zadarmo!    

To byl můj pohled zpátky. Když se tak ale ohlédnu kolem sebe , mám pocit, že mnohem větší škody napáchal tento brouk v hlavách lidí.                                              Pedčasem jsem někde viděl plakát z tehdejších let s tímto broukem a četl obecní vyhlášku jakéhosi MNV. To byla mobilizace! Udělat tak výstavu těchto "artefaktů", to by bylo  pošušňáníčko.

Kdysi jsem někde četl, proč se mandelinka tak rozmnožila .. . . .:
Autor: J.G. Pašek Datum: 14.3.2009 20:13

Před kolektivizací hranice polí byly meze s křovím, kde hnízdily křepelky  . . . . když JZD všechna pole majitelům zabrala, aby JZD-áci mohli pole snadno a rychle orat, tak přeorali ty meze a bylo po křepelkách, které žraly ty všelijaké larvy a brouky  . . . .

Re: Kdysi jsem někde četl, proč se mandelinka tak rozmnožila .. . . .:
Autor: R Datum: 15.3.2009 8:22

Byla to invaze cizího druhu k nám a ta má vždy stejný průběh. Za začátku, pokud přežije, se přemnoží, protože místní predátorři ho ještě nemají zafixovanou jako potravu. Jak cizí druh zařadí do jídelníčku, začne se potom ustanovovat jakási rovnováha. Pokud nejsou predátoři, jsou potom při přemnožení hlad a nemoci. Takže přemnožení na začátku by bylo vždycky, i s těmi koroptvemi a s mezemi. Jak by se to potom vyvíjelo, kdo ví. Pravděpodobně by ale meze  i koroptve mizely i bez komunistů, jenom pomaleji a někde třeba téměř vůbec, ale prostá  vyšší produktivita výroby potravin na velkých lánek proti těm rozkouskovaných mezemi by to scelování zařídila taky.

Re: Kdysi jsem někde četl, proč se mandelinka tak rozmnožila .. . . .:
Autor: Vorda Datum: 15.3.2009 23:18

Také si myslím, že by šly meze o pár let později v "kytičky". Projížděje Itálii a Francii, žádné "nudle" pole jsem nepozoroval.  Ty už jsou snad jen v Polsku. Zde se lidé stali družstevníky a dvě třetiny venkovanů uteklo do průmyslu. Na západě se stali družstevníky  z přirozené nutnosti o 15 let později, případně krachli a prodali pod cenou velkostatkáři, který tu zemědělskou velkovýrobu zavedl také. No a utekli do průmyslu...  A ten boruk je opravdu americký, přivezli ho s bramborami a jak uvádíte, bylo mu tu fajn. V devadesátých letech, když pravicoví komsomolci přestali proti mandelince stříkat, tak se začala množit tak rychle, že mi sežrala na zahradě snad 60% úrody. Nepomohl sběr ani postřik, okamžitě přiletěly další. To trvalo asi tři roky, pak se zase začalo s postřiky, je to zase zvládnutelné. Dtto o plísni bramborové...

To jsem chodil do nějaké 2. či 3. třídy . . .:
Autor: J.G. Pašek Datum: 14.3.2009 20:00

když vyzbrojeni anti-USA kázáním jsme šli s třídou sbírat mandelinku bramborovou a jak mně bylo smutno, že nikdo žádnou nenašel . . . .

S maminkou jsem jezdil bílým výletním parníkem do Děčína  na oslavu 1. Máje . . . s čumily jsme stáli na chodníku a obdivovali alegorické vozy . . .  Jednou na valníku stál zamračený chlap, oblek a klobouk měl ušité z americké vlajky . . . měl tam velkou černou krabici na které byla namalovaná velká bílá lebka a hnáty . . . . chlap z krabice něco házel na čumily . . . . šel jsem se kouknout k okraki chodníku co to je . . . "Mami, proč na nás hází mrtvé chrousty?" . . .  "To je jako mandelinka bramborová." . . . . ach jo, vynalézavost horivých neznala mezí . . . .

Nevím, ale asi kecá:
Autor: Roman Datum: 14.3.2009 19:24

V té době jsem žil, na mandelínku jsem též chodil / u dědy na vesnici /, ale o té podobnosti s vlajkou USA slyším prvně.

Re: Nevím, ale asi kecá:
Autor: Mistr Jan Hus Datum: 15.3.2009 9:08

To víš, modří lháři se snaží, seč jen to jde. :-)

Re: Nevím, ale asi kecá:
Autor: jirka.s. Datum: 15.3.2009 9:59

;-DTy jsi ale, hnuse, klasický případ tritanopa!!! ;-D

K mandelince:
Autor: Pavel. Datum: 14.3.2009 16:45

Pro znalce.V letitém slovníku ruského jazyka je pod českým názvem mandelinka bramborová překlad kolorádskij žuk.Tak je americký nebo není?Vždyť i ty brambory jsou odtamtud.A už se nehádejme.

Re: K mandelince:
Autor: zet Datum: 14.3.2009 18:57

Máte pravdu, v originále je to "colorado beatle".

A atomovou bombu hodil na civilné města kdo? Největší demokraté. Kdo bombardoval:
Autor: Mistr Jan Hus Datum: 14.3.2009 16:21

civilní města (i u nás)? Zase demokraté. Kdo používal zbraně hromadného ničení, zase demokraté. Kdo vyvolává války, demokraté. Tak o čem tu píšeš, modrý zmetku? ;-€;-O

Re: A atomovou bombu hodil na civilné města kdo? Největší demokraté. Kdo bombardoval:
Autor: korabelníkovová Datum: 14.3.2009 17:07

Takového vola pohledat,jak jsi ty.

Re: A atomovou bombu hodil na civilné města kdo? Největší demokraté. Kdo bombardoval:
Autor: Mistr Jan Hus Datum: 14.3.2009 17:22

Odkud přišly drogy, násilí, brutalita a AIDS, vše made in USA. Pravda ti smrdí, viď modrá svazačko.

Re: A atomovou bombu hodil na civilné města kdo? Největší demokraté. Kdo bombardoval:
Autor: Gregory Datum: 14.3.2009 18:25

Za normálních okolností nemluvím vulgárně ale vy jste CVOK a HLUPÁK . S největší pravděpodobností i komunista , horší nadávku neznám . Drogy jsou převážně z Jižní Ameriky a východu . AIDS je z Afriky . Násilí a brutalita je doma na celém světě , V SSSR ji měli na rozdávání , nejkrvavější režim na světě . Kdyby měl chudák Hus hrob , tak tam rotuje jako vrtule , takhle špinit jeho památku . Že se nestydíte ?

Re: A atomovou bombu hodil na civilné města kdo? Největší demokraté. Kdo bombardoval:
Autor: Mistr Jan Hus Datum: 14.3.2009 18:46

Nejsem cvok, už vůbec ne hlupák, nejsem komunista.  Horší nadávka by mohla být třeba demokrat. ;-) AIDS do světa přišel z USA, jejich buzeranti (pardon, demokraté) to rozšířili po celém světě. Nejkrvavější režim na světe je ten americký, to ví každý. :-)