28.3.2024 | Svátek má Soňa


Diskuse k článku

VZDĚLÁVÁNÍ: Do učňáků? To není řešení…

Máme prý málo řemeslníků. A málo vyučených. Málo lidí na stavby, do továren. A moc děcek na gymnáziích a na vysokých školách. Chápu Vladimíra Dlouhého, když to říká. Lobbuje za průmysl. Ale má to více děr, než ementál.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
F. Kusák 25.2.2019 20:05

To nemá ani smysl

komentovat. Přál bych tomu člověku, aby mu opravil pračku absolvent gymnázia.

J. Kotala 25.2.2019 17:50

Založit moderní učiliště

je x krát těžší než neužitečné lyceum. To je celé.

V. Kotas 25.2.2019 16:08

V. Dlouhý - tak to lobuje za učňáky ten pravej !

Jeden z tý bandy, co se postarali o to, že učňovské školství téměř zaniklo.

V. Kain 25.2.2019 17:20

Re: V. Dlouhý - tak to lobuje za učňáky ten pravej !

On toho má tento nomenklaturní komunistický ptáček na svědomí mnohem víc.A k tomu školství.Stačí jedna Valachová aby vám to toho hodila vidle inkluzí.

Z. Paldus 25.2.2019 16:01

Ať žije sranda.

Otec ke svému synovi:" Sakra kluku co vás na té vysoké učí... tohle je šoufek".

J. Kanioková 25.2.2019 15:54

S článkem nesouhlasím.

"Bavíme se o vzdělání našich dětí. Čili o žádné maličkosti. Je to něco, co spolurozhodne o jejich příští úspěšnosti"

V čem asi "uspějí" ti absolventi různých humanoidních VŠ ? Ti budou vždycky jen a jen škodit !

J. David 25.2.2019 19:26

Re: S článkem nesouhlasím.

Vážená paní, pouze (abych byl slušný stařík), užiji výrazu "k defekaci", tedy vytlačení verbálních "exkrementů". A bude to ještě smrdět, jako sulfany. Jo, humanitníci o sufanech budou sice plamenně žvanit, ale o jejich chemickém složení budou zbla vědět, tedy jenom to, že smrdí po zkažených vejcích, jako oni samí.

M. Němcová 25.2.2019 14:23

studia, která jsou dnes

v mnoha a mnoha podivných VŠ nabízena, neslouží prostě ničemu a ti, kteří vyrábějí a tvoří nové hodnoty ty masy managerů, profesorů volnočasopvých aktivit a genderových studií prostě neuživí.

Toto je jejich budoucnost: A když jsem dostudoval

doktorát jsem sroloval

do pouzdra jsem jej schoval

a dělám v báru portýra

J. Vintr 25.2.2019 12:51

U nás na vesnici se kdysi říkalo

Tož synku, na sedláka si slabý, na řemeslo hlůpý, tak půjdeš študovat ...

J. Slavíček 25.2.2019 12:02

Názor

Přiznám se, že jsem Váš příspěvek celý nečetl. Mám stručný a jednoduchý názor. Ať může studovat každý, ale za své peníze. Pokud ten houf politologů a podobných profesí není ochoten nikdo zaměstnat, ať žijí spokojeně dál. Ovšem opět za svoje peníze.

P. Kubáč 25.2.2019 11:18

Paradox Moravcova paradoxu

Hans Moravec je americký počítačový vědec, který ( oprávněně ) prohlašuje, že co je pro lidi jednoduché je pro stroje složité a naopak. Tedy hromadná výroba PowerPointových prezentací je pro umělou inteligenci hračka. Velké banky a pojišťovny zejména v už Asii používají umělou inteligenci k vyřízení jednodušších právních dokumentů

Naopak vaření, žehlení, úklid domácnosti, zahradníci, údržbáři, ošetřovatelky ve špitálech jsou věci za současné technologie prakticky ne-robotizovatelné a do budoucha - kdovu jestli.

A teď šmudlo mudruj který obor má perspektivu a který ne. Že se jouda z korporátu, který bude za 3 roky nahrazen softwarem vytahuje ( i platově ) na uklízečku - to je prosím jiná kapitola.

O. Sumava 25.2.2019 11:09

Zdravím,

vím,že některá řemesla vyžadují vysokou inteligenci pro používání počítače a pod.Stejně si ale myslím,že problém je v atmosféře ve společností,snobizmu a nekritičnosti rodičů.Dokud bude běžný názor- nedáme hloupějšího potomka na řemeslo,přece nebude nějaká socka,raději na soukromou managerskou,ekonomickou,přírodně filozofickou.Člověk pracující rukama je povl,buran,ta socka a podobně.Vůbec nevadí,že se potomek neuplatní a u řemesla mohl být štastný,dokonce i víc vydělat.Je to důsledek primitivního antikomunizmu,odezdikezdizmu a hlouposti.

V. Braun 25.2.2019 11:13

Re: Zdravím,

Antikomunismus s tím nemá co dělat. Komunisté sice meli dělníků plnou hubu, ale jinak pro ně neudělali nic. Jinak ovšem s přízpěvkem souhlasím.

V. Braun 25.2.2019 11:14

Re: Zdravím,

příZpěvkem? Jedinou omluvou je klapka s a z blízko sebe :-)

O. Sumava 25.2.2019 16:20

Re: Zdravím,

Ale samozřejmě,že má.Vše,co bylo za komunistů,a já v KSČ nebyl,se šmahem rušilo bez ohledu na to jestli je to dobré,nebo špatné.Kde je ten TRH,vzývaný jako náboženství,který vše vyřeší,kdy vyřeší ty řemeslníky,se zpožděním jedné,nebo dvou generací? Kvůli jedinému možnému vlastnictví se nestavějí dálnice,všichni se bojí slova vyvlastnění,byt s náhradou,aby antikomunisté,kteří by za komunizmu podle svého chování věšeli první,neječeli.Došli jsme tak daleko,že redaktor rozhlasu a zároveň představitel tzv.kliniky mluví o fetišizaci soukromého majetku,to je vše zaviněno hysterickým antikomunizmem.

V. Petr 25.2.2019 19:46

Dálnice se nestavějí "díky" obstrukcím zelených ve

spojení se soudci, jako je jistý Baxa...

V. Petr 25.2.2019 19:48

A ještě, neviditelná ruka trhu nefunguje tam, kde je

možnost se "zaměstnat" ve zbytečném úřadě či neziskovce, přisáté na veřejné rozpočty!

M. Pivoda 25.2.2019 11:08

Vzdělání lze získat i jinde, než ve školských lavicích

Když byl vynalezen nový spalovací motor, tak ho strkali do starého koňského kočáru.

R. Langer 25.2.2019 13:37

Re: Vzdělání lze získat i jinde, než ve školských lavicích

No tobě se to evidentně nepodařilo nikde, ty naše malá hloupoučká UI. :-D

M. Pivoda 25.2.2019 18:20

Soucítím

Uznávám, že podrážděný žlučník je sviňa!

V. Petr 25.2.2019 10:47

Především, jakékoliv "studium," kde se "vyučuje" ideologie,

navíc "jedině správná" je NA ŠKODU A NEMĚLO BY SE PLATIT ZE STÁTNÍCH PENĚZ!!!

A o tom to celé je. Máme tady vrstvu škodících parazitů, pro které se uměle vytvářejí pracovní místa, placená z veřejných rozpočtů.

J. Horský 25.2.2019 10:31

Teď ještě definovat to všeobecné vzdělání

Článek je sice slepenec banálních tezí, pod které se může podepsat každý, přesto bych se u jedné zastavil.

Autor žádá "... co nejlepší všeobecné vzdělání...". Co to ale je? Na stránkách MŠMT jsem žádnou definici nenašel. Je známo, že co nemá definici, stane se obětí subjektivních představ, v případě ministerských úředníků pak jejich čistě pocitových preferencí. Můj názor je, že musíme oslabit dosavadní humanisticko-literární větev všeobecného vzdělání ve prospěch širokého polytechnického vzdělání, a to již od 2. stupně ZŠ. Onen literárně obrozenecký étos, zosobněný starým Žalmanem z F.L.Věka, patří už opravdu do muzea, ne do škol.

J. Chaloupka 25.2.2019 10:28

To víte, budou-li na prvních stranách (např. v sobotní

příloze Práva) samí herci a hérečky, zejména mladé, tak se nikdo do dolů nepožene.

V. Petr 25.2.2019 10:56

Pokud se ty herečky uživí z prodeje novin, vstupného či

plateb komerčních televizí za filmy či jiné pořady, proč ne. Totéž je třeba vrcholový sport.

Pokud tady nebudou dotace z veřejných peněz, bude jejich počet regulovat trh!

Masmédia na jedné straně vytvářejí hvězdy, na druhé straně omezují prostor pro kočovné herecké společnosti či vesnické kapely, které nahradí často disžokej.

M. Pivoda 25.2.2019 10:24

No child left behind? Ani český důchodce nesmí zůstat pozadu

As tomorrow’s career model shifts from a "one-and-done graduate degree" to continuous lifelong education, professional VR-based re-education will allow for a continuous education loop, reducing the barrier to entry for anyone wanting to try their hand at a new industry.

J. Chaloupka 25.2.2019 10:23

Včera nějaká paní z důchodové komise říkala, že mladí

mají právo vědět, co bude až půjdou do důchodu. Věděli jsme to my cca před 50ti léty? Jednou jeden lékař povídal, doba je pohnutá. Já jinou neznám.

V. Petr 25.2.2019 11:01

Říkají, že doba je nejistá. Ale řekněte mi, kdy byla jistá.

Tento citát jsem viděl v jednom časopise z 30 let.

Ve dvacátém století se na území tohoto státu vystřídalo pět režimů, z nichž každý další označil ten předchozí za více či méně zločinný. Navíc, neexistuje kontinuální období 40 let, kdy by nedošlo ke znehodnocení úspor!

Pokud nechají mladí zasvinit zemi migranty, žádné důchody si nezaslouží a také je mít NEBUDOU!

B. Hynek 25.2.2019 10:11

Školní docházka

Povinnou základní školu jsem ukončil v roce 1948. Protože jsme přeskočili pátou třídu nebyl náš ročník "5.", ale JUK. Komunisté už začínali vyvíjet nové školství, ale bylo běžné, že většina kluků ( na chlapecké škole)si vybrala nějaký učební obor a ti co měli nedokončené vzdělání šly na předměty, kde se mohli uplatnit nebo přímo do továren. Ti co zvládli učení výtečně šli potom na t.zv. mistrovskou školu ( jednalo se v technických oborech o průmyslovky). Na gymnasium se tehdy chodilo od 5. třídy ale na vysokou to tenkrát bylo možné jen z gymnasia.

Když dnes kdejaká škola nabízí výuční list s maturitou,nemám z toho dobrý pocit. Tehdy chlapec (Dívka)se dostali přímo k práci i když ze začátku to bylo spíš uklízení ale postupem k vlastní práci a myslím jednou týdně se dojíždělo do Základní odborné školy, kde se kromě praxe učila živnostenská administrativa.

Neznám pro současnost řešení, to že by patnáctileté děti šli pracovat - nepředstavitelné !

V. Student 25.2.2019 9:48

Státní přijímačky a maturity

tenhle problém myslím částečně řeší, a já říkám, konečně! Konečně (aspoň doufám) nebudou "studovat" troubové kteří na to nemají, a prostě vzdělání nebude pro každého. Takže ti, kteří se na maturitní obor nedostali, nebo tu maturitu prostě neudělají, holt budou muset někam na učňák. Za mě OK.

J. Vintr 25.2.2019 10:00

Re: Státní přijímačky a maturity

To je ten blbý stereotyp, že na manuální práci jsou jen ti "hloupější". Manuální práce není jen kydání hnoje od krav nebo házení lopatou. Na většinu řemeslných prací potřebuje člověk víc inteligence, než na vysedávání v kanceláři.